Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Příspěvekod jirkakr » úte bře 30, 2021 10:46

Dobrý den, chci přidat jen pár poznatků o archivu v Třeboni.
Celou dobu jsem ho chválil, pro dobrou grafiku, slušné uspořádání a vyhledávání, ale už mne to přešlo.
Když si projdete jejich matriky ještě nezveřejněné, zjistíte, že některé už měli být předány dávno před lety na digitalizaci, ale nejsou. Dotazem na vedení archivu zjistíte, že archiv jede jako bývalé RVHP v pětiletých cyklech a o rychlejší digitalizaci nemá zájem. Vymluví se na to, že to lépe vyhovuje krajským a okresním úřadům. Myslel jsem, že kromě badatelských počinů, je ta digitalizace určena především pro lidi, genealogy a zájemce o rodokmeny. Stejně tak činnost krajských a okresních úřadů. Pokud však budou matriky někde uzrávat a pak se digitalizovat v pětiletých cyklech, spousta starších a třeba i mladších se zveřejnění nedočká. Bohužel.
Archiv se nyní hlavně zabývá vytvářením jmenných rejstříků k stávajícím matrikám, což je bohulibá věc, pro nové hledající v matrikách velké ulehčení, ale pro ty, co už mají matriky pročtené je to nic,nic,žádné nové informace. Dotazem a zkušeností v jiných archivech zjišťuji, že v ostatních archivech se snaží matriky dle zákonných lhůt zveřejňovat co nejdříve, ale v Třeboni se jede podle pětiletky. Vše je možno si přečíst na jejich webu.
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Příspěvekod zburget » úte bře 30, 2021 12:04

Jen pro upřesnění - neexistují žádné zákonné lhůty pro zveřejňování matrik. Neexistuje žádná zákonná povinnost ty matriky vůbec digitalizovat a zveřejňovat. Archívy to dělají víceméně z vlastní vůle. Třeba MZA tohle nezapomene připomínak při jakékoli vhodné příležitosti. Tím zveřejňováním archívy v podstatě chrání ony archiválie, které by jinak až asi byly roztrhané.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Příspěvekod Radix » úte bře 30, 2021 13:30

Podobná situace je i v jiných archivech.
Neskenuje se, nejsou na to lidi.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Příspěvekod zeter » úte bře 30, 2021 13:49

Já se setkal s tlakem z "opačné strany" - nadřazený úřad si nechtěl přidělávat práci, takže předání čerstvě mrtvé matriky odložil o rok, prý to pak do archivu pošlou s jinou agendou. Že si to archivy nevymůžou, to je ještě jiná věc.
Holt dokud to nebude nařízené shora a jako priorita, nejspíš se nezmění nic, a budeme čekat jak blbí, až se na úřadech a v archivech uráčí.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Příspěvekod Zora » úte bře 30, 2021 14:17

Jenže Třeboň nabízí opravdu velké množství zdrojů, co bych za to dala pod MZA...

Fakt docela závidím těm, kteří mohou zcela běžně hledat v gruntovnicích, nebo školních kronikách, nebo vyhledávat podle příjmení, mají k dispozici třeba knihy domovník příslušníků...
My máme ještě sčítání, ovšem pro samotné Brno stále ještě není funkční, i když "situaci řeší"... a to jen do r. 1910, sčítání pro ostatní obce jen do r. 1910 a další , z roku 1921 je třeba osobně dohledávat v badatelně...

O gruntovnicích víme, že existují, že se skenují, a že se to děje už x let a dalších x let se to dít bude, a máme tedy Lánový rejstřík... a některé urbáře...
U matrik máme prodlouženou o deset let tuším, ochrannou lhůtu.

Takže sice o genealogii něco vím, hledat fakt dokážu, ale najít o předcích o něco víc, než že se narodili , oženili a zemřeli... je superobtížné...
---------
Jsou někde, ptám se ze zvědavosti, k dispozici online úmrtní matriky po roce 1948? Ty by přece už měly "frčet", jestli se nepletu, tak ochranná lhůta je 30 let....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Příspěvekod zeter » úte bře 30, 2021 14:57

Ochranná lhůta záznamu o úmrtí je sice 30 let, ale úmrtní matrika je považovaná za živou 75 let od posledního zápisu, takže to všechno leží na matričních úřadech.
Imho to měli dávno všechno naskenovat, i živé knihy - stáhnout z úřadů, naskenovat, online zpřístupnit veřejnosti, co podle lhůt lze, úřadům vše - a bylo by hotovo. Ale koncepční myšlení a zájem o věc se u nás holt nenosí a stát se vyžívá v roli žáby na prameni, nebo s nezájmem přihlíží, jak se ta či ona instituce chová právě tak.

Sčítání pro Brno je myslím věc Archivu Města Brna (stejně jako přihlášky), a online je, akorát nějak zaspali s flashem, takže nejsou momentálně přístupné snímky, textově to pořád vyhledává. Snad to zprovozní.
(Jinak nepřístupnost operátu ze sčítání 1921 pro JM kraj, ty jsou pod MZA, je samozřejmě skandál, stejně jako ty jejich svévolně navýšené lhůty pro matriky.)
(A co se týká těch urbářů pod MZA, mně ta aplikace vůbec nefunguje, snímky se nenačtou... asi taky něco zastaralo.)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Příspěvekod Zora » úte bře 30, 2021 16:17

Neuvedla jsem, že sčítání pro Brno řeší archiv města Brna ... ale to snad všichni víme...
Ürbáře

zkusmo první nabídnutý urbář
http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/urb01/docs/URB01-1.htm
postup, který jsem zvolila:

Odkaz na urbáře
http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/URB01/A ... 3URB01.htm

zde vybrat
Urbáře - PDF
Katalog ve formátu PDF. Obsahuje odkazy na digitalizované urbáře.

vybrala jsem Babice statek
a klikla na html

S tím stahováním a instalací silver+cosi jsem se vůbec nenamáhala.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Příspěvekod zeter » úte bře 30, 2021 16:52

Může to tu číst někdo, kdo to neví, proto jsem to oddělil a zdůraznil. Navíc stížnosti na přístup AMB jsem moc nezaznamenal, zato u MZA je toho za poslední dobu habaděj. Snad se aspoň první jmenovaná instituce brzy pochlapí.

Popsaný postup mi nefunguje, protože právě ten Microsoft Silverlight (bez kterého to nejede) je rámcově podobná záležitost jako Adobe Flash, kvůli kterému nakonec musela skončit stará verze ActaPublica. Ve většině aktuálních prohlížečů už nefunguje, a nejspíš z dobrého důvodu (dávno chybí aktualizace, což samozřejmě znamená bezpečnostní riziko, které podstoupit nehodlám). Podpora ze strany Microsoftu má úplně končit letos v říjnu.
Podrobnosti: https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Silverlight
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Příspěvekod Zora » úte bře 30, 2021 17:01

ale já silvercosi nepoužívám, dívám se na to přes html
pak nechápu, v čem máš problém...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Příspěvekod zeter » úte bře 30, 2021 17:17

Jaký používáš prohlížeč? (Název, verze).
Můj prohlížeč (jako většina) už prostě Silverlight nepodporuje, podobně jako nepodporuje Adobe Flash. Prostě se k těm datům nedostanu, i ten html odkaz vede na stránku s totálně rozbitým kódováním znaků a uprostřed černého pole je chybová hláška.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Příspěvekod Zora » úte bře 30, 2021 17:18

google chrome
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Příspěvekod zeter » úte bře 30, 2021 17:36

Asi nějaká starší verze, která to ještě umožňuje (a máš ho tam někde vevnitř nainstalovaný - ono to občas chce instalaci, i když tam už je). Já používám aktualizovaný Firefox, a tam už to prostě nejde (a byly s tím problémy už před lety, protože Silverlight je prostě už dávno zastaralý).
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Příspěvekod zburget » úte bře 30, 2021 17:41

Jak už psala Zora, pro Urbáře NENÍ potřeba Silverlight.
Když se otevře stránka s urbářema, na levé straně je "Aplikace:" a pod tím je na výběr Silverlight, níže html, ještě níže PDF a nakonec urbáře na mapách.
Stačí kliknout na Urbáře - html a všechno funguje. U mě ve Firefoxu 86.0.1 (není to poslední verze, jen se mi ho nechce restartovat :-))
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Příspěvekod Zora » úte bře 30, 2021 17:47

Problém asi bude u Tebe, pamatuju, že jsem někomu posílala nedávno odkaz na urbáře a bylo to bez problémů. Mám nové PC asi půl roku staré s kompletní instalací, instalovala jsem pouze office, zakoupená licence.
Používáš W10, předpokládám...

JInak na té stránce s urbáři jsou dvě možnosti nahlížení. první
Urbáře SL - aplikace pro prohlížení archivních pomůcek a digitalizovaných archiválií. Vyžaduje doplněk prohlížeče Microsoft Silverlight. Popis ovládání aplikace naleznete zde.

a druhá
Urbáře - HTML
Aplikace pro prohlížení archivních pomůcek a digitalizovaných archiválií.

Používám samozřejmě to HTML. Nejsem ajťák, ale domnívám se, že k prohlížení přes HTML silver.... fakt nepotřebuji.
Už to jaksi i vyplývá z logiky věci. POkud by to bylo třeba k oběma variantám aplikací, pak je asi zbytečné to duplikovat.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Archiv Třeboň- služba veřejnosti

Příspěvekod zeter » úte bře 30, 2021 18:05

No ohledně Silverlightu snad bludy nekážu a měl jsem s tím problémy už léta, jak ten doplněk pozvolna upadal v nemilost.
Pokud urbáře Silverlight nepotřebují, pak asi opravdu může být problém u mne, v něčem jiném - chová se to takto:
Když kliknu na Urbáře SL, chce to nainstalovat Silverligt.
Když kliknu na Urbáře HTML, otevře se zcela prázdný tab nazvaný "ARC Viewer", nic dalšího.
Když kliknu na Urbáře PDF, otevře se pdf, odkazy v něm se chovají podobně - SL chce Silverlight, HTML vede na toto: https://ibb.co/RgZF736
A Urbáře na mapách mi nefungují vůbec (jen prázdná stránka s trochou chybně kódovaného textu).
Mám Win10, plně aktualizovaný FF.
(Pokud někdo přijde na to, co je špatně, budu jen rád, bohužel jsem zvyklý vycházet z toho, že za většinu podobného chaosu a postupné ztráty kompatibility můžou ty neustálé aktualizace všeho a postupné omezování již neaktualizovaného pluginária - viz první řádek komentáře, proto jsem předpokládal, že je to tím.)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Další

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků