MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Mistr Jan » úte črc 20, 2021 13:02

greghouse píše:
zedir píše:Když jsme u toho, kde vůbec vzali tu stupidní lhůtu 105 let?


Možná pod heslem "Je třeba chránit informace těch co žijí" četli článek "Muž z Ostravy slaví dnes 105 let. Je jedním z nejstarších obyvatel Česka" :-D

Ještě, že nejsme v Japonsku, to bychom tu ochrannou lhůtu museli mít alespoň 118 let. :)
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » úte črc 20, 2021 13:03

Na to můžu snad jen slovy klasika říct "A není to málo, Antone Pavloviči?" Limit můžeme určit dle 122leté Jeanne Calment nebo dle zaručeně ověřeného 168letého Širaliho Muslimova a nebo... mohli bychom navrhnout MZA, co třeba pro jistotu vzít jako bernou minci rovnou Metuzaléma? To bychom se dočkali už v roce 2890.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Mistr Jan » úte črc 20, 2021 13:05

zedir píše:Na to můžu snad jen slovy klasika říct "A není to málo, Antone Pavloviči?" Limit můžeme určit dle 122leté Jeanne Calment nebo dle zaručeně ověřeného 168letého Širaliho Muslimova a nebo... mohli bychom navrhnout MZA, co třeba pro jistotu vzít jako bernou minci rovnou Metuzaléma? To bychom se dočkali už v roce 2890.

...a přitom jsou na mnoha místech digitalizované indexy s lidmi do r. 1949 :-) Vsadím se, že mnoho z nich ještě žije, ale žádnou ochranu osobních údajů to očividně neporušuje...
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod greghouse » úte črc 20, 2021 13:09

zedir píše:Na to můžu snad jen slovy klasika říct "A není to málo, Antone Pavloviči?" Limit můžeme určit dle 122leté Jeanne Calment nebo dle zaručeně ověřeného 168letého Širaliho Muslimova a nebo... mohli bychom navrhnout MZA, co třeba pro jistotu vzít jako bernou minci rovnou Metuzaléma? To bychom se dočkali už v roce 2890.


tiše :-D ještě nás vyslyší
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » úte črc 20, 2021 13:10

Mistr Jan píše:...a přitom jsou na mnoha místech digitalizované indexy s lidmi do r. 1949 :-) Vsadím se, že mnoho z nich ještě žije, ale žádnou ochranu osobních údajů to očividně neporušuje...


Přesně tak. To je to, co mě neustále vytáčí svou slabomyslností. Pár měsíců zpátky jsem se tu rozohňoval nad tou do nebe volající hloupostí, kdy ta stejná vesnice ze svých stránek stáhne školní i obecní kroniku a staré fotografie dávno mrtvých lidí nebo i neexistujících objektů, "protože GDPR" a přitom zároveň má zveřejněno na webu tolik osobních informací o dosud žijících lidech... Když bude existovat nějaké pravidlo, které bude dávat smysl nebo bude nějak nastavená lhůta, chtě nechtě se s tím smířím. Když ale vidím tuhle smysl a logiku postrádající stupiditu, vytáčí mě to do běla...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Mistr Jan » úte črc 20, 2021 13:15

zedir píše:
Mistr Jan píše:...a přitom jsou na mnoha místech digitalizované indexy s lidmi do r. 1949 :-) Vsadím se, že mnoho z nich ještě žije, ale žádnou ochranu osobních údajů to očividně neporušuje...


Přesně tak. To je to, co mě neustále vytáčí svou slabomyslností. Pár měsíců zpátky jsem se tu rozohňoval nad tou do nebe volající hloupostí, kdy ta stejná vesnice ze svých stránek stáhne školní i obecní kroniku a staré fotografie dávno mrtvých lidí nebo i neexistujících objektů, "protože GDPR" a přitom zároveň má zveřejněno na webu tolik osobních informací o dosud žijících lidech... Když bude existovat nějaké pravidlo, které bude dávat smysl nebo bude nějak nastavená lhůta, chtě nechtě se s tím smířím. Když ale vidím tuhle smysl a logiku postrádající stupiditu, vytáčí mě to do běla...

A obávám se, že my s tím zrovna moc nenaděláme :-(
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » úte črc 20, 2021 13:21

Mistr Jan píše:A obávám se, že my s tím zrovna moc nenaděláme :-(


To máte bohužel pravdu. Obzvlášť u nás, kde byrokratická hydra má takovou moc, že i když je na první pohled jasné, že se jedná o naprostou pitomost a slátaninu, kterou by lépe nahradil i nějaký náhodný dadaistický výtvor po proflámované noci, stejně se s tím nic neudělá. A pokud ano, tak to zase musí projít celým tím byrokratickým kolečkem a trvá to měsíce, léta... Agilní hnidopišský byrokrat má u nás status téměř poloboha, který si může dělat cokoliv, co se mu zamane, jen proto, že může.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Zora » úte črc 20, 2021 13:48

....Co když existuje český Širali Muslimov... , že neexistuje ? No, vyvraťte to, mohl by přece existovat...nebo stejně stará Marie Nováková.... no a co pak... MZA musí mít nastavenu řádnou ochranu... Jinou "logiku" než tuhle zvrácenou v tom nehledám.
Místo dodržování platných zákonů (zákon o matrikách...)v podstatě alibismus... obcházení - nezveřejníme, ale ukážeme v badatelně (tam předložíte průkaz a my víme, kdo prohlížel, nahlížel)....

Skoro každý den se vrtám v matrikách, skoro vždy narazím na nějakou nesrovnalost v popisu, záložkách, chybějící sken a podobně. Proč to má opravovat uživatel (upozorňovat na nesrovnalost)?
Absurdní je ovšem fakt, že staré popisy matrik podle dr. Švábenského byly skoro bezchybné, dvakrát kontrolované, v několika málo případech ještě i ručně opravené... a to se dělo v době, kdy nebyl internet a jediná technika byl psací stroj a telefon
( Dr. Švábenský byl neslyšící, ale svou práci zvládal vynikajícím způsobem)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » úte črc 20, 2021 14:05

Právě... To mě pořád štve, že v tom, co naše úřady, politici nebo instituce dělají, téměř nikdy není možné nalézt byť i jen elementární logiku. Zase to GDPR. Když už to má údajně chránit data žijících lidí a ne je jen buzerovat, tak by to logicky mělo být nastavené na limit nejstaršího ověřeného člověka, protože pak budeš mít záruku, že všichni ostatní jsou mrtví. Místo toho zákonná lhůta je 100 let. Koho to napadlo? Proč zrovna 100 let? Naprostá většina lidí se takového věku nedožije, ale jistota není... A když už se zavedla zákonná lhůta 100 let, proč MZA je papežštější než papež a vymýšlí si 105 let? Když už chce mít takovou lhůtu, fajn, ale proč proboha potom sám zveřejní něco, co tu jejich vlastní lhůtu nesplňuje a pak to zase stáhne? Jsou tam opravdu normální? V každé jiné práci by za takovou nekompetentnost pykali. Tady se vyloženě všem vysmívají... a neděje se nic.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Zora » úte črc 20, 2021 14:33

nikdo ti přece nevysvětlí nebude vysvětlovat, proč si dali tuhle hranici 105 let, v nejlepším případě se dozvíš, že je to interní předpis. No a přes to nejede vlak.-
Dá se jen vytušit, že je to proto, aby byli mimo problémy s GDPR.

Můžeš zajít na matriční úřad, tam ti zápis ukážou, zaplatíš, prokážeš se, a já nevím co, můžeš zajít do badatelny, také si tě zapíšou . Nejde o snad ani o prachy, jde o dostupnost a čas... ale všude je to přístupné.

matriky narozených pro Ivančice končí na začátku roku 1917
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01680.jp2

tam, kde začíná index, je záznam narození z roku 1920
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02320.jp2


Takže vlastně není dodržen ani ten interní předpis.

Zlatý Dr. Švábenský.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Mistr Jan » úte črc 20, 2021 14:39

Jak říkám, tady jim jsou ochranné lhůty docela na háku... Možná je to přístupem daného archivu, ale stejně to nedává smysl
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/10562/1
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/13832/1
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/5908/1
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/5615/1
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » úte črc 20, 2021 14:43

Nejhorší je to, že když tam nikdy není žádná logika, nemůžeš si být jistá, s čím kdo přijde zítra. Neexistuje algoritmus, dle kterého by se dalo řídit a na který by se dalo spolehnout. Pokud by se MZA chtěl vyhnout problémům s GDPR a třeba počítáním dnů, jednoduše mohli dát (zbytečnou) lhůtu 101 let. Ale to ne, to by bylo moc jednoduché... Když jsem viděl, že zveřejnili operáty z roku 1921, sám jsem se tomu nejdříve divil a nechtělo se mi tomu věřit, ale říkal jsem si, přece jenom, je to už zákonných 100 let, tak přece jen možná jednou za uherský rok MZA projevil trochu zdravého rozumu. A pak přijde tohle... Zítra jsou schopní přijít klidně s tím, že 105 let je málo a vymyslí si 110 nebo 115 nebo cojávím kolik. Protože prostě proč ne... Kdo jim v tom zabrání. Jak jsem psal tehdy u toho GDPR, když nebudou mít něco digitalizované, fajn, pochopím to, i když mi bude vadit, jaký přístup k celé digitalizaci v porovnání s ostatními archivy MZA má. Ale když už to mají digitalizované a zveřejněné a pak to stejně stáhnou, tak to jsou opravdu... [autocenzura].

Občas taky v různých archivech, i přímo v MZA, nacházím tak mladé indexy, až se divím, klidně do konce 40. let a nejsem si jistý, jestli jsem někde neviděl dokonce zčásti i do 50. let, jistý si už nejsem. Tam to nevadí, i když se jedná o rodné indexy, ale sčítací operáty 100 let staré o lidech, kteří třeba tou dobou už sami byli dávno dospělí, vadí... To je mi opravdu logika.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zburget » úte črc 20, 2021 14:49

Zora píše:…nezveřejníme, ale ukážeme v badatelně (tam předložíte průkaz a my víme, kdo prohlížel, nahlížel)…
Tak zrovna tohle se dá dnes vyřešit naprosto jednoduše. Dnes existuje tzv. "Národní bod pro identifikaci a autentizaci". Jedna z mála věcí, která se naší státní správě celkem povedla. Náš stát důvěřuje několika zaručeným způsobům ověření člověka. Takže jestli chtějí vědět, kdo si co prohlíží, není přece problém pro určité archiválie vyrobit přihlášení a budou mít pod kontrolou úplně všechno. A klidně můžou vyrobit objednávkový systém, kdy každému žadateli přidělí přístup k dané archiválii třeba i na omezenou dobu, kdyby chtěli.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12584
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zburget » úte črc 20, 2021 14:53

Buďte rádi za 105 let. Když se s těmi časovými limity vytasili, tak to bylo 110 let. Teď už o 5 let couvli, buďme rádi za ně!

Když se člověk bude nějakého vysvětlení dožadovat moc, tak se dozví, že archív nemá žádnou zákonnou povinnost zveřejňovat digitalizáty archiválií. Takže z toho vyplyne, že buďte rádi vůbec za to, co máte a držte huby.
Dokud nebude zákon, který jasně řekne, co, kdy a jak jsou archívy povinny digitálně zveřejňovat, tak si to bude každý archív dělat podle svého a nikdo nemůže říct ani půl slova :-( Bohužel :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12584
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » úte črc 20, 2021 15:01

Já jsem samozřejmě rád za všechno, co lze digitalizovaně dohledat, i do těch operátů z roku 1921 jsem se díval, i když jsem je vyloženě k nějakému bádání nepotřeboval, ale pro zajímavost jsem díval, jak na tom mí předci byli v té době, zase mi to řeklo něco navíc, kolik jich tam žilo, kde pracovali atd. a přiblížili mi to jejich životy. Problém je v tom, že MZA má očividně nějaký strašný problém sám se sebou, protože i když opravdu nemají zákonnou povinnost něco digitalizovat, tak když se podíváme na ostatní archivy, které zrovna tak tu povinnost nemají a přesto vychází badatelům vstříc asi tak o dvě miliardy procent víc než MZA... tak MZA z toho vychází poněkud nepěkně.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků