Středočeský kraj :: SOA Praha

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Středočeský kraj :: SOA Praha

Příspěvekod Milan Wölfl » pát črc 27, 2012 12:24

Téma bylo založeno na základě hlasování o zavedení jednotlivých témat pro každý archiv. Cíl zavedení témat je ten, aby byly přehledně na jednom místě uvedeny všechny aktuality, které se právě daného archivu týkají. V prvním příspěvku budou internetové stránky a sídlo archivu, jeho základní obor působení. Přidávat můžete jak dotazy k návštěvám, dotazy o praktických postupech v archivu, své poznatky, zkušenosti nebo i hodnocení přístupu ;-)

SOA Praha
Digitalizované materiály na
http://actapublica.eu/hledej/?akce=zmen ... chiv=praha
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Středočeský kraj :: SOA Praha

Příspěvekod Martinamil » pát črc 27, 2012 19:10

Sídlí v Praze na Chodovci.

Badatelna je přístupná po - čt bez objednání.

Matriky předkládají na počkání (tzn. cca do hodiny od objednání), gruntovní knihy a ostatní materiály je potřeba objednat cca. 1 - 2 týdny předem (dle druhu - funguje objednání po emailu). Doklady jsou pak pro Vás připraveny v badatelně po dobu 1 měsíce - nevrátí-li je dříve jako nepotřebné, nebo je možné rezervaci prodloužit.

Je tedy teoreticky možné, že se trefíte např. do rezervované matriky a tu Vám pak již nepředloží, až po jejím uvolnění předchozím badatelem.

V archivu je přístupný bufet s teplým jídlem (při celodenním bádání se hodí), automat na kávu a nápoje.
Pokud přijedete po 10 hodině je již trochu problém s parkováním, ale řešitelné, zaparkujete-li za archivem a ten cca. 1 km dojdete pěšky.
Martinamil
 
Příspěvky: 308
Registrován: ned dub 15, 2012 17:33
Bydliště: Milovice

Re: Středočeský kraj :: SOA Praha

Příspěvekod mastermisule » pon črc 30, 2012 19:25

Nejde či nejede někdo v nejbližší době navšívit archiv?
Mám to dost z ruky :-(
mastermisule
 
Příspěvky: 134
Registrován: pon pro 26, 2011 21:19
Bydliště: Česká Kamenice

Re: Středočeský kraj :: SOA Praha

Příspěvekod JitaK » úte srp 28, 2012 21:08

Jdu tam za cca. 14 dní, tak pokud je Vaše otázka stále aktuální, tak mi napište SZ.
JitaK
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte čer 19, 2012 14:52
Bydliště: Olomouc

Re: Středočeský kraj :: SOA Praha

Příspěvekod Canuck » ned zář 23, 2012 12:18

Zdravím. Můžete mi, prosím, někdo objasnit, jak na stránkách SOA Praha,
(nebo Acta Publica v pražské sekci) najít přes Internet přístupné matriky,
(ve kterých lze vyhledávat na PC) aniž bych je musel hledat jednu po druhé v dlouhém seznamu? Možná, že už existuje nějaký seznam ,který ale unikl mé pozornosti. Děkuji předem za odpověď.
P.S. Tohle není otázka lenosti, ale nezbytnosti. Valná část uživatelů
archivů je v důchodovém věku, řada má omezení pohybu, nemůže řídit vozidlo, nebo ho nemá atd. (A budova SOA Praha je několik set metrů od
stanice tramvaje, pokud si pamatuji, když jsem ještě před léty chodil do AHMP, který je vedle SOA Praha). Samozřejmě používání profesonálních genealogických služeb si - možná - může dovolit pracující člověk, ale
určitě ne důchodce, který to má navíc jako koníčka ve stáří. A také
nesmíme zapomenout, že nebydlíme všichni v Praze. Příjemný den.
Uživatelský avatar
Canuck
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon led 24, 2011 21:03
Bydliště: Praha 6 - Řepy

Re: Středočeský kraj :: SOA Praha

Příspěvekod Martin819 » ned zář 23, 2012 13:04

Canuck píše:Zdravím. Můžete mi, prosím, někdo objasnit, jak na stránkách SOA Praha,
(nebo Acta Publica v pražské sekci) najít přes Internet přístupné matriky,
(ve kterých lze vyhledávat na PC) aniž bych je musel hledat jednu po druhé v dlouhém seznamu? Možná, že už existuje nějaký seznam ,který ale unikl mé pozornosti. Děkuji předem za odpověď.
P.S. Tohle není otázka lenosti, ale nezbytnosti. Valná část uživatelů
archivů je v důchodovém věku, řada má omezení pohybu, nemůže řídit vozidlo, nebo ho nemá atd. (A budova SOA Praha je několik set metrů od
stanice tramvaje, pokud si pamatuji, když jsem ještě před léty chodil do AHMP, který je vedle SOA Praha). Samozřejmě používání profesonálních genealogických služeb si - možná - může dovolit pracující člověk, ale
určitě ne důchodce, který to má navíc jako koníčka ve stáří. A také
nesmíme zapomenout, že nebydlíme všichni v Praze. Příjemný den.


Dobrý den, na stránkách actapublica.eu máte možnosti vyhledávat matriky buď podle jména obce, nebo podle původce.

Vyhledávání podle jména obce:

Do pole Obec začněte psát název obce a počkejte, než Vám vyskočí seznam s obcemi v plném názvu. Z těchto si vyberte a poté klikněte na hledat. (Důležité je opravdu kliknout na dané město v rolovacím menu, které vyběhne poté co začnete psát název obce. Pokud jméno obce jen napíšete, tak Vám to vyhledá všechny obce.) Jakmile budete mít seznam matrik, tak ty které jsou zdigitalizované mají na konci řádku obrázek lupy, na který když kliknete, tak se Vám zobrazí zdigitalizová matrika. Pokud tam lupa není, matrika ještě není zdigitalizována.

Vyhledávání podle původce:

Nahoře klikněte na "Vyhledávání podle původce", z rolovacího menu vyberte původce, nechte načíst další seznam(načíta se celkem dlouho) a v něm si poté vyberte vyberte danou obec a klikněte na Hledat. Jakmile budete mít seznam matrik, tak ty které jsou zdigitalizované mají na konci řádku obrázek lupy, na který když kliknete, tak se Vám zobrazí zdigitalizová matrika. Pokud tam lupa není, matrika ještě není zdigitalizována.

edit: Pokud byste chtěl seznam všech v jednom dokumentu, tak ten je tady: http://actapublica.eu/userdata/MatrikyS ... ri2012.pdf (aktuální pro září, nový vždy po přihlášení v Aktualitách)
Uživatelský avatar
Martin819
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv črc 05, 2012 15:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Středočeský kraj :: SOA Praha

Příspěvekod Canuck » ned zář 23, 2012 14:21

Děkuji za promptní odpověď.
Ovšem obávám se, že jsem asi nevysvětlil dost jasně, co potřebuji. Ve svém textu jsem napsal m.j.: "....přes Internet přístupné matriky, (ve kterých lze vyhledávat na PC)..." , konec citátu. Tím jsem chtěl říci, že chci ve zvolené matrice listovat přes svůj PC, sedíc doma a kopírovat zvolený text. Tak jako jsem to dělal na. př. v SOA Litoměřice. V Actapublica v sekci Praha jsem sice našel řadu obcí, které měly lupu na konci, ale 0 (nula) počet stránek. Možná by jste mi mohl dát jméno obce(í) v Actapublica - Praha, která je(jsou) nejen zdigitalizovaná(é), ale také čtitelné na mém PC. (Obec - Nová Ves u Čisté, kterou potřebuji, stejně ještě není "čitelná" na PC). Zkrátka si chci systém vyzkoušet na jakékoli obci, nebo městu v SOA Praha. Jinde to mám už vyzkoušené. Těším se na Vaši opověď.
Uživatelský avatar
Canuck
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon led 24, 2011 21:03
Bydliště: Praha 6 - Řepy

Re: Středočeský kraj :: SOA Praha

Příspěvekod Canuck » ned zář 23, 2012 15:04

Myslím, že jsem to už vyřešil. Díky.
Uživatelský avatar
Canuck
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon led 24, 2011 21:03
Bydliště: Praha 6 - Řepy

Re: Středočeský kraj :: SOA Praha

Příspěvekod venusev » pon říj 29, 2012 11:37

Dobrý den,

byl by, prosím, někdo ochoten ofotit / opsat mi jeden záznam v matrice na Chodovci?

Děkuji, Venuše
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Středočeský kraj :: SOA Praha

Příspěvekod evanik » pon led 06, 2014 22:00

Uživatelský avatar
evanik
 
Příspěvky: 127
Registrován: stř led 09, 2013 20:18
Bydliště: Mladoboleslavsko

Re: Středočeský kraj :: SOA Praha

Příspěvekod mastermisule » stř kvě 07, 2014 12:52

Vážení badatelé,
dovolujeme si Vás informovat o skutečnosti, že k 1. 7. 2014 bude ukončeno dálkové zpřístupňování digitalizovaných matrik Státního oblastního archivu v Praze prostřednictvím aplikace Acta Publica.


V současnosti intenzívně pracujeme na vlastní aplikaci a ke konci května bychom rádi uvolnili vývojovou verzi pro otestování odbornou veřejností. Testování nové aplikace se může zúčastnit a její vývoj tak ovlivnit kdokoliv, kdo na adresu ebadatelna[zavináč]knop-it.cz sdělí své jméno a IP adresu, ze které budou testy probíhat. Na tuto adresu je možné zaslat připomínky a náměty z testování.


V nové aplikaci budou i některé nově digitalizované matriky, které na Acta Publica již nenajdete. Zároveň Vás prosíme, abyste se připravili na ztrátu záložek na Acta Publica s odkazy na matriky SOA Praha.


http://soapraha.cz/index.php?lang=cze&a ... ubpage=866
mastermisule
 
Příspěvky: 134
Registrován: pon pro 26, 2011 21:19
Bydliště: Česká Kamenice

Re: Středočeský kraj :: SOA Praha

Příspěvekod Semik » stř kvě 07, 2014 14:23

Jeden by řekl, jednou zdigitalizováno, navždy zdigitalizováno :-) Život je změna, já vím.
Semik
 
Příspěvky: 410
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Středočeský kraj :: SOA Praha

Příspěvekod Pichnat4 » stř kvě 07, 2014 15:30

Semik píše:Jeden by řekl, jednou zdigitalizováno, navždy zdigitalizováno :-) Život je změna, já vím.

Však ano. Digitalizace je proces a ten jednou končí :-) Druhá věc je způsob poskytování kopií matričních knih a ten se může měnit.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

SOA Praha

Příspěvekod Kasr » úte čer 03, 2014 8:59

SOA Praha zprovoznil prohlížení matrik na nové adrese jako náhradu za AP.
Zatím jen zkušební provoz, ale vypadá to velmi slušně.
Adresa: http://ebadatelna.soapraha.cz/pages/SearchPage?7
Naposledy upravil ozana dne úte čer 03, 2014 9:23, celkově upraveno 1
Důvod: sloučeno s původním tématem SOA Praha
Kasr
 
Příspěvky: 172
Registrován: pon lis 05, 2012 20:49

Re: Středočeský kraj :: SOA Praha

Příspěvekod martin.foto » úte čer 03, 2014 15:35

Dokonce existuje i možnost překladu původních odkazů actapublica na nové http://ebadatelna.soapraha.cz/pages/IndexPage?1
TY Martin
martin.foto
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon bře 17, 2014 0:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha, Lipník nad Bečvou, Pelhřimov, Blatná, Chotěšice, Mělník, Veltrusy, Chomutov, Nelahozeves, Přívlaka, Horní Bousov, Veltrusy, Kouřim, Žatec, Hluboš, Tábor, Čáslav

Další

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků