MZA - doplněk pro prohlížeč

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Rasasak » úte srp 17, 2021 20:07

Zdravím, jak jsem již v jiném tématu předestřel, pro zjednodušení práce s MZA (sčítací operáty + actapublica) sem si po večerech vytvořil menší uživatelský script (můj první :-) ).
Jelikož se zdá, že by již měl fungovat, a byl zde projeven zájem... dávám ho k veselému užívání :)

1. O co jde:
Jedná se o uživatelský skript, který upravuje vykreslování stránky (přidává nové funkce). Pro jeho fungování je nutné mít v prohlížeči jeden z následujících doplňků
(Microsofr Edge by měl podporovat doplňky pro chrome)

2. Co to umí:
  • Kompaktní režim (vypnutelné v nastavení)
  • Odstraňuje "minimapu" z náhledu dokumentu (MZA již okopírovalo)
  • Přesunuje výpis letopočtů (vćentně indexů) do záhlaví dokumentu. (MZA okopírovalo, máme ale kompaktnější řešení :) ) - acta publica
  • Přesunuje údaje o sčítání (Obec, čísla, rok) do záhlaví dokumentu. (MZA již okopírovalo)
  • Tlačítko na stažení skrze Dezoomify (po kliknutí odkáže na stránku Dezoomify s předvyplněnou adresou. Stačí kliknout a dokument se složí jako stáhnutelný obrázek)
  • Tlačítko na zamknutí zoomu a polohy (MZA již okopírovalo)
  • Tlačítka pro posouvání o 10 či 25 stránek v obou smérech (vypnutelné v nastavení)
  • Zoom se nyní neaktivuje při kliknutí na snímek, ale až pŕi dvojkliku
  • referenční pás s náhledy stránek (zapnutelné v nastavení)
  • Možnost seskupení špendlíčků se záložkami v matrikách (vypnutelné v nastavení)
3. Jak na to:
Pokud máte ve vašem prohlížeči jeden z výśe uvedených doplňku, kliknutím následující odkaz, vám vyskočí okno k potvrzení přídáni skriptu (vzhled se liśí podle vašeho doplňku)
https://github.com/rasasak/MZA_tweak/raw/main/MZA_tweak.user.js
poté co kliknete na instalovat/přidat ... již není potřeba dělat nic dalšího. skript se sám spustí pokud budete na stránce s detailem matriky, nebo sčítacího operátu.
(případné pro znalejší zde odkaz na github se zdrojovým kódem: https://github.com/rasasak/MZA_tweak)

4. Jak to vypadá:
Výstřižek3.PNG


P.S.: jak jsem říkal jedná se o můj první script... zkoušel jsem ho ve všech třech doplňcích jak jen to v jedné osobě šlo. Dávám ho s nejlepším svédomím k užívání pro blaho kolegů genealogů. Snad tím nikoho nepobouřím. Samozřejmě pokud by se tu našel i někdo zkušenější ... nechám si poradit :D
Naposledy upravil Rasasak dne úte pro 14, 2021 12:28, celkově upraveno 10
Uživatelský avatar
Rasasak
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte zář 08, 2020 16:46

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Newmy » úte srp 17, 2021 20:23

Vyzkoušeno, funguje vše jak má. Super práce, díky. :wink:
Newmy
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř říj 07, 2015 13:53
Oblast pátrání: Vilémovice, Vortová, Cikháj, Olomučany

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Mistr Jan » úte srp 17, 2021 21:31

Funguje skvěle. Díky. Klobouk dolů :-)
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » úte srp 17, 2021 21:47

Vy jste jen o "trošičku" víc geniální než já :-)

Já jsem to zvládla nainstalovat na první pokus, počítač přežil, já to napětí také...
Super práce, neskutečně mně to pomůže a ušetří čas i oči .
Jednoduché a nesmírně účelné.



Moc děkuji

Z
Musím přidat , že je to pro mě nejlepší genealogická pomůcka od doby, kdy jsem začala pátrat po předcích.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » stř srp 18, 2021 9:27

Nejsem odborník na web, tak se zeptám - jak velký problém by byl tu hlavičku udělat úplně jinak? Byla by to otázka pouze přestylování a nebo by to byl horší problém?
Tedy mluvím o hlavičce, ale i zápatí je velké jako kráva a přitom je tam v podstatě jeden řádek textu, což by nemuselo zabírat víc, než nějakých 30 - 35 px (teď má výšku nehorázných 104 px - při fullHD rozlišení je to 1/10 výšky!).

Hlavička samotná má od hrany okna po začátek skenu, v případě, že jsou tam sponky pro části matriky, výšku 426 px! Moje představa je tak do 150 px. Čím míň, tím líp.

Jestli by se hlavička dala (ze stávajících prvků) přeskládat jinak, případně změnit tloušťky lišt, velikosti písma apod., zkusil bych ji nějak překreslit (jako návrh), jak by mohla vypadat, aby byla ergonomičtější a návrh bych si pak dovolil dát sem na zkritizování. A pokud by to bylo reálné, mohl by se skript poupravit, abychom ze ve výsledku zbavilité skoro poloviny obrazovky poloprázdných lišt se zbytečně obrovským písmem.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » stř srp 18, 2021 9:30

Ještě nápad - nebylo by možné do toho skriptu "nějak" dostat volby, které by se uložily někam do PC? Jako třeba zapnout/vypnout navigační okno (třeba to někomu vyhovuje), případně další prvky webu - mám na mysli hlavně to obrovksé logo AP nahoře, které je tam pro většinu lidí absoolutně zbytečné. Ale, pokud by na AP hledal někdo, kdo tam zabloudí jednou za uherský rok, možná by pro něj informace, že je na AP nebyla úplně k zahození.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zeter » stř srp 18, 2021 10:58

(já bych se případně zase přihlásil - pokud by to šlo - s těmi tlačítky pro posun o více než jeden snímek, co já vím -25, -10, -5, -2, +2, +5, +10, +25... při listování velmi užitečné hlavně u podivně strukturovaných rozsáhlých matrik s mnoha oddíly, nebo se změnami ve způsobu foliace)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod greghouse » stř srp 18, 2021 12:23

Rasasak píše:Tlačítko na zamknutí zoomu a polohy (po zamknutí se při přechodu na dalśí stránku zachová pozice a přiblíźení v dokumentu)


Koukal jsem na ten script a absolutně nechápu, proč MZA nemá v tom prohlížeči matrik tohle tlačítko, když ten viewer těch snímků to takto sám podporuje.
Chápu, že rozmístit ty informace do hlavičky na rozbalování a ne přímo je stylistická (ač naprosto špatná) volba, ale maskování funkcí, které ten viewer (dost možná i nativně) má je naprostá nechápačka. To je jako mít auta s blinkry, ale neposkytnout k volantu páčku k blinkrům a tvrdit, že holt řidič musí ukazovat rukama.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod greghouse » stř srp 18, 2021 13:24

zeter píše:(já bych se případně zase přihlásil - pokud by to šlo - s těmi tlačítky pro posun o více než jeden snímek, co já vím -25, -10, -5, -2, +2, +5, +10, +25... při listování velmi užitečné hlavně u podivně strukturovaných rozsáhlých matrik s mnoha oddíly, nebo se změnami ve způsobu foliace)


Koukaje na ten script, tak přidání těch tlačítek by jistě šlo, ale bude to větší výzva, než to, co skript aktuálně obsahuje.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zedir » stř srp 18, 2021 16:03

...(Nenápadně se po špičkách vkrádám doprostřed ajťáckých debat, jen abych tu zanechal za script velké díky. Za mě osobně jen to jedno malé tlačítko "zachovat zoom a polohu" je vynález srovnatelný s vynálezem kola.)...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod greghouse » stř srp 18, 2021 17:37

Jenže to je na tom právě to smutné. Ta aplikace na prohlížení matrik to umí, jen tam nikdo dosud nedal to tlačítko, aby se ta funkce dala zapnout / vypnout.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Rasasak » stř srp 18, 2021 17:46

Velice mne těší jaké kladné ohlasy a kolik radosti to vyvolalo :-)

@greghouse
jo když jsem našel jakou platformu MZA používá, a zjistil že umí zachovat zoom víceméně nativně taky mne to překvapilo.

@zburget
Jo nad nějakou možností minimalizace (a zapínání/vypínání fcí) přemýšlím.

@zeter
hmm teoreticky by ... se ke skákání po více stránkách dal použít index snímků ... hmmm připíšu si mezi nápady :D
Uživatelský avatar
Rasasak
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte zář 08, 2020 16:46

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod luko » sob srp 21, 2021 9:33

Díky.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zeter » sob srp 21, 2021 11:12

@Rasasak - ok, díky, funguje výborně!
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Rasasak » stř srp 25, 2021 23:23

Dnes vypouštím menší aktualizaci.

  • pŕidáno tlaćítko nastavení
  • v nastavení možnost opět zapnout minimapu .... (třeba existuje nékdo kdo ji má rád :D )
  • přidána možnost listovat po 10 stránkách (možné vypnout/zapnout v nastavení)

Nemusíte se vůbec bát...
Jakmile doplněk v prohlížeči který používate (tampermonkey, greasemonkey, violetmonkey) zjistí že je nová verze skriptu, měl by sám upozornit vyskakovacím oknem...
(nebo můžete znovu kliknout na odkaz v prvním příspěvku)

Na vyskočené obrazovce již staćí pouze zmáćknout tlaćítko AKTUALIZOVAT

snad se mi zas povelo vychytat všechny mouchy :)
Naposledy upravil Rasasak dne stř srp 25, 2021 23:40, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
Rasasak
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte zář 08, 2020 16:46

Další

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků