zkušenosti se zrušeným objednáváním do SOA Zámrsk

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: SOA ZAM

Příspěvekod aqualung » pát zář 29, 2006 21:56

Cimrman píše:........nechápu, proč je Zámrsk, jako jediný ze všech Oblastních archivů v takové vzdálené zapadlé vesnici.
Podívejte jak to zní...Plzeň, Praha, Litoměřice, Brno, Opava, Třeboň, Zámrsk.
Jára má pravdu, lépe by zněl Liptákov.
aqualung
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát srp 04, 2006 14:45
Bydliště: Žamberk
Rodokmen online: Wikitree - petr.sedlon(zavináč)seznam.cz

SOA Zámsrk

Příspěvekod Krony » pát říj 09, 2009 18:22

Chystam se toto utery do Zamrsku. Zatim jsem tam nikdy nebyla. Znam to jen v archivu v Praze a tam je to perfektni. Dost mista, rychla obsluha, ochota. Podle toho co tu ctu, se zacinam bat, ze se nevejdu. Jede mi to totiz jen tak, ze tam budu vlakem v 9:07 a nez tam dolezu, tak bude 9:30. Tak ma to cenu? Byva v archivech natresk spise v zime nebo v lete? Ach jo, moc jsem se tesila, mam tam toho tolik k prozkoumani, ale vadi mi, ze se nejde objendat dopredu:-(.
Martina Kronusová
Krony
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv dub 17, 2008 19:11
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Zdenek » pát říj 09, 2009 18:45

Já jsem tam byl asi před 2 měsíci a byl jsem moc spokojen. Ochotná obsluha vydávala matriky zhruba do 10 min a můžete si vybrat jestli chcete originály nebo mikrofilmy.
To jsou moje zkušenosti možná má někdo jiné.
Jestli tam bude místo ? To nevím. Já jsem tam přijel taky vlakem asi v ten čas jako vy a bylo tam tak šest lidí. Plnilo se to až později, ale místo tam bylo nějaké pořád.

Jinak z dosud navštívených archívů se mi líbil nejvíc. Kolem stěn jsou prosklené knihovny plné starých knih.Tak nějak si představuji archiv.
Tak hodně štěstí při bádání

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Krony » pát říj 09, 2009 19:28

Tak to jste me trochu uklidnil. Moc se tam tesim, ale nerada bych odesla s prazdnou. Jen nevim, jestli v zime archivy nepraskaji ve svech. Snad ne, ale nekdo mi to rikal. :-)
Martina Kronusová
Krony
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv dub 17, 2008 19:11
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod ozana » pát říj 09, 2009 19:42

Jan píše:Zní to divně, ale na příklad ZA Opava má matriky v Olomouci, ten kdo to neví v Opavě nepochodí.


Není pravda, že matriky severní moravy jsou v Olomouci. Byly tam jen přechodně po částech na skenování pro účely digitalizace. Trvale jsou v ZA Opava.

Archivní fondy přes [START]
http://www.archives.cz/zao/fondy/index.html

+ Zemský archiv v Opavě
+ Archivní fondy a sbírky
+ Zemský archiv v Opavě
+ Fondy, pomůcky, původci
- Fondy

Typ záznamu: Fond

Název: Sbírka matrik Severomoravského kraje
Značka: Matriky
Číslo listu NAD: 165
Datace: 1571-1949(1980)

Archiv:
Zemský archiv v Opavě

Tematické skupiny:
Sbírky matrik

Původce:
římskokatolické a evangelické farní úřady z obvodu bývalého Ostravského a...

Přístupnost:
Částečně přístupný

Evidenční status:
Archivní soubory v přímé péči instituce, uložené v instituci

Inventarizováno: 378.9 Zpracováno: 378.9 Nezpracováno: 0.4

Tematický popis:
Sbírka matrik zahrnuje rodné, oddací a úmrtní matriky římsko katolických far z oblasti historického Slezka a přilehlých částí severní, střední a severovýchodní Moravy (Vsetínsko, Novojičínsko, Místecko), od data založení u jednotlivých far do roku 1949. Její součástí jsou také evangelické matriky pro obyvatele luterského a kalvínského vyznání, zaváděné po vydání tolerančního patentu v r. 1781, a civilní matriky tzv. standesamtů, státních matričních institucí v pruském dílu Slezska. Zde jsou k dispozici pro oblast Hlučínska (býv. Ratibořska), připojenou v r. 1920 k Československu. Další součást sbírky tvoří civilní matriky německých matričních úřadů - standesamtů - z let 1939 - 1945. Veřejně přístupné jsou pouze matriční svazky rodných matrik starších 100, oddacích a úmrtních matrik starších 75 let.
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod Rozina » sob říj 10, 2009 12:03

Protože se matriky v Opavě skenují a odváží se jinám, je zapotřebí učinit předem dotaz, zda matriky, které jsou předmětem zájmu nejsou právě mimo.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

navsteva SOa Zamrsk

Příspěvekod Krony » pát říj 16, 2009 9:23

Tak, neodpustim si, dat jsem jeste tu svou zkusenost. I kdyby to melo byt jen pro zasmani. V utery jsem do Zamrsku vubec nedojela, vlak nedojel ani do Kolina, pesky jsme tam museli dojit a dalsi pripoje mi ujely. Takze bych tam dorazile s dalsimi spoji tak na 11h. a to uz nemelo smysl, jelikoz jsem den predem do archivu volala a rekli mi, ze se to plni do 9:30h., pak uz je to bez sance. No, takze jsem tam vyrazila vcera, na silnicich kalamita Jeane, padal snih s destem, zaveje, stromy padaly...
Dorazila jsem v 7:15, ale vyrazili me, ze pousti az od 7:55, tak jsem stepovala venku. V archivu se netopilo, bacha na to, kdo jedete v zime, berte si min. deky na zabaleni, ja jsem se az rozklepala kosou. z toho cekani venku jsem byla docela mokraz te vanice hm..
Jinak obsluha mila, rychla, ale to topeni.. kdyz sedite 6 hodin a lustite, bundu si na sebe vzit nemuzete, je to zakazane, tak to byl mazec. Nevim, jestli to bylo prave tou kalamitou, ale v archivu nas bylo sotva 10. Privezla jsme si sice asi 45 ulovku, k tomu vsak pekny kasel.
ale i tak uz tam jedu jen v lete. Vymrzla jsem jeste na zastavce v Dobrikove, kdyz mel vlak 20 minut zpozdeni. Brrr. Celkove mi to ale prijde lepsi v SOA Praha, je to vice profi, ale je to nazor od nazoru.
V Parze topi taky malo:-)Zdravim badatele a preji hodne uspechu.
Martina Kronusová
Krony
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv dub 17, 2008 19:11
Bydliště: Poděbrady

Re: navsteva SOa Zamrsk

Příspěvekod Claricia » pát říj 16, 2009 10:01

Tak s tou zimou jste mě nepotěšila, chystám se tam příští nebo přespříští týden... Když to takhle čtu, tak z toho radost nemám, abych pravdu řekla. Jediné, co beru jako plus, je fakt, že tam jedu autem, takže nemusím řešit stepování venku, případně čekání na vlak. Ale jestli vymrznu v badatelně, tak potěš koště...
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Příspěvekod Krony » pát říj 16, 2009 11:45

No, jestli muzete, vemte si opravdu hode teplych vrstev a mate-li nejakou deku aspon na zabaleni nohou, tak i to:-) Nevim, jestli jsem mela zrovna smulu, ale podle me ty akumulacky, co tam maji, proste na vic jet ani nemuzou. Tak se drzte. Krony
Martina Kronusová
Krony
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv dub 17, 2008 19:11
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Petr.1965 » pát říj 16, 2009 12:00

...nevím, jak je to letošní nastávající zimní období, ale loňskou zimu jsem chytl místo u akumulaček a potil jsem se jako dveře od chlíva. Petr.
Uživatelský avatar
Petr.1965
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob pro 13, 2008 12:44
Bydliště: Nový Bydžov

Příspěvekod Zdenek » pát říj 16, 2009 14:54

Zajímavá zkušenost.Já tam byl v létě. Další návštěvu asi zas nechám na léto,abych nedopadl jako Krony.V zimě se raději ohřeji v Brně i když v Zámrsku se mě líbí víc v Brně si připadám jak v kosmické lodi. :lol:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Zámrsk

Příspěvekod anoli » pát říj 16, 2009 19:19

Zámrsk je můj "domovský" archiv a zažila jsem už zde v badatelně zimu i vedro, též jednou netekla voda (ne jejich vinou)a na WC nám bylo doporučeno chodit do parku :D :D ,přesto na něj nedám dopustit. Musíte počítat s tím, že kapacita míst pro studium originálů materiálů je omezená, ovšem čtečky bývají volné. Zde si totiž ještě pořád můžete vybrat, jestli chcete originál matriky, nebo film! V SOA v Praze mi vadil nedostatek čteček a hlučné vyvolávání badatelů, v AHMP je též málo čteček a matriky se objednávají tři dny předem.
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Předchozí

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků