Nová ActaPublica - návrhy na změny

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » ned srp 08, 2021 8:05

Inu ale proč by tedy to "hnízdiště IP" adres blokli na čtyři měsíce? Že by ten někdo další 4 měsíce stahoval?
Ale dík za vysvětlení, dost mě to ulevilo :-),
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zburget » ned srp 08, 2021 10:37

To netuším, proč na tak dlouho. Ale když mi o tom říkal ten člověk z VUT, tak ti to stahovali fakt ve velkém, pustil skript na stahování a tahal, dokut něco teklo. A ten taky byl zablokovaný na 3 nebo 4 měsíce. Aby to třeba nebyl jeden a ten sám případ. Aby taky nebyl z (okolí) Blanska připojený tím Alf servisem.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zedir » ned srp 08, 2021 16:03

Děkuju za technickou osvětu... Je holt jen paráda vědět, jak brilantně ošéfované všechno MZA má (teď by mělo celé fórum spadnout pod tíhou mého sarkasmu). Holt to budu dělat tak, že budu pátrat tak moc, jak jen budu potřebovat a jestli si MZA opováží mít zase nějaký problém, tentokrát se ozvu. Příležitostně se také musím zeptat kamaráda z MU, protože ten mi kdysi vykládal, jak pořád pracují s VUT na nějakém gen projektu, takže to bude asi ono, s čím měl MZA problém, tak se zeptám na něco bližšího.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Rasasak » pon srp 09, 2021 8:28

no to jsem zvědavý... ja si pro vlastní archivaci taky stahuju ty matricni listy (ne cele matriky automaticky, jen zaznam ktery najdu, abych si prilozil k souboru s rodokmenem :D )
tak snad to nebude takovy problem jako se z jejich strašení zdá.
Uživatelský avatar
Rasasak
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte zář 08, 2020 16:46

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zburget » pon srp 09, 2021 12:04

Jak jsem psal. Když si uložíte to, co už stejně vidíte na monitoru, žádná další data se nestahují. A i kdyby, těch pár stažených skenů z celé matriční knihy by na celkovém provozu nebyly vůbec znát.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod vld » pon srp 09, 2021 13:42

Nevím jestli nejsem úplně mimo. Když hledám přes web, tak by bylo dobré si dát např. možnost "obec", že chci jen např. "Zemřelí". Pokud by web dokázal při vyplnění roku ukázat jen relevantní knihy, tak by to nebylo špatné.
vld
 
Příspěvky: 100
Registrován: pát črc 30, 2021 17:43
Oblast pátrání: Staré Hamry 2, 65, 107, Ostravice 153
Rodokmen online: MyHeritage - Mohelnik

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » pon srp 09, 2021 13:51

vld píše:Nevím jestli nejsem úplně mimo. Když hledám přes web, tak by bylo dobré si dát např. možnost "obec", že chci jen např. "Zemřelí". Pokud by web dokázal při vyplnění roku ukázat jen relevantní knihy, tak by to nebylo špatné.


tenhle postup často mate.

Ne všechny obce jsou pod jedním původcem...

Ne všechny obce v jedné farnosti končí (začínají) stejným rokem.
MZA uvádí u viditelného označení knihy rozsah podle jedné z obcí farnosti (nejčastěji té, kde sídlí farnost), teprve v poznámkách (snad) zjistíte rozsah let pro jednotlivé obce.
Je dobré si ověřit předem listováním, od kdy do kdy byla matrika pro konkretní obec vedena tam, kde jsou matriky vedené po oddílech pro jednotlivé obce...
Kdysi jsem jim psala, že uvedené období u konkretní matriky je nesprávné, že by bylo třeba (u staré verze) uvést do poznámky správné rozsahy, odpověď zněla, že je to moc pracné.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » pon srp 09, 2021 15:03

zedir píše:Děkuju za technickou osvětu... Je holt jen paráda vědět, jak brilantně ošéfované všechno MZA má (teď by mělo celé fórum spadnout pod tíhou mého sarkasmu). Holt to budu dělat tak, že budu pátrat tak moc, jak jen budu potřebovat a jestli si MZA opováží mít zase nějaký problém, tentokrát se ozvu. Příležitostně se také musím zeptat kamaráda z MU, protože ten mi kdysi vykládal, jak pořád pracují s VUT na nějakém gen projektu, takže to bude asi ono, s čím měl MZA problém, tak se zeptám na něco bližšího.


četla jsem

- jak brilatně ošéfované MZA....

Už jsem chtěla hlasitě řvát.Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zedir » pon srp 09, 2021 16:00

Zora píše:
zedir píše:Děkuju za technickou osvětu... Je holt jen paráda vědět, jak brilantně ošéfované všechno MZA má (teď by mělo celé fórum spadnout pod tíhou mého sarkasmu). Holt to budu dělat tak, že budu pátrat tak moc, jak jen budu potřebovat a jestli si MZA opováží mít zase nějaký problém, tentokrát se ozvu. Příležitostně se také musím zeptat kamaráda z MU, protože ten mi kdysi vykládal, jak pořád pracují s VUT na nějakém gen projektu, takže to bude asi ono, s čím měl MZA problém, tak se zeptám na něco bližšího.


četla jsem

- jak brilatně ošéfované MZA....

Už jsem chtěla hlasitě řvát.Z


V debatách tu padlo, že řadoví zaměstnanci jsou vstřícní, ochotní... a ano, já tomu i docela věřím, proto také nikdy nejmenuji nějakou konkrétní osobu nebo podřízenou složku správy archivu, ale problém je, že bez ohledu na to, jací jsou zaměstnanci, archiv člověk stejně vnímá jako celek. Není něco digitalizované? MZA je to holt jedno. Je uživatelské prostředí jejich aplikací příšerné? MZA to lépe prostě nenastavil. Neumožňuje stahování matrik a snímků zdarma? MZA je očividně majetnický archiv. A tak se dá pokračovat. Jak se říkává, řetěz je jen tak silný, jako jeho nejslabší článek - a tady naprosto jasně ten nejslabší článek je právě vedení (to naopak budu velice rád jmenovat jako viníka), které je naprosto nekompetentní, neschopné a arogantní. Ryba smrdí od hlavy, takže i kdyby ostatní složky archivu chtěly sebevíce vycházet vstříc, tak prostě nemohou a my jako badatelé, uživatelé jejich služeb vidíme MZA jako jeden subjekt, možná to není úplně fér, ale takhle to prostě je - i ostatní archivy mají své zaměstnance a vedení a touto kombinací se stejně jeví navenek jako jeden subjekt o mnoho lépe než MZA. Je jasné, že nikdy nikde nebude nic na 100 % a to samozřejmě ani neočekávám, vždycky budou nějaké chyby, někdo nebude mít svůj den apod., ale co se počítá, je ten dlouhodobý přístup (zase to moje slovo, ale nevím, jak bych se mu měl jinak vyhnout). Řadoví zaměstnanci MZA se buď věnují mechanicky své práci a dělají jen to, co musí a nic více je ani nezajímá, ale pokud by přece jen rádi od archivu něco více, tak stejně cokoliv navrhovat vedení nebo s ním řešit musí být naprostá ztráta času (nebo i zaměstnání?). Z toho, o kolik lépe fungují jiné archivy, usuzuji, že tam musí i mnohem lépe fungovat komunikace mezi uživatelem-řadovými zaměstnanci a mezi zaměstnanci-vedením.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zedir » pon srp 09, 2021 16:01

Možná nosím sovy do Athén, protože to tu už někde padlo, ale už ztrácím přehled, jelikož MZA a AP se už tolik řešilo v tolika tématech... Vzhledem k uplynulým debatám o limitu apod. bych já osobně uvítal možnost si zapnout/vypnout nějaký malý náhled snímků, podobně jako to má například Třeboň. Když něco hledám tady, i ty malé náhledy mi občas pomohou v rychlejší navigaci, takže v MZA bych se nemusel zbytečně proklikávat = procházet větší množství snímků = zmenšovat daný limit. Je mi samozřejmě jasné, že žádám moc a neočekávám, že by se vůbec jakýmikoliv našimi zdejšími návrhy MZA reálně zabýval, natož je realizoval, ale to jen tak, aby to bylo komplet, tak to píšu, abychom si pak do budoucna mohli porovnat, na co všechno se MZA zvysoka vykašlal.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zburget » pon srp 09, 2021 17:05

K přístupu MZA - já nikdy nehájil MZA jako celek. Já jen chtěl říct, že v podstatě nemáme nikoho, koho bychom m,ohli nějak honit, aby fungovali líp. Ti, se kterými jsme v kontaktu jsou moc malí páni a musí dělat to, co dostanou nařízeno. A k lidem, kteří by mohli něco ovlivnit, se nikdy nedostaneme. Je to neskutečně frustrující.
Já bych ale nechtěl ani hodnotit MZA stylem, že je to všechno úplně příšerné. Jo, z našeho pohledu, genealogů, je to k uzoufání. Ale třeba v jiných archívnických odvětvích jsou na tom dobře. Třeba dělají bezvadně a špičkově to, co nás nezajímá, ale mají šanci si tím "nahonit body" třeba u zahraničních partnerů. Což nemá být ani v nejmenším omluva, spíš jako postesk nad tím, že my, badatelé jsme jim totálně u nohy :-(

Ad náhledy - ty celé strany, které se zobrazují, když člověk jen rychle listuje, mají pár (desítek) kilobajtů. Těch by čloběk musel prolistovat hodně moc tisíců, aby se limitu byť jen přiblížil. Taže tady bych žádný problém nečekal.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » pon srp 09, 2021 17:35

Jen jestli to vlastně není tak nějak záměrné...
dole se ozvat můžeme, ale nahoru se to stejně nedostane... a je klid...

Jak se v dnešním pracovním světě třeba řeší požadavky na finance, pracovníky, materiálové, prostorové zabezpečení, či jak se to dneska jmenuje.
Za mě to bylo jednak písemně, druhak - současně osobními kontakty. Který vedoucí, potažmo který ředitel kontakty neměl, tak si to nevyřval...

Teď jsem se dočetla, že je nepřístupný fond:
Vážení badatelé, Moravský zemský archiv v Brně oznamuje, že fond D 7 (Matrika výnosu pozemkového) bude až do odvolání z důvodu digitalizace nepřístupný.
Je to FB, který nemám, tak jen doplním datum 30. 6.

Nějak nechápu, kde je tedy digitalizace gruntovnic. Že by byla dávno hotova, ale není SW a HW, tak to nemohou spustit? Nebo se současně digitalizuje a nic z toho nepadá ven?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zedir » pon srp 09, 2021 18:02

To je přesně ono, je to o vedení... Nedělám si iluze ohledně financování archivů nebo komunikace se státními orgány a byrokraty, ale snad právě od toho tam to vedení je, aby si dokázali vyjednat co nejvíce z toho, co potřebují ke svému chodu. Říkali jsme to víckrát - je to snad zemský archiv, kdo jiný, když ne oni. Místo toho, aby tam opravdu byl někdo na svém místě, kdo se bude za archiv bít a aktivně vystupovat pro jeho blaho, je tam vedení, které je rádo za teplá místečka, kdy nemají žádnou odpovědnost, vždyť je to pořád samé "to my ne; za tohle neručíme; snad by mělo...; uvidíme...; do budoucna nevylučujeme...; bude-li požadavek...; neplánujeme...;" atd. Docela by mě zajímalo, co reálně osobně vedení dělá (jestli vůbec něco).

Pro mě osobně nejnovější aktualizace ohledně MZA gruntovnic je (zahlédl jsem někde na fóru) informace, že letos chtěl MZA spolu se Zámrskem zprovoznit nějakou svou platformu, víc nevím, ale každopádně zase a pořád ticho po pěšině... Stejně jako vloni pohotově oznamovali, co bude s novou AP po vypnutí flash, co bude s jejich odkazy a jak to vůbec celé bude fungovat...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod Zora » pon srp 09, 2021 18:32

Na zmíněných poradách si nedovedu představit neslyšícího člověka v čele tak obrovské instituce, jakou je MZA.
I když bude mít třeba asistenta.- Je přece třeba naprosto přesně porozumět vyřčené větě, reagovat rychle, rázně, precizně formulovat, nenechat se překřičet...
Nevím, jak může postižený telefonovat...
A vůbec se nechci dotknout kohokoliv s postižením.
Jen opravdu všichni nemohou dělat přesně to, co chtějí...
Třeba Růžičková opravdu nemohla dělat baletku a mezi basketbalisty těžko najdeme hráče s výškou 160 cm... no a já už asi astrofyzik se svýma očima taky nebudu ..
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová ActaPublica - návrhy na změny

Příspěvekod zburget » pon srp 09, 2021 19:55

Podle toho, co jsem pochopil, je digitalizace gruntovnic hotová. Zveřejněné ale budou až na tom prezentačním webu, co chystá MZA se Zámrskem. A ten by měl být někdy koncem tohoto roku. Podle toho, co psali, tam budou gruntovnice jako jedny z prvních, pak se tam postupně budou převádět kompletně všechny digitalizované archiválie z MZA. Nakonec i sčítací operáty a martiky. Ale ty teď fungují na nové alikaci, tak ty tam půjdou až jako poslední.
Podle toho, co psali, tam chtějí nasypat tolik archiválií, že se na matriky dostane až třeba za dva roky.
Proto je velká otázka, jestli se do AP dostanou ještě nějaké změny a úpravy, o které žádáme a nebo to prostě nechají dožít tak, jak to je a všechno se bude chystat až do toho prezentačního webu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků