Slovensko a digitalizace

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Slovensko a digitalizace

Příspěvekod Lif » ned dub 25, 2021 16:10

Poslední dny jsem pročetla spousty textu o slovenských archívech i na geni.sk, ale nemohu najít žádnou aktuální informaci o digitalizaci slovenských archivů.
Proto se ptám, jestli někdo ví, zda digitální volně přístupné matriky na Slovensku jsou (aspoň ve formě Zámrsk, když už ne onlajn), nebo tyto digitální archívy nejsou nebo se plánují nebo se o nich ani neuvažuje?

A co ostatní státy? Víte o digitálních onlajn matrikách v některých státech Evropy?

Byli byste tak hodní a podělili se o aktuální informace a odkazy?
Lif
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv dub 22, 2021 15:05

Re: Slovensko a digitalizace

Příspěvekod Made » ned dub 25, 2021 16:21

Odpovím na ostatní státy -

nejlépe je na tom Rakousko, na portálu jsou i matriky z oblastí Německa, Lucemburska, Slovinska,...
https://data.matricula-online.eu/de/

Sama jsem nedávno potřebovala Budapešť. Na familysearch mají pouze indexy. Dočetla jsem se, že maďarské matriky jsou chráněné zákonem, tak tam nemohou být.
Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07

Re: Slovensko a digitalizace

Příspěvekod Lif » ned dub 25, 2021 16:40

Děkuji, Německo se bude hodit, jen co najdu spojnici (pokud tedy) a stopu na Maďarsko si zatím škrtám.
Lif
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv dub 22, 2021 15:05

Re: Slovensko a digitalizace

Příspěvekod Viridis » ned dub 25, 2021 19:07

Zdravím,
on line jsou zatím pouze církevní matriky, které přestaly být veřejnými dokumenty k roku 1895, respektive 1896 - na Family Search. Pak se vedly státní matriky. Některé naskenované církevní matriky nají záznamy i po roce 1900, je to různé podle toho, jak je dopsali a odevzdali. Státní matriky z let 1896 - 1906 jsou NEonline v archivech (komunikují e-mailem), kde za (vloni) 5E (předem) bez problému na základě zaslané písemné žádosti vyhotoví opis záznamu (pošlou poštou). Matriky po roce 1906 jsou na jednotlivých matričních úřadech, kde Vám buď vyhotoví kopii matričního dokladu (rodný list, úmrtní list - bohužel velmi strohý zápis, ale zase lepší než nic) nebo jako u nás při osobní návštěvě nechají opsat údaje (možná i ofotit, nevím, kvůli covidu jsem tam nemohla jet). Matriky velkých (krajských) měst nereagují (v mém případě Nitra) - asi toho mají moc. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Slovensko a digitalizace

Příspěvekod zeter » pon dub 26, 2021 7:22

Made píše:Sama jsem nedávno potřebovala Budapešť. Na familysearch mají pouze indexy. Dočetla jsem se, že maďarské matriky jsou chráněné zákonem, tak tam nemohou být.


Tomu nerozumím - maďarské matriky na FS jsou, dokonce celkem pilně běží jejich indexace - tady třeba náhodný sňatek z r. 1934

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... AQ2WF-VDFS
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Slovensko a digitalizace

Příspěvekod Zora » pon dub 26, 2021 7:29

zeter píše:


Tomu nerozumím - maďarské matriky na FS jsou, dokonce celkem pilně běží jejich indexace - tady třeba náhodný sňatek z r. 1934

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... AQ2WF-VDFS[/quote]

Souhlas - podobná zkušenost se sňatekem na území dnešního Maďarska. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Slovensko a digitalizace

Příspěvekod Lif » pon dub 26, 2021 7:38

Viridis - (píšu znova, zmizela mi odpověď), děkuji moc za podrobnosti a ochotu. Jen ještě k tomu family search - jak to funguje? Po mně to chce registraci, což považuji za velmi nepříjemné, protože netuším, jak to funguje, jaký to má rozsah a podobně. Je to placené? Nahlédnu tam do skenů z matrik nebo jen nějaký výpis? Není to nějaký onlajn rodokmen, že ne?
Lif
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv dub 22, 2021 15:05

Re: Slovensko a digitalizace

Příspěvekod zeter » pon dub 26, 2021 7:51

A jinak ještě k původnímu dotazu - vždy se vyplatí zkusit FamilySearch - bílých míst je sice spousta, ale různé ostrůvky se najdou, hledal jsem takhle už v Terstu, Černovicích a kdesi na území Ruského Polska...

EDIT - ad FS: bezplatná registrace, bezplatné používání... rodokmeny tam sice lze vytvářet, ale primární je neustále narůstající objem pramenů z celého světa, vč. pozvolné indexace, takže lze vyhledávat.
Budete ohromen, co všechno tam je - z toho nejpraktičtějšího zejména matriky, vojenské záznamy, spousta materiálů spojených s emigrací (např. do USA, to má online i tamní sčítání lidu).
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Slovensko a digitalizace

Příspěvekod Made » pon dub 26, 2021 11:29

Můžete mi prosím poradit, jak se tedy k matričním knihám dostat? Je na Maďarsko podobný link jako na Chorvatsko?

https://www.familysearch.org/search/ima ... /waypoints

Zatím jsem si zkoušela pouze zadávat jméno do indexů, ale bez úspěchu. A všechny ty náhodné, co jsem otevřela, tak měly pouze index.
Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07

Re: Slovensko a digitalizace

Příspěvekod zeter » pon dub 26, 2021 11:49

Když chci hledat v konkrétním státu, tak v Research kliknu na tu mapku světa vpravo nahoře (zde na Eurasii), v roletce vyberu stát (Hungary) a dostanu se sem:
https://www.familysearch.org/search/col ... on=Hungary
a tam se už dá buď klasicky hledat v indexovaných materiálech (se vším dostupným filtrováním podle různých souborů archiválií).
Níže jsou pak dosud neindexované Image-Only Historical Records, zrovna u Maďarska toho moc není.
Podotýkám, že Maďarsko nemám na FS nijak "zmáknuté", takže nemám úplně představu, co všechno tam je či není (a jazyková bariéra je teda zrovna u maďarštiny echt silná), ale už několikrát jsem byl příjemně překvapen i jen na základě obyčejného vyhledávání v indexovaných archiváliích, a ta indexace pořád běží.
Pak se tam dá dostat přes hledání Catalog/Places - Hungary, a to vyhodí takový ten seznam, ale co v něm je kde schované, to jsem zatím moc nezkoumal.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Slovensko a digitalizace

Příspěvekod Viridis » pon dub 26, 2021 15:15

K hledání v Maďarsku ještě doporučuji zkusit slovenské fórum geni.sk, slovenští kolegové k tomu mají blíž a znají i jiné zdroje - např. Hungaricana. Já jsem to nepotřebovala, rodinu jsem pohledala ve zdrojích, o kterých píšu a ještě na Slovakiana je sčítání lidu z let 1930 a 1940, je to neindexované, musí se listovat jednotlivými hárky, neúplné a občas s chybami (opakované identické skeny). Ale našla jsem, ne že ne, i když ne všechno, co potřebuji. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Slovensko a digitalizace

Příspěvekod Lif » pon dub 26, 2021 16:17

Díky, Maďarsko tedy zkusím.
Ale v současnosti mne pálí spíše to, že se řada legionářů oženila až za Uralem, někdy až ve Vladivostoku při čekání na lodě do vlasti. Čekalo se i více než rok možná více.
Myslíte někdo, že by ty šňatky šly dohledat?
Lif
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv dub 22, 2021 15:05

Re: Slovensko a digitalizace

Příspěvekod Made » pon dub 26, 2021 16:19

Díky za návod na FS. Tak už mám budapešťský katalog.
https://www.familysearch.org/search/cat ... =345994-50
Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků