vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Příspěvekod pazve » sob čer 20, 2015 20:19

Hledám informace o mém pradědovi (nar. 1891 v Praze), který sloužil v 1.sv.válce v na lodi v Pule. Z vojenského archivu v Praze jsem dostal odkaz na archiv do Vídně, protože ročník narození mého pradědy tam nemají. Z Vídně mi asi po 14 dnech přišla tato odpověď.

Betrifft: Franz Brozek, geb. am 1.6.1891 in Prag-Troja, am 16.12.1915 Heirat in Prag
Urlauber-Marineartillerist in der Reserve bei der k. u. k. Kriegsmarine in Pola
Sehr geehrter Herr Zverina,
bezugnehmend auf Ihre Anfrage bedauert das Kriegsarchiv mitteilen zu müssen, dass
wir zu der von Ihnen gesuchten Person keine Unterlagen verwahren.
Die böhmischen und mährischen (tschechischen) Militär-Grundbuchblätter („Komenovy
list“) der Geburtsjahrgänge 1887-1900 waren im Militärarchiv Tyrnau (Trnava,
Slowakei) gelagert, wurden aber dort in den 1970er Jahren fast vollständig vernichtet.
Von der Vernichtungsaktion ausgenommen waren die Unterlagen von Offizieren und
historisch bedeutenden Persönlichkeiten. Diese Akten erliegen heute zusammen mit
den Unterlagen der Geburtsjahrgänge 1865-1886 im Militärhistorischen Archiv Prag:
Vojenský historický archiv, Pilotů 217 / 12, CZ-161 00 Praha 6 – Ruzyně), nunmehr
eine Abteilung des Zentralen Militärarchivs (Vojenský ústřední archiv), E-Mail:
podatelna-vua@army.cz; Website: http://www.vuapraha.cz/archiv-historicky
Mit freundlichen Grüßen
8. Juni 2015
Der Archivdirektor:
TEPPERBERG
pazve
 
Příspěvky: 167
Registrován: pon srp 20, 2012 7:36
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Luže, Střemošice, Radhošť, Horní Jelení, Holohlavy, Hradec Králové, Čibuz, Barchov, Rybná n. Zdobnicí, Ktová, Poniklá, Praha a okolí, Nedanice a okolí, Sebranice a okolí

Re: vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Příspěvekod Popanz » sob čer 20, 2015 21:34

Hezký...
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Příspěvekod kasi » sob zář 26, 2015 8:11

dobry den,
vien bych potrebovala kontaktovat take, bohuzel na email zadna odpoved. muzu se zeptat jakym zpusobem jste zaal o informace o co zadost obsahovala?
ekuji.
kasi
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř zář 16, 2015 12:12
Oblast pátrání: Brumovice, Hnojice, Hovězí, Lhota u Bystřice nad Pernštejnem, Moravská Huzová, Nový Hrozenkov, horne srnie, trencanska zavada

Re: vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Příspěvekod pazve » ned zář 27, 2015 21:36

poslal jsem SZ
hezký večer
pazve
 
Příspěvky: 167
Registrován: pon srp 20, 2012 7:36
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Luže, Střemošice, Radhošť, Horní Jelení, Holohlavy, Hradec Králové, Čibuz, Barchov, Rybná n. Zdobnicí, Ktová, Poniklá, Praha a okolí, Nedanice a okolí, Sebranice a okolí

Re: vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Příspěvekod Ambriel » pon zář 28, 2015 21:29

Mohl bych take pozadat o info kam jste psal a co popripade v jakem jazyce? Dekuji
Ambriel
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř zář 23, 2015 23:55
Oblast pátrání: Horšice, Újezd, Letiny, Plzeň, Praha, Vlkov okr. Jaroměř

Re: vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Příspěvekod jtaborsky » úte zář 29, 2015 15:35

Prosím taky o info - kam a jak poslat dotaz.
Díky moc za info.
Uživatelský avatar
jtaborsky
 
Příspěvky: 271
Registrován: pon bře 04, 2013 0:07
Bydliště: brno
Oblast pátrání: kutnohorsko-bouzovsko-bohuslavice-libina

Re: vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Příspěvekod sanssouci » úte zář 29, 2015 16:40

Na internetové stránce vojenského archivu Vídně se najde formulář, který se jednoduše pošle do archivu. Je to zadarmo.

http://www.oesta.gv.at/site/5001/default.aspx

http://www.oesta.gv.at/site/5169/default.aspx

http://www.oesta.gv.at/DocView.axd?CobId=59057 (formulář)
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Příspěvekod jtaborsky » čtv lis 05, 2015 9:38

sanssouci píše:Na internetové stránce vojenského archivu Vídně se najde formulář, který se jednoduše pošle do archivu. Je to zadarmo.

http://www.oesta.gv.at/site/5001/default.aspx

http://www.oesta.gv.at/site/5169/default.aspx

http://www.oesta.gv.at/DocView.axd?CobId=59057 (formulář)



Dobrý den,
odeslal jsem před měsícem níže uvedený text (nejsem němčinář) + přílohu DocView.pdf (1 MB) a zatím se mi neozvali !!!
Nenapsal jste "něco" podstatného do předmětu nebo do textu?
Díky za info.

Předmět: Anfrage
1. 10. 2015, 15:03:52
Komu: oesterreichisches.staatsarchiv@oesta.gv.at
Text:
Anfrage an das Österreichische staatsarchiv.
Danke für die Antwort.
J.Taborsky
Uživatelský avatar
jtaborsky
 
Příspěvky: 271
Registrován: pon bře 04, 2013 0:07
Bydliště: brno
Oblast pátrání: kutnohorsko-bouzovsko-bohuslavice-libina

Re: vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Příspěvekod pazve » čtv lis 05, 2015 10:33

zdravím,
napsal jsem mail na tu zmiňovanou vídeňskou adresu a žádost jsem dal do přílohy - to bylo vše. Tam jsem popsal koho hledám, a že mě z Prahy odkázali do archivu ve Vídni. A asi za 14 dnů mi přišla odpověď, kterou jsem dal na fórum.
To je vše.
Pavel
pazve
 
Příspěvky: 167
Registrován: pon srp 20, 2012 7:36
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Luže, Střemošice, Radhošť, Horní Jelení, Holohlavy, Hradec Králové, Čibuz, Barchov, Rybná n. Zdobnicí, Ktová, Poniklá, Praha a okolí, Nedanice a okolí, Sebranice a okolí

Re: vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Příspěvekod jtaborsky » pon lis 09, 2015 12:03

Zkusil jsem to znova - žádost odeslána 4.11. - odpověď došla 9.11.

1. Dotaz na záznamy mého pradědečka (narozen 1875), odpověď:

Die eigentlichen Personalunterlagen der k.(u.)k. bewaffneten Macht: MilitärGrundbuchblätter, Stellungslisten und Assentprotokolle (service sheets, draft lists and enlistments registers) für die Geburtsjahrgänge 1850-1900 sind, sofern sie Personen betreffen, die ihr Heimatrecht außerhalb der Grenzen der heutigen Republik Österreich besessen hatten, nach dem Zerfall der Habsburger Monarchie (1918) nicht in das Wiener Kriegsarchiv gelangt. Sie sind vielmehr gemäß den Friedensbestimmungen von Saint-Germain (1919) in den Nachfolgestaaten (successor states) verblieben, wo sie zum Großteil vernichtet wurden.

Die böhmischen (tschechischen) Grundbuchsblätter („Komenovy list“) der Geburtsjahrgänge 1865-1886 werden heute im Militärarchiv Prag verwahrt (Vojenský Historický Archiv, Pilotů 217/12, 161 00 Praha 6 – Ruzyně, Tschechien).

Můj volný překlad: Záznamy o osobách/vojácích narozených 1850-1900 mimo Rakousko byly předány nástupnickým státům = hledejte ve VHÚ Praha!

Nachforschungen sind nur sinnvoll, wenn Sie über konkrete Nachricht darüber verfügen, dass Frantisek (Franz) CHYTIL im Weltkrieg dekoriert, verwundet, erkrankt, gefallen, vermisst oder in Kriegsgefangenschaft geraten war.

Můj volný překlad: Vyšetřování je užitečné pouze tehdy, pokud byla daná osoba vyznamenána, raněna, zajata ?! Nevím co teda myslí tím výzkumem, asi myslí záznamy mimo kmenový list?

2. Dotaz na záznamy mého pra-pradědečka (narozen 1838), odpověď:

Das Kriegsarchiv kann für Sie anhand der im Betreff genannten Unterlagen eine
kostenpflichtige Recherche durchführen. Das Entgelt für eine Recherche beträgt gemäß Benutzungsordnung des Österreichischen Staatsarchivs 37,-- Euro je angefangene halbe Stunde Bearbeitungszeit.
Die voraussichtliche Bearbeitungsdauer Ihrer Anfrage beträgt eine ½ Stunde. Das Entgelt für diese Recherche würde daher 37,-- Euro betragen. Das Entgelt ist auch im Falle eines negativen Recherche-Ergebnisses zu bezahlen.

Můj volný překlad: Něco snad mají za 37 € (+ poštovné + Kopie A4 á € 0,40 und A3 á € 0,60) dají !

Možná to tedy risknu ...
J.Táborský
Uživatelský avatar
jtaborsky
 
Příspěvky: 271
Registrován: pon bře 04, 2013 0:07
Bydliště: brno
Oblast pátrání: kutnohorsko-bouzovsko-bohuslavice-libina

Re: vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Příspěvekod sanssouci » pon lis 09, 2015 14:51

Je to dobře přeložený. Ve Vídni k první otázce vůbec nic nemají. K druhé otázce: Půlhodinová recherche stojí 37 Euro.
Ty 37 Euro se platí také i když nic nenajdou.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Příspěvekod crann » úte lis 10, 2015 0:58

Nedávno jsem četla zajímavý článek, kde je mimo jiné i o placených informacích z Kriegsarchivu. Nejdřív neměli žádná data a potom bylo nalezeno vše důležité o padlém vojákovi ve WW1:
http://www.velkavojna.sk/forum/viewthre ... ead_id=103

Výběr z textu:
Potom som napisala mail v nemcine do Kriegsarchiv vo Viedni a ti mi napisali, ze nemaju ziadne udaje o madarskych (!?!) vojakoch, vacsina zaznamov bola znicena. No tomu som ani trocha neverila. Ta ich odpoved bola dost arogantna, citila som, ze ma povazujua za otravu z Ostbloku s ktorou sa nemienia zaoberat. Tak som im znovu slusne napisla, aby prehodnotili svoj postoj, ze predsa moj pra-dedko zomrel za cisara pana (ved on bol ten, ktory vyhlasil vojnu a koli nemu zomreli miliony ludi !?) a neziadam nic ine, iba vediet kedy zomrel a kde je pochovany a prosim ich o pomoc. Odpovedali mi, ze ked zaplatim (myslim 60 EUR za stranu), tak sa ho pokusia najst, no nezarucuju uspech. Tak odrazu mali zaznamy, no iba po zaplateni by boli ochotni sa v nich hrabat. Tak sme si s otcom povedali, ze ideme napisat rakuskemu prezidentovi, no pred tymto krokom sme este napislali mail do VHU v Budapesti. Moja priatelka ho prelozila do madarciny, co povazujem za dolezite. Predsa nemozem cakat, ze v Budapesti budu vediet slovensky. Pokial by nic nenaslii, rakusky prezident by iste dostal nas srdcervuci dopis, ako zufalo hladame svojo predka...atd. Lenze po mesiaci mi odpisali z VHU v Budapesti, ze nasli zaznam o Pavlovi a to vo Viedni !?!? Tito ochotni zamestnanci zrejme ked nenasli nic v Budapesti, skusli ho najst v archive vo Viedni a tam ho naozaj nasli! A mne sa potvrdilo to, co som si myslela o Kriegsarchive vo Viedni. Samorejme Madarom som pomocou priatelky krasne podakovala a vyjadrila som im nekonecnu vdaku mojej rodiny. A boli sme po roku o krok dalej !
crann
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 21, 2013 15:46

Re: vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Příspěvekod jtaborsky » stř lis 11, 2015 8:55

crann píše:Nedávno jsem četla zajímavý článek, kde je mimo jiné i o placených informacích z Kriegsarchivu. Nejdřív neměli žádná data a potom bylo nalezeno vše důležité o padlém vojákovi ve WW1:
http://www.velkavojna.sk/forum/viewthre ... ead_id=103


Velice zajímavý příběh - dobrých zpráv není nikdy dost!
P.S. Sapér Vodička neměl pravdu ... maďaři nejsou tak špatní :D
Uživatelský avatar
jtaborsky
 
Příspěvky: 271
Registrován: pon bře 04, 2013 0:07
Bydliště: brno
Oblast pátrání: kutnohorsko-bouzovsko-bohuslavice-libina

Re: vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Příspěvekod jtaborsky » stř lis 11, 2015 9:02

Ještě dotaz do pléna:
Myslíte, že se dá následující věta interpretovat tak, že v KRIEGSARCHIVu mají informace o zemřelých vojácích - něco jako úmrtní list (vím datum úmrtí na frontě).

"Nachforschungen sind nur sinnvoll, wenn Sie über konkrete Nachricht darüber verfügen, dass Frantisek (Franz) CHYTIL im Weltkrieg dekoriert, verwundet, erkrankt, gefallen, vermisst oder in Kriegsgefangenschaft geraten war."

Díky za info
jt
Uživatelský avatar
jtaborsky
 
Příspěvky: 271
Registrován: pon bře 04, 2013 0:07
Bydliště: brno
Oblast pátrání: kutnohorsko-bouzovsko-bohuslavice-libina

Re: vojenský archiv ve Vídni - odpověď na moji žádost

Příspěvekod sanssouci » stř lis 11, 2015 15:26

Archiv píše: Naše pátrání je jenom úspěšné, kdyby byl Frantíšek Chytil, vyznamenán, kdyby onemocněl, kdyby padnul nebo hlášen jako stracený nebo kdyby byl zajat.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Další

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků