MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Zora » čtv črc 29, 2021 14:55

Nabízí se otázka, zda není vlastně vhodně naprosto mlčet, aby nezmizelo i to málo, co máme k dispozici...

:-(
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » čtv črc 29, 2021 15:08

Během těch let, co jsem na fóru, jsem také přispíval do vláken jednotlivých archivů, že někde mi něco vadí, někde mám nějaký problém, někde něco nevychytali, ale obecně u nich většinou převažuje to dobré nad tím špatným. Třeba u Plzně se mi líbí jejich barevné digitalizáty, protože to často ukáže zápis v jiném světle než jen černobílém, na Třeboni zase třeba to, že je možné si upravovat jas či kontrast snímku. Líbí se mi tam variabilita jejich pramenů, někdy jsem jen tak bezcílně zabloudil do jejich archivu a náhodně si prohlížel první pramen, který mi přišel pod ruku, protože to bylo oproti MZA úplně něco jiného, ty možnosti... U ostatních archivů očekávám do budoucna jen dobré, více digitalizovaných pramenů, zlepšení služeb, vycházení vstříc. U MZA naopak jen očekávám, co si zase vymyslí, aby mohli všem badatelům podkopávat nohy, aby jim to mohli co nejvíce znepříjemnit a jakýkoliv záměr něco vypátrat omlátit patřičně o hlavu. A když má člověk z archivu takový pocit a ten člověk není rozhodně dle ohlasů na fóru sám, tak ten archiv dělá něco opravdu špatně. Takže opravdu doufám, že konečně přijde nějaká legislativa, která určí digitalizaci archivům jako povinnost a stanoví jim i patřičné podmínky, termíny apod., protože jinak u MZA se například gruntovních knih nedočkáme snad nikdy, hlavně, že k nim ale pustili mormony /zvracející smajlík/. Nebo jak se vůbec člověk má s klidným vědomím pustit nejen do většího pátrání, ale do doslova jakéhokoliv bádání - nikdy předem nevíme, kdy nás MZA zase bezdůvodně zablokuje kvůli nějakým jejich imaginárním kvótám, které my ani nemáme možnost jakkoliv kontrolovat. Můžu si prohlédnout už jen deset snímků? Nebo snad jen poslední? Nebo jsem si už já nezbeda dovolil prohlédnout více, než je přípustné a v následujících minutách mě stihne spravedlivý hněv a trest?
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zburget » čtv črc 29, 2021 18:48

Ani v nejmenším se nebudu zastávat MZA. Ale asi bych dodal, že je potřeba nejen legislativa, ale asi taky to, aby stát do archívů nalil dostatek peněz. Když jsem si psal s lidmi, co dělají na AP, tak mi bylo zle z toho, jak málo na to mají vyčleněno času. Pak není divu, že v tom mají takový b****l, jaký v tom je a že tam nefunguje všechno, co nefunguje.
A nebo by bylo na čase vyměnit vedení MZA - to, jak archív funguje je vždycky primárně problém ředitele - jakým způsobem danou instituci vede, kam ji směruje a jak.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Zora » čtv črc 29, 2021 18:52

K poslednímu odstavci - už včera bylo pozdě.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » čtv črc 29, 2021 20:01

To, že nemají dost lidí na všechnu práci, chápu, ale ostatní archivy na tom také nejsou lépe, a přesto je jejich přístup či postup v digitalizaci někde jinde. Kdysi dávno jsem byl v Archivu města Brna a i když tam pracovali v naprosto polních podmínkách, ten přístup a ochota se nedaly srovnat s MZA, který na tom byl s podmínkami neporovnatelně lépe.

S tím, že by archivy potřebovaly více peněz, určitě souhlasím, ostatně i sám MZA před přestěhováním do současných budov sídlil už v dávno nevyhovujících prostorách a bylo to dlouhodobě neudržitelné. Řekl bych, že ten stav, kdy archivy nejsou státem financovány tak, jak by měly být, nám ale slouží jako prubířský kámen kvality archivů - co jsou schopné a ochotné i v rámci různých omezených možností pro lidi vykonat. Určitě neočekávám, že by měl MZA mít digitalizovanou většinu nebo nějakou podstatnou část svých fondů (tuším z hlavy, že mají snad přes 60 bkm fondů - je jasné, že v dnešních podmínkách to je práce minimálně na desítky let nebo i déle). Je to ale všechno o lidech (a vedení archivu) - jak jsem psal jednak o prioritizaci pramenů, jednak u MZA mám často pocit, jak si funguje jako jakýsi svět sám pro sebe a je mu jedno, kolik lidí čeká na různé informace z jejich strany - myšleno jak v historických pramenech, tak jen jako obyčejné stručné sdělení o plánu digitalizace, vysvětlení, proč se (ne)bude digitalizovat ten který pramen, kdy to bude, co se stane, až se vypne flash a když něco nebudou tušit, tak to tak prostě čestně a upřímně oznámit - místo toho MZA když neví, tak většinou dělá mrtvého brouka. Nemám z něj pocit, že by bral lidi jako nějaké rovnocenné partnery či kolegy v zájmu o historii, ale jen jako nějaký otravný hmyz, kterému se bohužel nějak základně musí věnovat, což je hrozná škoda, protože to není potom vůbec otázka počtu lidí, které mají na práci, ale o jejich nastavení vůči nim či o politice archivu, které se podřizují. Například onen limit 1,5 Gb nemá žádnou souvislost s tím, kolik lidí Actu spravuje, není to o tom, že na něco nemají čas, prostředky, kapacity nebo lidi (ale na vyhodnocování, která IP adresa tento limit překročila, očividně čas a lidi mají). Je to jen neopodstatněná čistokrevná buzerace a zákeřná výchovná pomsta archivu jen pro zákeřnost samotnou - vůči všem, kdo se opováží zabloudit na jejich stránky. A to je ten přístup, o němž pořád mluvím.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zburget » pát črc 30, 2021 7:14

Mně ten limit 1,5 GB byů vysvětlen tak, že AP běží na nevyhovujícím serveru, který je připojený nevyhovující síťovou infrastrukturou. Obojí je určeno a dimenzováno pro běžný chod archívu. Na železo a infrastrukturu vhodné pro prezentaci digitalizátů pro veřejnost nejsou peníze :-(
A to je informace, kdeou vedení, logicky, nikdy nemůže uplne oficiálně zveřejnit. Takže jsme zase na začátku - nedostatek prostředků, které jsou s rozhodnutí vedení archívu alokovány jinam, než na digitalizaci a prezentaci digitalizátů.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Zora » pát črc 30, 2021 7:22

Proboha, jak můžu coby uživatel běžně listující matrikami, nevýdělečně -odhadnout, vědět, zjistit, kolik jsem z 1,5 Gb vyčerpala.
Jsem pak potrestána za něco, co nedělám ani úmyslně, jen užívám nabízenou možnost prohlížet matriky. Není to zcestné?

Nabízí se otázka, proč potřebné peníze nečerpají z grantů, fondů a pod., případně o ně neřvou hlasitě na příslušných místech.
Nabízí se také odpověď, že ti, kteří mají rozhodovat, této potřebě vůbec nerozumí...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » pát črc 30, 2021 10:19

To se ale pořád pohybujeme v začarovaném kruhu. Pominu to, že "vysvětlení" limitu MZA nevěřím, ale pokud opravdu mají tak špatné, omezené a nevyhovující servery, nebylo by mnohem jednodušší nechat lidi si matriky oficiálně celé stáhnout, čímž by přece následně odpadla potřeba znovu a znovu navštěvovat servery, a tím je zahlcovat? To by zase MZA nesměl být tak majetnický vůči svým digitalizátům. Čeho se vůbec bojí, že s jejich digitalizáty uděláme, jakmile by je nám neomezeně uvolnili ke stahování?

Samozřejmě by to byl nápor na jejich servery tak jako tak, ale z dlouhodobého hlediska by ubýval, protože zatímco nyní (pomíjím úžasné badatelské utility) se člověk musí dívat dle jimi nastavených podmínek na web znovu a znovu, v případě, že by si ale matriku každý jednou stáhnul, by bylo přece zbytečné, aby se do té stejné matriky vracel na Actu. Jak to, že v Opavě, Litoměřicích a Zámrsku to jde a můžete stahovat snímky, případně celé matriky, bez přihlášení? V současné situaci tak jen těžko může být nějaký výhled na odlehčení serverům MZA, když archiv lidi nutí se vracet, za což je ale následně postihuje a pak zase fňuká, že má zatížené servery a nevidí, že si to stále způsobuje sám...

Místo pohodlného řešení nám tedy z archivu vyhrožují, co se stane, když si dovolíme využít službu, kterou nám sami nabízí ("založili si archiv, ale chodili jim tam lidi"). Navíc to není obecní archiv nějaké Horní Dolní, ale vždyť je to přece zemský archiv. Kdo jiný si má umět zajistit odpovídající podmínky, když ne oni? Nemluvě o tom, že nějaké povídačky o běžném chodu archivu bych bral nějakých 15/10 let zpátky, kdy se teprve blížila/spouštěla digitalizace a s ní boom genealogie, na který archivy nebyly připraveny. Ale dnes...

Ze strany MZA je hrozný alibismus, kdy umožní službu procházení matrik, ale zároveň nastaví limity, které si jednak nemáme jak hlídat, abychom si mohli dát pozor, jednak kontrolovat, že MZA limit počítá správně, a to vůbec nemluvě o IP adresách, pod kterými může být badatelů spousta, takže se klidně může stát, že si tak někdo sedne po delší době k Actě s úmyslem zapátrat po pár předcích, ale zjistí, že má prohlížení zablokované, protože MZA jednoduše sečetl všechny lidi z jedné adresy dohromady a ještě má tu drzost moralizovat, že 1,5 Gb "svědčí o jiném účelu užití, než je soukromé bádání" a chová se k lidem, jako by to byli protřelí zločinci, kteří své podlosti léta plánují a kteří potřebují trest, ban, blokaci, odstávku, stopku, prostě čas na přemýšlení, co očividně udělali špatně, zatímco jsou v tom buď naprosto nevinně, nebo totálně nemají představu, kolik si toho dle MZA mohou prohlédnout. Vůbec nerozumím ajťácké řeči a netuším, jak MZA svůj limit počítá, ale ať mi jen zkusí vysvětlit, že prohlédnout si několik desítek snímků, což jsem udělal já, je jasné porušení limitu a cokoliv jiného, ale jen ne soukromé bádání a že to je důvod mě na čtyři měsíce zablokovat. Tím spíše, že na Actě píší o minimálně 30 dnech. Co jsem tedy musel učinit tak příšerného, jak úděsně jsem musel ten limit přešvihnout, že jsem od archivní policie dostal rovnou několik měsíců za katrem...

MZA si jednoduše neuvědomuje, že i když nemá zákonnou povinnost digitalizáty zveřejňovat, vůbec je to nezprošťuje morální zodpovědnosti vůči veřejnosti, pro kterou fondy uchovávají. Jestliže od lidí chtějí, aby dodržovali nějaké podmínky, tak je rozhodně jejich zodpovědnost, aby vytvořili takové podmínky, které lidé mohou dodržovat. Je to jako byste někomu zavázali oči, posadili ho do auta bez tachometru a řekli mu, ať dojede z bodu A do bodu B, který nesmí přejet ani o píď, ale že se nesmí dívat na cestu a že nesmí překročit rychlost 47 km/h. Jak to má ten člověk udělat? Přesně tak, jak si má badatel prohlížet MZA. Totálně naslepo a doufat, že bude mít štěstí.

Přístup MZA bych mohl shrnout tak, že se střílí do vlastní nohy, obviní pak z toho badatele a pak pro jistotu ještě (za)střelí je.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Zora » pon srp 09, 2021 17:46

Já tomu nerozumím.

Vysvětlení MZA - sčítací operáty - r. 1921 bude zveřejněn po další "vymyšlené ochranné lhůtě"

a ejhle
http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/xtrso02 ... SO02-6.htm
Pracoviště MZA Moravské Budějovice s vymyšlenou ochrannou lhůtou nemá problém.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod greghouse » pon srp 09, 2021 17:53

Kde není problém dnes, může být zítra :-)
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zedir » pon srp 09, 2021 17:56

greghouse píše:Kde není problém dnes, může být zítra :-)


To je nádherné a trefné moudro... Naprosto živě to vidím metrovými písmeny jako motto nad vchodem do MZA.

Jen by mě ještě docela zajímalo, jak by dopadlo, kdybychom to obrátili proti MZA - pokud kvůli ochraně osobních údajů "nemohou" zatím zveřejnit rok 1921 a zároveň MB ho zveřejněný mají, tak kdybychom si na MZA stěžovali, že alespoň částečně mají zveřejněno něco, co ze zákona nemohou (co se nám snaží MZA nabulíkovat), tak by se logicky bránili tím, že se na rok 1921 už lhůty nevztahují, protože lhůta je 100 let. Jenže tím by se sami chytili do pasti, kdy by uznali, že celý rok 1921 zveřejnit mohou a to jeho stažení tedy nebylo ničím jiným než výsměchem... Buď by tedy museli uznat chybu, že nyní "opravdu" nemohou mít zveřejněný 1921 a že "porušili zákon", nebo by museli otevřeně přiznat (co my samozřejmě dávno víme), že nemají žádný reálný právní podklad pro nezveřejnění sčítání z 1921. Jinak řečeno, máme tu klasický chaos v podání MZA.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod zeter » pát led 14, 2022 9:08

Přátelé, peklo rozmrzlo, operáty 1921 znovu online.
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Zora » pát led 14, 2022 9:33

Všeho nechat, stahovat spěchat...... a jsme bez obědu a asi i bez večeře... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod Zora » pát led 14, 2022 9:35

https://www.mza.cz/actapublica/aktuality

Zdá se mně to nebo je to zase jinak. Oni odstranili ty desetileté lhůty navrch u všeho?
Možná se špatně dívám, zrak mě šálí...
z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA Brno - Tak nám zmizely sčítací operáty

Příspěvekod greghouse » pát led 14, 2022 9:42

No nevím u jedné matriky oddaných do roku 1944, je to zatím stále zveřejněné jen do roku 1936 a lhůta tam má být 85 let, takže tam to zřejmě zatím nechali.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků