Nová ActaPublica - návrhy na změny

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » čtv srp 05, 2021 10:34

Pokud ale v okamžiku, kdy se ti zobrazí seznam pod vyhledávacím polem myší klikneš na řádek "Brno (Brünn), okres: Brno - město", bude v tom šedomodrém rámečku napsáno "Brno (Brünn), okres: Brno - město" a pak už v seznamu Cetkovice neuvidíš.
........................................

Jenže právě tohle neuměle popisuju, že to občas nefunguje.

Z nabídky (po zadání Brno) si vyberu pouze Brno (Brünn), okres: Brno - město
na tento "řádek" kliknu a stejně jsou tam Cetkovice.
Zajímavé je, že když to ještě jednou celé zapakuji, už tam Cetkovice nejsou...

Podobně to bylo s těmi Ivančicemi. Taky se zobrazovaly ještě s čímsi jiným... .

-------
Já chápu, kde se berou Cetkovice, ale chci neuměle zdokladovat, že i po správném výběru "jen" Brno, se mně tam opakovaně zobrazí i Cetkovice...

Jako bych sice v nabídce klikla na řádek "jen" Brno, ale zobrazí se stejně matriky z další nabízené možnost.
Stává se mně to opakovaně i u jiného vyhledávání matričních knih, takže to asi není moje přehmátnutí nebo nezkušenost...

Klidně bych to nějak zdokladovala, ale netuším, jak zdokladovat, že klikám na správnou možnost z nabídky :-) Nějak klikanec pro výběr neumím "zakonzervovat" :roll: :?:

Třeba má někdo podobnou zkušenost.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zburget » čtv srp 05, 2021 11:56

Podstatné asi bude, co je v tom šedém rámečku nad seznamem matrik. Když klikneš na řádek "Brno (Brünn), okres: Brno - město", tak jsetli ti tam dolů skočí jen "Brno" a nebo celé to "Brno (Brünn), okres: Brno - město".
Jestli tam bude "Brno (Brünn), okres: Brno - město" a přesto tam budou Cetkovice (a nebo analogicke kdekoli jinde co tam být nemá), udělej prosím snímek obrazovky tak, aby byl vidět ten šedý rámeček a co je v něm napsáno a současně že je tam vyhledaná matrika, která tam nepatří.

Já se třeba několikrát přistihl, že jsem (analogicky k tvému případu) naťukal "Brno" a úplně automaticky bezmyšlenkovitě zmáčknul Enter. A pak jsem sáhl na myš a vybral "Brno (Brünn), okres: Brno - město". Jenže to už běželo vyhodnocení toho Enteru, které trvalo poměrně dlouho a kliknutí na řádek nabídky díky tomu nezafungovalo. A já se divil, co mi to bylo nesmyslně vyhledáno.

Netvrdím, že jim to funguje dobře - jen budeme muset schopní jim dokázat, že tam ta chyba v jejich aplikaci je.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12604
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » čtv srp 05, 2021 13:21

no, pak ještě existuje varianta, že naťukám Brno, objeví se nabídka, vyberu "jen" Brno,
kliknu a stejně mám cetkovice... neb v rámečku, pro název vybrané obce se objeví Brno. ( i když jsem vybrala "jen" Brno.
Právě jsem zkusila skoro s vyvalenýma očima, abych neudělala chybu, abych to udělala správně a stejně se "jen" Brno nevybralo.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zburget » čtv srp 05, 2021 13:37

No, mně se to tedy nepovedlo udělat špatně :-(

Napíšu brno a ukáže se:
Obrázek

Najedu myší na Brno a zvýrazní se modře:
Obrázek

kliknu na řádek a vidím:
Obrázek

Cetkovice v seznamu nejsou, podstatný je text v tom šedém rámečku.

Kdybych ale zmáčknul po napsaném brnu na enter a nebo kliknul na "Vyhledat", viděl bych tohle:
Obrázek

A tam Cetkovice v seznamu už jsou. Opět je podstatné to, co je v tom šedém rámečku.

Když ty Cetkovice vidíš a neměla bys, co máš v tom šedém rámečku napsáno?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12604
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » čtv srp 05, 2021 14:19

psala jsem, že kromě tebou uváděného postupu, případu, existuje ještě varianta, že vyberu správně - tedy "Jen" Brno, odkliknu (jsem si stoprocentně jista, co jsem vybrala )

a stejně se se objeví, že jsem vybrala Brno a obce obsahující Brno.

Nevím, možná je to rychlostí, .... dělala jsem to před předcházející odpovědí, takže jsem klikala stoprocentně správně na "jen Brno" ....

Opravdu chápu, jaký je správný postup, aby se zobrazilo jen Brno, chápu, jaký je (nesprávný) postup, ale nerozumím tomu, proč nastane tato situace- (neobjeví se matriky "jen" Brna, ale i Cetkovic... )
Kdyby se mně to stalo jednou, třikrát, chápu, ale stává se mně to opakovaně, mnohem častěji...stále.

Stává se mně to u více farností, rozhodně to není tím, že bych špatně vybrala... Snad je to tím, že vybírám moc rychle... :-)
Budu dávat pozor, co se děje u jiných farností při výběru.
Z

edit
deset pokusů probehlo. naprosto stejný postup.
7x naskočily Cetkovice, 3x jen Brno

ono je to tím, jak dlouhá nebo spíš krátká prodleva je mezi objevením se nabídky , správným klikancem a zmáčknutím VYHLEDAT

V případě rychlého výběru "jen" Brno se objeví Cetkovice a v obou kolonkách
- Název obce
- Matriky, jejiž český... obsahuje Brno
se objeví Brno.

Takže musím být asi pomalejší...
Ještě zkusím jiný postup, neklikat na VYHLEDAT, ale jen na řádek s konkretní nabídkou... to, zdá se, funguje správně.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zburget » čtv srp 05, 2021 17:46

Aha, už je to jasné - nesmíš kliknout na to Vyhledat.

Když klikneš na řádek nabídky, tak už je dotaz "v běhu" a zobrazí se ti to, co má.
Když ale klikneš na "Vyhledat", tak se pošle dotaz na vyhledání řetězce, který jsi napsala do rámečku - tedy jen řetězec "Brno", což znamená i to Úsobrno. No a pak je otázka, který z těch požadavků vyhraje - jestli ten na "Brno (Brünn), okres: Brno - město" ze zobrazeného seznamu a nebo na "Brno" zapsané v rámečku.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12604
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » čtv srp 05, 2021 17:57

to je mně jasné, nakonec o tom svědčí i můj pokus... jen tedy nechápu, proč je tlačítko VYHLEDEJ funkční i po výběru farnosti...

To z hlediska uživatelské logiky moc nechápu... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zburget » čtv srp 05, 2021 18:50

Zkusím nahlásit, jako chybu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12604
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zburget » pát srp 06, 2021 18:46

Tak jsem se ptal na MZA, jestli je nějaká šance na případné úpravy, opravy a vylepšení AP.
Odpověď je takováhle:
…aplikaci dál nevyvíjíme. Pokud máte připomínky, můžete je zaslat. Zhodnotíme je a pokud nám přijdou smyslupné, budou realizovány. Upozorňuji, že reakční doba bude dlouhá a doba realizace ještě delší.

No, čekáme … zatím tedy na nějakou reakci.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12604
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zedir » pát srp 06, 2021 19:11

...takže jinými slovy "trhněte si".

Netýká se to aktuálně probíraného problému, ale chci se zeptat jako neajťák někoho ajťácky znalého: jak je jejich AP "chytrá"? Narážím tím na jejich limit 1,5 Gb, o kterém jsme mluvili ve vedlejším tématu. Jestli to chápu správně, stačí mi klidně i +- jedna dvě matriky za den, aby mě zablokovali, pokud budu počítat, že jeden snímek má několik Mb a některé matriky se samy o sobě blíží k 1 Gb (a to nemluvě o více lidech pod jednou IP adresou). Jak to ale bude tehdy, když si dovolím (!) stáhnout jejich matriky přes uživatelské aplikace? Umí to AP zaznamenat i takhle, nebo o tom nebude vědět, nebo pak tu velikost počítá nějak jinak... Osobně na AP pátrám stylem, kdy se ponořím do toho konkrétního bádání a během dne není pro mě žádný problém projít třeba 15 matrik + indexů, samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách. Pokud budu procházet například řádek po řádku celou 5438, tak mám na celý den zajištěnou zábavu, pokud budu hledat jeden záznam a budu procházet neindexovanou hezky čitelnou matriku, na níž jsou dva záznamy na stránku, tak projdu raz dva několik set snímků. A různých rozpracovaných projektů mám spoustu a rád bych se do nich pustil, ale jelikož se pomalu bojím AP otevřít, abych si nedovolil přešvihnout limit, který si nemám jak hlídat (nemluvě o různé kvalitě různých snímků různých matrik), tak pátrání online můžu rovnou vyloučit. Proto se ptám, jestli jejich limit pozná stahování přes uživatelské aplikace.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » pát srp 06, 2021 19:37

Jsem na tom podobně, absolutně netuším, kdy si dovolím překročit limit. Psala jsem, nemám šanci to jakkoliv změřit. Sedím nad matrikami velice často, prohlížím jich několik za den, teď nedávno třeba byly zveřejněny matriky , které mě nesmírně zajímaly a četla jsem velmi pozorně zápis po zápisu...

Ani vlastně nevím, co to znamená stáhnout. Jestli jen to, že knihu otevřu a listuji, nebo že si ukládám odkazy, nebo je tím myšleno, že bych si stahovala (nevím jak) skeny do počítače...
Tahle výhrůžka je strašně podivná... obávám se, že většina uživatelů na tom je s neporozuměním podobně.
Třeba teď, mám otevřeno 12 různých matričních knih, listuji v nich, ne proto, že bych byla líná to zavřít, ale proto, že hledám rozvětvenou rodinu, kde bylo spousta nemanželských dětí... a křestní jména se prolínají, takže nejen narození, ale různé generační svatby, jedno úmrtí, proto mám také otevřena ještě dvě sčítání, kde jsou nevlastní děti, jejich provdaná matka, její manžel a dětí z tohoto manželství.
Překračuji tím něco? Nebo mám předem něco nahlásit, konzultovat, nebo snad je potřeba mít nějaké školení? Vzhledem k tomu, že mají starý HW a málo funkční SW, tak nevím, jestli takové školení vůbec někdo pořádá...
:-)
Jo a dřív jsem viděla, ve které matrice listuji, dnes musím kliknout. Dřív jsem viděla, které obce matrika obsahuje, dnes musím kliknout na Podrobnosti a pak se zase vrátit kliknutím zpět... Někdy to udělám i desetkrát... (třeba jen proto, že hledám možný název obce, zapsaný nečitelně).
Kdysi jsme se učili, že se program vytváří pro uživatele, tzv. uživatelské prostředí mělo být vždy co nejluxusnější pro uživatele, ne z hlediska ajťáka. Dnes to zřejmě už neplatí... Vše ztíženo a hlavně, ty nelogičnosti.... Jednou musím odkliknout,. podruhé nesmím odkliknout... ( aniž by mě na to nějaký popis upozornil - viz diskuse nad tématem výběr obce).

Bezva je taky systém, kdy si uložím nějakou konkretní stranu matriky do oblíbených ve formě odkazu. Pak se k ní vrátím, ale..... zobrazí se jen tato matrika a nelze použít funkci Zpět na vyhledávání... a tedy není možné si pro danou obce vyhledat matriku jinou. Musím znovu obec zadat, vybrat si nabídky. správnou farnost ... a pak teprve vybírat konkr. matriční knihu.
Nemám nějak kapacitu pamatovat si, kterou matriku jsem si otevřela z odkazu a kterou jsem si vyhledala řádným postupem...

Příkladná je rakouská matricula, kde zdigitalizovali matriční knihy snad ze všech oblasti(skoro) R-U, a spolupracují i s Bavorskem. Proč tedy MZA nezůstal u spolupráce s rakouskou stranou... nechápu.
Na matricule nehrozí žádný limit, mohu mít otevřeno co chci a kolik chci a kolik tedy zvládne můj PC.
Spokojená nejsem.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zedir » pát srp 06, 2021 20:07

Přesně tak, já také vůbec nemám představu, jak ten limit počítají. Jestli to jsou data, která si reálně stáhneš ve formě snímků/uložit obrázek, jak se počítá online listování, jestli se do toho čerpání dat nějak promítá například doba, jak dlouho ten snímek máš zobrazený apod. A jak jsem psal, každá matrika má různou kvalitu skenů, nemluvě o tom, že ani nevím, jakou běžnou kvalitu AP má. Patřím do mladší generace, ale stejně nevím, která bije. Už si představuji starší lidi, kteří jsou rádi, že ví, jak zapnout počítač a jak po nich chceš, aby si hlídali ještě nějaký limit... Jak si vůbec MZA představuje, že si ten limit máme hlídat? To si máme za každý prohlédnutý snímek, za každé přiblížení, print screen... a já nevím co ještě dělat čárku a nějakým koeficientem počítat, kolik jsme si toho už asi prohlédli? Nemluvě o té příšerné nové verzi, kdy se musíš pořád vracet na začátek nebo to celé spadne a ty si ten stejný snímek musíš zase načíst znovu atd. atd. Na jedné straně ti přikazují a zakazují, co musíš a nesmíš udělat a na druhé straně ti ani sebeméně nevyjdou vstříc, abys to mohla dodržovat.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » pát srp 06, 2021 20:12

vzhledem k tomu, že už si musím psát i čísla stránek, která hledám... neb to při listování směrem k potřebnému číslu zapomenu, chci se vidět, jak bych ještě zpracovávala objem nějakých pofiderních stažených dat.
To bych se dala radši k rybářům, ti mají taky limit, tuším dva kusy nadměrečných ryb a domů... To spočítat umím... Jenže mě to moc nebaví... skoro vůbec... matriky jsou sice němé jak ryby, ale když se najde a spojí všechno to nutné a potřebné, tak najednou mluví.... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zedir » pát srp 06, 2021 20:24

Mě hlavně fascinují jejich "myšlenkové" pochody, kdy si vytváří tyhle limity a čísla. Proč měli 110 let na narození (teď tedy 105), proč mají 85 let na sňatky, když dle zákona to je 100 a 75? Která moudrá hlava přišla na to, že zrovna 1,5 Gb je hranice soukromého bádání, když to je limit, který se vyčerpá velice snadno a rychle? A vůbec by mě zajímalo, co je za touto hranicí - jestliže 1,5 Gb překročím soukromé účely, pak se ocitám v říši jakého bádání? Co podle nich s těmi matrikami nad 1,5 Gb provádím, když je nemám ke svému bádání? Nebo je tak strašně štve to, že někdo na jejich digitalizátech může vydělávat a oni z toho nemají ani vindru? I kdyby, zase platí - jak by přišli na to, že ten limit je zrovna takový, jaký jej nastavili. S nějakou kapacitou serverů to zase nemá co dělat, protože kdyby věděli, kolik toho jejich servery za den zvládnou, tak by nebyl problém tuto kvótu rozdělit mezi počet návštěvníků - ale to by museli jejich počet znát, jinými slovy, kdyby důvodem limitu byla nedostatečná kapacita serverů, logickým krokem MZA by bylo, že prohlížení AP by bylo umožněno jen přihlášeným uživatelům a nikomu neregistrovanému, aby o počtu badatelů měli přehled.

Prostě nic, co dělají, nedává smysl - tedy dává to vše naprosto dokonalý smysl, jakmile přijmeme fakt, že účelně jen buzerují lidi.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » pát srp 06, 2021 20:48

Nemyslím si, že se snaží cíleně o buzeraci... to je spíš nechtěný výsledek...
Spíš mně to přijde jako takové vyhrožování-nevyhrožování, aby nemuseli přiznávat, že vyšší manažering není jejich silná stránka... aby měli jakési argumenty na to, proč jde všechno hůř než v jiných archivech, a současně nebyly na očích ty pravé důvody... prodlouží doby zašpérovaní, co kdyby se něco stalo v hraničních dobách.,.. radši klid, přítmí, zatuchlé postupy, quasi řešení problémů...... nic dotaženo, nic nevyřešeno, vše se zpožděním nebo se na tom "pracuje", záplatování místo systematického řešení...

Teď mě tak napadlo, proč by si třeba čítání 1921 nemohli prohlížet alespoň přihlášení... MZA by věděl v případě nutnosti, kdo kdy kam nahlížel...(podobně, jako v badatelně, kde to jde). Jenže by asi neměli systém, který by jim to umožňoval vyhodnocovat... a zatěžoval by se tím nevyhovující HW a musel by se přidělat SW a personálně by to nepokryli...a ... a... a... a vlastně nejsou ze zákona povinni, tak dělají jen nezbytné... mohou si změnit doby nepřístupnosti a mají relativní klid.

Jen těch chyb v kolem matrik... Když něco hledám, nemám čas, chuť ani náladu se s tím neustále vypisovat...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků