Kriegsarchiv ve Vídni

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Kriegsarchiv ve Vídni

Příspěvekod Hotka » pon čer 25, 2007 14:10

Chtěla jsem se zeptat, jestli má někdo nějaké zkušenosti s Kriegsarchivem ve Vídni. Můj pradědeček byl za Rakouska-Uherska ve válečném námořnictvu. Kmenový list z VÚA v Praze mám, ale chtěla bych vědět, jestli se dá ještě něco zjistit konkrétnějšího. Jestli tam mají k danému námořníku víc informací než je na kmenovém listě. Např. z vyprávění vím, že plul do Číny. A jestli lze žádost poslat e-mailem a popř. kolik se platí.
Hotka
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř bře 07, 2007 10:40
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Anna » ned srp 26, 2007 21:04

S Kriegsarchivem ve Vídni zatím žádnou zkušenost nemám, ale chystám se požádat je o rešerši. Jeden z mých předků byl v rakouské pěchotě. Zatím jsem si proštudovala jejich web (www.oesta.gv.at) , k 1.sv tam toho mají dost a uvádějí, že je oslovují badatelé z celého světa. Vojenské matriky byly převedeny na dané státy po rozpadu monarchie, ale mají tam třeba fond k zajatectví v Rusku, což se mého předka týkalo. Mají dokonce elektronické žádosti o rešerši, obecná cena je 32 Eur za každou započatou půlhodinu, i v případě negativního výsledku. :cry: Badateli ale oznámí písemně rozsah nákladů na rešerši, se kterým má počítat.
Až budu mít nějaké výsledky, tak dám vědět.
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Grundbuchblaetter Diverse

Příspěvekod koldez » čtv srp 30, 2007 20:26

Také mám choutky dovědět se něco o vojenské karieře svého předka v rakouské armádě.
Dal jsem přednost hledání u Mormonů, kteří mají údajně ve svém Family Home Center filmovou kopii kmenových listů rakouských vojáků. Korespondoval jsem s nimi 9 měsíců a teď jsem to už vzdal. Nic jsem se nedověděl.
Teď se chci obrátit na Kriegsarchiv ve Vídni. Mám představu, že uvedu jméno a požádám o zaslání fotokopie listu poštou. Ještě nevím, zda to poskytují a kolik to stojí.
Je někdo více informován?
koldez
koldez
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř led 24, 2007 18:39
Bydliště: Šumperk
Oblast pátrání: Pecka a okolí

Příspěvekod atletbrcko » stř led 16, 2008 18:23

to take nevim a take by me to zajimalo
takze kdyz nekdo byl u rakousko-uherske armady bylo by to ve vidni a ne ve vojenskem archivu v praze?

no nemecky moc neumim skoro vubec ale take by me to zajimalo jak to chodí

Vlada
atletbrcko
 
Příspěvky: 40
Registrován: stř led 31, 2007 12:26

Kriegsarchiv

Příspěvekod hynek0_0 » ned říj 19, 2008 14:44

Jelikož jsem již komunikaci s kriegsarchivem ve Vídni absolvoval, pokusím se podělit o zkušenosti. Kriegsarchiv obsahuje pouze podpůrné dokumenty vojáků, kteří pocházeli z čech. Jsou to např. záznamy o zajetí, zranění a úmrtí. Vše ostatní, včetně kmenových listů by mělo být ve Vojenském ústředním archivu v Praze. Bohužel někdy v sedmdesátých letech se rozhodlo o skartaci a velké množství dokumentů skončilo ve spalovně. Určitá část písemností je tedy nedostupná. Jinak s Kriegsarchivem ve vídni je možné komunikovat buď v anglickém, nebo německém jazyce. A na závěr malé upozornění - veškeré vyhledávání dokumentů je zpoplatněno a to částkou cca 60 Euro za jednu hodinu práce. další finance stojí kopírování, přefocování atd. Bohužel je nutné příslušnou částku uhradit i při negativním výsledku pátrání.
Nějaké dílčí výsledky mého snažení naleznete zde:
http://sweb.cz/Hynek.Domalip/domalip.html

http://forum.valka.cz/viewtopic.php/tit ... ek/t/68630
hynek0_0
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned říj 19, 2008 12:53

Odpověď z Kriegsarchiv Wien

Příspěvekod bursica.d » stř pro 02, 2009 9:57

Po značných peripetiích jsem se dočkala odpovědi z Kriegsarchiv Wien. Bohužel, již několik let hledaný nezvěstný pra-prastrýce nebyl nalezen ani tam. Jméno nezvěstného bylo vyhledáváno ve třech kartotékách vztahujících se k 1. světové válce. Toto bylo vyřizování e-mailem. Kriegsarchiv ještě nabídl možnost osobního vyhledání v kartotéce válečných ztrát, která je seřazena pouze podle pluků a válečných let.
Musím ještě napsat, že původní email jsem posílala já, díky překladu jednohu z členů tohoto fóra, dalšího vyřizování se ujal bratranec mého otce, který trvale žije ve Vídni a jehož se mi podařilo pro tento můj záměr získat. Bude to tedy on, kdo bude pátrat dále. :(
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Re: Kriegsarchiv ve Vídni

Příspěvekod Darden » stř led 15, 2014 13:59

Také bych se rád obrátil s dotazem na Kriegsarchiv ve Vídni.Ale mám obavu, že můj dotaz bude zamítnut.Konkrétně hledám svého dědečka, který pocházel ze Znojma.Po připojení pohraničí k Německu v roce 1938 sloužil v německé armádě.Patřil k jednotce která byla sestavena z rekrutovaných vojáků Dolních Rakous.Již jsem se obrátil na německou službu WASt v Berlíně ale bohužel jeho osobní záznamy zde nejsou.
Mám možná takovou naivní představu, že bych se obrátil na archiv ve Vídni, zda mají jeho osobní záznamy.Myslíte že se mám pokoušet vznést dotaz?Je to nejspíš poslední instituce na kterou se mohu obrátit.
Darden
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 31, 2013 19:06

Kriegsarchiv ve Vídni

Příspěvekod MiroslavD » pát led 17, 2014 13:36

Chci se touto cestou zeptat, zda některý uživatel tohoto fóra nemá osobní zkušenost s bádáním ve vídeňském Kriegsarchivu? Přestože můj předek pocházel z českých zemí, během první světové války sloužil u jednoho z dělostřeleckých pluků dislokovaného ve Vídni. Zatím se mi podařilo najít pohyb této jednotky po bojištích Velké války, ale tím samozřejmě můj zájem nekončí a rád bych prohledal i archiválie vztahující se k dané jednotce ve Vídni. Má někdo podobnou zkušenost?
MiroslavD
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv črc 25, 2013 9:39


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků