Stahování matričních knih

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod martin.foto » stř bře 16, 2016 21:43

koflik píše:Ne, to není diskuse o tom co píšete, to je fakt, tak to je ...
Myslet si můžete co chcete :-) , jestli je jednou v tomto státě něco definováno jako krádež, tak je to krádež a s tím těžko něco naděláte ...

To je takový to zlodějský: ... ono bylo otevřeno ... jsem si myslel, že to je pro mě ... tak jsem si to vzal ...
Vidíte to, kam ten svět spěje ... jací lidé, takový národ, pak se můžeme divit, že tu spoustu věcí nefunguje, když nefungují základní pravidla slušnosti ...nebrat co mi nepatří ...


Pane znacne si pletete pojmy s dojmy... Matriky nejsou dilem ve smyslu autorskeho zakona.
Archivy jsou pouze jejich spravci a to jim nikterak nezaklada pravo vytvaret umele prekazky v pristupu k nim.

Vzhledem k tomu, se spravce matrik litomerickeho archivu se sam chlubi tim, ze jde o dilo sirene v souladu s Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported (CC BY-NC-ND 3.0)porusuje vedome tuto licenci.

Tim, ze reditel archivu neefektivne naklada se sverenymi statnimi prostredky (archivy patri do gesce ministerstva kultury) a umoznuje protipravnim vyvojem softwaru zamezujici volnemu pristupu k informacim se dopousti neopodstatneneho cerpani a fakturovani soukromym subjektem, nasla by se patrne i cesta jak toto kvalifikovat jako rozkradani. Je to takove zlodej krici chytte zlodeje a o slusnosti se prsim nezastitujte. Nechtel bych byt v kuzi pana reditele kdyby se do nej nejaky pravnik ci obcanske sdruzeni cilene obulo...

Co tam mate dal?
TY Martin
martin.foto
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon bře 17, 2014 0:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha, Lipník nad Bečvou, Pelhřimov, Blatná, Chotěšice, Mělník, Veltrusy, Chomutov, Nelahozeves, Přívlaka, Horní Bousov, Veltrusy, Kouřim, Žatec, Hluboš, Tábor, Čáslav

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod koflik » stř bře 16, 2016 21:45

Není řeč pouze o matrikách ... tam žádný problém není ... a nebojte se, že archivy si pečlivě nehlídají co má jít stáhnout a co nee, a když něco co má jít nejde, tak jsou první, kteří křičí ... :-)
Uvažuje se i o tom, že by matriky šly stáhnout "jedním klikem", aby podobní panu kolsimu nemuseli uplatňovat vlastní tvořivost ...

Jsou ale i jiné archiválie ... které bohužel utilitkou jdou stáhnout ...
Naposledy upravil koflik dne stř bře 16, 2016 21:51, celkově upraveno 1
koflik
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 09, 2016 15:29

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod martin.foto » stř bře 16, 2016 21:48

koflik píše:Není řeč pouze o matrikách ... tam žádný problém není
Jsou jiné archiválie ... které bohužel utilitkou jdou stáhnout ...


Ktere?
Pokud pujdou utilitou stahnout pouze dila na nez se nevztahuje autorsky zakon prestanete vytvaret dodatecne prekazky k jejich stazeni?
TY Martin
martin.foto
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon bře 17, 2014 0:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha, Lipník nad Bečvou, Pelhřimov, Blatná, Chotěšice, Mělník, Veltrusy, Chomutov, Nelahozeves, Přívlaka, Horní Bousov, Veltrusy, Kouřim, Žatec, Hluboš, Tábor, Čáslav

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod koflik » stř bře 16, 2016 21:51

tak, třeba ty u kterých není nabídka k uložení ... (operáty jdou, musek bych si projít vademecum :-) )

Ano ... přesně tak
Naposledy upravil koflik dne stř bře 16, 2016 21:54, celkově upraveno 1
koflik
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 09, 2016 15:29

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod kolsi » stř bře 16, 2016 21:52

koflik píše:No nevím, různé instituce vystavují různé věci k prohlédnutí, některé zakazují pořizovat fotografie vystavených exponátů, zrovna tak např. pořizování kopie filmu v kině, kde to vlastně všichni vidí a technika umožňuje kopii pořídit, je tuto kopii pořídit nelegální.
Myslím, že na formě vystavení až tak nezáleží ...
A jestli archivy to k stažení v rozhraní neposkytují, tak pro to asi mají nějaký pádný důvod, o kterém se můžeme přít, ale měli bychom jej respektovat ... nezneužívat to, že "umíme stisknout kliku a otevřít cizí dům"

Jenže tady pletete dohromady různé věci. Na archiválie v žádném případě nelze aplikovat autorský zákon, protože ten lze uplatnit max. do 70 let po smrti autora (což se právě archiválií netýká a navíc u nich nelze autora identifikovat). A i kdyby autorský zákon platil, tak v něm je explicitně uvedeno, že kdokoli si může vytvořit kopii díla pro svou vlastní potřebu, kromě počítačového softwaru a audiovizuálního díla během jeho promítání ze záznamu (např. to kino). Na archiválie platí zákon o archivnictví a nevšiml jsem si, že by ten jakkoli omezoval, jakým způsobem smí a nesmí být poskytnutná digitálie u uživatele na počítači zobrazena. To, jestli archivy poskytují nějaké rozhraní pro stažení, je v tomto případě irrelevantní. Žádný zákon nerozlišuje mezi stáhnout a stáhnout+zobrazit.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod martin.foto » stř bře 16, 2016 21:57

Ktere?
Pokud pujdou utilitou stahnout pouze dila na nez se nevztahuje autorsky zakon prestanete vytvaret dodatecne prekazky k jejich stazeni?


koflik píše:tak, třeba ty u kterých není nabídka k uložení ... (operáty jdou, musek bych si projít vademecum :-) )

Ano ... přesně tak


Nevim jak ostatni ale ja bych to bral jako kompromis na kterem se dohodnout lze...
TY Martin
martin.foto
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon bře 17, 2014 0:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha, Lipník nad Bečvou, Pelhřimov, Blatná, Chotěšice, Mělník, Veltrusy, Chomutov, Nelahozeves, Přívlaka, Horní Bousov, Veltrusy, Kouřim, Žatec, Hluboš, Tábor, Čáslav

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod koflik » stř bře 16, 2016 22:00

Proto máme tolik zákonů ... pane kolsi, to byly pouze morální příklady, jestli někdo něco nechce abychom mu dělali, zřejmě pro to má nějaký důvod, lhostejno jaký, tak nevím o čem se přeme.Věřím, že ten rozdíl cítíte.
Zatím naštěstí nejsou zákony na všechno, ale tímto tempem ve společnosti časem budou ... :-(
koflik
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 09, 2016 15:29

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod koflik » stř bře 16, 2016 22:05

Ale hlavu vzhůru ... :-)
Archivy se snaží, muzea se snaží ... jen trochu vzájemného respektu a bude se hned lépe dýchat ...
koflik
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 09, 2016 15:29

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř bře 16, 2016 22:06

Wow, příměří, možná i záblesk míru!
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod koflik » stř bře 16, 2016 22:08

Nikdy jsem proti nikomu z vás nebojoval, naopak, ... :-) všichni se snaží dělat maximum co jde, co je možné a reálné ... případně co je nutné (nerozviňme prosím debatu o důvodu nutnosti ... 8) )
Naposledy upravil koflik dne stř bře 16, 2016 22:11, celkově upraveno 1
koflik
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 09, 2016 15:29

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod reta » stř bře 16, 2016 22:10

koflik píše::-) tak vidím, že reta nic nepochopil/a
Ach jo ... :-(


Já mám tu výhodu, že chápat nemusím, drtivá většina mých předků je v archivu Zámrsk a tam mne nenutí nic chápat.
Vždy, pokud jsem objevil, v matrikách dalšího předka nebo jakoukoliv jinou zmínku o mých předcích tak jsem ofotil, opsal a pramálo mne zajímalo zdali mám právo nebo ne. Nakonec co je právo, pomocná věda historická o budoucnosti netuše? Pokud v minulosti vznikal, pan farář psal, zápis o narození mého předka pochybuji, že si říkal, to bude info jen pro koflika. Kofliku kolik jsi toho vybádal, já jsem se kouskem pochlubil.
Naposledy upravil reta dne stř bře 16, 2016 22:21, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod kolsi » stř bře 16, 2016 22:10

koflik píše:Proto máme tolik zákonů ... pane kolsi, to byly pouze morální příklady, jestli někdo něco nechce abychom mu dělali, zřejmě pro to má nějaký důvod, lhostejno jaký, tak nevím o čem se přeme.Věřím, že ten rozdíl cítíte.
Zatím naštěstí nejsou zákony na všechno, ale tímto tempem ve společnosti časem budou ... :-(


Jenže je otázka, proč to nechce. Pokud kvůli porušování zákonům, tak proti tomu samozřejmě nemám výhrady. Jenže v tomto případě k žádnému protizákonnému jednání nedochází. A to ani v případě uvedených operátů.

V tomto případě bych spíš uvedl situaci, že nechci, aby někdo chodil kolem mého domu. Ačkoli nejsem vlastníkem chodníku a zákon umožňuje všem ten chodník užívat, mám na to právo? Dopouští se protizákonného chování ten, kdo po tom chodníku půjde, protože já si to nepřeju, nebo já, když schválně ten chodník budu rozbijet, aby po něm nikdo nemohl chodit?
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod koflik » stř bře 16, 2016 22:13

Na přesné důvody proč archív nechce některé archiválie dát ke stažení vám jistě kompetentní zaměstnanec odpoví, od toho jsou tady. Bude se to lišit případ od případu ...
Pokud žádný důvod nebude, určitě to uzná a archiválie zpřístupní ... všichni jsme jen lidi a můžeme dělat chyby ... ale je potřeba postupovat morálně korektní cestou.
koflik
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 09, 2016 15:29

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř bře 16, 2016 22:19

Ty důvody už si tady a na okounovi mohl každý, koho to zajímá, přečíst- každý archiv má ale vlastní systém, vlastní názor na to, jak s daty nakládat.... pro koncového uživatele je to poněkud nepohodlné (zvlášť když má to štěstí mít každý kousek rodiny v jiném archivu :-) )
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Stahování matričních knih

Příspěvekod koflik » stř bře 16, 2016 22:20

to reta: no comment ...
koflik
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 09, 2016 15:29

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků