Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Příspěvekod kolsi » pát lis 02, 2018 9:00

Opavu neznám, takže nemůžu posoudit. Jak je na tom s rychlostí? Na tom SOA Litoměřice (a vlastně i AHMP, kde je také Vademecum) mě vždycky štvalo, že když na něco kliknu, tak musím několik vteřin čekat, než se něco stane. Tento problém je stále neopravený.

A jde nějak zobrazit matriky, které se týkají jenom konkrétní farnosti?
Když hledám třeba někoho ztraceného, tak jedu podle mapy farností a prohledávám všechny matriky v dané době (aniž bych znal konkrétní název obce). To nyní nemůžu. Resp. můžu, ale musím do vyhledávače nejdřív ručně přepsat celý název farnosti, což zobrazí seznam všeho, kde se daný název vyskytuje (takže i hromadu jiných stejnojmenných obcí).

Proč se tam objevila chyba, kterou jsem ve Vademecu AHMP hlásil už před půl rokem, ale v minulé verzi nebyla?
Proč je aplikace stále závislá na session, takže v průběhu bádání nemohu někam odběhnout, a pak pokračovat? (Dostanu chybu "Platnost vypršela")
Proč stále nemohu zobrazit v jednom tabu index a v jednom tabu matriku a procházet v nich zároveň, když v předminulé verzi, to ještě fungovalo?
Proč to, co každého trápí, stále není opraveno/doděláno?
Proč opět chybí funkcionalita, která až do minulé verze fungovala?

Je to snad s každou verzí - chyby neopraveny, některé funkce odstraněny. Jejich aktualizace mi přijdou ve stylu "Co uživatele trápí, to opravovat nebudeme, za to budeme bádání na našem webu čím dál víc komplikovat".
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Příspěvekod Zora » sob lis 03, 2018 18:42

Sagitarius píše:
Monika píše:Přidávám k minusům:
- Stále se skeny rozostřují při každém posunu.


Už by je konečně mohl někdo zažalovat za zničené oči badatelů... ;-) :-(

Naprostý souhlas, já už cíleně nechodím ani na jednu "autorskou" variantu, jak Opava, tak Litoměřice - šílenost pro mé oči. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Příspěvekod Karla55 » sob lis 03, 2018 20:45

kolsi píše:A jde nějak zobrazit matriky, které se týkají jenom konkrétní farnosti?
Když hledám třeba někoho ztraceného, tak jedu podle mapy farností a prohledávám všechny matriky v dané době (aniž bych znal konkrétní název obce). To nyní nemůžu. Resp. můžu, ale musím do vyhledávače nejdřív ručně přepsat celý název farnosti, což zobrazí seznam všeho, kde se daný název vyskytuje (takže i hromadu jiných stejnojmenných obcí).

Databáze Matriky - Specifický výběr matrik - Původce
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Příspěvekod ARY » čtv lis 15, 2018 17:46

Malé vítězství :
Z důvodu zvýšeného počtu dotazů po přechodu na novou verzi Vademeca zveřejňujeme přímý odkaz do databáze Matriky.

http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... eView=LIST
ARY
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř úno 20, 2013 21:08

Re: Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Příspěvekod kolsi » čtv lis 15, 2018 20:44

Což beru jako vtip, protože jde pouze o odkaz na vyhledávání, který si každý sám může uložit a používat. I tak to vysype všech 12000+ matrik na jedný hromadě.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Příspěvekod kolsi » čtv lis 15, 2018 23:15

No, když to kolonky "Zvolte místo" napíšu třeba "Habartice", tak mi to vypíše 98 výsledků, kde 3/4 z nich je úplně jiná obec než potřebuji, a jelikož nevidím příslušný farní úřad, tak musím každou položku zvlášť rozkliknout.
Ano, nakonec najdu to, co potřebuji, ale je to strašně zdlouhavé a komplikovanější než bylo dříve (a to ještě nepočítám situaci, kdy napíšu místo, dám vyhledat a polovina toho formuláře zmizí a vylistuje to úplně všechno).
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Příspěvekod Jan » pát lis 16, 2018 10:10

Jednoduchý postup který platí pro Opavu i Litoměřice:
1. Zapnout ikonu Jen digitalizované - musí být zelená
2. pod ní kliknout na ikonu křížek
3. zapnout ikonu Stromu - matriky - musí být zelená
4. do lišty hledání zadat obec a hledat
5. všechny vyhledané matriky se dají uložit jako odkaz
5.1. kliknete na ikonu Statistiky... vpravo nahoře vedle vlaječky
5.2. vlevo nahoře v otevřeném okně kliknete na Uložit výběr a odkaz uložíte
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Příspěvekod Jan » pát lis 16, 2018 22:04

Všeobecně se příslušnost obcí k farám během let měnila a ten Váš výběr potom nezaručí
zobrazení obcí kde se příslušnost měnila. Tak si radši vybírám ze seznamu i když je větší.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Příspěvekod kolsi » úte lis 20, 2018 9:59

Monika píše:
kolsi píše:No, když to kolonky "Zvolte místo" napíšu třeba "Habartice", tak mi to vypíše 98 výsledků, kde 3/4 z nich je úplně jiná obec než potřebuji, a jelikož nevidím příslušný farní úřad, tak musím každou položku zvlášť rozkliknout.

Vyzkoušejte ještě pod filtrem "Specifický výběr matrik" rozkliknout v položce "Původce" hledanou farnost a pak dát Enter. Vyzkoušela jsem do "Zvolte místo" napsat Habartice a pak ještě v "Původce" zvolit Habartice římskokatolická farnost a vypsalo to jen 26 matrik.

Takhle jsem si matriky občas musela vyfiltrovat i dřív a koukám, že to asi pořád funguje.


Jasný, tohle funguje. Jak jsem psal výše, ono nakonec vždycky nějak najdu to, co potřebuji. Když hledám jednu konkrétní obec, farnost, matriku, tak s tím skoro žádný problém nemám. Ten nastává v případě, když nevím přesně co hledám.

Dřív jsem se jenom na několik kliků dostal všude - z matriky na dva kliky do farnosti atd. Teď musím nejdřív odznačit všechny databáze/archivy, pak teprve vybrat ten, co potřebuji. Pak musím skrolovat dolů a vyplňovat hledání, pak skrolovat nahoru, kliknout na "Vyhledat", když chci něco jiného tak zase skrolovat dolů, u některých kliknutí celá stránka sama odskočí nahoru atd. Neexistuje abych se z matriky dostal rovnou na farnost, musím pokaždé prohledat celý ten selectbox "Původce", a po výběru skrolovat nahoru a kliknout na "Vyhledat".

Teď jsem navíc kliknul na "přímý odkaz do databáze Matriky." a výsledkem je zase známá chyba "ErrorCode: 500 - Nastala neočekávaná chyba aplikace." :roll:
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Příspěvekod Zora » úte lis 20, 2018 10:07

Zdá se mně, že je to stejně přiblblé jako Opava?

Já vlastně ani nevím, jak se dostat ze stránky, kterou jsem doprohlížela na vyhledávání další matriky, v podstatě "umím" pouze znovu otevřít digiarchiv a pak pracně odznačovat, označovat a vepisovat, a vzpomínat, co je myšleno slovem druh, co se skrývá pod původcem.... pro mě paskvil.
K tomu to rozmlžování, které mně vadí nejvíc. Možná jsem zhýčkaná actapublica, kde si vepíšu název obce (stačí začátek, dost často i německý název) a z nabídky si vyberu tu (většinou podle okresu), kterou potřebuji. V přehledu roků a druhů matrik pak jen kliknu na tu potřebnou...
Žádné odznačování, vyznačování, vím, že mám vše potřebné před očima - jasně a přehledně.
Já na ta vademeca chodím jen v nejnutnějším případě a moc úspěšná tam tedy nejsem :-(

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Příspěvekod kolsi » úte lis 20, 2018 13:16

Z konkrétní matriky se lze dostat zpátky kliknutím na název matriky vpravo nahoře. Problém je, že tam to končí. Dřív se dalo postupně proklikat kamkoli dál, do farnosti, do jiných farností, do evidencí, do jiných archivů... vše na dva tři kliky. Teď máte jedinou možnost - použít znovu vyhledávání. To je ale ukryto pod záložkou "Výběr", kterou je třeba rozkliknout a v ní postupně stále znova a znova vyplňovat, rozklikávat, označovat, odznačovat, kam se chcete dostat, pak vyskrolovat zpátky nahoru a kliknout na tlačítko "Vyhledat". A nakonec ani ve výsledcích nepoznáte, zda se jedná o to, co hledáte. Vše je vypsáno na jedné hromadě - bez uvedení farnosti, bez jakékoli další možnosti. A to se ještě často stane, že formulář vyhledávání vyplním, odešlu a hledaná obec z něj zmizí, takže dostanu nespočet irelevantních výsledků.

Např. v SOA Plzeň to funguje nádherně. Na pár kliků vyberu sekci, farnost. Pokud farnost neznám, použiju vyhledávání - nemusím nikam skrolovat, nic označovat, odznačovat, jenom v rychlosti vyplním a dostanu seznam s výpisem všech obcí i s názvem farnosti, který můžu dále řadit. Na jeden klik se dostanu zpátky. V matrice pak vidím náhledy všech snímků (a ne jenom 5 snímků jako ve vademecu), můžu rovnou vybrat stránku, kterou chci, nemusím na nic čekat, nic se nedoostřuje. U každé matriky mám i popis, jak je matrika rozdělená - na jaké stránce je která obec, kde jsou záznamy N, O, Z, na jaké stránce je index. Stejně tak i na náhledech je vyznačeno, k čemu se daný snímek váže.

Občas mi přijde, že použitý software reflektuje i přístup archivu k digitalizaci. SOA Praha - "převzali jsme nové matriky a už jsme část digitalizovali a zveřejnili"; SOA Plzeň - převzali nové matriky a do pár měsíců byly zveřejněné; SOA Lt - "2017 jsme převzali nové matriky, na konci roku 2019 je možná zveřejníme". Dotaz do SOA Plzeň, zda neplánují digitalizaci novějších PK a soupisů poddaných - jasná odpověď a velmi vstřícný přístup, ochotně vyhledali požadované záznamy. Digitalizace PK v SOA Lt - na webu pouze informace "na dotazy vám nebudeme odpovídat" a na konci r. 2018 zveřejnili teprve malý zlomek toho, co je na FS už asi 5 let k dispozici.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Příspěvekod Zora » úte lis 20, 2018 13:34

Stejně tak jako Vy chválíte Plzeň, připojuji se a chválím stejně tak i Třeboň.
Co se týče vademeca (obou), tak když to čtu, zůstanu zřejmě asi u svého blbého, ale vyzkoušeného postupu, opouštím jednu matriku a vyhledám další znovu. Sice náročné, ale aspoň se nebudu vztekat nad výsledky.
A děkuji :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Příspěvekod kolsi » pon led 21, 2019 12:41

Hlásím, že na SOA Litoměřice se objevili nové přírůstky katolických matrik
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Příspěvekod kolsi » stř úno 06, 2019 11:28

Tentokrát se chlapci ze SOA Lt opravdu předvedli. Už víc jak 2 týdny ten systém v podstatě vůbec nefunguje. Teprve až po týdnu dali oznámení, jak na odstranění problémů intenzivně pracují. To tam fakt nikomu nedojde, jak nekvalitní software to vademecum je a nebo jim je úplně jedno, že zaplatili za takový bazmek?
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Ústecký kraj :: SOA Litoměřice

Příspěvekod matju » sob črc 06, 2019 10:07

Náhodou jsem po dlouhé době zabrousila na jejich web a hlásím:
10. 6. 2019 ▲ Archivní odbor zveřejnil ve své záložce Úřední knihy a rukopisy všechny pozemkové knihy, soupisy poddaných a urbáře, které spravuje.

Hurááá Velkostatek Semily má pozemkové knihy!!!
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků