Vojenský archiv Praha.

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Vojenský archiv Praha.

Příspěvekod Zdenek » ned dub 03, 2011 14:18

Máte někdo zkušenosti s Vojenským archivem Praha?
Pátrám po svém předkovi, který se nevrátil z 1.s.války. Narukoval hned v první vlně odvodů, (je o tom zmínka v obecní kronice) a pak už nikdo nic neví. Na obecním památníku obětem války je napsán jako nezvěstný.
Kolega, který občas jezdí do Prahy se mě tam na něho poptával, ale žádný záznam tam nemají. Prý snad by něco mohlo být v 7 kartonech, které ovšem nejsou zatím roztříděné. Nabídli mu, že při příští návštěvě ho nechají nahlédnout do vojenské matriky.
Máte s tím někdo zkušenosti, co vše se tam dá vyčíst a jak obtížné je tam něco najít?

Děkuji předem za jakékoliv informace k pátrání po vojenských záznamech z 1.s.v.
Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod kalvera » ned dub 03, 2011 16:20

moje zkušenost, poslala jsem dotaz e-mailem a do 14 dnů mi odpověděli. K dědovi nic nanašli, ale k jeho bratráncovi, který se dal do legií se dochoval legionářský spis a ten mi na další žádost poslali poštou ofocený. Jinak mi i nabídli, že můžu přijít nahlédnout. Je dobré uvést vše co o něm víte. Dokonce mi sdělili co má děda na sobě za uniformu. Poslala jsem jim fotku s dotazem. Fotokopie byli zadarmo. Bohužel dost spisů vojáků z I sv. bylo vyskartováno. Záleží jaký byl Váš děda ročník, pokud by měl nějakou hodnost, je větší šance, že něco mít budou.
Kalousová
vekal@seznam.cz
kalvera
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob srp 08, 2009 20:41

Příspěvekod Zdenek » ned dub 03, 2011 17:57

Ročník byl 1873, byl obyčejný voják bez hodnosti. Jeho fotku mám z roku 1912 bohužel bez uniformy. Vyučen byl krejčí, ale pracoval na parní pile jako strojník. Původem syn malého domkaře s malým kousíčkem pole.
Z obecní kroniky vím, že narukoval hned v první vlně roku 1914.
Databáze legionářů je na internetu, ale tam samozřejmě není.

Takže těch vojenských informací moc nemám. Máte také nějaké informace k vojenské matrice?

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod stanley4 » pon dub 04, 2011 17:43

kalvera píše:moje zkušenost, poslala jsem dotaz e-mailem a do 14 dnů mi odpověděli... se dochoval legionářský spis a ten mi na další žádost poslali poštou ofocený...

Tiež by som rád zistil podrobnosti o pôsobení pradeda počas 1. svetovej vojny, pochádzal z Moravy, takže by o ňom mal byť záznam (pokiaľ existuje) v tomto archíve.
Ten e-mail ste poslali na adresu podatelna@vuapraha.cz? Iný mail som na stránke nenašiel. Žiadosť bolo treba poslať na nejakom oficiálnom tlačive poštou alebo tiež stačilo e-mailom?
Skúsim tam aj ja napísať, len mám obavy, či sa aj mne ako "cudzincovi" budú rovnako ochotne venovať. Uvidím.
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod sHImi » pon dub 04, 2011 17:45

stačí napsat email na tu adresu, kterou jste uvedl :-)
Uživatelský avatar
sHImi
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon led 31, 2011 9:39
Bydliště: Přelouč
Oblast pátrání: Pardubický kraj - Přeloučsko, Chlumec nad Cidlinou, Převážně fary: Vápno, Chlumec nad Cidlinou, Lovčice.

Příspěvekod bursica.d » pon dub 04, 2011 17:59

Na co však nesmíte zapomenout, je napsání poštovní adresy do e-mailu, protože odpověď přijde doporučenou poštou asi tak do měsíce. Já jsem do
archívu psala několikrát a vždy jsem dostala odpověď.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod stanley4 » pon dub 04, 2011 18:22

super, ďakujem :D
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod bursica.d » pon dub 04, 2011 18:26

Milý "cizinče", není za co děkovat. Jistě se Vám v VHA budou tak zodpovědně věnovat, jako se mé maličkosti věnovali ve VHA v Bratislavě.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Re: Vojenský archiv Praha.

Příspěvekod berny28 » ned lis 10, 2013 16:53

Dobrý den.
berny28
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned lis 10, 2013 16:43


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků