zkušenosti se zrušeným objednáváním do SOA Zámrsk

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

zkušenosti se zrušeným objednáváním do SOA Zámrsk

Příspěvekod Majkas » čtv srp 03, 2006 12:05

Do Zámrsku jezdím už dlouhá léta a můžu říct, že teprve po zrušení objednávek do badatelny je badatelna skutečně plná. Dříve, ačkoliv bylo podle objednávek plno, sedávalo tam třeba jen 5-6 lidí. Takže pro archiv to má velký efekt a to, že lidé z velké dálky mají smůlu, jsme si vlastně zavinili my sami (tzn. badatelé).
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod MNICH » čtv srp 03, 2006 15:19

To si nemyslím, myslím, že kdo chce přijet může si přivstat,
samozřejmě pokud není mobilní má to ztížené,
ale takhle jsem se do Zámrsku dostal když mi náhodně vyšlo pondělí volné,...jinak bych měl smůlu! :?

Fakt je že tamten systém byl nefér ,tenhle má taky něco chyb,
ale mě osobně se zdá lepší, něco jiného by bylo,
kdyby dotyčný jež zruší rezervaci či nedorazí už se nemohl
objednávat atd. ....můžete za to vy kdo jste tak činili.
MNICH
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte srp 01, 2006 12:09
Bydliště: Praha - východ

Příspěvekod Dr. Taby » úte srp 08, 2006 19:48

Tak jsem dnes volal do SOA Zámrsk a ta ochotná paní mě pověděla že:
1) jsou zrušeny rezervace a není ani možné si místo rezervovat (jsem z Ústí n. L. a nerad bych jel 3,5 hodiny vlakem jen tak na výlet). Ale prý ještě nikoho neodmítli a vždy se tam nějak poskládali.
2) Je možné si u nich objednat kopii stránky poštou či mailem a oni jí poštou pošlou ceník mají na svých stránkách http://archiv.zamrsk.sweb.cz/uvodnistrankacz.htm což mě připadá jako supr služba, kterou ale bohužel v Litoměřicích neposkytují.
3) mají tam matriky co potřebuji od roku 1784 a před tímto datem mě nasměrovala na vedlejší obec, pod kterou to spadalo
--
Takže jsem naprosto spokojený, a už připravuju soupis co potřebuji.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

SOA ZAM

Příspěvekod Cimrman » pát srp 11, 2006 8:13

Je to trošku trapné. Přijedu-li vlakem, vyběhnou badatelé a všichni špacírujou honem honem do archivu. Tak jak vylezou z vlaku, v takovém pořadí dojdou. Mohu konstatovat, že se jednalo o poloklus.
Takhle tam příjdeme a ejhle, už tam jsou lidé s auty.
Až na tuhle šaškařinu dobré, ale nechápu, proč je Zámrsk, jako jediný ze všech Oblastních archivů v takové vzdálené zapadlé vesnici.
Podívejte jak to zní...Plzeň, Praha, Litoměřice, Brno, Opava, Třeboň, Zámrsk.
Cimrman
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát srp 11, 2006 8:02
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jan » pát srp 11, 2006 8:42

Zní to divně, ale na příklad ZA Opava má matriky v Olomouci, ten kdo to neví v Opavě nepochodí. MZA Brno má matriky v Brně přímo v budově kde je badatelna, ale cca 60 km archivních materiálů jen Brně na 3 místech a ještě dalších místech mimo Brno (Třebíč, Kroměříž, Rajhrad, Tišnov a dalších). Badatelé v jiných oborech musí čekat na dopravu fondu do Brna a nutně objednat místo v badatelně. Zámrsk má jeden depozitář mimo zámek. Když se tvořila síť archivů v dobách totality zámek Zámrsk asi někdo vybral a rozhodl.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod MNICH » pát srp 11, 2006 9:32

CIMRMANN: Protože kdyby všechny matriky (třeba ze všech archivů) byly v Praze neměl bych už co dělat :o) ......ne vážně Zámrsk je myslím celkem fajn. A od vás to zní trošičku pragocentricky......."zapadlá vesnička"...myslím že je dostatečně na kopci :o)
MNICH
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte srp 01, 2006 12:09
Bydliště: Praha - východ

Příspěvekod Majkas » pát srp 11, 2006 12:57

Cesta do Zámrsku od vlaku z Dobříkova je sice v dešti a v zimě hrozná, ale alespoň se tu tam místo do počítače kouknu i do přírody. A jako velké plus vidím, že je tam v badatelně taková "rodinná" atmosféra, ochota, rychlost a vůbec... Dobře bylo i v Olomouci, ale Brno, to je pro badatele utrpení. Vůbec vám, co tam musíte, nezávidím.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod František F. Trávníček » pát srp 11, 2006 21:22

Ad Jan
Jestli jsem to pochopil správně, tak ZA Opava, který by měl mít matriky Rožnova pod Radhoštěm je má umístěné v Olomouci a nikoliv v Opavě??? Můžete mi dát adresu a kontakt ať ušetřím čas s hledáním na netu??? Díky
Čest a odpovědnost - Honor et periculum
Uživatelský avatar
František F. Trávníček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon črc 31, 2006 21:24
Bydliště: Valtice

Příspěvekod František F. Trávníček » pát srp 11, 2006 21:23

Ad Jan
Jestli jsem to pochopil správně, tak ZA Opava, který by měl mít matriky Rožnova pod Radhoštěm je má umístěné v Olomouci a nikoliv v Opavě??? Můžete mi dát adresu a kontakt ať ušetřím čas s hledáním na netu??? Díky
Čest a odpovědnost - Honor et periculum
Uživatelský avatar
František F. Trávníček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon črc 31, 2006 21:24
Bydliště: Valtice

Příspěvekod Jan » pát srp 11, 2006 22:16

Mail do pobočky ZA Opava Olomouce zapobocka@ol.archives.cz , jinak adresář archivů jen stránce http://www.cesarch.cz/adresar.aspx?lang=cz
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Cimrman » pon srp 14, 2006 10:06

MNICH Pragocentricky ? To ne, šlo mi o dopravní dostupnost velkých měst. Do většího města zkrátka vždycky něco jede. Mohu se tam jít najíst atd., tady jsem si jednou vzal s sebou do Zámrsku jen jeden banán a tyčinku. Přijel jsem domu a kalhoty na mě plandaly.. :)
Pro mne je a vždy byla, návštěva Zámrsku poměrně vzácností, ba mimořádnou událostí.
8)
Cimrman
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát srp 11, 2006 8:02
Bydliště: Praha

Causa Zámrsk

Příspěvekod Cimrman » pon srp 14, 2006 10:18

Ad Fr. Trávníček:
Kvituji příspěvek, ano, atmosféra fajn, interiéry s nádechem nostalgie, ok, ale co ty indexy farností !!!
Salátová vydání, nikdo se o ně zjevně nestará a čekám na Pardubicko ráno až hodinu, jelikož se tam všichni sejdeme víceméně ve stejnou dobu a někteří milí a ohleduplní badatelé si jej přivlastní a vypisují si veškeré matriky a jejich signatury. Další netrpělivě přešlapují jako malí děti. Též bych uvítal trošku delší otvírací dobu (viz. SOA Praha např.).
Obsluha je však asertivní a ochotná.
PS Opravdu alespoň podlepit pár stránek, nebo nahradit, zabere to pár minut proboha !
Cimrman
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát srp 11, 2006 8:02
Bydliště: Praha

Příspěvekod namor » pon srp 14, 2006 12:52

Co si ještě pamatuji, tak před rekonstrukcí byly signatury matrik na počítači, všichni se prali o ten salát a k počítači se nikomu nechtělo. Ten počítač je zrušený?
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod MiJu » čtv srp 24, 2006 9:11

Ad NAMOR
Při mé poslední návštěvě (polovina července) počítač fungoval. A i když na něm byla dost veliká cedule informující o tom, že je určen pro badatale, tak byl nevyužíván. Na stolečku před ním je návod k použití. V databázi má přehled farností a jejich matrik. Navíc je zde uveden, narozdíl od papírové formy seznamu, počet stránek jednotlivých matrik. Z toho je možno si odvodit jak moc času zabere prohlížení. Zvláště, když je možno půjčit pouze 6 jednotek.
Dle mých informací se připravuje nové vydání papírového provedení indexů matrik. O něco později by se uvedené seznamy matrik měly objevit i na vebových stránkách archivu. Dostal jsem informaci, že se v současné době přepisují a aktualizují seznamy a připravuje se program pro vyhledávání. Teprve čas ale ukáže, jak se teorie projeví v praxi.
MiJu
MiJu
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv srp 24, 2006 8:57

Příspěvekod tdvor » sob srp 26, 2006 9:41

Celý minulý týden jsem ztrávil v SOA Zánrsk, a atak se můžu podělit se zážitky. Zrušené objednávání podle toho, co jsem viděl, považuji jednozančně za positivum. POkud si člověk přivstane a přijde kolem osmé, tak si myslím, že má 99% pravděpodobnost. že na něj místo vyzbyde /s tím úprkem od vlaku, jak psal Cimrman nevím, nevím, jezdil jsem autem, ale před vstupem do badatelny panuje vcelku poklidná atmosféra/. Naposledy jsem zde byl před 3 lety a myslím, že i obsluha badatelny je lepší než bývala. Ochota personálu se mi zdá nyní lepší než v SOA Praha. Ani má obava, že se rychle zaplní badatelna mikrofilmů, se nepotvrdila. Vzhledem k tomu, že si badatel může vybrat, zda chce matriku fyzicky či na mikrofilmu /což na rozdíl od většiny preferuji já/, místu se tu najde. Materiál je donášen velmi rychle - mikrofilmy takřka okamžitě a matriky asi do hodiny, ale spíše dříve.

Takže shrnuto: moje obavy se nepotvrdily, pocity jsou vesměs velmi dobré !

Pozn.: Pro ty, kde chtějí ušetřit na ubytování v okolí archívu a jsou nenároční, můžu doporučit rekreační zařízení Radost poblíž Horního Jelení. /134,- Kč za lůžko ve zděné budově, 94,- Kč v chatce, jede-li Vás více/.
tdvor
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř srp 02, 2006 20:51
Bydliště: Strážiště

Další

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků