SOA Zámrsk - aktualizace

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Sagitarius » stř lis 30, 2016 17:09

Svoboda, juch! :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Noodle » čtv pro 01, 2016 21:42

Náhled do situace v Zámrsku (týká se mj. i digitalizace matrik:

Vážené badatelky, vážení badatelé,
od svého nástupu do funkce v červenci 2015 řeším s kolegy dlouhodobý problém se zpřístupňováním sbírky matrik Východočeského kraje a digitalizátů obecně. Co se týká matrik i dalších archiválií, přes veškerou snahu stále nemáme k dispozici všechna data, která pořizoval externí subjekt a byť již vidíme světlo na konci tunelu, rozhodl jsem dále nečekat a vzhledem k pochopitelným požadavkům badatelské veřejnosti dokončit digitalizaci matrik vlastními silami. Pracoviště v Zámrsku obdrželo příslušné vybavení, byly vyčleněny pracovní síly, projekt je oblastní prioritou a jeho výsledky budou průběžně zveřejňovány.
To je jistě pozitivní zpráva. Bohužel jde o jen dílčí a stále provizorní řešení.
Pořízení snímků je jedna část celého procesu a to obvykle ta nejméně náročná. Aby měla digitalizace smysl, je třeba vytvořit metadata, provázat je s digitalizáty, publikovat informace v uživatelsky přívětivém prostředí a zajistit dlouhodobou udržitelnost celého systému. Na to nám chybí software, hardware a pracovníci. Velmi nás mrzí, že jsme proti jiným archivům nabrali velké zpoždění, naše problémy za nás řeší badatelé a pověst SOA v Zámrsku mezi genealogy není nejlepší.
Archiv plní celou řadu úkolů a ze svého rozpočtu pokrývá nejnutnější provozní potřeby celkem dvanácti pracovišť od Trutnova po Litomyšl. Odkládány jsou i důležité opravy a na rozvojové projekty nezbývá. Pro ilustraci: na rok 2017 jsme obdrželi jen 7,7 % z požadovaných investičních prostředků, takže z devíti plánovaných záměrů můžeme realizovat zhruba jeden z těch méně finančně náročných. A to nás čekají velké obligatorní výdaje.
Vím, že interní starosti archivu Vás nemusí zajímat a toto sdělení valnou část z Vás neuspokojí, nicméně považoval jsem za nutné osvětlit situaci i z této strany.
Nebudu slibovat nereálné termíny a jasné zítřky, ale věřte, že na rozvoji služeb badatelům budeme stále pracovat. Třeba něco z toho budeme moci prezentovat v roce 2017 na 4. celostátní genealogické konferenci, na jejíž organizaci se budeme dle předběžné dohody s jejími pořadateli podílet.
Děkuji za pochopení a těším se na vzájemně obohacující spolupráci
Mgr. Ivo Šulc, ředitel Státního oblastního archivu v Zámrsku v. r.
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Myšpulín » pon pro 05, 2016 20:18

Noodle píše:... Pořízení snímků je jedna část celého procesu a to obvykle ta nejméně náročná. Aby měla digitalizace smysl, je třeba vytvořit metadata, provázat je s digitalizáty, publikovat informace v uživatelsky přívětivém prostředí a zajistit dlouhodobou udržitelnost celého systému. ...

Dobrý den. Děkuji za informaci. Na to, abych tady rozdával rozumy, jsem teprve začátečník, a musím říci, že jsem měl víceméně zatím tu čest s matrikami tady v Zámrsku, v Plzni a v Brně. Bohužel každý systém je jiný a dle mne nemůžu říci, který je lepší a který horší. Výhodou vašeho je jednorázové stažení, nevýhodou složité procházení. V Plzni si sice najdu lépe požadovanou část matriky, stejně nakonec prolistovávám větší část a pokud si neudělám náhled obrazovky (zde nejde uložit snímek stránky) stejnou stránku pak stahuji několikrát. V Brně perfektně najdu, pokud přesně vím, co a kde hledat, jinak je to ovšem očistec. Takže pokud se budeme bavit o digitalizaci, pak jedině o plné a to do formy nějakých databázových struktur s plným vyhledáváním. Ovšem je mi jasné, že na toto nejsou v celé republice prostředky, jedině snad formou dobrovolné práce nás badatelů, jak jste nás nazval. Proto si myslím, že je zatím důležité zpřístupnit nějakou formou snímky jednotlivých dokumentů a jejich případné digitalizování řešit "celorepublikově". Jestli si to nějaký resort vezme pod svá křídla, tomu ale moc nevěřím. I když vláda se snaží, třeba zabrousí i sem.

Omlouvám se za tuto vsuvku a budu rád, budete-li ji brát jako poděkování za vaši práci a i za to, co již existuje či co ještě v budoucnu vznikne, ať to je v jakémkoli stavu. Ještě jednou díky.
Myšpulín
 
Příspěvky: 52
Registrován: úte říj 25, 2016 7:31

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod karels » čtv pro 15, 2016 18:08

Noodle píše:30. 11.
Pro zpřístupnění na našem webu jsou nově připraveny matriky farních úřadů Velká Úpa, Svoboda nad Úpou, doplněny f. ú. Teplice nad Metují a téměř celé f. ú. Vlčice a Úpice. :!: :!: :!: :!:


Dnes se mi podařilo už stáhnout ÚPICI (zatím 1-7, 35,36). Jupí!!!!
karels
 
Příspěvky: 795
Registrován: stř črc 07, 2010 20:38
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: H.Brod, Klatovy, Kroměříž, Náchod, Ostr. Nová Ves, Prostějov, Přerov, Telč, Třebíč, Úpice, Miroslav, Ořechov

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod matju » čtv pro 15, 2016 20:56

Júú, Velký Vřešťov taky jede!:)
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Sagitarius » čtv pro 15, 2016 21:46

Kruci, mám tucha že dnes nejdu spát. :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Zuzana Jah » pát pro 16, 2016 7:19

skvělá zpráva, to jsem vůbec nečekala, že něco přidají ještě do konce roku :-) hned mám veselejší den díky
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Noodle » úte pro 20, 2016 18:57

Zuzana Jah píše:skvělá zpráva, to jsem vůbec nečekala, že něco přidají ještě do konce roku :-) hned mám veselejší den díky


Ano, je to tak :-)

SOA Zámrsk píše:Malý dárek pro rodopisce.
Právě proběhla aktualizace Inventáře matrik. Ke stažení jsou nově k dispozici matriky římskokatolických farních úřadů Nemyčeves, Lázně Bělohrad, Vysoké Veselí, Velký Vřešťov, Velká Úpa, Svoboda nad Úpou a Modletín, doplněny z velké části byly f. ú. Žacléř, Nový Bydžov, Úpice, Vlčice, Teplice nad Metují, a zpřístupněna většina f.ú. Pilníkov.


http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/sb ... 1587-1949/
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Kašpar » úte pro 20, 2016 19:01

Noodle píše:
Zuzana Jah píše:skvělá zpráva, to jsem vůbec nečekala, že něco přidají ještě do konce roku :-) hned mám veselejší den díky


Ano, je to tak :-)

SOA Zámrsk píše:Malý dárek pro rodopisce.
Právě proběhla aktualizace Inventáře matrik. Ke stažení jsou nově k dispozici matriky římskokatolických farních úřadů Nemyčeves, Lázně Bělohrad, Vysoké Veselí, Velký Vřešťov, Velká Úpa, Svoboda nad Úpou a Modletín, doplněny z velké části byly f. ú. Žacléř, Nový Bydžov, Úpice, Vlčice, Teplice nad Metují, a zpřístupněna většina f.ú. Pilníkov.


http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/sb ... 1587-1949/


Díky za dobrou zprávu
Je to opravdu vánoční dárek.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod matju » pát led 20, 2017 19:48

Soa Zámrk facebook:

20.1.2017
Pro zpřístupnění jsou připraveny katolické farnosti Malá Úpa, Rudník, většina farnosti Chotěvice, doplněny z části nebo úplně budou fary Dubenec, Turnov, Třebosice, Mladé Buky, Svinčany, Ruprechtice, Poniklá, Pohled, Javorník, Horní Branná, Jablonec nad Jizerou, Ronov nad Doubravou, Lučice, Dolní Olešnice a některé matriky, kterým skončila ochranná lhůta. Zpřístupněny při následující aktualizaci budou také civilní matriky vedené tehdejšími okresními úřady Broumov, Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chotěboř, Chrudim, Lanškroun, Ledeč nad Sázavou, Nové Město nad Metují, Nový Bydžov, Semily, Trutnov, Turnov, Vrchlabí, Vysoké Mýto, Žamberk. Další matriky civilní a církve československé procházejí kontrolou...:-)
Aktualizaci plánujeme provést do konce 1. čtvrtletí.
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Noodle » čtv úno 16, 2017 14:21

V odkazu níže je důvod, proč některé farnosti jsou stále bez stahovatelných matrik:

Seznam matrik, které prošly digitalizací ve spolupráci s Family Search International, ale SOA v Zámrsku k nim dosud nemá data (stav k 16. 2. 2017)

http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/files/2011/10/Seznam-chyb%C4%9Bj%C3%ADc%C3%ADch-matrik-na-web.pdf
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod hanucha » pon úno 27, 2017 14:12

Zdravím, prosím jde vám někomu stáhnout matrika Nové Město nad Metují 114-7 - matrika N 1784-1836 ?
Mne se to vzdycky zasekne a nestahne se :-(
Bádám hlavně v okresech Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Pelhřimov, České Budějovice a Kroměříž
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod hanysta » pon úno 27, 2017 14:24

Zkusila jsem - vypadá to, že mi to jde. Máte dost volného místa na disku?
H.
hanysta
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte úno 11, 2014 13:55
Oblast pátrání: Nymbursko, Chrudimsko, Bydžovsko, Pardubicko, Jižní Morava

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod zedir » pon úno 27, 2017 14:51

hanucha píše:Zdravím, prosím jde vám někomu stáhnout matrika Nové Město nad Metují 114-7 - matrika N 1784-1836 ?
Mne se to vzdycky zasekne a nestahne se :-(


Mně se matrika bez problémů stáhne a také rozbalí.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod hanucha » pon úno 27, 2017 19:36

hanysta píše:Zkusila jsem - vypadá to, že mi to jde. Máte dost volného místa na disku?
H.

Dekuju, ja jsem pako :D zapomnela jsem, ze jsem si cosi kopirovala a nevysypala jsem kos. :roll:
Bádám hlavně v okresech Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Pelhřimov, České Budějovice a Kroměříž
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků