Gruntovnice z MZA

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zburget » stř lis 21, 2018 9:16

Dával jsem dotaz na MZA, jak to vypadá se skenováním gruntovnic.

Dostal jsem odpověď, že je skenování cca ve 2/3 procesu.

Na následnou otázku, jestli je nějaký odhad, kdy by mohlo být hotovo, případně kdy můžeme očekávat zveřejnění alespoň té už naskenované části jsem dostal odpověď daleko míň optimistickou. Vkládám tak, jak přišla:
vzhledem k tomu, že pozemkové knihy neskenujeme my (MZA), ale Family Search, nemůžeme se bohužel k jakýmkoli termínům zavazovat. Navíc se průběžne skenují pozemkové knihy nejen z centrály MZA, ale i ze všech okresních pracovišť.

Předpokládáme, že Family Search zveřejní naskenovaná data také na svých stránkách. Za jejich kvalitu, úplnost, ani termín zveřejnění ale MZA neručí.

:roll:

...já jen doufám, že budou gruntovnice zveřejněné i na stránkách MZA a ne jen na FamilySearch - tem něco hledat je alespoň pro mě vždycky jako za trest.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod Radix » stř lis 21, 2018 9:25

To ještě spolupracují s FS? Myslím, že Zámrsk s nimi skončil.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zburget » úte pro 01, 2020 21:12

Mám ze dneška informaci o stavu skenování gruntovnic v MZA.
Prý chybí naskenovat ještě cca 1000 kusů, zveřejněny budou až na novém prezentačním webu, který MZA připravuje ve splupráci se Zámrskem. Mělo by to být v horizontu jednoho roku.

Tak se snad už dočkáme!
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zedir » úte pro 01, 2020 23:28

Gruntovnice MZA by se mi nesmírně hodily a měl bych pro ně nejedno využití, takže by to byla úžasná zpráva, ale vzhledem k tomu, že jde právě o MZA, zůstávám velkým skeptikem, jednak z hlediska časového horizontu, jednak z hlediska nového webu, na němž se bude (spolu)podílet MZA - je jen otázkou, kolik temných zákoutí tam na bádání chtivé návštěvníky nastraží... Úplně to vidím před očima - limit na 30 snímků za den, jeden snímek se načítá minutu, neexistují přímé odkazy na konkrétní snímek, snímky se nedají ukládat, takový nějaký stacionární vodoznak by také nebyl špatný nápad...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod greghouse » úte pro 01, 2020 23:32

Mám pocit, že v časových měřítkách jsou genealogové v čekání na věci na 3. místě, za astronomy, kteří se pohybují v miliardách let, a za geology, kteří se pohybují ve stovkách milionů let :-D
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zedir » úte pro 01, 2020 23:45

Asi tak... Bojím se, aby se ty gruntovnice nezdigitalizovaly až společně s našimi vlastními úmrtními matrikami. Myslím, že u MZA je vždy možnost se vytáhnout na první místo, když digitalizace potrvá dejme tomu googol let...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zburget » stř pro 02, 2020 1:16

zedir píše:…snímky se nedají ukládat, takový nějaký stacionární vodoznak by také nebyl špatný nápad...
Jo, co se týká ukládání snímků, tak to už se ví o nové nastávající verzi AP, že celé skeny ukládat nepůjdou - pouze ten výřez, který bude vidět na monitoru. Když jsem se ptal proč, tak mi napsali, že na nové AP budou skeny v plné kvalitě, jakou v MZA mají k dispozici a ne tu downsamplovanou verzi, terou zobrazují teď (hurá, sláva, konečně). No a za poskytnutí skenů se platí podle ceníku - takže pak by nikdo neplatil a všichni by si to stahovali z webu. Už jsem to tad někde i psal.
No, zase bude muset nastopit lidová tvořivost a na některém UNIXu shell script…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod greghouse » stř pro 02, 2020 1:30

zburget píše:No, zase bude muset nastopit lidová tvořivost a na některém UNIXu shell script…
¨

Nezbývá než doufat, že to půjde tak dobře, jako u sčítacích operátů. :-)
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zburget » stř pro 02, 2020 7:57

greghouse píše:Nezbývá než doufat, že to půjde tak dobře, jako u sčítacích operátů. :-)
Podle MZA bude pro AP použitá stejná aplikace - takže jestli to máte napsané pro operáty, nebudete muset vymýšlet nic nového :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zedir » ned pro 12, 2021 17:01

Docela by mě zajímalo, jestli někdo neví, v jaké fázi je digitalizace gruntovnic MZA a hlavně jejich zveřejnění a vůbec plné zprovoznění celého nového webu Zámrsku + MZA. Podle původních plánů mělo být hotovo ke konci tohoto roku, ale ani na webu Zámrsku, ani MZA jsem nenašel jedinou aktualizaci, informaci, prostě nic. Je mi jasné, že se to zase z nějakého důvodu oddaluje, ale chtěl bych vědět, jestli někdo nemá aktuální informace od jednoho, nebo druhého archivu? Podíval jsem se po několika měsících na připravovaný web, ale nevidím tam jedinou změnu od minula, tak jsem zvědavý, jestli se těch gruntovnic vůbec dočkáme alespoň v tomto desetiletí.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zburget » ned pro 12, 2021 19:02

Digitalizace gruntovnic je podle mých informací hotová. Ale - bude zveřejněná právě až na tom novém webu, který MZA se Zámrskem chystají. Zkusím se zeptat, jak to s tím webem vypadá, jestli bude MZA ochotný pustit nějakou informaci.

Ten web, na který je odkaz, pokud správně chápu, nemá s MZA ani Zámrskem vlastně nic společného - takže tam gruntovnice určitě nebudou. Tedy minimálně ne dřív, než je MZA oficiálně zveřejní.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zedir » ned pro 12, 2021 20:08

Děkuji za info. Jestli ale je digitalizace již hotová, tím spíše nechápu, v čem je zase problém, protože jsem předpokládal, že největší výzvou je samotná digitalizace několika tisíc svazků, která stále probíhá. Na samotném webu už potom snad nemůže být nic tak složitého, i kdyby si kvůli tomu oba archivy musely najímat nějaké externisty (stejně jako digitalizaci prováděli mormoni a ne archiv sám). Chápu, že k jakémukoliv zpoždění může dojít z asi milionu důvodů, ale co mě neustále irituje, je ta neochota jakkoliv veřejně komunikovat, cokoliv jednou větou na svých stránkách sdělit.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod Zora » ned pro 12, 2021 20:35

a není už něco aspoň na Familysearch?

Neměla jsem vůbec čas se těmito věcmi zabývat... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zburget » pon pro 13, 2021 8:09

Takže už tady mám odpověď z MZA - vypadá to, že tentokrát není černý petr na jejich straně:
situace je taková, že jsme závislí na uvolnění licence prohlížecího webu od SOA Zámrsk, což mělo být po prázdninách 2021. Termín je nyní stanoven na začátek roku 2022. Až bude licence uvolněna, dostane se nám poprvé do rukou a bude nutné zjistit, jak vše funguje a jakým způsobem nachystat digitalizované dokumenty. Můj odhad je, že pokud vše půjde, jak má, bude MZA webovou prezentaci moci spustit nejdříve v polovině roku 2022.

Předpokládám, že SOA Zámrsk uvolní licenci v momentě, kdy pro ně bude badatelům zveřejnitelná.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod Zora » pon pro 13, 2021 8:18

nějak mně to přijde zase jako výmluvy, zpracovávají gruntovnice, ale nemají je kde prezentovat, protože není uvolněná licence a nevědí, jak "to" bude fungovat.

Takže - gruntovnice skenovali mormoni, Zámrsk musí (měl by) uvolnit licenci a pak se uvidí... a bude se zjišťovat, (kdo?) jak to funguje... Tak nbač s těmi gruntovnicemi tak "spěchali" ?
Co tedy vlastně na tom dělá MZA... netuším asi pro své chabé znalosti...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: hledam70 a 2 návštevníků