SOA Zámrsk - aktualizace

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod chipsi » ned bře 20, 2022 18:07

Vyzkoušejte tento soukromý projekt Zámrsk online : https://matriky.online/zamrsk/
chipsi
 
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 25, 2018 21:17

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod mix59 » čtv bře 31, 2022 20:39

salus píše:Jenže tohle nejsou oficiální stránky Archívu, ty zatím ještě jedou postaru: https://stare.vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/


Nevím jak vám, ale dnes mi oficiální stránky VČ archivu nejedou vůbec a to ani na novější (předpokládám že správné) adrese https://vychodoceskearchivy.cz/.
V týdnu jsem odtamtud něco postahoval, dnes ani ťuk. Naštěstí díky soukromému projektu chipsiho se k potřebné kronice mohu dostat a jako alternativa to je opravdu super ! Velké poděkování autorovi !!!
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod zeter » pon čer 20, 2022 19:00

sčítací operáty pod Zámrskem na FamilySearch znovu přístupné, vč. 1921
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Radix » pon čer 20, 2022 19:17

Na FS byly stále přístupné.
Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod zeter » pon čer 20, 2022 19:33

Nebyly - během posledních měsíců jsem párkrát něco potřeboval, a byly znepřístupněné (zcela, prostě chyběly ikonky foťáčku; jinak FS fungovalo normálně). Naštěstí přechodně, podle mě to souvisí s tím jejich opakovaným lavírováním kvůli gdpr. Tak snad se to konečně vyjasnilo.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Radix » pon čer 20, 2022 19:36

To je zvláštní. Na FS hledám v operátech Zámrsku téměř každý týden a žádný problém jsem nezaznamenal.
Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Ewka » pon čer 20, 2022 19:44

Problém je v nejednotnosti, některé operáty jsou na FS celou dobu a u některých i na FS zamezili přístup (např. Broumovsko).
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Ewka » pon čer 20, 2022 19:44

Problém je v nejednotnosti, některé operáty jsou na FS celou dobu a u některých i na FS zamezili přístup (např. Broumovsko).
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod zeter » pon čer 20, 2022 19:58

Hm - no rozhodně jsem zaznamenal, že někdo někde psal o stažení operátů 1921, snad začátkem roku, už si nepamatuji. Takže jsem to přičítal tomu a jen obrátil oči v sloup. Je možné, že jsem se náhodou trefil do nějakého výpadku nebo update a nebo se projevily nějaké technické problémy, ostatně před týdnem dvěma viselo na titulce upozornění na něco takového. Jinak si to vysvětlit neumím, na FS jsem skoro pořád a lezu do nejrůznějších zdrojů, a nic podobného jsem jinde nezaznamenal. (Matriky pod Zámrskem mimochodem fungovaly celou dobu, těch se to vůbec nedotklo.)
Vlčí mlhu jsem neměl rozhodně - potřeboval jsem něco najít v Chrudimi a pak ještě v okolí, nešlo to. A pokud si dobře vzpomínám, nebylo to jenom jednou.

EDIT: @Ewka - aha, to by mohlo být ono, díky za vysvětlení. Už jsem se bál, že mi tu nějaký nedohledaný předek strašá ve stroji. Nebo rovnou ve věži. :-D
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod zeter » pon čer 20, 2022 20:16

(Tím pádem ani nemohu zaručit, že je to nahozené opravdu všechno. No, co k tomu dodat - člověk je zvyklý na ledacos, ale některé archivy stále umějí překvapit.)
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Radix » pon čer 20, 2022 20:24

Mě překvapuje, že by GDPR dosáhlo na FS. Z jednoho okresního archivu mně bylo kdysi sděleno, že co FS zveřejní, nemohou nijak ovlivnit.
Já většinou hledám v Podkrkonoší, Semilsku, Trutnovsku a tam to šlo snad stále.
Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Zora » pon čer 20, 2022 20:59

trochu mimo Zámrsk, ale náhodně zjištěno, že sčítání MZA obsahuje i lokality mimo územní rozsah matrik.¨

Třeba Havlíčkův Brod.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod pavel.m » úte čer 21, 2022 5:32

A na druhou stranu republiky obsahuje i sčítací operáty Vsetínského okresu, kde matriky jsou na Opavě, ale operáty na mza.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1558
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod zeter » úte čer 21, 2022 7:28

@Radix - těžko říct; kdo ví, co je ve smlouvách. Připomněl bych třeba stažení slovenských matrik po r. 1895 - ty byly před dávným časem zveřejněné, ale pak snad došlo k nějakému posunu nebo změně zákona, a knihy zmizely, resp. byly staženy celé mikrofilmy, které dané knihy obsahovaly, protože FS nějak nechce nebo neumí znepřístupnit jen některé položky. Vidím to každou chvíli u vojenských matrik, jakmile jsou na filmu i knihy s přesahem do 20. století, celý film je nedostupný. Pak jsou tu takové ty paradoxní záležitosti, např. vídeňské Findelbücher jsou zjevně naskenované, ale přístupné jen do r. 1840 - mladší mají foťák s klíčkem. Snaží se nalákat lidi do Family Center nebo si to nějak vymohl původce?
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod zeter » úte čer 21, 2022 7:30

@pavel.m ... a pak je tu už příslovečný Horní Štepánov, který má matriky pod MZA, školní záznamy jsou pod ZA Opava a sčítací operáty pod Zámrskem, bezpečně ukryté před vnějším světem v katakombách SOkA Litomyšl, originál i digitalizát :-D
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků