Gruntovnice z MZA

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zburget » pon pro 13, 2021 13:49

Já to nehci hodnotit. Nevíme, jak ta spolupráce mezi MZA a Zámrskem vůbec má vypadat. Kdo co zajišťuje, kdo je za co zodpovědný a tak.
Jestli Zámrsk zajišťuje web jako takový a nefunguje jim to, tak s tím MZA nehne. Moc nechápu, co do toho Zámrsk motá nějakou licenci - jestli je jasná koncept webu, tak klidně může mít MZA přístup do nějaké vývojové verze, aby aspoň už věděli, jak mají chystat skeny. Proč nezveřejní naskenované gruntovnice, když mají teď už poměrně solidní aplikaci a potřebujou to řešit se Zámrskem, to je druhá věc. Jestli někdo manažersky rozhodl, že se gruntovnice zveřejní až na novém webu nebo jestli na to nemají výpočetní kapacitu, to už nezjistíme. Ale když si vzpomenu na to, jak (ne)fungovala nová AP, než přeorganizovali síť v MZA, tak věřím i tomu, že by to jejich stávající infrastruktura nezvládla.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zeter » pon pro 13, 2021 14:00

Každopádně není dvakrát šťastné, že se daly dohromady zrovna tyhle dva archivy...
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod Zora » pon pro 13, 2021 14:16

A vědí vůbec v Zámrsku, že budou spolupracovat?

Na jejich stránkách jsem nikde nic nenašla.
No, MZA tam taky asi nic nemá.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zburget » pon pro 13, 2021 16:58

Zora píše:A vědí vůbec v Zámrsku, že budou spolupracovat?
Dobrá otázka! :mrgreen:
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zedir » stř pro 15, 2021 17:52

Děkuji za info. Aniž bych se chtěl nějak šířeji pouštět do kritiky archivů a MZA obzvláště, o němž jsem toho napsal spoustu, už mě opravdu unavují ty věčné průtahy, problémy, výmluvy, odsuny... Jestli teď je oficiální výhled nejdříve za půl roku, je mi jasné, že za půl roku bude zase nějaký jiný problém a pak další a další... Proč v MZA jednoduše nejde to, co v jiných archivech mají zveřejněno už léta, proč je vše stále takový problém - bez ohledu na to, zda za aktuální zdržení opravdu může Zámrsk, nebo ne, MZA přece mohl mít gruntovnice digitalizované a zveřejněné už dávno před jakoukoliv plánovanou spoluprací se Zámrskem...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod pavel.m » stř čer 15, 2022 8:42

Dobrý den,

nějaké bližší info, už je?

Díky
PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zeter » stř čer 15, 2022 11:47

S dovolením budu poslem dobrých zpráv z poněkud nečekané strany - čas od času kontroluji, jestli něco nepřibylo na FS: u pozemkových knih MZA tam dlouhou dobu byly jen seznamy položek bez ikonek (a bez popisu), s výjimkou katastrů a pár nahodilých svazků sem tam někde, a teď... je to tam doplněné - skoro všechno, co dřív bylo jenom jako ty prázdné položky v seznamu, teď má snímky.
Je to značně nepřehledné (až na výjimky si člověk musí každou položku rozklinout, aby zjistil z titulního popisku, co je ta kniha vlastně zač, a pak případně orientačně podle signatur - to je tak, když furt nejsou dostupné inventáře), některé obce z některých oblastí chybějí zcela (asi archiv od archivu), ale i tak je toho až až.

Hledat přes obec v Katalogu a proklikat se až k Land (and property) records, případně shora výpis obcí a regionů. Mutěnice i Kněždub záznamy mají, Dolní Němči jen ty dva katastry.

(Jenom doufám, že to na FS už taky zůstane, bez ohledu na to, jestli MZA ten svůj slavný prohlížeč zprovozní nebo ne - ale optimista nejsem.)
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod pavel.m » stř čer 15, 2022 12:36

Asi neumím hledat, ale sbírku jsem našel, obce jižní moravy už ne. :(
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod pavel.m » stř čer 15, 2022 12:45

Beru zpět, nevím proč tam jsou troje stejné Mutěnice, ale je to uloženo jenom pod jedněma.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zeter » stř čer 15, 2022 14:21

Myslím, že to nějak souvisí s hierarchickou strukturou sídel a územních celků a s tím, že ne vždy se ty hierarchické "stromy" správně slícují (např. když tam doplňují data od různých původců - přičemž v tom dost dobře mohou udělat bordel právě ti původci, vůbec by mě to nepřekvapilo). Nevidím do toho, ale je na to potřeba dávat pozor a prověřit obsah - např. Kyjov tam má dvě naprosto odlišné "větve", v jedné je pár desítek knih okresního soudu z poměrně úzkého časového rozmezí, v druhé pak řádově víc položek (soud plus město-statek). U některých obcí jsem viděl i duplikáty.
Předpokládám, že se to časem nějak učeše.
Jsem už na podobné radosti na FS zvyklý, ale je to jen malá daň za ten doslova neuvěřitelný objem dat a nevídanou konzistenci - odkazy, které mám uložené z úplných začátků, stále bez zaváhání fungují, zatímco naše archivy mění odkazy jako ponožky a ještě se nenamáhají udělat převodník (čest výjimkám).
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod Ellise » sob čer 18, 2022 7:41

Dobrý den,
knihy pro Dolní Němčí lze najít pod Uherským Ostrohem. Jinak moc děkuji za informaci o zpřístupnění na FS.

Ellise
Ellise
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod filmovymaniak » sob čer 18, 2022 11:12

Dobrý den,
a Boršice u Buchlovic či Tupesy anebo Radostín u Vojnova Městce tam jsou?

Já se zkoušel na FS dostat k seznamu obcí či vyhledával přes obce, ale pozemkové knihy mi to pro tyto obce neukazuje.

Díky za pomoc.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zeter » sob čer 18, 2022 11:24

@filmovymaniak

hledejte přes Katalog/Catalogue - Place, když tam zadám Tupesy, nabídne to vícero položek, mezi nimi

Czech Republic, Uherské Hradiště, Uherské Hradiště, Tupesy
Czechoslovakia, Morava, Uherské Hradiště, Tupesy

které obě vedou na stejnou dvojici archiválií:

Czech Republic, Uherské Hradiště, Uherské Hradiště, Tupesy - History ( 1 )
Czech Republic, Uherské Hradiště, Uherské Hradiště, Tupesy - Land and property ( 1 )

https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

U Boršic ten samý postup
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Nemohu vyloučit, že některé knihy můžou být schované i pod nějakou "nadřízenou" jednotkou, třeba pod Velehradem, ten toho tam má spoustu.
Království za archivní pomůcky!
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Radostín jsem nenašel, podle mě je to opravdu podle toho, co dodaly jednotlivé SOkA, resp. co se z jejich fondů digitalizovalo, některé obce mají zjevně třeba jenom sčítání, a některé na FS prostě vůbec nejsou, takže k nim nemají žádná data.
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zeter » sob čer 18, 2022 11:27

@Ellise

Aha! - čili jsou schované v té hromadě? No, jak píšu: království za archivní pomůcky :-D

EDIT: a ne, už ho vidím...
Naposledy upravil zeter dne sob čer 18, 2022 12:08, celkově upraveno 1
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod filmovymaniak » sob čer 18, 2022 11:36

Díky Zetere,
našel jsem v Tupesích číslo 118, teď musím končit

věřím, že dohledám i ostatní předky
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků