Nová ActaPublica - návrhy na změny

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zedir » pát srp 06, 2021 21:09

Nebudu se opakovat se vším, co jsem napsal ve vedlejším tématu, kde jsem v rychlosti projel to hlavní, co mi na MZA vadí. Hodně jsem tam ale zmiňoval slovo "přístup" a přístup MZA bych nejtrefněji shrnul tím, co sem dával zburget ohledně gruntovnic (už před třemi lety tvrdili, že jsou ve 2/3 digitalizace):

vzhledem k tomu, že pozemkové knihy neskenujeme my (MZA), ale Family Search, nemůžeme se bohužel k jakýmkoli termínům zavazovat. Navíc se průběžne skenují pozemkové knihy nejen z centrály MZA, ale i ze všech okresních pracovišť.

Předpokládáme, že Family Search zveřejní naskenovaná data také na svých stránkách. Za jejich kvalitu, úplnost, ani termín zveřejnění ale MZA neručí.


V tom je řečeno vše. Na jednu stranu si před námi hrají na ochránce a spasitele osobních údajů, zaštítěni GDPR, a na straně druhé otevřeně přiznávají, že je jim vlastně jedno, komu ta data svěřují a co s nimi ten dotyčný subjekt (a zde navíc mormoni!) bude dělat, to že oni neví a vůči badatelům je naprosto neuvěřitelná drzost, když se oni jako archiv nezajímají o to, jak kvalitní službu (a zda vůbec) odvede ten, komu její zadání svěřili - prostě neví nic o kvalitě, úplnosti a termínu zveřejnění a "předpokládají", co s tím FS udělá (je vidět, jak hrozně moc jim na té digitalizaci a zpřístupnění lidem záleží).

Archiv jim tedy tu digitalizaci svěří, aniž by se s mormony předem dohodl, co přesně kdy, kde a jak mají udělat? To od nich nevyžadují žádné záruky, žádnou odpovědnost, žádné termíny a žádnou kontrolu práce? MZA si myje ruce tvrzením, že za nic neručí, ale vždyť snad ručí a odpovídají za to, koho k té digitalizaci vybrali! To je od MZA naprosto šílený, pohrdavý a alibistický přístup. A ten je vidět opravdu ve všem, co MZA dělá - přesně jak píšeš, vše je nedotažené, zpožděné, nefunkční, plné chyb, bez plánu, netuší, neví, vše se řeší za pochodu (a to ještě musí vychytávat badatelé), neumí předvídat a předcházet problémům, prostě za nic neodpovídají, za všechno může někdo jiný a jakákoliv kritika mířící na jejich hlavy není ničím jiným než ohromnou křivdou z naší strany, kterou si chudáci nezaslouží... Jakmile se však v nějakém pátrání posunu do jiného archivu, jsem najednou - i se všemi jejich chybami - jako v nějakém jiném světě, když vidím, jak to tam jde neporovnatelně lépe, to množství pramenů, jejich přístup...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zburget » sob srp 07, 2021 9:22

Množství stažených dat - to je poměrně dost komplikované téma. Data se stahují tehdy, když se načítá stránka. Tedy - přepnu se na stránku a vidím, jak se postupně objevuje obrázek. V tomto okamžiku tečou data ze serveru na můj PC. Když pak stránka třeba půl hodiny leží na obrazovce, nečte se nic. Když dělám printscreen, nečte se už nic. I když dám příkaz uložit obrázek, jen se uloží to, co je u mě na PC a ze serveru už neteče nic. Přece jen je v tom ale malý háček: Ve staré verzi AP to bylo tak, že když jsem si zobrazil nějaký sken, vždycky se načetl okamžitě v plném rozlišení = stáhlo se ze serveru třeba 1,5 MB. Teď v nové verzi je to jinak. Každý sken je na serveru uložený v několika rozlišeních a každý ten snímek je rozstříhaný na čtverečky (nevím přesně, jak to funguje, je možné, že uložený je u nich jen snímek v maximálním rozlišení a to menší rozlišení a čtverečky se vyrábí on-line podle potřeby). Takže - když si zobrazím stránku a vidím ji celou (v malém rozlišení) stáhne se pár desítek kB. Když začnu sken zvětšovat, stuhují se čtverečky s vyšším rozlišením, ale jen ty, které se aktuálně zobrazují. Když pak obrázkem posouvám po obrazovce, dočítají se ty čtverečky, které jsou aktuálně potřeba. Má to tu výhodu, že je potřebný výřez obrázku v potřebném rozlišení načtený výrazně rychlej, něž kdyby se měl hned na začátku stáhnout v plné palbě. A taky - když bych listoval jen v náhledech, bude se na jeden snímek stahovat malé množství dat. Když si zobrazím detailně jen část snímku, stáhne se jen malé množství dat. Na druhou stranu - když budu snímek různě zvětšovat a zmenšovat a v různých zvětšeních posouvat po obrazovce, může se stát, že se na ten snímek ve výsledku stáhne větší množství dat, než má snímek sám v plném rozlišení (musím stáhnout snímek několikrát v různých velikostech).
A do toho ještě vstupuje další pomoc ze strany prohlížeče, že si do cahce (vyrovnávací paměť) ukládá vše, co postahoval. Takže když si prohlídnu stránku, stáhnou se ze serveru data. Přejdu na další, stáhnou se ze serveru data. Vrátím se zpět, data se mi načtou z cache v mém PC - ze serveru se stahují jen nějaké drobnosti. Takže něco přiteče znovu, ale je to řádově míň, než ty obrázky.
Uživatel netuší, jak je obrázek velký, netuší, kolik dat se na obrázek stáhlo. A kolik miniautrních drobností se stahuje odkudkoliv jinud z MZA.

Velikost matrik - co já mám zkušenost, tak běžně se množství dat na matriku pohybuje někde kolem nebo do 500 MB (0,5 GB). Ale jsou matriky i podtstně větší. Třeba taková 9068 má asi 2,1 GB Takže kdybych ji prohlídnul snímek po snímku, záznam po záznamu komplet celou, limit pohodlně přešvihnu. Ale - ona ta matrika má zase 575 stran. To asi opravdu není reálné, abych ji za 24 hodin prolistoval detailně celou v plném rozlišení.

Počítání dat ze strany MZA - samozřejmě nevím, jaký mechanismus na to mají, ale jde to a nemusí to být vůbec složité. Stačí, aby vysčítali množství odeslanýh dat pro každou IP. Nevím, na jakém webserveru jim to běží, já když se kouknu do logu toho mého (Apache), tak jsou tam hezky záznamy o všem na co se kdo kdy podíval. Je tam datum, čas, IP adresa, co se odesílalo a jak to bylo velké. Takže kdybych si chtěl vysčítat, kolik si ta konkrétní IP adresa stáhla za nějaký časový interval dat, je to otázka jednoho krátkého skriptu. A protože se logy rotují každý den o půlnoci (vyrobí se nový soubor logu a staré se přejmenují), stačí, když skript pustím na jeden soubor a mám statistiku pro jeden konkrétní den. Nebudu vědět, jetli ten dotyčný namlátil toho 1,5 GB na výsledcích hledání (což je opravdu nemožné) jestli jak o život listoval jen náhledy stránek (ani tam ten 1,5 GB taky nemá šanci udělat) a nebo prohlížel detailně stránku po stránce, záznam po záznamu (a jsem přesvědčený o tom, že ani tady jeden sám člověk nemá moc šanci těch 1,5 GB za 24 hodin stáhnout).
Já se kdysi na tohle na MZA ptal, dostal jsem odpověď něco ve myslu, že při překročení toho limitu nemusí automaticky dojít k zablokování uživatele. Z toho mi vyplývá, že na to nemají žádný automatický mechanismus, který by to každý den o půlnoci zkontroloval a zablokoval hříšníky. Předpokládám, že v případě, kdy by zjistili, že se na serverech děje něco nestandardního, tak teprve potom začnou hledat. Něco nestandardního klidně může být neobvykle velký denní log s přístupy na webwerver.
Takže z tohohle pohledu je pro ně situace, kdy někdo stáhne za den víc, jak 1,5 GB dat něco, co svědčí o tom, že ten daný uživatel stahuje data ve velkém a to neodpovídá běžné práci s aplikací. Uznávám, že v tomhle mají pravdu. Kdybych pustil svůj skript na stahování matrik, mám těch 1,5 GB za chvíli doma (nějaká hodinka a něco asi).
Jak došli na 1,5 GB? to netuším. Asi tak nějak empiricky / odhadem / manažerským rozhodnutím při pohledu z okna s palcem v puse. 1 GB je málo - to se dá dosáhnout snadno, 2 GB je už zbytečně moc… Ale tohle samozřejmě vyloženě hádám. Třeba si udělali nějakou analýzu toho, kolik taková běžná IP adresa denně stáhne dat (pokus o vtip). :-)

Časové limity - Na to jsem se taky nejednou ptal. Odpověď je vždycky stejná - je to rozhodnutí archívu, pro vysvětlení kontaktujte právní oddělení. Ti lidi, kteří se o AP starají to takhle dostali nařízeno shůry. Na badatelně není problém, veřejně nejde nic. Jak už jsem psal někde jinde - dnes není problém naprosto přesně ověřit člověka - stát na to má vyvinutou tzv. e-Identitu - jedna z mála věcí v tomhle státě, která se v digitalizaci státní správy podle mě celkem povedla. Když přijdu na badatelnu, prokážu se občankou, oni si mě tam zapíšou a přesně poznačí, co mi dali do ruky nebo co mi ukázali na PC. Technicky není problém, aby tohle fugnovalo i na dálku. Přihlásím se přes e-Identitu, kde stát garantuje, že jsem to opravdu jé a nikdo jiný (stejně tak, jako to stát garantuje tím, když ukážu občanku). Při tomhle přihlášení bych si mohl vyplnit objednávku, co chci vidět a archív by mi to mohl klidně třeba jen na omezenou dobu zpřístupnit. Přesně pak uvidí, kdy jsem se přihlásil a kdy jsem co přesně studoval. Jenže by tohle někdo musel naimplementovat = musel by na to někdo vyčlenit lidi v IT oddělení, kteří by pak nemohli dělat něco jiného a nebo by si to museli nechat od někoho napsat = museli by za to zaplatit. Dokud o tohle neprojeví zájem vedení (resp. někdo nepřesvědčí vedení, že je to vlastně jejich nápad), tak to nikdy nebude. A nebo dokud jim tohle nenařídí zákon. A obávám se, že nějaké archívnictví a badatelé jsou to poslední, čím by se chtěli páni pos*anci zabývat. Vždyť je tolik zajímavějších témat, u kterých se dá mediálně viditelně pohádat.

Zcela právem tady nadáváme na přístup archívu k digitalizaci a k badatelům. Mně by ale zajímalo, kdo (nebo co) konkrétně je opravdu za tenhle stav odpovědný. Já komunikuju s několika lidmi - archivářkou, IT, s lidmi v knihovně, na badatelně, … Všichni jsou velice ochotní, vstřícní, občas napíšou i informace, u kterých by asi jejich šéfové nebyli nadšení, že je píšou. Jen jednou jsem si psal s nějakým vedoucím a to byla jiná liga - nic mě nezajímá, nejde to, nemáme zájem, se vším je problém!
Blbý je to, že při běžných hlášeních chyb nebo jiných požadavcích člověk k e-mailu dostane toho posledního pracovníka, který se snaží v rámci možností, které má, dělat svoji práci ochotně a který nakonec dostane od badatelů vynadáno, že je tam spousta chyb a nic nefunguje tak, jak badatelé očekávají. Těchhle lidí je mi celkem líto. Fungujou jako hromosvod a dělají blbce lidem i svým šéfům. To taky nikoho nemůže bavit dlouho. Výsledkem pak bude, že se na to všichni vybodnou a budou dělat jen to, co musí. Je to začarovaný kruh, kde se pořád vracíme k tomu, jak je archív veden odshora, případně jaké množství prostředků má k dispozici k tomu, aby dělal cokoli "nad svou zákonnou povinnost" :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » sob srp 07, 2021 10:08

Inu, všeobecně nadáváme na chod archivu, možnosti a omezení.
Samozřejmě si to vyslechnou, přečtou ti nejnižší, protože vlastně uživatel moc možností nemá...

Nedomnívám se, že by slušný člověk nadával těmto pracovníkům.
Na druhou stranu je ale na těchto řadových zaměstnancích , aby přenesli naši nespokojenost dále (výše).
No a co se týče řadových pracovníků, jsou tací, kteří vyhoví nad rámec povinností a okamžite a jsou tací, kteří si to tam odsedí... sorry,

Fajn vysvětlení kolem objemů, ale jako řadový uživatel neajťák stejně nemám možnost, a hlavně chuť, cokoliv hlídat. Takže zákaz je spíš výhrůžka...
A bohužel, když se MZA rozhodne, že jsem cosi kdesi překročila, nemám šanci se nic dalšího dozvědět. Jen dostanu ban. :-(
Podivné, to abych se k půlnoci bála, že se už po ránu nepřipojím...

K těm matrikám, ony existují už matriky česky psané, třeba svatby do cca r. 1935, narození tuším 1917, , úmrtí do r. 1945.. stránku pečlivě pročtu rychločtením... včetně svědků, kmotrů. Většinu osob , resp. příjmení znám, dost často jejich povolání... čtu to jako drby, kdo si koho vzal, kdo měl kolik dětí... ejhle asi se kamarádili s přes sousedy..., jo, těm utekl otec, tady nevěsta byla z obce, kam se odstěhovala její babička kdysi... Velká část rodin už jsou skoro stárníci mých prarodičů...děti jsou stárníci mých rodičů a mezi svatbami se najdou už svatby rodičů i mých spolužáků...

Jasně, matriky kurentem čtu velice pomalu a nepečlivě...
Z

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zburget » sob srp 07, 2021 11:13

Zora píše:Fajn vysvětlení kolem objemů, ale jako řadový uživatel neajťák stejně nemám možnost, a hlavně chuť, cokoliv hlídat. Takže zákaz je spíš výhrůžka...
A bohužel, když se MZA rozhodne, že jsem cosi kdesi překročila, nemám šanci se nic dalšího dozvědět. Jen dostanu ban. :-(
Podivné, to abych se k půlnoci bála, že se už po ránu nepřipojím...


Ani já, jakožto ajťák takhle z voleje nevím, jak bych kontroloval, kolik dat už jsem z MZA postahoval. A ani nad tím nehodlám přemýšlet. Beru to z jejich strany jen jako výhrůžku, že když budu dělat opravdu něco hodně divokého, můžu na to doplatit. Nepředpokládám (ale můžu se spálit), že při mém běžném brouzdání matrtikami se byť jen k tomu 1,5 GB limitu přiblížím. Takže já za sebe strach nemám. Já jen mám jistotu, že z mé IP adresy tam lezu já sám. Kolik ostatních genealogů je za překladem adres, a proto jim hrozí, že se budou sčítat data od víc lidí, nedokážu ani odhadnout.
Zjednodušeně - pokud je někro připojený přes ADSL (VDSL) - dráty telekomu nebo přes LTE - připojení na mobilní síť, i když třeba zřízené pevně pro dům, tam bude člověk vystupovat s vlastní adresou, která se ale čas od času bude měnit. Ti, kdo jsou připojení pře nějakého bezdrátového operátora nebo přes nějakého místního operátora, tam už je potřeba dávat trochu pozor - tam už vlastní adresu každý mít může, ale nemusí. Třeba já ji dávám jen těm, kteří ji chtějí. Veřejných adres, které bych mohl dávat každému, mám zoufale málo a další už mít nebudu :-(
IPv4 adresy totiž už došly, všechny jsou rozdané a víc jich nebude. IPv6, což je nová technologie, kde je adres dostatek pro celý vesmír, ještě z daleka neběží všude. Třeba MZA IPv6 ještě nepoužívá. Takže tam všichni vystupujeme pod těmi adresami, kterých je málo a které je potřeba překládat a schovávat za jednu adresu hromady lidí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » sob srp 07, 2021 11:21

inu, končím u toho, že nemám dráty :-), leze "to" ke mně vzduchem ...

Myslím, že na tohle téma se mnou komunikovat je dost zbytečné... Musela bych se podívat, jestli se mně mění IP adresa... (to umím), ale budu si dělat, co potřebuji a když mě odpojí, mám záložní plán, ty rybáře.
:-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zedir » sob srp 07, 2021 14:39

Děkuju za přiblížení těch technických záležitostí, ve kterých se jinak nechytám. Přesto si ale troufám říct, že ten 1,5 Gb je opravdu málo. Typicky, když pátrám po nějakém rodu, jednak pátrám stylem mnohahodinových úseků, jednak jdu do minulosti po jednotlivých patrech, rodiče probanta (x2), jeho prarodiče (x4), jeho praprarodiče (x8) atd. Nejdříve hledám sňatky a narození, úmrtím se věnuji hromadně nakonec. I tak se v té jedné jediné generaci najednou ocitnu klidně na několika farnostech a pod každou farností potřebuju několik matrik a indexů. Když to sečtu, 1000 snímků během dne - i mnohem více - není žádná míra. A to prostě jen soukromě pracuji na jednom vývodu a přiměřeně tomu procházím nutné matriky a indexy, neprovádím žádné hromadné či podezřelé stahování dat. Jestli ten limit vytváří na základě odhadu, kolik toho může jeden člověk za den přečíst (samozřejmě nikdo z nás neví, jak na to přišil), tak je to naprostá hloupost. To, že si člověk prohlédne 500 snímků, vůbec neznamená, že musím přečíst 1000 stránek matrik slovo od slova. Jelikož většinou hledám konkrétní jména, příjmení nebo záznamy a okrajově zkoumám zbytek, není důvod se na jednom snímku zdržovat déle než pár sekund (když se samozřejmě bavíme o běžných matrikách a ne o nějakých ultra škrabopisných nebo takových, které mají 100 záznamů na jednom snímku). Jestli hledám Jana Nováka, tak mi eliminační proces v matrice s kolonkami a třemi záznamy na snímku opravdu nezabere půl dne. Takže to, že si prohlédnu třeba 1600 snímků, absolutně ani trochu neimplikuje to, že provádím s digitalizáty cokoliv nekalého, co překračuje běžnou potřebu. Určitě jsem potřeboval i více než 2000 snímků za den.

Pokud se nezapočítává hned plné rozlišení snímku, ale především až jeho přibližování, zní to na první poslech fajn, jenže - to by MZA nesmělo mít to strašné prostředí, že když se jen chci posunout na jinou část snímku, tak jakmile kliknu na snímek, posouvám obrazem a odkliknu, v 99 % případů se mi snímek automaticky přiblíží, aniž chci, takže takhle mi vlastně MZA zbytečně neustále zvyšuje můj limit, protože si nemůžu jen tak prostě posunout obraz, aniž by se mi zároveň nezoomoval - a na jednom snímku se to děje mnohonásobně. Jakmile chvíli na AP pátrám, začne to být strašně iritující (i jiné archivy to mají podobně, ale nikde jinde se s tím nesetkávám v takové míře).

Abych se právě vyhnul riziku blokace a nepřidával už tak jejich "těžce zkoušeným" serverům, nejraději bych si přes uživatelské utility rovnou stáhnul všechny potřebné matriky a ty si pak v klidu prohlížel ve formě obrázků tolikrát, kolikrát jen budu chtít. Jenže hádám, že přesně ve chvíli, kdy si ty matriky stáhnu, abych se na AP vyhnul podezření z něčeho nestandardního, zablokují mě, protože si stahuju tolik dat, co jednoznačně svědčí o tom, že se dopouštím něčeho nestandardního... Je to brilantní začarovaný kruh, kterého je MZA tvůrce a úspěšný opatřovatel.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » sob srp 07, 2021 14:50

já dodávám, že si naprosto všechny snímky (kromě první a někdy poslední strany) musím zvětšit na maximum.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zburget » sob srp 07, 2021 14:58

Jak jsem psal. opkud člověk něco hledá a jde na jeden snímek podruhé, už se obrázek znovu nestahuje. Vytáhne se z cache prohlížeče. Takže kdy si vezmu jednu matriku a budu ji procházet třeba 3× stáhne se mi jen jednou. A když je stránka dobře čitelná a jen se hledá jméno, tak si člověk nezoomuje až na doraz - takže zase se nestahuje tolik dat. 1600 - 2000 snímků za den, to už je celkem hodně, to už by se ten limit dal opravdu dosáhnout. Ale muselo by to být 2000 snímků, každý jiný, v plném rozlišení.
Jediné, co nedokážu říct je, jak dlouho se snimky v cache prohlížeče ukládají. Určitě to bude v řádu týdnů až měsíců - takže i matriku kterou jsem prohlížel před tdnem a teď se k ní vracím, nestahuju znovu ze serveru, ale jen načtu data uložená v mém PC. Tohle všechno pomáhá ten limit snižovat.
Já bych se toho opravdu při normálné práci nebál. Když bude nejhůř, vždycky jim tam můžeme napsat, že neoprávněně zablokovali někoho, kdo tam nic zlého nedělá. A opravdu by mě zajímalo, jak by zareagovali.
Podle toho, co mi napsali, jsem pochopil, že ta blokace se případně dělá ručně. Takže někdo musí nějak zanalyzovat, že uživatel provádí něco divného a pak ho ručně zablokuje. Já osobně vím o jednom případu, kdy byl někdo zablokovaný a to byl někdo z VUT, který opravdu matriky stahoval systematicky - byť pro účely nějakého jejich projektu, na kterém pracovali s MU. A i když byla MU v úzkém kontaktu s MZA, nedokázali z nich ty skeny dostat. Zámrsk jim prý poslal všechno, co mohl, ale v MZA dělali ofuky. Tak si to VUT začalo stahovat po vlastní ose a narazili na limity :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zburget » sob srp 07, 2021 14:59

Zora píše:já dodávám, že si naprosto všechny snímky (kromě první a někdy poslední strany) musím zvětšit na maximum.
Z

To jo, ale ty jich zase takhle zřejmě nepřečteš 1600 za den.

Nicméně - nikdo z nás tady zablokovaný zatím nebyl. Takže to ze strany MZA asi nebude zase tak horké, jak to v té výhrůžce vypadá.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zedir » sob srp 07, 2021 15:05

No, důvod, proč jsem na MZA už tak rozhořčený, je právě to, že já zablokovaný byl, a to 4 měsíce, i když na svých stránkách varují před minimálně 30 dny. Co jsem si asi musel dovolit? A vím naprosto jistě, že jsem v dané době hromadně nestahoval, ani masivně neprohlížel AP. Ten poslední den, kdy jsem na AP byl a bez problémů listoval matrikami, jsem si mohl prohlédnout 40 (?) snímků.

Bylo to v době, co jsem na genealogii ani neměl moc času, tak jsem to jednak z tohoto důvodu nechal být, jednak proto, že mi bylo jasné, že větší smysl než dohadovat se s MZA by mělo házení hrachu na stěnu, kříšení mrtvého nebo vylévání vody z Titanicu pomocí lžičky. Jen jsem čas od času přišel na AP a zkusil, zda mi funguje - trvalo to jen zmiňované 4 měsíce. A od té doby sotva na AP cokoliv dělám, protože nemám nejmenší představu, co jim zase v MZA přelítne přes hlavu nebo jak se ráčí ten den vyspat a budu zablokovaný znovu, protože proto a proč prostě ne? Kdykoliv se to může stát komukoliv... a na jakoukoliv dobu.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » sob srp 07, 2021 16:21

A víš stoprocentně, že jsi byl zablokovaný od MZA a kvůli překročení limitu? Napsali Ti něco nebo tak? Já tedy ležím v matrikách furt a stále a zatím, ťuk, ťuk, ťuk... nic. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zedir » sob srp 07, 2021 16:33

Škoda, že jsem si neudělal print screen, ale neviděl jsem v tom žádný smysl (jak jsem psal, zbytečné se dohadovat s MZA, ti by mi "vysvětlili", co jsem spáchal). Každopádně se mi po najetí na AP vždy zobrazila stejná "chybová" obrazovka, ani na úvodní stranu s aktualitami nebo podobně jsem se nedostal. Už si nepamatuju přesně, co ta hláška říkala, bylo to v angličtině a něco ve smyslu "přístup zakázán". Nevěděl jsem, co se děje, tak jsem zkoušel anonymní režim, v tom jsem se dostal alespoň na úvodní stranu a na stránku s vyhledáváním, to ale už nefungovalo a prohlížení matrik tím tuplem ne. Když jsem se ale díval z jiného počítače (myšleno úplně mimo domov a z jiné IP adresy), vše mi fungovalo bez problémů. Žádná hláška o potřebě nějaké aktualizace, o problému s flashem, cokoliv takového...

To je další nevýhoda jejich systému - nemáš žádné varování předem. Je pravda, že na Actě nemám účet, já pro něj nemám využití, takže ani nebyla možnost, aby mi někam psali, tím více to ale jen zdůrazňuje jejich aroganci - badatel je póvl a neregistrovaný dvakrát tak.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zburget » sob srp 07, 2021 16:44

zedir: Dívám se, že jste k internetu připojený přes nějakého místního providera (ALF servis, s.r.o.). Máte někde ve smluvní dokumentaci, jakou máte přidělenou IP adresu? Pokud jo, je ve tvaru 46.149.X.X a nebo je tam napsaná jiná (10.X.X.X; 192.168.X.X; 172.X.X.X)? Jakou adresu řekne stránka https://www.mojeip.cz/ ? Stejnou, jako máte ve smlouvě nebo jinou?

V případě zablokování se jim určitě dal napsat aspoň e-mail, že co se stalo, jestli vás zablokovali a proč. A dalo se minimálně vyjednávat. Jak jsem říkal - na těch výkonných poicích jsou lidi docela dost vstřícní. Aspoň ke mně tedy jo.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zedir » sob srp 07, 2021 16:58

Chvilku jsem hledal dokumentaci a jestli se dívám a chápu to správně, tak přidělená IP adresa je ve formátu 10.X.X.X a na mojeip.cz se mi ukazuje ve tvaru 46.149.X.X. Chápu to tedy dobře, že jsem tím mušketýrským případem "jeden za všechny, všichni za jednoho"?
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zburget » ned srp 08, 2021 8:00

Jj - pokud máte adresu 10.X.X.X, pak jste schovaný za tzv. překladem adres (NAT - network address translation). Princip je ten, že na routeru, který propojuje síť vašeho operátora s internetem je nastavená veřejná adresa (46.149.124.129 - klidně ji napíšu celou, protože je za ní schováno čert ví kolik dalších uživatelů, klidně několik set). Všechna data, které tečou od vás mají v hlavičce napsanou zdrojouvou IP adresu (10.X.X.X), cílovou adresu (třeba IP adresu seznam.cz). Při průtoku routerem dojde k výměně zdrojové adresy z 10.X.X.X na 46.149.124.129. Odejde požadavek třeba na robrazení stránky toho Seznamu. Seznam pošle odpověď na IP 46.149.124.129, protože ji vidí jako zdrojovou požadavku (po cestě zpátky je jako zdrojová IP adresa ta od Seznamu a cílová vašeho operátora). A když dojde odpověď na router vašeho operátora, NAT vymění zpět cílovou adresu z 46.149.124.129 na vaši 10.X.X.X a pošle data vám domů.
Ve skutečnosti po cestě k vašemu PC probíhá ještě jeden překlad adres a to na vašem domácím routeru. Když se podíváte na IP adresu vašeho PC, bude ve nejspíš tvaru 192.168.X.X - ale to už jen tak pro úplnost.
Znamená to, že si ten router musí pamatovat všechny toky od všech zákazníků a nesmí se splést s tím, jak adresy vyměňuje. Ony ty hlavičky packetů těch inormací mimo IP adres obsahují samozřejmě víc, podle kterých se to celé řídí, já to ale zjednodušil jen pro vysvětlení principu.

Z toho vyplývá, že stačilo, kdyby někdo jiný na síti vašeho operátora taky ve velkém prohlížel matriky a nebo je začal stahovat. Pak byla IP adresa 46.149.124.129 vyhodnocená, jako závadná, protože ten někdo druhý dělal něco, co se nesmí. Vy jste to bohužel schytal současně s ním.
MZA si zablokováním IP adresy v tomto případě velice zjednodušuje práci, protože existuje možnost, jak rozlišit i jednotlivé počítače za překladem adres - ony jsou v každém požadavku na webový server uvedené další informace o prohlížeči a systému, podle kterých se dá jemněj rozlišovat provoz z každé IP adresy. Jenže to je podstatně složitější a někdo by si musel dát práci s tím to naprogramovat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků