Převodník odkazů MZA Acta Publica

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Převodník odkazů MZA Acta Publica

Příspěvekod zburget » pon úno 08, 2021 16:37

greghouse píše:Moje aplikace stahuje a používá ty 3 soubory z odkazů, které jste poskytl a které jsou uvedené v úvodním příspěvku vlákna.
Jj, já vím - to se mi líbí, koukal jsem na to, jak si je to samo nasálo :-)
Moje otázka směřovala na kolegu chipsi - tam nevím, jaké má podklady a jak důkladně tedy mám případně jeho převodník trápit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Převodník odkazů MZA Acta Publica

Příspěvekod greghouse » stř úno 10, 2021 18:27

Ve verzi 1.6 jsem zjednodušil uživatelské rozhraní a převáděné soubory nebudou už dokola přepisovat tentýž výstupní soubor, ale vytvoří nový výstup.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Převodník odkazů MZA Acta Publica

Příspěvekod zburget » čtv úno 11, 2021 15:28

Dnes proběhla velká aktualizace podkladů pro převodník - na základě oprav, které MZA zaneslo do AP.

Verze 1.6 vypadá dost dobře :-)
Co se týče toho (ne)přepisování výstupu, řekl bych, že je to asi jedno. Klidně se může přepisovat starý soubor. Asi nikdo nebude potřebovat víc verzí převedených dat…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Převodník odkazů MZA Acta Publica

Příspěvekod greghouse » čtv úno 11, 2021 15:49

Děkuju :-)

To převádění na nové soubory není ani tak z praktických důvodů, jak z technických. Pro určitá umístění mi to často házelo nízká práva na zápis. Zkrátka vytvořit nový soubor šlo mnohem snadněji, než přepisovat existující soubor. Ještě to zkoumám, ale holt nevím jestli to je něco, co můžu dost dobře já sám ovlivnit.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Převodník odkazů MZA Acta Publica

Příspěvekod zburget » čtv úno 11, 2021 15:54

Divné - pokud tam ten program mohl jednou nějaký soubor zapsat, měl by být schopný ho přece i přepsat (pokud není aktuálně otevřený v jiném programu). Ale je fakt, že ve Windowsech se skrývá nějaká těžká magie, kterou nemá smysl se snažit pochopit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Převodník odkazů MZA Acta Publica

Příspěvekod zburget » čtv úno 11, 2021 16:01

Co bych ještě možná udělal je, že při převádění jednotlivých odkazů, bych je zkusl převést i když nebude sedět součet starý + korekce = nový (jen s důraznou poznámkou, že POZOR!, matrika není aktuální, odkaz může vést na špatný sken. Při převodu souborů bych nechal chování stejné, jako je teď = nepřevést.
Jde o to, že pokud má někdo schovaný odkaz a potřebuje se do té matriky podívat, tak se mu to vlastně ani nepovede - musel by si to najít ma AP úplně pěšky. Při převedení by byl ± nějaká stránka vedle svého skenu.
A ještě jeden nápad (ale to nevím, jak by bylo reálné) - při převodu samostatných odkazů - nedal by se z nich udělat rovnou hyperlink? Že by na to člověk kliknul a hodilo ho to rovnou do matriky? S možností si ten link zkopírovat a nějak s ním dál pracovat, samozžejmě. Ale tohle už vymýšlím fakt ptákoviny :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Převodník odkazů MZA Acta Publica

Příspěvekod greghouse » čtv úno 11, 2021 16:15

zburget píše:Co bych ještě možná udělal je, že při převádění jednotlivých odkazů, bych je zkusl převést i když nebude sedět součet starý + korekce = nový (jen s důraznou poznámkou, že POZOR!, matrika není aktuální, odkaz může vést na špatný sken. Při převodu souborů bych nechal chování stejné, jako je teď = nepřevést

.
No a v případě takového převodu bych musel jako pořadí snímku v seznamu nových snímků musel použít číslo zdrojové stránky. Ne?

zburget píše:A ještě jeden nápad (ale to nevím, jak by bylo reálné) - při převodu samostatných odkazů - nedal by se z nich udělat rovnou hyperlink? Že by na to člověk kliknul a hodilo ho to rovnou do matriky? S možností si ten link zkopírovat a nějak s ním dál pracovat, samozžejmě. Ale tohle už vymýšlím fakt ptákoviny :-)


Tak, asi by to šlo. Sice zatím nevím jak, ale zásadní překážka mě nenapadá.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Převodník odkazů MZA Acta Publica

Příspěvekod zburget » čtv úno 11, 2021 16:59

V případě, že by se převáděla nějaká problematická matrika, tak bych asi převáděl normálně podle tabulek, jen pro případ, kdy by součet [převáděné číslo skenu] + [korekce] > [nový počet skenů], ale současně je [převáděné číslo skenu] <= [starý počet skenů], vrátil bych odkaz na poslední sken. Ono to v drtivé většině případů nikdy nemá moc velký rozdíl. Je jen pár kousků, kde je ten rozdíl větší, než 5.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Převodník odkazů MZA Acta Publica

Příspěvekod chipsi » pát úno 12, 2021 14:52

Zdravím kolegové. Pár dní jsem neměl čas doplnit webový převodník, ale dnes jsem to tam doplnil. Díky zde uvedeným souborům to snad bude stále aktuální (díky zburget).
chipsi
 
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 25, 2018 21:17

Re: Převodník odkazů MZA Acta Publica

Příspěvekod zburget » sob úno 13, 2021 10:09

chipsi - jo, tohle vypadá o dost líp, ale zatím je tam ještě to ale.
Za každý převedený odkaz je přidán řetězec "# (sign.<sign.>/<strana>) " Nevím, jak se to bude chovat v případě takového GEDCOM souboru, rozhodně bych neměl odvahu to tam nechat. Není to jen nějaká zapomenutý diagnostika?
Stejně tak nepovažuju za rozumné, aby byly i chyby vypisovány "in-line" do převáděného souboru. Jednak z důvodu výše popsaného, druhák - když vezmu svůj souboru, nechám převést, zjistím, že ne vše se převedlo (bylo možné převést), tak po čase nemůžu jednoduše vzít tentýž soubor a zkusit ho převodníkem prohnat znovu. Protože se tam budou řetězit chybové hlášky u nepřevedených položek.
Jako řešení bych viděl vypsat log do samostatného souboru. Po převodu je buďto zobrazit přímo (u převodu položek v textovém okně určitě přímo) a nebo vedle odkazu na převedený soubor vypsat něco na způsob "Při převodu odkazů v souboru došlo k chybám. Jejich popis najdete v následujícím protokolu: <jméno_souboru_s_logem.txt>

Pak mám ještě dotaz - jak aktualizujete podklady pro převod? Jde o to, jestli se to děje automaticky (např. před každým pokusem o převod kontrolou aktuálnosti souborů nebo v nějakém časovém intervalu) a nebo jestli to děláte ručně = musím nějak hlásit, že jsem provedl aktualizaci.

A na konec pár drobných tehnických připomínek - když jsem jen tak "pro zajímavost" zkusil do převodníku poslat nějaký pro něj nepřeveditelný soubor, tak tam zůstane velká hláška "Soubor se konvertuje, prosím čekejte:" a až pod tím malým "Soubor není type text/plain např. .ged, .csv nebo .txt". Buď bych hlášku o probíhající konverzi úplně smáznul (pokud to jde) nebo bych minimálně informaci o nepřevoditelném souboru dal stejně velkou a aby bylo jasné, co se stalo, bych tu hlášku začal nějak takto: "Soubor <jméno_souboru> nebylo možno převést, protože se nejedná o soubor typu text/plain, např. …"
A poslední - formulace "chyba signatury, zatím nejde převést" je trochu zavádějící - nejde o chybu signatury, jde o to, že MZA má v matrice nějakou blíže nespecifikovanou (a prozatím nespecifikovatelnou) chybu. Takže bych navrhoval to znění změnit na třeba: "Matrika není na ActaPublica v aktuálním stavu, zatím nejde převést," nebo na něco v podobném smyslu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Převodník odkazů MZA Acta Publica

Příspěvekod Zora » sob úno 13, 2021 13:05

mám uživatelský dotaz - snad i upozornění

matrika č. 2238 Brno - venkov oddaní 1921 - 1924

V dané knize jsem měla uložené dva odkazy (obě svatby jsou i v indexu)
1. František Schildberger + Marie Seková
2. Miloš Navrátil + Olga Kočí

Převádím na nové odkazy

1. svatba bez problémů,
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00610.jp2

2. svatbu jsem nenašla. Listovala jsem ručně celou matriku, hledala podle údajů v indexu, nenašla.

Zde původní odkaz
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=98
ten mě zavede při převodu někam do roku 1924 dávno po narození dcery z toho manželství, ta se narodila ale jako manželská :-)

Jediné vysvětlení je, že z nějakého důvodu se do knihy oddaných dostaly pouze skeny sudých stránek.
Zní to absurdně, ale
první svatba - nalezená je na str. 126
druhá svatba - nenalezená by měla být podle indexu na str. 97
viz index
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00290.jp2

nenajdu ji ani podle data 2. června 1923
zde zápis 30/5 1923
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00510.jp2
s následuje svatba 9. 6. 1923

Pokud listuji matriční knihou oddaných, fakt jsou tam jen listy se sudými čísly.
Dívala jsem se, zda tedy neexistují dvě matriční knihy oddaných pro dané období, (třeba to rozdělili na sudé a liché strany), ale v přehledu je pouze jedna kniha.
Nenalezenou, tedy spíše nepřevedenou svatbu jsem viděla dříve na vlastní oči stoprocentně....

To je zase nějaký zádrhel na straně MZA?

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Převodník odkazů MZA Acta Publica

Příspěvekod greghouse » sob úno 13, 2021 13:21

zburget píše:Pak mám ještě dotaz - jak aktualizujete podklady pro převod? Jde o to, jestli se to děje automaticky (např. před každým pokusem o převod kontrolou aktuálnosti souborů nebo v nějakém časovém intervalu) a nebo jestli to děláte ručně = musím nějak hlásit, že jsem provedl aktualizaci.

Nejsem si jistý, zda tento dotaz patřil i mně, ale vzhledem k tomu, že se i mě týká, tak na něj odpovím. Moje aplikace aktualizuje zdrojové soubory, když:
  • Nejsou u aplikace nalezeny
  • nebo je doba poslední úpravy vzdálených souborů při poslední aktualizaci neznámá
  • nebo je doba poslední úpravy vzdálených souborů pozdějšího data, než byla při poslední aktualizaci
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Převodník odkazů MZA Acta Publica

Příspěvekod chipsi » sob úno 13, 2021 14:11

Zburget díky za test. Ano, aktualizuji každých 6 hodin z Vašich souborů, takže bude aktuální.
K té přidané informaci # (sign. udělám možnost volby, pozn. ten odkaz s hashtagem není problém ani na MZA. Já se raději orientuji dle signatur. A upravím ty hlášky, udělám okno + log soubor ke stažení.
Naposledy upravil chipsi dne sob úno 13, 2021 14:15, celkově upraveno 1
chipsi
 
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 25, 2018 21:17

Re: Převodník odkazů MZA Acta Publica

Příspěvekod zburget » sob úno 13, 2021 14:12

Tahle matrika je opravdu nějaká kopletně doprasená na straně MZA.
Ze začátku jdou stránky popořadě, pak dva skeny chybí, a pak jdou jen sudé stránky a od poloviny potom zase jen liché stránky.
Díky za upozornění. V převodníku tuhle matriku znefunkčním, aby nešlo odkazy převádět a poznačím si do svých záznamů, cože je tady špatně. A až dozraje čas, pošlu do MZA. Ale třeba o tomhle ví a ještě to budou opravovat. Zdaleka nejsou aplikovány všechny matriční opravy, které by měly být.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Převodník odkazů MZA Acta Publica

Příspěvekod zburget » sob úno 13, 2021 14:19

Tak, odkazy matriky sig. 2238 už nejdou převádět.
Kdoví, kolik takovýchhle průserů tam ještě je a o kterých se neví :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků