Stahování matričních knih

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod koflik » stř bře 16, 2016 22:22

to Karolina: tomu rozumím, ale nic to nemění na tom co jsem řekl, pokud znáte důvody, pak nastupuje právě ten vzájemný respekt ...
Pokud systém nefunguje, nebo funguje špatně, je potřeba říct co konkrétně nefunguje co je konkrétně špatně ... Informace typu: "stojí to za ho***" jsou o ničem, tak se nikam nepohneme :-)
koflik
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 09, 2016 15:29

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod reta » stř bře 16, 2016 22:32

koflik píše:Nikdy jsem proti nikomu z vás nebojoval, naopak, ... :-) všichni se snaží dělat maximum co jde, co je možné a reálné ... případně co je nutné (nerozviňme prosím debatu o důvodu nutnosti ... 8) )


Musíte se víc snažit pane správce, tak nějak to bylo né? Jinde se nesnaží a výsledky mají. Tak jsem z toho jelen. A už dám pokoj. :)
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod carlos » stř bře 16, 2016 22:37

Tak přidejte ve formě pdf - jak to mají v Zámrsku - matriky ke stažení a problém je vyřešený. Kdo bude chtít nahlédnout nahlédne a kdo potřebuje stažení celé matriky třeba k častému a rychlému prohledání, tak si ji stáhne. Nevidím v tom žádný problém. Nebude se mrhat časem ajťáků ani naším. Z vaší strany mě to připadá jako schválnost a arogance úředního šimla.
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod koflik » stř bře 16, 2016 22:41

Tomu taky rozumím, ale tento podnět musí od vás vzejít oficiálně na archív, který se k tomu vyjádří a případně požádá o doplnění této funkcionality.
Hodnotím od Vás v tuto chvíly to, že se jedná o konkrétně formulovaný požadavek... jen ho správně nasměrujte a bude to :-)
koflik
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 09, 2016 15:29

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod reta » stř bře 16, 2016 22:47

Kofliku, tedy nevím co děláte čím se živíte. Pokud nějak můžete ovlivnit to o čem je v tomto vlákně řeč, tak si stačí přečíst pár příspěvků a bude Vám jasno kde to dělají dobře. Opisovat se ale nesmí. Hlavně se kouknou kdy má zavázané oči přesněji a lépe, nesundala-li si šátek. Proč vymýšlet vymyšlené. Stačí vylepšovat. Hlavně nebrzdit. ZDAR. A to jsem chtěl dát pokoj.
Naposledy upravil reta dne stř bře 16, 2016 23:08, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod carlos » stř bře 16, 2016 22:50

A co kdyby jste to navrhl vy, v rámci zefektivnění a zprůhlednění služby badatelům a veřejnosti. Snížila by se i časem zatížitelnost serveru a tím by se i zmenšila potřeba financovat průchodnost dat. Myslím si, že pan ředitel ani jeho náměstek pro data nebude na naše připomínky ze své výše reflektovat.
Naposledy upravil carlos dne stř bře 16, 2016 22:53, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod reta » stř bře 16, 2016 22:50

carlos píše:Tak přidejte ve formě pdf - jak to mají v Zámrsku - matriky ke stažení a problém je vyřešený. Kdo bude chtít nahlédnout nahlédne a kdo potřebuje stažení celé matriky třeba k častému a rychlému prohledání, tak si ji stáhne. Nevidím v tom žádný problém. Nebude se mrhat časem ajťáků ani naším. Z vaší strany mě to připadá jako schválnost a arogance úředního šimla.



To podepisuji.
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod kolsi » stř bře 16, 2016 23:09

koflik píše:Na přesné důvody proč archív nechce některé archiválie dát ke stažení vám jistě kompetentní zaměstnanec odpoví, od toho jsou tady. Bude se to lišit případ od případu ...

Ano, o přesných důvodech bychom se mohli přít, mohli bychom se zeptat konkrétního archivu, jenže výsledek bude z hlediska zákona irrelevantní, protože pokud archiv bude úmyslně blokovat zobrazování archiválií, tak to bude on, kdo porušuje zákon.

koflik píše:Pokud žádný důvod nebude, určitě to uzná a archiválie zpřístupní ...

Jenže to je přesně ono! Moje utilita nestahuje žádné nepřístupné archiválie, ale pouze ty, které archiv zveřejnil podle zákona o archiváliích. A navíc to stahuje úplně stejným způsobem jako běžný prohlížeč, nepoužívá žádné hacky, nic neobchází. Čili pokud to někomu vadí a chce blokovat, tak by se nad morální stránkou tohoto blokování měl zamyslet především on.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod martin.foto » stř bře 16, 2016 23:20

koflik píše:Tomu taky rozumím, ale tento podnět musí od vás vzejít oficiálně na archív, který se k tomu vyjádří a případně požádá o doplnění této funkcionality.
Hodnotím od Vás v tuto chvíly to, že se jedná o konkrétně formulovaný požadavek... jen ho správně nasměrujte a bude to :-)


Takze vlastne ted vime duvod vaseho snazeni... (proto ty nocni...)
Bud archiv bude platit vasi firme za to, ze ho branite proti zlym "hackerum"
Nebo bude archiv platit vasi firme za to, ze je treba doplnit funkcionalitu pozadovanou uzivateli

A coz se na to vykaslat a prestat vymyslet pasticky proti "pseudohacku" a pracovat na tom aby prohlizeni bylo vice user friendly to by neslo, tim byste pana Bayera neuspokojil?
TY Martin
martin.foto
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon bře 17, 2014 0:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha, Lipník nad Bečvou, Pelhřimov, Blatná, Chotěšice, Mělník, Veltrusy, Chomutov, Nelahozeves, Přívlaka, Horní Bousov, Veltrusy, Kouřim, Žatec, Hluboš, Tábor, Čáslav

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod koflik » čtv bře 17, 2016 0:59

to Martin: to od Vás není pěkné ... ale co jsem vlastně čekal? Vaše odpověď možná odráží myšlení a možná i trochu primitivní chování některých členů této komunity, co už ...
Napsal jsem jako soukromá osoba co jsem považoval za důležité a buď si z toho něco vezmete nebo nee, to je na vás ...
Možná jste špatně četl co jsem psal možná jste mi nerozuměl, možná něco jiného ...

to kolsi: stále tu cvičíte zákonem ... a nějak Vám uniká lidský aspekt, kde archivy chtějí třeba lidem ukázat archiválie, pro které platí nějaká pravidla a pro které by jinak museli do archivu fyzicky dojít, požádat o vypůjčení. Bylo by tedy správné, aby takovéto archiválie na webu ani nebyly a ať si prostě člověk dojde ... a bude klid ... stále se točíme bohužel v kruhu ... škoda
koflik
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 09, 2016 15:29

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv bře 17, 2016 7:10

vidíte? a mě ta diskuze naopak přišla celkem kultivovaná- vzhledem k tomu, co lze na internetu vidět jinde....
jste tu asi jako soukromá osoba loajální k firmě, ale možná přímá a upřimná řeč ve smyslu "chtějte stahování v pdf" by pomohla dojít rychleji k cíli a ne k Vašemu rozčarování.
oceňuju, že jste sem přišel s dobrým úmyslem.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod reta » čtv bře 17, 2016 8:29

koflik píše:"... primitivní chování některých členů této komunity, co už ...


Koflíku. koflíku, ty nevíš, že fórum se chová podobně jako dav, a inteligence davu i fóra je výrazně pod inteligencí jedinců davů a fór.
Můžeš být konkrétní, kteří členové se chovají primitivně?
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod Sagitarius » čtv bře 17, 2016 8:40

koflik píše:to kolsi: stále tu cvičíte zákonem ... a nějak Vám uniká lidský aspekt, kde archivy chtějí třeba lidem ukázat archiválie, pro které platí nějaká pravidla a pro které by jinak museli do archivu fyzicky dojít, požádat o vypůjčení. Bylo by tedy správné, aby takovéto archiválie na webu ani nebyly a ať si prostě člověk dojde ... a bude klid ... stále se točíme bohužel v kruhu ... škoda


Stále jste ale neuvedl o jaké archiválie podléhající omezujícím pravidlům jde?
Troufám si tvrdit že v 99 % místního osazenstva jde především o ty matriky, případně operáty, kterých by se to podle vašich slov týkat nemělo.
A jaký by byl problém uplatňovat ty současné restrikce pouze na ty archiválie s omezeným přístupem? Když máte rád ty příklady, přijde mi to jako by kvůli existenci soukromých zahrad bylo zakázáno vstupovat na jakýkoliv trávník. :-)

A btw, pokud je/byla možnost stahování jednotlivých snímků přímo v nabídce, pak bych chtěl vidět ta právní pravidla, která jednotlivé snímky ano, ale všechny dávkově už ne. (protože všechny si můžete postahovat i po jednom, jen s větší námahou. Ale pro archiv a jeho web to pořád bude stejný objem dat)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod kolsi » čtv bře 17, 2016 8:52

koflik píše:to kolsi: stále tu cvičíte zákonem ... a nějak Vám uniká lidský aspekt, kde archivy chtějí třeba lidem ukázat archiválie, pro které platí nějaká pravidla a pro které by jinak museli do archivu fyzicky dojít, požádat o vypůjčení. Bylo by tedy správné, aby takovéto archiválie na webu ani nebyly a ať si prostě člověk dojde ... a bude klid ... stále se točíme bohužel v kruhu ... škoda


Ano, vytahuji tady hlavně zákonné věci, protože jste to byl vy první, kdo tady vytáhnul, že mi hrozí soudní tahanice. Tak jsem pouze chtěl poukázat na to, že to nejsem já, ale právě archiv (resp. autor vademeca), kdo ten zákon porušuje . Oháníte se tady tím, jestli je něco morálně správně, jenže kdo určuje, co je morálně správné? Kde je napsáno, že archiv si nepřeje stahování archiválií, které ke stažení poskytnul? Kde je napsáno, že zpřístupněné archiválie se smí pouze zobrazit, ale už ne uložit na disk? Zvlášť, když volba pro stažení v SW existuje? A kde je napsáno, že je nemorální si jich uložit více najednou? Takže by se mělo spíš ptát, zda je morálně správné blokování přístupu k archiváliím, které byly online zpřístupněné.

On je totiž rozdíl v tom "nepřejeme si, abyste stahovali celé knihy" a "budeme u toho sedět nonstop i o víkendech a jakýkoli pokus o stahování budeme záměrně blokovat i za cenu, že přestane fungovat celá aplikace".

Já třeba osobně považuji za morálně správné to, že si knihu jednou stáhnu, a pak už dál nezatěžuju servery a neblokuju kapacitu dalším uživatelům (jako se chová SW od firmy Bach, který data ze serverů stahuje pořád dokola).

Máte pravdu, že digitalizované archiválie online vůbec být nemusí, jenže (opět podle zákona) má kdokoli možnost požádat o opis a ani nemusí do archivu chodit. A věřte nebo ne, dříve nebo později by se našel nějaký chytrák, který bude požadovat opis všech digitalizovaných materiálů a archiv mu musí vyhovět. Padla tady i zmínka o vodoznacích, takže by stálo za to i ptát se, zda má archiv právo (jak morální, tak zákonné) digitalizované archiválie negativně upravovat a záměrně poškozovat jejich čitelnost?

Možná byste mi dokázal ještě odpovědět na pár otázek:
a) jak se archiv dívá na to, že "programátor" mění SW za běhu a každým svým zásahem přístup k archiváliím na několik desítek hodin rozbije?
b) jak se archiv dívá na to, že jakákoli snaha o zablokování stahování pár uživatelům, značným negativním způsobem ovlivní i kvalitu prohlížení na webu?
c) jak by se archiv díval na to, že firma Bach systems s.r.o. v rámci projektu „Zefektivnění zpřístupňování archiválií“ dodala za nemalý peníz tu stejnou verzi SW, resp. verzi, která trpí stejnými problémy jako ta stará, přidává spoustu dalších a není v ničem inovovaná, čili pořizovací cena je blízká nule a ne částkám uvedených na webu?
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod Semik » čtv bře 17, 2016 8:54

Možná by bylo užitečné, kdyby se tohoto vlákna účastnil někdo z vývojářů Bach systems s.r.o., aby zpřístupňování archiválií bylo skutečně zefektivněno, jak si dali žadatelé o dotaci do vínku.
Budoucnost v mysli a minulost ve spisech :-) To je také pěkné heslo.
Semik
 
Příspěvky: 410
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků