má první návštěva

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

má první návštěva

Příspěvekod koldez » úte srp 07, 2007 21:02

Dovoluji si zveřejnit svůj dojem z první návštěvy archivu.
Především je třeba se na určité datum objednat, což může být někdy dobře a jindy špatně.
Protože jsem z Moravy, přijel jsem již navečer, přespal (výdaj 450 Kč), abych mohl včas začít.
Objednané materiály jsem dostal v rozumném čase a pustil se do práce. Čas rychle ubíhal, až jsem musel návštěvou záchodku ulevit tomu napětí, zda něco hledaného najdu. Po návratu jsem byl překvapen, že badatelna je zamčená. O polední pause jsem věděl, ale nenapadlo mne, že to znamená také nucené opuštění badatelny. Dostal jsem doporučení jít někam poobědvat, což ale nešlo, protože jsem měl peněženku v badatelně. Navštívil jsem tedy místo oběda ředitele archivu, abych mu podal podnět k vylepšení provozního režimu asi do té podoby jako v Zámrsku. Dostal jsem ujištění, že personál zde slouží návštěvníkům archivu, ale změna režimu v polední pause nebude.
Badatelna se otevřela po hodině, pokračoval jsem v hledání a v 15 hodin jsem předal svůj další požadavek na archiválie. Dověděl jsem se, že bych splněním požadavku překročil stanovený denní limit a že tedy nedostanu nic. Pokoušel jsem se pracovnici přemluvit argumentem, že jsem zdaleka, ale nefungovalo to.
Dvě hodiny před uzavřením archivu jsem odjel naprosto otrávený a cestou domů jsem porovnával služby tohoto archivu se službami v Zámrsku. Tam existuje také limit, ale personál vydává pořád dále, protože je ochotný a má na to čas. Zlatý Zámrsk!
Pokud vidíte situaci v archivu jako já, zkuste prosím navštívit pana ředitele. Možná se časem podaří něco vylepšit. Také jsem předal požadavek, zda by jeden den v týdnu nemohla být pracovní doba do 19 nebo 20 hodin, což by se hodilo lidem z daleka. Nevím ovšem, kolik takových návštěvníků je.
Vladimír Klen
koldez
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř led 24, 2007 18:39
Bydliště: Šumperk
Oblast pátrání: Pecka a okolí

chybné zařazení

Příspěvekod koldez » úte srp 07, 2007 21:07

můj předchozí příspěvek se týká archivu v Litoměřicích. Nevím jakým způsobem se stalo, že tam nebyl zařazen. Tím ani není srozumitelný. Asi něco neumím.
Omlouvám se čtenářům,
koldez
koldez
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř led 24, 2007 18:39
Bydliště: Šumperk
Oblast pátrání: Pecka a okolí

Příspěvekod Hotka » stř srp 08, 2007 8:52

Se stanoveným limitem archiválií jsem se také setkala. V okresním archivu v Českých Budějovicích. Mám to tam 150km. Navštívila jsem ho sice neplánovitě, když jsem pobývala v jižních Čechách pár dní, ale šokovali a otrávili mě hned na začátku, když mi při žádání archiválií bylo u sedmé položky sděleno, že toho mám nadiktováno až až, že půjčují na den pouze 6 archiválií. Jelikož jsem hledala informace pouze k jedné události, po 2 hodinách jsem měla vše prohledané . To, co jsem hledala, jsem nenašla a potřebovala jsem ještě další, ale byla jsem nucena archiv opustit, na další jsem již nárok neměla. Říkala jsem si, ještě že jsem sem nejela plánovitě. To by mě trefil šlak. Když jsem byla v okresním archivu v Českém Krumlově, tak tam jsem se s tím nesetkala. Vůbec to nechápu, proč mají stanoveny ty limity. Pracovníků tam měli dost. Byli tam tři, narozdíl od Krumlova, kde byla jen jedna paní.
Hotka
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř bře 07, 2007 10:40
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod namor » čtv srp 09, 2007 9:25

Jako u všeho, jde o to na koho právě narazíte a v jakém je rozpoložení. Konkrétně v SOkA v Budějcích jsem byl bez předchozího ohlášení a od 8 do 17 hod. jsem si mohl prohlédnout třídní výkazy za 30 roků a přitom jsem byl jemně upozorněn, že nárok bych měl na 6. Jde o to, snažit se s obsluhou nějak dohodnout, bohužel záleží na nich, jestli Vám vyjdou vstříc či nikoliv.
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod Hotka » pát srp 10, 2007 9:14

Co všechno se dá najít v těch třídních archivech (cca1880-1820)? Je tam ke každému žákovi jeho složka s adresou, známkami a nějakými poznámkami k němu nebo je to jen třídní seznam?
Hotka
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř bře 07, 2007 10:40
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod namor » pát srp 10, 2007 11:11

Třídní výkazy z let 1880 - 1920 obsahují u dítěte jméno a příjmení, datum narození a jeho rodiště, náboženství a domovskou příslušnost. Dále jméno otce nebo matky a jejich povolání, případně totéž u poručníka (stravovatele). V dřívějších bývají pouze seznamy žáků a pozdější Vám zase kvůli utajovaným skutečnostem nepůjčí.
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Třídní katalogy

Příspěvekod Popi » pát srp 10, 2007 17:26

Dobrý den, k těm třídním knihám. Mám takovou zkušenost. V Prostějově všechny co mají bez problémů půjčí. Já potřebovala z roku 1949 a ty jsem si mohla prohlédnou přímo ve škole. Nevím co by tam mělo být tak tajné, většina žáků má úplně jinou adresu, dívky jiná příjmení a dost jich už i nežije. Opravdu vždy záleží na koho narazíte. :wink:
Popi
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned kvě 13, 2007 21:00
Bydliště: Prostějov 3

Limity?

Příspěvekod jtks » stř lis 07, 2007 22:13

Tak o limitech půjčování archiválií tady slyším prvně. A určitě jsem si už půjčovala i víc než 6 ks a to v SOkA ve Vsetíně kde jsem prostudovala kompletně všechny sčítací operáty ze dvou obcí (jedna z nich byla vždy dokonce ve dvou knihách) - tedy celkem 18 knih za jediný den, pouze jsem byla upozorněna, že mi nepůjčí víc jak 2 knihy zároveň, ostatní jsem měla uschovány, takže i výměna prostudovaných za nové probíhala plynule bez zbytečného zdržování.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod artepa » čtv lis 08, 2007 9:51

Mají ve Vsetíně sčítací operáty pro všechny obce okr. Vsetín?
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

odp.

Příspěvekod henzi » čtv lis 08, 2007 17:42

Dobrý den, taky se zajímám o okolí města Vsetína, hlavně o vesnici Ústí u Vsetína, o které mám mnoho informací, takže pokud by měl někdo zájem, stačí napsat.
henzi
 
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 11, 2006 16:29

Příspěvekod jtks » čtv lis 08, 2007 20:47

artepa:
Bohužel nemám tušení, já to obvykle řeším po telefonu: zavolám si, zeptám jestli mají co potřebuju a na podmínky (např. jestli je třeba se objednat, jak je to s pořizováním kopií, kdy je donáška apod.)
Nemám to sice až zas tak daleko, ale vzhledem k tomu, že nejsem řidič, tak cesta vlakem zabere několik hodin. Hodně jsem spěchala, abych toho stihla co nejvíc, takže jsem jen listovala a fotila každej list se shodným jménem a tinformace třídila až doma.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 11 návštevníků