SOkA Prostějov

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

SOkA Prostějov

Příspěvekod Kulik » pát led 19, 2007 12:28

V Prostějově jsou lidé milí a ochotní. Půjčují bez problémů, fotit se dá bez problémů. Materiálu Vám donesou kupu, ale dají je k paní před studovnou a půjčují je po jednom kuse, takže pokud hledáte třeba v listinách, docela dost couráním tam a zpátky otravujete druhé. Jediné, co mne tady zarazilo, když mi paní archivářka tvrdila, že první sčítání bylo v roce 1880, o těch předchozích evidentně neměla zdání. Navíc to sčítání z roku 1880 se dochovalo prý jen přímo pro Prostějov (aspoň tak jsem to pochopila). Ještě pozor u těch sčítacích archů doporučuji si předem zavolat, některé obce současného okresu Prostějov patřily dříve pod Kojetín a tyto operáty jsou v Přerově, některé patřily dříve k Olomouci, takže jsou pro změnu v SOkA Olomouc.
Uživatelský avatar
Kulik
 
Příspěvky: 37
Registrován: stř říj 25, 2006 13:25
Bydliště: Brno

Archiv v PV- reakce

Příspěvekod Hana » stř dub 18, 2007 13:41

Děkuji Vám za pozitivní hodnocení prostějovského archivu. Jako vlastivědná badatelka tam chodím poměrně často( po dobu sedmi let) , jsou skutečně ochotní a milí. Mně vyšly prakticky ve všem vstříc. Sčítací operáty nemohu posoudit, s těmi jsem nepracovala. Ale např. pro publikaci Zmizelý Prostějov v rámci edice nakl Paseka mi ochotně zpracovali přes 100 fotek zadarmo) tedy za věnovanou publikaci), to se o našem muzeu říci nedá- 1 foto na CD v hodnotě 150 Kč. Pokud se jedná o dílčí listiny je problém chození přes pracovnici na vrátnici ( dozor- archivní služba, tyto věci zapisuje do badatelského listu), kde tyto věci dávají po jednom. Já si vždy píši celou archiv. krabici, ve Vašem případě to však asi nešlo. Píšete, že mnohé obce patřily pod soudní okres KOjetín... tedy je tam nemusíte najít( do r. 1960). Doporučuji proto badatelům pro Moravu publikace řady. Historický místopis Moravy a Slezska 1848- 1960, vycházely pro jednotlivé okresy ( zde najdete podrobnější zařazení, místní názvy a další správní údaje, politický vývoj)

PhDr. Hana Bartková, Prostějov
Hana
 
Příspěvky: 45
Registrován: pon úno 05, 2007 13:40
Bydliště: Prostějov, V. Špály 11

Příspěvekod Kulik » stř dub 18, 2007 17:13

Tam je problém jiný - fond obce je vedený dle okresu Prostějov - takže třeba Klenovice jsou v Prostějově, ale sčítací operáty jsou v Přerově, protože to kdysi patřilo pod okres Kojetín a tím pádem do Přerova, proč se však nepřesunuly i tyto operáty těžko říct. Šlo mi jen o to, aby se badatelé nehnali zbytečně do Prostějova a ono to nebylo v Přerově, aby o tomto malém zádrhelu u sčítacích operátů věděli.
K nošením jednotlivých materiálů - ve všech archivech se zapisuje do badatelského listu, ale jen v Prostějově jsem se setkala, že mi dali opravdu třeba jen jeden list. :-)
Uživatelský avatar
Kulik
 
Příspěvky: 37
Registrován: stř říj 25, 2006 13:25
Bydliště: Brno

Příspěvekod harmm » úte čer 19, 2007 8:40

Taky hodnotím archiv v Prostějově kladně, přístup je super a materiálů je pro počáteční bádání ( alespoň prozatím ) dostatek a je fajn, že jsou z celého okresu, takže jsem bez problémů našel předky z Dřevnovic, Dobromilic a okolí.
Jen kdyby to nebylo trochu z ruky :lol:
Uživatelský avatar
harmm
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát čer 15, 2007 19:22

Příspěvekod Hana » pon čer 25, 2007 8:30

Reakce na příspěvek- harmm

Děkuji za Vaše hodnocení "mého" domovského archivu v Prostějově.
Jako Prostějovačka a vlastivědná badatelka tam chodím poměrně často,
( zvláště teď o nadcházející dovolené či kantorských prázdninách).
Pokud byste něco potřeboval, mohu nafotit a zaslat.
PhDr. Hana Bartková
Hana
 
Příspěvky: 45
Registrován: pon úno 05, 2007 13:40
Bydliště: Prostějov, V. Špály 11

Re: SOkA Prostějov

Příspěvekod crann » čtv lis 19, 2015 16:58

Náhodou jsem našla "Anketní list pro občany ČSR hodlající se odebrati do Ruska neb Ukrajiny" (většinou dotazník+fotky!!!). Prohlédla jsem jen několik listů, zájemci jsou z Prostějova, z Olomouce, atd., především ty fotky jsou super! Možná najdete příbuzné, kteří se někam ztratili.

Jedná se o rok 1926, viz "Slavnostní rozloučení s dělníky odjíždějícími do SSSR 16.5.1926, Prostějov":
http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... AEB&scan=1

Např. zde Václav Zatloukal; *9.9.1901 Holice; bytem Holice 201, Olomouc:
http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... B85&scan=1
Souček Josef; *25.8.1886 Horní Lhota; bytem Prostějov
http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 0A0&scan=1

Matriky Opava:
"Výběr archivu" ... zaškrtnout "SOkA Prostějov",
"Výběr databází" ... zaškrtnout "Fotografické (obrazové) dokumenty",
a do horního řádku zapište VYSTĚHOVALECTVÍ (je lepší napsat SSSR).
crann
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 21, 2013 15:46


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků