Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Příspěvekod zburget » stř říj 14, 2020 19:11

Téma odděleno od jiné diskuze, nechávám začátek, aby bylo jasno, z čeho jsme vyšli:


Přinejhorším je potřeba požádat archív o přeskenování stránky (někdy celé matriky). A on se člověk nakonec i toho přeskenování dočká :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod matju » čtv říj 15, 2020 6:48

Vážně už jste někde takhle žádal?:) A dočkal? Kdepak?:)
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod Zora » čtv říj 15, 2020 7:30

o list ano, o celou knihu nikoliv. MZS
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod zburget » čtv říj 15, 2020 8:49

matju píše:Vážně už jste někde takhle žádal?:) A dočkal? Kdepak?:)
Na MZA jsem žádal o opravy už nesčetněkrát. Chybějící skeny, nečitelné skeny, přeházené skeny, skeny navíc… Zatím mi vždycky vyhověli. Většinou to trvá cca měsíc. Vzhledem k tomu, že v rámci matričních oprav občas vidím, že přeskenovávali celou matriku, věřím tomu, že kdyby byla matrika špatná nějak celkově, že by vyhověli taky.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod zeter » čtv říj 15, 2020 9:00

v MZA by bylo potřeba přeskenovat leccos, podle mě tam neměli nikoho, kdo by to opravdu uměl a nastavil správně parametry - snad žádný jiný archiv nemá tak neostré, rozpixelované snímky, takže i ve velkém rozlišení nejsou patrné detaily - o kontrastu ani nemluvě, v tomhle je geniální (mj) matricula, kde si to člověk poštelule sám podle potřeby. Není to u všech matrik, ale narážím na to každou chvíli.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod matju » čtv říj 15, 2020 12:25

zburget píše:
matju píše:Vážně už jste někde takhle žádal?:) A dočkal? Kdepak?:)
Na MZA jsem žádal o opravy už nesčetněkrát. Chybějící skeny, nečitelné skeny, přeházené skeny, skeny navíc… Zatím mi vždycky vyhověli. Většinou to trvá cca měsíc. Vzhledem k tomu, že v rámci matričních oprav občas vidím, že přeskenovávali celou matriku, věřím tomu, že kdyby byla matrika špatná nějak celkově, že by vyhověli taky.


Aha, dobré vědět, že to jde, když se chce. V MZA sice nehledám, ale občas v SOA Ltm nebo v Zámrsku narazím, že třeba není vidět vnitřní kraj knihy. I když o Soa Ltm pochybuju, Zámrsk by reagovat mohl ... :)
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod zburget » čtv říj 15, 2020 19:01

zeter píše:v MZA … snad žádný jiný archiv nemá tak neostré, rozpixelované snímky, takže i ve velkém rozlišení nejsou patrné detaily…
U MZA vnímám jako hlavní problém právě to, že jsou skeny pořizovány v nedostatečně velkém rozlišení celkově.
Když si ale vezmu, že jedna matrika jejich může mít průměrně nějakých 322 MB (alespoň podle těch, co mám stažené), tak při počtu 11351 matrik jsem na nějakých 3,66 TB (3660 GB). A matriky nejsou to jediné, co mají naskenováno a vystaveno. Je tak otázka, jestli mají na skeny ve vyšším rozlišení prostor.
Faktem ale je, že jiné archívy s tím toliko problémů nemají.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod Zora » čtv říj 15, 2020 19:17

Archiv se jmenuje - Moravský zemský, předpokládám tedy, že mají takový rozsah působnosti. Nechápu, proč to, co z nich vypadává, je v tak nízké kvalitě a v tak malém počtu, že se to nedá srovnat s žádným dalším archivem.
Obávám se, že Tebou odhadovaný rozsah skenů je mizivý oproti třeba Opavě, Třeboni nebo e-badatelně...
Pomůcky pro vyhledávání v matrikách mají pouze opsané z dřívějška, a pokud něco zveřejní online, (teď sčítací operáty), tak je to sláva...
A co bude se skeny matrik v příštím roce, to se stále oficielně nezveřejnilo...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod zburget » čtv říj 15, 2020 19:25

Zora píše:A co bude se skeny matrik v příštím roce, to se stále oficielně nezveřejnilo...
Mělo být od září. Tak nějak to krapet nestihli :-(
Ale podle informací z MZA se ví, co bude - matriky budou zveřejněny přes stejnou aplikaci, jako sčítací operáty. Jen začínám pochybovat o tom, že to do konce roku stihnou. Pak prohlížeče vypnou flash a AP asi zhasne :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod Zora » čtv říj 15, 2020 19:34

ano, pamatuju si ta "nejmladší" prohlášení o tom, co bude (asi). Ta starší sdělení jsem už raději zapomněla... :-(

O tom, zda bude nějak možné použít staré odkazy (převodník na nové) zatím nepadlo nikde ani slovo...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod zburget » čtv říj 15, 2020 20:12

Zora píše:ano, pamatuju si ta "nejmladší" prohlášení o tom, co bude (asi).
Byla to přímá odpověď na přímý dotaz. Tak to považuju za oficiální informaci. No, dokud to neuvidím nasazené, tak je taková informace k ničemu. V poslední době jsem si nějak zvykl na to, že i ty nejoficiálnější informace mají životnost jen pár hodin :-(

O tom, zda bude nějak možné použít staré odkazy (převodník na nové) zatím nepadlo nikde ani slovo...
To je fakt. Osobně si iluze moc nedělám. Aj bych se na MZA zeptal, ale nějak k tomu nemám odvahu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod zburget » čtv říj 15, 2020 20:21

Tak jsem teda sebral odvahu a napsal dotaz. A teď s hrůzou očekávám odpověď :?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod Zora » čtv říj 15, 2020 20:27

no, dostane se Ti odpovědi :-), to zcela jistě . Jaká bude relevance, to už je něco jiného...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod zburget » čtv říj 15, 2020 20:48

Relevance je důležitý parametr, obsah je ale věc druhá. Já se spíš hrozím toho obsahu. Jako že odkazy budou jiné a s převodníkem se nepočítá, protože omezené finanční a lidské zdroje, a bla bla bla…

Ale já jsem od přírody optimista (možná až idealista), tak zatím nějaká ta jiskřička naděje ještě doutná. …na ni pak možná dopadne ne studená sprcha, ale kýbl vody :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod Zora » čtv říj 15, 2020 20:54

Pořád je možnost dát se místo na genealogii třeba k rybářům, takové zmatky, které se dějí v MZA, to je děs...

Nemají jasno, co bude s matrikami, na gruntovnicích se "pracuje" asi x let (plus další práce s archiváliemi...) a teď se dočtu, že:

25. 9. 2020
Upozorňujeme badatele, že momentálně skenujeme fond D 8 Stabilní katastr – vceňovací operáty. Kartony v rozmezí 1–700, resp. signatury 1–1913, jsou z důvodu digitalizace prozatím nepřístupné. Děkujeme za pochopení.…

Tak proč se, ksakru nevěnují jedné rozpracované věci, a pak další. Pak si mohou stěžovat na cokoliv...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků