Gruntovnice z MZA

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod Ellise » sob čer 18, 2022 14:19

zeter píše:Aha! - čili jsou schované v té hromadě?

Kromě těch dvou, co mají Dolněmčí v názvu, je tam ještě schovaná kniha svobodných vinic, možná toho bude i víc. Momentálně bohužel nemám čas, abych prošla celý seznam.
Ellise
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod filmovymaniak » sob čer 18, 2022 14:59

Jen ten Radostín u Vojnova Městce tam najít nedokážu.
Teď procházím Boršice, jsou tam i knihy svatebních smluv, vinic, "svobodných polí"
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod pavel.m » stř čer 22, 2022 6:56

Dobrý den,

nevíte pod čím by mohly být schované Hrušky u Břeclavi a Nové mlýny kousek od Lednice?
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod filmovymaniak » ned čer 26, 2022 14:57

K tomu Radostínu jsem našel poznámku, že kronikář čerpal údaje z Grundbuch der Gemeinde Radostín und Stržanau – Gut Wojnomiestetz
uložené v zemském archivu v Praze, č. inv. 24

to asi digitalizované pod "Prahou" není?

Jinak jsem našel pro Boršice a Tupesy zápisy svatebních smluv předků, tam jsou také cenné informace.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zeter » ned čer 26, 2022 16:29

A z jaké doby ta poznámka je? Fond "Velkostatek Žďár nad Sázavou, Nové Veselí a Vojnův Městec" je nyní uložen v MZA. Jakou má ten fond historii, to by asi bylo k nalezení v příslušné archivní pomůcce.
zeter
 
Příspěvky: 3297
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod filmovymaniak » pon čer 27, 2022 14:48

Kronikář psal pamětní knihu asi 2,5 roku od vzniku takže předpokládám, že informace je z roku cca 1922

zdroj https://dk.upce.cz/bitstream/handle/101 ... sequence=1
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zburget » úte led 03, 2023 14:53

Tak, mám tady čerstvou informaci z MZA ohledně gruntovnic. A s tím související nový prezentační web, o kterém se mluvilo.
Už je tedy jasno, jak to s tím "společným" prezentačním webem se Zámrskem je.
Nový web vyvíjeli (nebo si nechali vyvinout) v Zámrsku. A to mělo být už někdy dávno loni, ale jak už to u nás bývá zbykem, celé se to zpozdilo. A je to ten web, který v Zámrsku spustili před Vánocema.
A teď se řeší převod licence na ten systém na MVČR, aby pak ta licence byla uvolněná pro všechny naše archívy. A na tohle čeká právě MZA. Až to bude licenčně možné, chtějí to pak co nejdřív nasadit a jako první nebo minimálně mezi prvníma tam budou nasypané gruntovnice.
Aktuální odhad, kdy k tomu dojde, je 2. polovina letošního roku.
No a pak se tam budou stěhovat i další archiválie a mezi posledníma i matriky. Takže - kdo se chce podívat, jak bude vypadat nová AP, případně jak budou vypadat zvěřejněné gruntovnice, směle utíkejte do Zámrsku, testujte, hledejte a hlašte chyby, aby se to vychytalo co nejdřív a než to Brno nasadí, nechť je to co nejvíc vychytaný :-)

A informace ještě z jiné strany - hlásil jsem nějakou chybu aplikace do Opavy. A tam jsem se dozvěděl, že z důvodu přípravy nové aplikace se už nekritické chyby v té staré řešit nebudou. Že by se nám nakonec přezentační weby všech archívů sjednotily na jednom systému?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod pavel.m » úte led 03, 2023 15:25

No tak hlavně v tom novém systému Zámrsku nejsou přímé odkazy a reálně nevidím jednoduchý způsob jak by je tam přidali. To je extrémní bolístka toho systému. Navíc jsem zvědavý, jestli MZA nechá stahování, jak jej tam Zámrsk udělal. Gruntovnice na FS mi teď vyhovují, zatím s nimi problém nemám, ale bojím se, že s novým webem z FS zmizí.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod greghouse » úte led 03, 2023 20:42

Tak, nutně by zmizet nemusely. Na FS je mnoho materiálů, které jsou v našich archivech na webu duplicitní.

A že tam nejsou odkazy na konkrétní snímky je VELMI politováníhodné.

Při pohledu na ten systém v Zámrsku doufám, že si Třeboň nechá vlastní systém.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zburget » úte led 03, 2023 21:53

Mně osobně třeba FS vůbec nesedlo. Ten jejich systém je pro mě hotové peklo a pokud nezbytěn nemusím, tak tam vůbec nelezu.
Hledání = jedna velká katastrofa. A když už člověk náhodou i najde, co hledá, tak prohlížecí aplikace je druhá velká katastrofa. Tedy jedná se o můj čistě osobní postoj. Věřím, že někomu jinému to vyhovovat může.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zburget » úte led 03, 2023 21:59

No jo, v Zámrsku nejde přímý odkaz na sken :-(
Tím, jak se tam pohybuju málo, tak jsem si toho ještě ani nevšiml.
To je hodně podstatný problém. Už jim to tam někdo hlásil?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod greghouse » úte led 03, 2023 22:06

No ta absence odkazu na konkrétní sken je hodně na hovno, to abych přešel pak na systém, že si stáhnu celou matriku a udělám si vlastní prohlížeč, což asi bude ve finále nejlepší řešení, neboť tam chybí i další funkce, jako např. aby se ten pohled neresetoval, když přejdu na další stranu.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod Zora » úte led 03, 2023 22:47

já stále, používám onu vychytávku od Chipsyho, funguje to skvěle, zobrazuje se konkrétní list. Snad to trvá o maličko díle, ale jinak - super.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zedir » čtv čer 08, 2023 22:58

Už se v tom ztrácím. Zámrsk a MZA budou mít společný web, kde budou mít skoro všechno, od matrik po gruntovnice, a to je tento? Říkejme mu odkaz A. Přičemž z nějakého důvodu mají společný tento web (říkejme mu odkaz B), kde je Zámrsk a část MZA včetně matrik, kdy odkazy stejně vedou logicky na AP (odkaz C). Občas tu někdo píše, že nějaké gruntovnice jsou na FS (odkaz D). A pokud tomu rozumím správně, na A je zatím jen Zámrsk a MZA by měl přibýt ve druhé polovině roku. Mezitím ještě chtějí matriky z C přesunout do B, odkud nakonec půjdou také do A? Dlouho jsem archivy nesledoval, takže už jsem z nich zmatený. Děkuji za případné doplnění/opravu.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod pavel.m » pát čer 09, 2023 6:25

Mluvil jsem o tom s panem Pokorným ze Zámrsku (HK). Ale vemu to postupně, odkaz A je nový, vytvořil ho ze svých peněz Archiv Zámrsk, nyní Hradec Králové a bude sloužit pro všechny archiválie, co se budou skenovat. Odkaz B vytvořil místní člen chipsi v době, kdy se muselo ze Zámrsku stahovat a byla to tak trochu revoluce. Odkaz C je standardní MZA. Odkaz D, respektive FS... tam jsou ty gruntovnice jenom dokud nebude mít MZA web pro ně, jelikož je skenovali mormoni, je ale otázka, zda tam zůstanou, jelikož některé archivy z tama už něco stahovali.

Teď k tomu společnému webu. Dle vyjádření pana Pokorného bude mít MZA pro gruntovnice separátní web a nebude používat ten z Hradce... neptejte se proč si tady každý rozhazuje prachy za jinou appku. Ale aby to nebylo málo, myslím panu Burgetovi napsali z Opavy, že budou mít taky novou aplikaci a ted je otazka, zda to bude ARON, nebo ta od MZA, nebo si zase udělají něco své.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků