Min. obrany SR, voj. archív Trnava - máte zkušenosti?

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Min. obrany SR, voj. archív Trnava - máte zkušenosti?

Příspěvekod Zora » úte kvě 09, 2017 20:08

Dobrý večer,

potřebovala bych zjistit, v jakém rozsahu by mohly být dochovány doklady k muži, narozeném 1922 z hlediska jeho vojenské historie.

Odpověď přišla z Ministerstva obrany SR
Vojenský archív – centrálna registratúra Trnava,

Po předložení potřebných dokladů a po zaplacení částky pošlou požadované informace.

V žádosti se nejedná ani tak o vojenské působení, ale o možnost odhalit, kde se muž narodil, kdo byli jeho rodiče, ev. možný sňatek.

Nezná někdo alespoň přibližný rozsah zaslaných dokumentů a především, kolik se za to na Slovensku platí?

Díky moc, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Min. obrany SR, voj. archív Trnava - máte zkušenosti?

Příspěvekod m.k.85 » stř kvě 10, 2017 20:56

Dobrý den,
pátral jsem po vojenském působení mého dědy a vzhledem k jeho narození (1924) byl spis uložen už také v archivu na Slovensku v Trnavě.
Po předchozí komunikaci jsem jim zaslal požadovanou, úředně potvrzenou kopii dědova úmrtního listu, dále kopie dokumentů potvrzujících naši příbuznost (rodné listy). Ale to už jistě víte také.
Po přijetí těchto dokumentů zaslali dědečkův spis z vojenského archivu SR na Ministerstvo zahraničních věcí SR, z důvodu zaplacení správního poplatku. Vzhledem k tomu, že si již nepamatuji, kolik to činilo, tak se pravděpodobně nejednalo o nějakou závratnou sumu. Zřejmě šlo o částku v přepočtu, v řádu desetikorun či max. stokorun, ale spíše to první.
No a po celém tomto zdlouhavém procesu jsem netrpělivě čekal, co dojde. Asi po několika týdnech došla obálka, z jejíž obsahu jsem byl lehce zklamán. :cry: Na jedné stránce o velikosti A4 bylo heslovitě, stručně v několika bodech popsáno dědovo dvouleté působení na vojně (odvod až propuštění do civilu, resp. do zálohy). Ale když říkám stručně, tak opravdu stručně...Takže žádné kopie dokumentů, žádné konkrétnosti apod. Ale i tak to jsou cenné info. Nutno ovšem podotknout, že v těchto heslech nebyla zmínka o jeho povýšení. Tzn, že pravděpodobně dokončil jako vojín a po takovéto hodnosti řadového vojáka asi toho v archivu moc nezbylo.
Tedy o jeho narození, rodičích popř. svatbě žádná zmínka. Avšak žádné takové náležitosti jsem po nich nežádal. Vše bylo pro mě již známé. Možná by jste takovou specifikaci musela uvést do své žádosti.
Přeji hodně štěstí. :D
S pozdravem M. K.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Min. obrany SR, voj. archív Trnava - máte zkušenosti?

Příspěvekod Zora » stř kvě 10, 2017 21:20

Díky, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Min. obrany SR, voj. archív Trnava - máte zkušenosti?

Příspěvekod jakub_m » ned kvě 31, 2020 0:23

m.k.85: Minulý týden jsem do Trnavy psal email a postup se nezměnil. Také po mě chtějí písemnou žádost a úředně ověřenou kopii dědova (* 1929) úmrtního listu a dokumentů potvrzujících naši příbuznost. Za to mi nabízeli zaslání "potvrdenie o priebehu vojenskej služby podľa záznamov". Napsal jsem jim nenene, že chci kopie, protože děda byl u PTP a zajímají mě právě takové věci jako znění kádrových posudků pro "klasifikaci E". A oni prý, že když doložím potřebné doklady, tak mi to teda pošlou v kopiích. Tak uvidím...
Naposledy upravil jakub_m dne pát pro 25, 2020 20:49, celkově upraveno 1
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Min. obrany SR, voj. archív Trnava - máte zkušenosti?

Příspěvekod ductrix » pon čer 01, 2020 10:52

Žádala jsem kopie záznamů příbuzného (1919), přišlo mi 12 listů, platila jsem 36 euro.
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: Min. obrany SR, voj. archív Trnava - máte zkušenosti?

Příspěvekod jakub_m » pát pro 11, 2020 20:14

Tak mi došlo 5 oboustranných listů s Evidenčním listem k vojenské knížce, Evidenčním záznamem o službě a Záznamem o službě (více ve spise není - kádrové posudky a hodnocení u něj zrovna bohužel nemají) a poslali mi to zadarmo. Stálo mě to akorát cenu za dopis na Slovensko a za v ČR úředně ověřený úmrtí list dědy a dva rodné listy dokládající, že jsem jeho potomkem.
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Min. obrany SR, voj. archív Trnava - máte zkušenosti?

Příspěvekod jakub_m » pát pro 11, 2020 20:21

Pro adminy: Nebylo by lepší tohle téma přesunout do sekce "O archivech"?
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Min. obrany SR, voj. archív Trnava - máte zkušenosti?

Příspěvekod zburget » sob pro 12, 2020 9:32

Přesunuto
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků