MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Zora » úte črc 20, 2021 15:04

Ha, ha, ha, naprostá utopie... (míněn bod pro identifikaci)

Kdysi jsem se ptala, zda by mně zpřístupnili (umožnili ofotit) pro badatelské účely v zájmu obce (psávala jsem jsem cosi do místního zpravodaje )- matriku oddaných - tedy ty záznamy, které jsou v souladu se zákonem.
Odpověď - nedokážou odpovědět, ale můžu si podat žádost a budou o ní rozhodovat.
Kašlu na tyhle kecy...
¨
Dovedeš si představit, že by se kdokoliv na MZA zabýval administrativou, spojenou s Tebou popsaným postupem?
Já tedy ne.

A mezi námi, na co by vůbec bylo dobré vědět, evidovat, kdo se podíval na záznam, od jehož pořízení uplynula lhůty daná zákonem.
To by snad bylo nezákonné jednání :-)

Otázka - existuje cokoliv - předpis, zákon, vyhláška, kdo se kdy smí dívat na sčítací operáty?
Pokud by se bralo GDPR, tedy 100 let od narození, tak dnes by asi neměly být nikomu k dispozici sčítací operáty z roku 1921, až příští rok... a ne že badatelna...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » úte črc 20, 2021 15:13

Za svých studentských let jsem v badatelně MZA býval docela pravidelně a vždycky jsem tam musel vypisovat nejen žádosti o konkrétní fond, ale i knihu návštěv, což jsem upřímně už tehdy moc nechápal. Jestliže jsem zkoumal fondy, na které dávno neplatí žádné lhůty (zkoumal jsem různé fondy v rozmezí 17. - 19. století), tak (i když to bylo dávno před GDPR), z dnešního pohledu by to opravdu muselo být porušení GDPR, protože v rámci kontroly, kdo měl přístup k (dostupným) informacím a pro jejich údajnou ochranu, by docházelo k neopodstatněnému stohování osobních informací žijících lidí... Pokud to tak chodí u nich i dnes, tak by mohli mít docela problém, viděno jejich vlastní úchylnou a zvrácenou optikou...

Když zveřejnili operáty z roku 1921, schválně jsem si ještě googlil, k jakému přesnému datu se sčítání z tohoto roku klade a vyšlo mi, že 15. únor. Tím spíše jsem si pak řekl, že MZA se zachoval rozumně, že počkal opravdu těch 100 let a krátce po uplynutí té stoleté lhůty operáty opravdu zveřejnil. A pak stejně přijde s takovou blbostí...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Zora » úte črc 20, 2021 15:20

jo, pravda únor 1921, sama jsem to dávala na fórum, ale v hlavě jsem to už neudržela... sorry. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » úte črc 20, 2021 15:25

Obecně jsem stejně nikdy nepochopil, proč MZA tak strašně lpí na nějakém "duchovním" vlastnictví svých fondů a jejich digitalizátů. Ano, chápu, že je mají ve správě a že digitalizáty jsou jejich dílo, ale jde mi o to, přece proč to vše uchovávají? Jen proto, aby ten záznam existoval a nikdy se k němu nikdo nedostal? Vždyť se uchovávají právě kvůli budoucím generacím, aby tyto mohly z těchto pramenů stále čerpat. A aby zůstaly tyto fondy nebo lépe řečeno informace v nich zapsané uchovány, digitalizace by právě měla být vytouženým cílem všech archivů, protože ty pergameny a listy opravdu nevydrží věčně, bez ohledu na sebelepší konzervaci a digitalizace je proboha přece způsob, jak zabránit neustálému manipulování s fyzickými archiváliemi. Proč si myslí (pokud vůbec myslí), že veškeré důležité dokumenty jako výsady městům nebo klášterům měly své kopie, které se užívaly v běžných sporech a jen v opravdu závažných se vytahovaly stovky let staré originály...

Nemluvě o tom, jak se archiv dostal ke spoustě svých fondů... Sám je dostal často darem od lidí a z různých pozůstalostí a nyní sám zpětně na lidi kašle... Není to něco, co archiv sám aktivně vytvořil, jen se k tomu pasivně dostal nebo k tomu přišel jako slepý k houslím a dárci z logiky věci tyto archiválie darují proto, aby zůstaly zachovány a mohli z nich čerpat další lidé. Co je na tom tak těžké k pochopení, že to MZA nechápe...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zburget » úte črc 20, 2021 18:59

Zora píše:Dovedeš si představit, že by se kdokoliv na MZA zabýval administrativou, spojenou s Tebou popsaným postupem?
No, já to nemyslel tak, že to udělají - já tím jen chtěl říct, že jestli potřebují evidovat, kdo se na co kdy podíval, tak na to dnes mají poměrně dobře vyrobený nástroj.
Ale jak jsem psal, nikdo je nedokope k ničemu, pokud jim to nenařídí zákon.

Ad zpracování osobních údajů badatelů - tím žádný předpis, ani GDPR neporušují - tedy pokud ty údaje badatelů nebudou třeba prodávat někomu dalšímu. Oni údaje lidí zpracovávají buď na základě oprávněného zájmu a nebo jim to možná i nařizuje nějaký předpis. Takže na tom opravdu nic nezákonného být nemůže. Kdyby bylo zpracování osobních údajů trestné samo o sobě, tak bych už dávno seděl :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Zora » úte črc 20, 2021 19:06

Já jsem to myslela tak, že MZA zcela jistě nebude využívat tenhle možná postup. Proč by to dělali?
Prvotní je nepřijít do problému kvůli GDPR.
Matriky jsou nepřístupné, mají to zabezpečené plus 5 roků, tedy nepřístupné a dál žádná starost.
Na uživatele se kašle z vysoka.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » úte črc 20, 2021 19:51

zburget píše:Ad zpracování osobních údajů badatelů - tím žádný předpis, ani GDPR neporušují - tedy pokud ty údaje badatelů nebudou třeba prodávat někomu dalšímu. Oni údaje lidí zpracovávají buď na základě oprávněného zájmu a nebo jim to možná i nařizuje nějaký předpis. Takže na tom opravdu nic nezákonného být nemůže. Kdyby bylo zpracování osobních údajů trestné samo o sobě, tak bych už dávno seděl :-)


No ono to zní hezky, jenže já jako někdo, kdo tam hypoteticky půjde a svěří jim ony osobní údaje, nemůžu vědět, co s těmi údaji (ne)dělají. Nevím, jestli s nimi nakládají v mezích předpisů a jak mají a zrovna MZA bych nevěřil ani slovo. Každopádně je to naprosto nesmyslný dvojí metr - na jedné straně je nám odpírán přístup (a to nemluvím ani o nějakém zpracovávání) k něčemu, k čemu jsme již přístup měli a kde již jsou splněny zákonné lhůty, takže jim může být naprosto jedno, kdo si archiválie prohlíží a na straně druhé se bude archiv schovávat za nějaký oprávněný zájem a bude sbírat osobní údaje žijících lidí, kteří ho vůbec nemusí zajímat? Já osobně na tohle tak háklivý nejsem, ale jde mi o tu nesmyslnost v jejich počínání. Jestliže jak sám říkáte, zpracování osobních údajů není samo o sobě trestné (což je samozřejmě logické), tak proč vůbec MZA ten přístup v první řadě odepřel že, když bychom se přece také nemohli tímto zpracováváním ničeho špatného/nekalého/trestného/nezákonného dopustit... Z jejich arogance moci a výsměchu všem badatelům je mi na zvracení. Opravdu věřím, že tohle zveřejnění a stáhnutí operátů nebyl žádný omyl, ale naprosto zamýšlený podnik.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Zora » úte črc 20, 2021 19:57

zveřejnění r. 21 byl omyl, který se napravil tím stažením všeho "z technických důvodů" a následně zveřejněním sčítacích operátů bez r. 21. Nic víc, nic míň. To máme zato, že jsme tam lezli. Má to ležet pěkně v chládku.


Potřebuješ něco? Nic se neděje, máš to v badatelně. Konec, tečka, musíme se věnovat důležitějším věcem, ... jako bych tu odpověď slyšela.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » úte črc 20, 2021 20:02

Jinými slovy, když se bude MZA probírat našimi údaji, je vše OK, když my se budeme chtít probírat údaji o dávno mrtvých lidech, kde jsou splněny zákonné lhůty, není to OK. Osobně doufám, že se postupně vymění ta sebranka, která archiv vede a že se MZA v přístupu a digitalizaci vyšvihne byť i jen na desetinu toho, co snad jakýkoliv jiný archiv u nás... Už to by bylo neskutečné zlepšení oproti dnešku.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zburget » úte črc 20, 2021 20:33

zedir píše:…já jako někdo, kdo tam hypoteticky půjde a svěří jim ony osobní údaje, nemůžu vědět, co s těmi údaji (ne)dělají. Nevím, jestli s nimi nakládají v mezích předpisů…
Tohle je nesmysl. To, jak je v té které firmě / prganizaci nakládáno s osobními udaji je právě přesně to, co to GDPR řeší. Každá firma / organizace musí mít svoje vnitřní předpisy, jaké údaje zpracovává, jak je zpracovává a jak má zabezpečeno, aby se k nim nikdo nedostal.
Když si založíte účet, kde máte jistotu, že vaše osobní data banka někomu neprodá? Když jdete k toktorovi, kde máte jistotu, že vaše osobní údaje neprodá? Váš zaměstnavatel? Škola? Mobilní operátor? Poskytovatel internetu? Dopravní podnik? Knihovna? Všichni dnes spravují vaše osobní údaje. Všichni! A proto vzniklo GDPR, které aspoň nějak nařizuje, že se to musí hídat.
Každý týden mi volá několik šmejdů a nabízí nejvýhodnější investování na světě. A nebo nejvýhodnější nákupy energií. Kde vzali moje telefonní číslo? S mými osobními údaji se vesele kšeftuje GDPR neGDPR! Takže to, že zrovna MZA někde utrousí moje iniciály, to budu mít fakt totálně na háku a asi by to bylo to poslední, čeho bych se obával.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » úte črc 20, 2021 20:44

Tohle vše pochopitelně vím, také jsem GDPR nejednou studoval a vím, že jeho zamýšleným účelem je právě určit, jak se s danými osobními údaji má nakládat, ale to, že budete tvrdit, že se dle něho chováte, neznamená ještě, že to tak opravdu je. Nikdo z nás neví, co MZA s těmito daty (ne)dělá. A jak jsem psal, já na tohle tak háklivý nejsem a moc dobře si uvědomuji, že moje osobní údaje má kdekdo. Jde mi ale o to, že zrovna MZA nepůsobí - vzhledem ke všem svým letitým buzeracím - dojmem zodpovědného správce osobních údajů a je mi naprosto jedno, co navenek bude ve svých stanovách a předpisech a svém zpracovávání GDPR žvanit (pokud by porušovali nějaké předpisy, tak je přece jasné, že se tím nebudou nikde chlubit). Jde o to, že pokud si neváží lidí, pro které tu jejich instituce je, bylo by pošetilé očekávat, že si budou vážit jejich osobních údajů. Případné zneužití mých osobních údajů ze strany MZA je jednou z posledních věcí, která mě znepokojuje, jde o princip, kdy z mé strany - a jsem si jistý, že nejsem sám - má MZA nulovou důvěryhodnost, vzhledem k tomu, jak očividně zametají s lidmi, kterým mají sloužit a vzhledem k tomu, jak příšerné jsou jejich digitální služby, weby, aplikace, aktualizace, správa, komunikace apod. Očekávat něco jiného ve vztahu k GDPR a badatelům by bylo jako věřit patnáctkrát zaručeně vyléčenému narkomanovi, že nyní je už vážně opravdu doopravdy fakticky čistý.

Vadí mi, jak jsem psal, ten dvojí metr - u nedůvěryhodného MZA musíme automaticky jen z titulu této instituce předpokládat a doufat, že se chová, jak má (a přitom se jedná o data žijících lidí, tedy ty, o které opravdu u GDPR jde), ale my jsme automaticky jen z titulu, že jsme "ňácí" otravní póvl badatelé, předem vinni tím, že určitě bychom ta data (kterých se přitom GDPR už netýká!) chtěli zpracovat nějakým nekalým způsobem, tak nám ten přístup zase seberou, když už jsme ho přitom měli... (podobný princip presumpce viny je například u poplatků pro OSA). Nikde jinde v žádném archivu jsem se s tak arogantním přístupem nesetkal.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod kolsi » pon črc 26, 2021 7:56

Nemyslím, že se to týká pouze MZA. Podobný přístup vidím i v jiných archivech. Ale je opravdu zvláštní, že ten až přehnaný strach o ochranu osobních údajů mají pouze ty archivy, které badatelům hází klacky pod nohy i v jiných ohledech (věčně nefunkční systém, přírůstky matrik jednou za 5 let, nesmyslné ceny za rešerši atd.).
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » čtv črc 29, 2021 1:25

Netvrdím, že by se to týkalo jen MZA. A nejde jen o GDPR, o kterém se tu mluvilo především, ale celkově i o přístup archivu, jak ostatně naznačujete. Nepravidelně a nárazově pátrám ve všech oblastních archivech a i když v MZA nejvíce, žádný archiv mi ve srovnání s ostatními nevychází hůře než právě on. V době, co snad téměř všechny archivy zrušily vodoznaky, MZA si na nich vesele trval dál (a i když byl posunovatelný, někdy se jej vzhledem k velikosti a umístění zápisu jednoduše opravdu nešlo zbavit, zase jsme u toho, proč je MZA tak háklivý na své digitalizáty). Hůře na tom byl už jen AHMP. V době, co ostatní archivy zveřejňují pozemkové knihy, školní či obecní kroniky, knihy ohlášek a svatebních smluv, soupisy poddaných apod., u MZA jsme rádi, když se vůbec dopátráme matriky, která se nebezpečně pohybuje kolem přelomu 19./20. století. Už i jen kvůli tomu, že v ostatních archivech jsem obvykle nacházel mnohem větší nabídku nekatolických církví než v MZA.

Trochu dobromyslně bych řekl, že neexistují špatné prameny - jen ty, které většinu lidí nebudou zajímat a v tomhle je MZA veliký premiant. Samozřejmě chápu, že přednost by obecně měly mít starší a důležitější archiválie, že například zakládací listina ze 13. století je významnější než nějaký pohled ze soukromé sbírky ze století páry a že reálně si jen velmi málo lidí bude pročítat tyto staré prameny, protože se jich nijak osobně nedotýkají. Přesto je jasné, že je zapotřebí takové prameny uchovávat pro jejich historickou hodnotu a jako kulturní dědictví. Když tedy vidím, že MZA digitalizoval antifonář Elišky Rejčky, nemám nic proti. V době, co badatelům - troufnu si říct - nejvíce chybí gruntovní knihy, máme místo toho ale digitalizovanou Beckovu sbírku nebo důlní mapy. Vedle matrik je samozřejmě skvělé, že máme i indikační skici, sčítací operáty nebo lánové rejstříky, ale zajímalo by mě, jakým stylem v MZA vytváří plán digitalizace (který pak stejně dopadá příšerně - zpoždění nabývá jednak zveřejnění plánu, jednak sama realizace). Stejně se jedná o tytéž prameny (nebo jejich obdobu), které ostatní archivy také již dávno mají. V MZA zjednodušeně zjistíte, jak se jmenoval váš předek, v ostatních archivech navíc jak žil a jaký měl život.

Do této chvíle také archiv nebyl schopný (tj. ochotný) vytvořit oficiální způsob, jak bez přihlášení pohodlně stáhnout ve velkém rozlišení celý snímek, zatímco Zámrsk tohle naopak ustanovil jako jediný způsob pátrání (což pochopitelně zase přináší jiné nepříjemnosti). To by ale ještě tak scházelo, abychom parazitovali na jejich díle... Procházel jsem dnes různé staré odkazy a řada z nich po vložení do převodníku stejně nefunguje. Chtěli bychom prostě moc, aby MZA vytvořil něco, co funguje. Pak ten jejich vyloženě buzerační výmysl o stahování dat do 1,5 Gb, kdy sledují IP adresu a je jim naprosto jedno, jaká nelogičnost (i když bych to mohl říct mnohem expresivněji) to je. Jednou jsem měl 4 měsíce zablokovanou Actu za to, že jsem se podíval na pár desítek snímků. Zcela očividně jsem si dovolil
"hromadné stahování dat (objem nad 1,5 GB za den), které svědčí o jiném účelu užití, než je soukromé bádání

což, jak praví moudrý MZA, je nepřípustné. Dále proč by třeba lánové rejstříky měly mít možnost přímého odkazu anebo jen samotná navigace a ovládání snímku, který po celém monitoru nacestuje více než Emil Holub po Africe. Některé matriky byly digitalizovány v tak úděsné kvalitě, že jsem chtě nechtě musel před MZA v úžasu smeknout a kdy při přiblížení nebyly vidět litery, ale jen černé pixely. Jejich archiválie využívající Silverlight byla vždy prostě radost procházet. Jejich dřívější zmatečná dualita odkazů, kdy jiný odkaz byl v adresním řádku a jiný v samotné aplikaci na prohlížení snímků - jednoduše parádní nápad. Jejich nulová informační kampaň, co bude, až se vypne flash - no kdo by to nechtěl. Všichni ještě máme v živé paměti, jak neúnavně a obsažně archiv komunikoval. Na jedné straně nám MZA brání v přístupu k údajům mimo zákonné lhůty i u našich vlastních předků, protože "chrání osobní údaje", ale zároveň na digitalizaci spolupracuje s jedněmi největších zlodějů osobních údajů, a to mormony. To je přece brilantní logika. Jediný důvod, proč se mormoni podílí na digitalizaci je přece právě jen kvůli přístupu k osobním údajům, za něž se před námi MZA tak bije. To jsou v MZA opravdu tak slepí a hloupí, nebo prostě čistě jen arogantní? Kdyby pro nic jiného, už jen kvůli tomuto MZA ztrácí jakoukoliv důvěryhodnost a nevěřím jim ani slovo.

Když padá hvězda, máme si něco přát. Kdybychom si přáli něco pokaždé, kdy padá aplikace MZA, brzo by nám už žádná přání nezbyla, jen jedno - aby to fungovalo. Jejich zvládání náporu při špičce - zkrátka bravurní. Ten pocit, kdy se na vás v badatelně dívají jako na zločince, který se snad chystá roztrhat Gutenbergovu bibli nebo nenápadně pronést ven Zlatou bulu sicilskou - k nezaplacení. I když tu šanci stejně nemáte, protože vše kromě něčeho na psaní a focení pochopitelně musíte nechat v šatně a vše, co si vypůjčíte, si při odevzdávání archiv folio po foliu znovu zkontroluje. Vždy mi přišel zajímavý paradox, kdy si MZA cení více svých digitalizátů než originálních archiválií, k jejichž prohlížení nikdy nevyžadoval žádné rukavice.

Jejich novoty a aktualizace, kdy chyby stejně řeší badatelé, na které archiv následně zase vděčně kašle... Ostatně je to také jediný archiv, který si zde na fóru vysloužil svá samostatná vlákna shromažďující čistě jen chyby a návrhy na nápravu.

Když to shrnu, všechny archivy mají své problémy a minusy, ale já osobně se v žádném nesetkávám s takovou koncentrací jako v MZA. Je to vlastně svým způsobem osmý div světa.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zburget » čtv črc 29, 2021 7:49

zedir píše:…Do této chvíle také archiv nebyl schopný (tj. ochotný) vytvořit oficiální způsob, jak bez přihlášení pohodlně stáhnout ve velkém rozlišení celý snímek, …
A nikdy nevytvoří - když jsem se na tohle ptal, tak jsem dostal odpověď, že pokud chci snímek v plném rozlišení, mám se kouknout do jejich ceníku. Pak není nejmenší problém, abych snímek v plném rozlišení dostal.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » čtv črc 29, 2021 14:45

Pochopitelně. To by tak ještě hrálo, abychom se k plodům práce MZA dostali bezplatně, zatímco u jiných archivů to jde (i když samozřejmě ne u všech). Nepřekvapuje mě, že MZA patří zrovna do skupiny, která badatelům nevychází vstříc. Obvykle to tak ale bývá, že čím horší služby instituce poskytuje, tím více si nechává vše proplatit, tím dražší její úkony jsou a tím častěji také zvyšuje ceny, podobně jako například Česká pošta. Já osobně nemám problém si připlatit za kvalitní/profesionální službu či přístup, ale těch je v MZA jako šafránu. Divím se jen, že samotné prohlížení Acty zatím nespadá do nějakého ceníku, vždyť nejsou přece povinni digitalizaci zveřejnit, že... Co na tom, že je 21. století, je to přece naprosto nevídaná nadstandardní služba. U MZA bych se také nedivil, kdyby přišel den, kdy budou chtít odvádět desátek od profesionálních genealogů, kteří vydělávají díky jejich digitalizátům, od historiků, kteří píší knihy z jejich pramenů, od diplomantů, kteří získají titul díky závěrečné práci z jejich archiválií apod. MZA je na to šílený dost.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků