MZA - doplněk pro prohlížeč

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zedir » pon srp 30, 2021 19:16

To je dobrý nápad. Škoda je, že se nedá předpokládat, že by ty vesnice tam byly řazené abecedně (někdy někde jakž takž byly, ale vždycky tam byly výjimky - většinou je to ale naprosto hala bala). Nejhorší jsou takové ty matriky, kde je spousta (malých) vesnic bez záložek, relativně krátké časové období, takže i když ta matrika má dejme tomu jenom přes 300 snímků, některé ty vesnice nezabírají ani 10 snímků, podle kterých většinou zkusmo postupuju...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » pon srp 30, 2021 19:20

pak sahám po dokumentech, kde je od Dr. Švábenského a jeho spolupracovnic celkem přesný rozpis, kde se co v matrice nachází... (hlavně, když jsou nabízeny indexy a ony jsou schované někde uprostřed matriky)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zeter » pon srp 30, 2021 19:38

zedir: amen, akorát místo wordu jsem zvyklý vytvářet si pracovní soubory ve starém dobrém Notepadu a zamořovat si jimi plochu :-D (a taky teda používám LibreOffice, a jsem mu už léta věrný, v dobrém i ve zlém...)

Zora: ano, ale spousta těchhle matrik se spoustou obcí má samostatné i indexy, které nejsou foliované a jsou různě dlouhé, takže takovéhle odpočítávání pomůže jen částečně... nehledě na to, že jsem se už xkrát setkal s tím, že se v rámci jednotlivých obcí přejde od foliace k paginaci a najednou počty nesedí. Mezi oddíly bývá nepredikovatelný počet volných stran. V mnoha matrikách (novějších) jsou vložené různé lístky, opět nestačí dopočítávat. A nelze nezmínit všelijaké divoce svázané matriky, které místy dávají smysl a místy jsou lvi. Myslím, že všichni listujeme a počítáme a odečítáme tak nějak podobně: v každé pozici, na kterou se proklikáme, zvážíme, o kolik snímků a kterým směrem se posunout (třebas zkusmo), a prohlížeč by pro to měl nabídnout nějakou rozumnou sadu posunovacích tlačítek, aby to bylo možné vždycky realizovat rozumně nejmenším počtem kliknutí.
zeter
 
Příspěvky: 3312
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » pon srp 30, 2021 20:44

zeter píše:Zora: ano, ale spousta těchhle matrik se spoustou obcí má samostatné i indexy, které nejsou foliované a jsou různě dlouhé, takže takovéhle odpočítávání pomůže jen částečně... nehledě na to, že jsem se už xkrát setkal s tím, že se v rámci jednotlivých obcí přejde od foliace k paginaci a najednou počty nesedí. Mezi oddíly bývá nepredikovatelný počet volných stran. V mnoha matrikách (novějších) jsou vložené různé lístky, opět nestačí dopočítávat. A nelze nezmínit všelijaké divoce svázané matriky, které místy dávají smysl a místy jsou lvi. Myslím, že všichni listujeme a počítáme a odečítáme tak nějak podobně: v každé pozici, na kterou se proklikáme, zvážíme, o kolik snímků a kterým směrem se posunout (třebas zkusmo), a prohlížeč by pro to měl nabídnout nějakou rozumnou sadu posunovacích tlačítek, aby to bylo možné vždycky realizovat rozumně nejmenším počtem kliknutí.


Ale kdepak, podle Švábenského stránky sedí, podle číslování jednotlivých obcí také, tam nepotřebuješ přesné číslo stránky, jen potřebuješ se dostat na začátek obce a kouknout, která předchází.
Sada posunovacích tlačítek mně třeba osobně nevyhovuje, jak jsem psala, raději klikku 10x na 10+, než hledat mezi tlačítky to s potřebnou číslovkou.
V tom si neporozumíme, ale samozřejmě jsem ráda za cokoliv, co pomůže většině. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zedir » pon srp 30, 2021 20:54

Ty staré inventáře z MZA jsou skvělé, pro mě osobně ale spíše jako zajímavost a shrnutí matrik či stručné historie té které fary než jako pomůcka, dle které bych se dnes orientoval a ne vždy tam je, co bych potřeboval (konkrétně zrovna hledat něco pod Lomnicí u Tišnova ještě než na Actě byly záložky, bylo za trest). Jak píše zeter, často je v matrikách zmatečné foliování nebo najednou paginace a podle indexu si tipnu, kde v matrice záznam je, pak si dle umístění, kam jsem se reálně dostal, odpočítám, kde by podle snímkování Acty měl záznam být, jdu téměř najisto a zjistím, že jsem pak stále třeba o 20 snímků úplně mimo. Především ve starších matrikách a v době +- kolem josefínských reforem se ty vesnice v matrikách tak zvláštně opakují, v části matriky je celá farnost společně, pak jsou jednotlivé vesnice zvlášť, pak je další, pak se zase opakuje třeba ta, která tam už byla, ale je tam jen osamocená malá vsuvka několika let, které z nějakého důvodu nebyly obsaženy v minulých úsecích, pak zase následuje něco jiného, a když v té jedné matrice je obsaženo i více druhů záznamů, bývá v tom občas maglajz, kdy se v tom opravdu nemohli vyznat ani zapisující, protože tam není žádný systém.

A to opravdu nemluvě o nějakých indexech (většinou mám v tomto ohledu horší zkušenosti s nimi než s matrikami), kde jsou všechny tři typy indexů, každý zvlášť pro každou vesnici, jedno písmeno je rozdělené na několik míst podle toho, kam se to (ne)vešlo a je v tom takový chaos, že jsem v tom nebyl schopný se vyznat. Když index má 30 stran, tak se to docela rychle projde, ale když to jsou takové ty souhrnné třeba 150stránkové...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » pon srp 30, 2021 20:57

Psala jsem o matrikách - dělení na jednotlivé obce.

Indexy a vkládání čísti písmen jinam v indexu je děs, tam ale nepomohou žádná tlačítka +2. +5, +10, +25, +50, 100. Tam je třeba doslova listovat stránku po stránce.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » stř zář 01, 2021 12:42

Wow - v MZA zabodovali !!!

Jednak opravili chybu s přeskokem o dvě stránky a druhák do prohlížeče obrázků doplnili:
- skok na začátek/konec
- skok ± 10 stran
- zámek zobrazení
- skrytí miniatury
- korekci jasu/kontrastu

Hodím tuhle informaci i do některých dalších vláken, tak se prosím nelekejte.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12624
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod greghouse » stř zář 01, 2021 13:41

To je bezvadné! Alespoň je vidět, že na to do doby nového prezentačního webu nerezignovali.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » stř zář 01, 2021 14:14

Jak se můžu zbavit toho, co se mně v záhlaví zobrazuje zobrazuje dvakrát....? Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zedir » stř zář 01, 2021 14:17

Jednoduše perfektní. Alespoň konečně můžu MZA pochválit. I tak si ale trochu rýpnu - tyto nové úpravy jen tím jasněji a výmluvněji dokazují, že to jde, když se chce (a když se nechce, podle toho to pak vypadá).

Zora píše:Jak se můžu zbavit toho, co se mně v záhlaví zobrazuje zobrazuje dvakrát....? Z


K tomu bude stačit zase přes rozšíření v prohlížeči odebrat skript.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » stř zář 01, 2021 14:18

:-( Nevím, co je skript...
Bojím se toho, že si odeberu dataci u matrik, zdá se, že ta v inovaci MZA není. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zedir » stř zář 01, 2021 14:23

Odebereš z rozšíření Tampermonkey a když pak aktualizuješ AP, tak ta dualita zmizí, ale zmizí opravdu i ta datace. Vyzkoušel jsem si, funguje to tak, ale tu dataci tam chci, tak jsem si ten skript zase zapnul - buď to tam MZA přidá, nebo to tu naši milí ajťáci mohou upravit tak, aby z obou vylepšení vytáhli to nejlepší a stvořili jeden super výsledek.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » stř zář 01, 2021 14:38

Přesně tak jsem si to myslela, radši něco dvakrát, než přijít o dataci. Díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » stř zář 01, 2021 14:41

Vážený a ctěný Rasasaku a další milí a znalí ajŤáci, moc prosím o vylepšení doplňku tak, abych mohla používat dataci matričních knih.

Předem děkuji a vznáším znovu obdiv k Vašim znalostem.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » stř zář 01, 2021 14:47

Když se odebere Tampermonkey/Greasemonkey (podle typu prohlížeče), tak se opravdu ztratí datace u matrik. Ta je jen v tom kolegově skriptu.

Ale když ťukneš na nastavení (ozubené kolečko) a odškrtneš rozšířenou navigaci, tak zmizí to ±10. Pár ikonek navíc tam sice zůstane, ale předpokládám, že to kolega odmázne hned, jak se k tomu dostane.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12624
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků