MZA - doplněk pro prohlížeč

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod greghouse » stř srp 25, 2021 23:35

Rasasak píše:v nastavení možnost vypnout/zapnout minimapu .... (třeba existuje nékdo kdo ji má rád :D )


Jistě existuje, protože se to tu už řešilo - viz viewtopic.php?f=7&t=52491 :-)

Rasasak píše:Nemusíte se vůbec bát...

Měli bychom? :-D
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod luko » čtv srp 26, 2021 6:50

Za +10, -10 dík :wink:
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Rasasak » čtv srp 26, 2021 7:57

greghouse píše:Jistě existuje, protože se to tu už řešilo - viz http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=7&t=52491 :-)

Jo, odstraňovat minimapu to už umělo .... ale třeba ji někdo rád používá tak je tam teď možnost ji vrátit :D

greghouse píše:Měli bychom? :-D

spíše ujištění pro méně IT zdatné :) chápu že tu nejsem na technologickém fóru a někdo může mít strach z nových okýnek :D
Uživatelský avatar
Rasasak
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte zář 08, 2020 16:46

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » čtv srp 26, 2021 8:33

Rasasak píše:spíše ujištění pro méně IT zdatné :) chápu že tu nejsem na technologickém fóru a někdo může mít strach z nových okýnek :D

Naprostý souhlas, výstižněji bych neodpověděla...
1. vůbec se odvážit cokoliv instalovat.
2. Hrůza, kde budu hledat jakési doplňky
3. Kam se mně to tak asi naistaluje a najdu to?


a ejhle... asi tři kliknutí, možná pět a funguje to jako perpetum mobile...

Nevím, co pochválit víc, zda tu vychytávku nebo zveřejněný postup.
Prostě jeden z mála AJŤÁKU, CO DOKÁŽE MYSLET I ZA NAPROSTO OBYČEJNÉ, NEZKUŠENÉ UŽIVATELE.

Takže -


SUPER

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zeter » čtv srp 26, 2021 9:12

Paráda, díky!
(snad s těmi +-10 nebylo moc patlání...)
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Rasasak » čtv srp 26, 2021 9:23

@zeter
čoveče nakonec bylo jednodušší než jsem myslel :D
- má to zatím jedinou vadu, když je to na konci nebo začátku knihy (méně než 10 stran) tak to tlačítko nezešedne jako to výchozí listovací ... a s tím bylo celkem velké patláni, tak sem to zatím nechal být.
(jedná se jen o design, tlačítko funkčně chápe že je na konci a nikam nepřeteče :D)

teoreticky se dá přidat ještě jiné rozestupy...
ale skok o méně než 10 si myslím nemá smysl ... možná pak -25/+25 ? ... ale jsou to další 2 tlačítka navíc a aby to pak nebylo "přetlačítkované" :D těch 10 mi přišel jako šikovný kompromis.
Uživatelský avatar
Rasasak
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte zář 08, 2020 16:46

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » čtv srp 26, 2021 9:50

a dotaz ne příliš chytrého uživatele...
já tam to tlačítko zatím nemám. Samo se asi nevyskytne.
Co mám udělat...
Asi pozavírat všechny furt otevřené matriky, znovu jednu otevřít... bude to stačit? Nebo si znovu naistalovat ten prográmek?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Rasasak » čtv srp 26, 2021 10:18

@zora
Vyskočilo vám již okno s aktualizací ? (vzhled se může lišit podle doplňku ve vašem prohlížeči - takto vypada například u tampermonkey )
aktualizace.PNG

Bohužel nevím jak často kontroluje prohlížeč s doplňkem novou verzi skriptu. To je v jejich samostatné režii.
Nicméně se dá velice jednoduše vyvolat ručně kliknutím na odkaz:
https://github.com/rasasak/MZA_tweak/raw/main/MZA_tweak.user.js = jedná se o stejný odkaz jako v prvím příspěvku :)
Poté by mělo okno s tlačítkem aktualizovat již vyskočít.

Pokud jste již aktualizovala, mělo by stačit stránku s matrikou pouze obnovit = klávesa F5
Uživatelský avatar
Rasasak
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte zář 08, 2020 16:46

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Mistr Jan » čtv srp 26, 2021 10:46

Funguje suprově. Ještě jednou díky. :-)
Jan
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2941
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » čtv srp 26, 2021 10:50

Klikla jsem, objevilo se dialogové okna, zda chci aktualizovat , chtěla jsem, vše je v pořádku. Díky moc a moc a moc a moc za nápovědu...
Jak já Vám věřím ... :-)

Pěkný den , mně jste ho už udělal. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zeter » čtv srp 26, 2021 10:57

@Rasasak

Fajn!
Krok 25 bych přidal určitě, a pak bych se ještě přimlouval aspoň o krok 5.
Na liště je místa dost a přetlačítkování je spíš hodnota než problém - zlo se jmenuje 'schovat všecko do roletek a podnabídek, ať blbci hledají a klikají jak o život' :-)
Jde jednak o ergonomii - čím míň klikání, tím líp, ono se to nepěkně nasčítá (jeden špatně navržený program spolu s nepozorovatelně tuhnoucím pravým myšítkem mi zadělal na nepříjemné chronické problémy s posledním kloubem pravého ukazováčku, a při větší zátěži mě to zlobí i po skoro 15 letech, nejspíš to bude na doživotí), jednak o snížení počtu stránek, které se musí načítat (= snížení zátěže a úspora času - obé se nasčítá taky).

K těmhle tlačítkům mě inspiroval prohlížeč nějakého rozsáhlého digitalizovaného adresáře, tam byl posun oběma směry o 1, 2, 5, 10, 25, 50, a listovalo se tím výborně (jinak by mi to tak neutkvělo a nechybělo u jiných prohlížečů - akorát si teda už nepamatuju, co to bylo za adresář :-) ).
Poukázal bych na to, že kombinace 1, 2, 5, 10... se používá i u mincí (a v násobcích u bankovek), a není to náhoda - viz třeba tenhle moc pěkný článek:
https://kmlinux.fjfi.cvut.cz/~balkolub/ ... zhledy.pdf

Pak mě ještě napadá, že by asi stálo za úvahu přidat rychloposun na úplný začátek a úplný konec knihy.
Možná to všechno nějak pořešit přes nastavení, kde by si mohl každý naklikat, co na té nové liště chce a co ne?
(Jinak to už si fakt vymýšlím - i takhle je to mimořádné zlepšení uživatelského komfortu a skvělá práce, opravdu velký dík!)
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » čtv srp 26, 2021 20:35

Já si naopak myslím, že tlačítka ±10 stačí. Jinak tam bude fakt přetlačítkováno. Na to, ajk rychle se dá přepínat mezi stránkama, je těch ±5 už zbytečné a ±25 - to už není problém prostě napsat číslo skenu do okýnka.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod greghouse » čtv srp 26, 2021 22:43

Ještě by to chtělo přijít na způsob, jak po přechodu na jinou stranu vrátit pohled a přiblížení na předem vybrané místo, aby se dalo v přiblížení začít na začátku stránky vlevo a skončit vpravo dole a nemuset po každé přesouvat pohled nazpět.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » sob srp 28, 2021 9:53

Celkem dlouho jsem přemýšlel nad tou hlavičkou.
Mám zásadní dotaz - bylo by možné přestylovat stránku tak, aby hlavička vypadala třeba následovně?

Obrázek

Popis co jsem kam a jak přesunul (představa funkčnosti):

Předně - nejmenší dnes prodávaný monitor má šířku 1280 pixelů, takže jsem hlavičku naskládal do téhle šířky. Každý, kdo dnes chce dělat něco rozumného má monitor minimálně FullHD (šířka 1920 px), takže je tam rezerva dostatečná. Mizerné levné 15" notebooky mají šířku displeje něco mezi, takže to bude fungovat taky. Ale i tady už začíná být FullHD skoro normou.

Zrušené velké zbytečné logo v záhlaví, z něj zůstal nápis "ACTA PUBLICA". Na tomto textu je v originálu odkaz na úvodní stránku (která je o ničem) a pod tím je text "Matriky uložené v Moravském zemském archivu v Brně", kde je odkaz: https://www.mza.cz/actapublica/page/view/actapublica - na text ACTA PUBLICA bych hodil tenhle odkaz.
Originální tmavohnědé menu je vlastně celkem k ničemu - tedy jediná běžně používaná funkce je hledání. Takže - ikonku hamburgerového menu, která je v mé verzi v původním místě k ničemu, bych přesunul sem úplně do prava a vrznul bych tam menu, do kterého bych naskládal všechny ty zbytečnosti - Aktuality, Dokumenty, Nápověda, Kontaktní formulář, Přepínání jazyka a Přihlášení.
A zbylo nám hledání - myslim si, že ikonka lupy je dostatečně jasná, takže text "Vyhledávání", což je mimochodem nejdelší možná textová varianta téhle funkce (asi aby to zabralo co nejvíc místa!!!), je tam vlastně úplně na prd. Takže pryč s tím. Do menu hledání by bylo potřeba přidat ještě jeden řádek (možná hned na první pozici) a to je originální tlačítko "Zpět na hledání", které z mé verze zmizelo.
Tímhle se nám krásně vyčistil jeden celý řádek menu a tak do něj můžeme přeskládat to, co je v tom původním světle hnědém. Dovolil jsem si trochu proškrtat zbytečné texty, čímž se dá i snížit výška té lišty a zbyde víc místa na obrázek se skenem.
A teď - kde je jaký odkaz případně nějaká funkce:
To, co bylo v originálním hamburgerovém menu vlasntě vůbec není potřeba, protože to všechno bylo na stránce "Podrobnosti o matrice". Odkaz na tuhle stránku bych strčil na text "Matrika" a na číslo knihy. Je to logické a nepotřebuje to žádný další prvek na obrazovce. A současně - bylo by možné do title na tom odkazu strčit text, který je v podrobnostech o matrice v sekci "Obce a jiné lokality"? On by se pak po pouhém najetí na ty odkazy zobrazil text se starými názvy obcí v matrice tak, jak to bylo ve staré verzi AP. To je velice užitečná funkce!!! Zpět do zobrazení snímků by se bylo možné dostat buď kliknutím do stejného místa (asi ne příliš logické) a nebo by se na tu stránku podrobností o matrice muselo přidat někam na začátek tlačítko zpět. Asi bych jeho umístění nijak graficky nelámal přes koleno, jde nám o funkčnost. :-)
Uvažoval jsem o nějakém odkazu na názvu původce. Buď by tam mohlo být totéž, co na čísle knihy a nebo by tam mohl být právě ten odkaz "Zpět na hledání". Tohle není úplně logické, ale bylo by to po ruce. Nevím… Po případném potvrzení, že by bylo možné hlavičku tahle kompletně přerovnat, bych tohle nechal na zvážení ostatním uživatelům, nechť vymyslí nejlepší využití.
Přemýšlím ještě o tom, jak do hlavičky dostat informaci o tom, jestli (a v jakém časovém rozmezí) jsou v knize indexy. Případně když jsou tam jen indexy. Možná nějaký případný symbol za letopočty a na ten symbol dát text do title, tzn. zobrazí se po najetí myší? Nechávám na zvážení v případě, že bude tahle celá úprava reálná.
Takže tohle všechno až potud se nám vleze do jednoho řádku o výšce 40 px (+7 px od vrchu, aby to nebylo nalepené úplně nahoře - ale i kdyby to bylo úplně nahoře, ničemu to nebude vadit).
Následující řádek s odkazy se stal zbytečným taky, protože všechno lze přesunout jinam.
Takže hned pod první lištu je možné přesunout všechny prvky pro ovládání prohlížeče a vpravo nám zbývá místo pro případné sponky. Přemýšlel jsem nad nutností textu "Části matriky". No, zatím jsem to tam nechal, ale možná to tam jen zavazí. Výhoda tohohle uspořádání by byla v tom, že i při přepnutí do režimu celé obrazovky by zůstaly k dispozici sponky.
Co se bude dít, když bude sponek moc a obrazovka úzká, bych řešil, až taková situace bude někoho trápit :-)

Černá linka pod ovládacími prvky jen naznačuje, kde začíná prostor pro sken (není součástí grafiky hlavičky).

Nevím, jak se teď určuje oblast pro prohlížeč obrázků - jestli je jeho výška pevně daná a nebo by bylo možné ji dopočítat z výšky okna prohlížeče. Pokud by se to dalo dopočítat, tak bych výšku okna pro sken udělal tak, aby končilo přesně na spodní hraně obrazovky (a zápatí bude odrolované pod obrazovkou).

Výsledek úpravy - původní výška hlavičky včetně případných sponek je neskutečných 426 pixelů, což je skoro 40% výšky FullHD obrazovky a když k tomu připočítáme ještě to, co zabere prohlížeč a lišta Windows, máme na FullHD monitoru půl obrazovky pryč!!!
Tahle verze hlavičky zabírá 98 pixelů, tj. necelou čtvrtinu hlavičky původní, tedy ani ne 10% výšky obrazovky.

Takže ještě jednou dotaz - je technicky možné hlavičku předělat takto? Kdyby se to povedlo, rád pošlu odkaz do MZA, aby viděli, že to udělat jde (protože mi tvrdili, že to možné z různých důvodů není).
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod greghouse » sob srp 28, 2021 11:40

zburget píše:Takže ještě jednou dotaz - je technicky možné hlavičku předělat takto? Kdyby se to povedlo, rád pošlu odkaz do MZA, aby viděli, že to udělat jde (protože mi tvrdili, že to možné z různých důvodů není).


Jediný důvod proč to není, je že to někdo nechce / nemůže / nemá za úkol udělat. U takových triviálních změn přece nemůže být řeč o tom, zda jsou technicky proveditelné. K diskusi je pouze ochota tu změnu provést.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků