Stránka 1 z 1

VYŘEŠENO Národní archiv- Revizitace berní ruly

PříspěvekNapsal: čtv zář 29, 2016 20:53
od zikmund
Dobrý den, potřeboval bych poradit před návštěvou NA. Chtěl bych nahlédnout do Revizitace berní ruly z roku 1675. Před návštěvou NA je potřebné předem archiválii objednat podle seznamu archivních pomůcek. Bohužel jsem Rev.BR v tomto seznamu nenašel. Revizitace BR má prý inv.č. 867, když ale toto číslo zadám je výsledek negativní. Stejný výsledek při zadání inv.č.968 panství Polná. Nevím,co dělám nesprávně.
Děkuji za odpověď. Zikmund

Re: Národní archiv- Revizitace berní ruly

PříspěvekNapsal: pát zář 30, 2016 0:08
od Dawid
No, v první řadě - inventární číslo je teprv označení konkrétní položky uvnitř archivního fondu. Tj. nejdřív musíte vědět, ze kterého fondu to chcete (každý archiv jich má desítky a stovky) a až pak Vám teprv to číslo může k něčemu být.
Národní archiv má na berní rulu jen jeden fond, inventář najdete tady. Ale z revizitace tam vidím jen pár zlomků (inv. č. 27-41, prakticky jen jižní Čechy), tak nevím...

Odkud máte ta inventární čísla?

Re: Národní archiv- Revizitace berní ruly

PříspěvekNapsal: pát zář 30, 2016 6:57
od zikmund
Inventární čísla jsou uvedena v odkazech na prameny v publikaci "Mlýn v Hrbově a jeho obyvatelé",Jiří Klusáček kde jsou např:
-Národní archiv inv.č.867,Polná panství,karton 255,složkač.25 rukopis výpis z revisitace berní ruly z roku 1675
Stejné inv.č. 867 je uvedeno v "Putování po archivech",Věra Novotná, kde tento odkaz je citován vícekrát.
Oslovil jsem i NA , zda je Revizitace v jeho majetku a přišla mi kladná odpověďˇ: Revizitace Berní ruly je přístupná ve studovně 1. odd. Národního archivu (Milady Horákové 133, Praha 6 – Dejvice, stanice metra A Hradčanská) na mikrofilmu. V digitalizované podobě není. Mikrofilmy si objednejte z inventáře naskenovaného na stránkách Národního archivu (Fondy a pomůcky – v textu vyznačené „archivní pomůcky“ – pomůcky 1.odd. – název fondu – inventář – akce) a zašlete nám dva dny před svou návštěvou jejich inventární čísla.
Když toto inv.číslo zadám do vyhledávání v aktuálním přehledu k archivním fondu je výsledek nula, když jsem prošel 17-ti stránkový seznam o Revizitaci ani zmínka. Nevím ,zda toto číslo se nakonec nevztahuje jen k nějaké interní složce Panství Polná.
Děkuji Zikmund

Re: Národní archiv- Revizitace berní ruly

PříspěvekNapsal: pát zář 30, 2016 10:50
od Dawid
Aaha, děkuju. Tak to už je jasné - a je to hezká ukázka, proč je potřeba citovat archivní materiály opravdu pečlivě a správně :)

Jiří Klusáček totiž vůbec neuvedl, ve kterém fondu se ten jeho "výpis z revizitace berní ruly" nachází. Teprv u Věry Novotné to najdete, ta totiž uvádí: "TK - ČÁSLAVSKO, inv.č. 867, panství Polná , spisy 24-26 (28/2), Národní archiv Praha". To TK je zkratka fondu "Tereziánský katastr". A v něm pod inv. č. 867 skutečně najdete materiály k panství Polná. Zjevně se jedná o přípravné dokumenty pro nový katastr, mezi nimiž je i opis papírů z předchozího katastru (totiž z revizitace berní ruly).

Takže to, co si chcete objednat, je:
fond Tereziánský katastr (1713-1790), inv. č. 867, Polná, panství (č. 1-26), kart. 255.
Dostanete krabici, v krabici bude 26 složek, Vás zajímá složka č. 25.

Re: Národní archiv- Revizitace berní ruly

PříspěvekNapsal: pát zář 30, 2016 20:40
od zikmund
Děkuji mnohokrát,moc jste mi pomohl.