Archiv pražského arcibiskupství

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Archiv pražského arcibiskupství

Příspěvekod pesovirodkm » ned led 08, 2017 22:10

Pěkný den všem. Máte někdo zkušenosti s archivem pražského arcibiskupství?

Někteří předkové z jižních Čech působili jako správci majetku pražského arcibiskupství. Je nějaká šance, že o nich budou v archivu podrobnější informace, než jsou k dispozici v matrikách?

Pokud už jste někdo s archiváliemi se zmíněného archivu pracovali, co všechno se tam dá najít? Představoval bych si, že by tam mohly být alespoň nějaké jmenovací listiny, případně "reporty" z období, kdy předkové majetek arcibiskupství spravovali. Možná i nějaké ty drby - jeden z předků spáchal sebevraždu, třeba by se dalo zjistit proč (na něco mu přišli???) :-)

Jakým způsobem je nejlepší začít? Na webu http://www.badatelna.eu/fond/199/inventar/ jsou k dispozici scany inventářů. Jedná se o stovky (možná i tisíce) stran spolu příliš nesouvisejících záznamů, které odkazují na konkrétní archiválie, což je bez fultextového vyhledávání, navíc s pomalým připojením k internetu, obtížné procházet. Máte někdo nějaký tip, jak efektivně inventář prohledat a najít, co mě zajímá?
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04

Re: Archiv pražského arcibiskupství

Příspěvekod TerkaV » pon led 09, 2017 9:02

Dobrý den,
orientace v inventářích Národního archivu na stránkách badatelna.eu není zrovna jednoduchá - jeden fond má často několik inventářů a těžko se zjišťuje, který zrovna potřebujete. Ve fondu Archiv pražského arcibiskupství už jsem ale několikrát hledala.
Po zadání "archiv pražského arcibiskupství" do vyhledávání na badatelna.eu jsem našla inventář s názvem "Archiv pražského arcibiskupství - správa statků". To by mělo být pro Vás to pravé.
http://badatelna.eu/fond/200/zaznam/386422/reprodukce/
V úvodu k tomuto inventáři se píše, že zaměstnanců se týkají signatury IV a V, ty najdete na s. 69-76 (Reprodukce 71-78).
http://badatelna.eu/fond/200/reprodukce ... oId=453554
Jsou tam záznamy o platech zaměstnanců a hlavně ustanovování zaměstnanců a různé personální záležitosti, řazené chronologicky.
TerkaV
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon led 09, 2017 8:39

Re: Archiv pražského arcibiskupství

Příspěvekod Dawid » pon led 09, 2017 12:39

A já dodám, že přinejmenším některá arcibiskupská panství (nezjišťoval jsem, jak velkého procenta se to týká) mají mimoto v NA ještě samostatný fond (vždycky "Archiv pražského arcibiskupství - Velkostatek/Velkostatky XY").
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Archiv pražského arcibiskupství

Příspěvekod pesovirodkm » úte led 10, 2017 19:38

Děkuji za vaše odpovědi. Inventář jsem prošel jen z části, ale myslím, že to nejdůležitější, co jsem hledal, už jsem našel - pronájem konkrétního dvora kryjící se s obdobím, kdy tam působil můj předek. Napsal jsem tedy do archivu, jak lze sehnat vyžadované povolení Arcibiskupství pražského, a když to klapne, udělám si výlet do Prahy :-)
Jinak mě překvapilo, že těch statků zase tolik nebylo - napočítal jsem jich 12, z toho na třech působili mí předci jako správci a u čtvrtého měl další z předků pronajatý dvůr - zjevně se u koryta drželi dědičně :-)
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 7 návštevníků