SOA Zámrsk - aktualizace

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Příspěvekod Petr.1965 » sob led 15, 2011 2:30

V SOkA HK žádné matriční knihy nehledej, to musíš do Zámrsku!! V HK mají pro Tebe využitelné sčítací operáty , z farního archivu snubní protokoly, knihy ohlášek, snubní doklady, úmrtní lístky,...jestli Ti tyhle názvy něco říkají....
Uživatelský avatar
Petr.1965
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob pro 13, 2008 12:44
Bydliště: Nový Bydžov

Příspěvekod aloe » sob led 15, 2011 15:59

Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Příspěvekod Phaare » sob led 15, 2011 19:58

Moc Vám děkuji :)
Hledat předky není ztráta času. Hledat předky je hledání ztraceného času.
Uživatelský avatar
Phaare
 
Příspěvky: 216
Registrován: úte říj 12, 2010 20:30
Bydliště: Nový Bydžov
Oblast pátrání: https://www.google.com/maps/d/edit?mid= ... cCQRkNTuAc

Re: Pro nedočkavce...

Příspěvekod hanucha » stř led 19, 2011 18:58

Petr.1965 píše:....právě jsem vyzkoušel fígl....při troše pozornosti a hloubavosti zaměníte v odkazu na stahování matrik Zámrsku pár čísílek...a máte matriku staženou - a odkaz na webu ještě není. Horní Jelení tam už je. Víc jsem nezkoušel.

Super, diky! Uz mam stazenou cast Javornice, skoda ze toho tam neni vic z toho, co potrebuju..
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž

Digitalizace v Zámrsku

Příspěvekod Petr.1965 » čtv led 20, 2011 19:09

K 14.1.2011 jsou také zdigitalizované a v badatelně na PC přístupné ještě matriky farností Chlumec nad Cidlinou, Kačerov, Mlékosrby, Solnice, Velký Uhřínov a Zdobnice.
Uživatelský avatar
Petr.1965
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob pro 13, 2008 12:44
Bydliště: Nový Bydžov

Příspěvekod Cibi » ned led 23, 2011 21:03

aoelcz píše:Matriky jsou v SOA zámrsk (http://www.archivzamrsk.cz/sbirkamatrik/inventar.pdf) nebo konkrétně odkaz na stažení http://www.archivzamrsk.cz/sbirkamatrik/digimatriky.pdf


Takže to znamená, že když v inventáři je matrika pro Horní Adršpach (ale v tom pdf digimatriky není), tak je možnost si ji pouze vypůjčit v badatelně? Chápu to dobře?
Uživatelský avatar
Cibi
 
Příspěvky: 34
Registrován: pon led 03, 2011 14:50
Bydliště: Planá nad Lužnicí

Příspěvekod Ewka » ned led 23, 2011 21:15

Cibi píše:
aoelcz píše:Matriky jsou v SOA zámrsk (http://www.archivzamrsk.cz/sbirkamatrik/inventar.pdf) nebo konkrétně odkaz na stažení http://www.archivzamrsk.cz/sbirkamatrik/digimatriky.pdf


Takže to znamená, že když v inventáři je matrika pro Horní Adršpach (ale v tom pdf digimatriky není), tak je možnost si ji pouze vypůjčit v badatelně? Chápu to dobře?




Ano, dokud matriky nejsou v seznamu digimatrik, nejsou ještě k dispozici pro stažení. Zámrsk postupuje podle oblastí, teď dělají Orlické Hory. Na Adršpach si zřejmě ještě počkáme...
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Příspěvekod Cibi » pon led 31, 2011 15:01

Ewka: Díky moc ;-)

ještě bych se chtěl zeptat, jak to nějak všechno probíhá. V archivech jsem bádal zatím jen na netu a rád bych se vydal do Zámrsku osobně. Nemohl by mi někdo napsat, jestli mám psát mail co bych si rád vypůjčil z inventáře nebo stačí, když přijedu a řeknu to na místě? (Badatelský řád jsem přečetl, ale nevím co a jak) :roll: Dík
Uživatelský avatar
Cibi
 
Příspěvky: 34
Registrován: pon led 03, 2011 14:50
Bydliště: Planá nad Lužnicí

Příspěvekod aloe » pon led 31, 2011 16:22

No to by mě osobně též zajimalo..:-)
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Zámrsk

Příspěvekod Petr.1965 » pon led 31, 2011 16:33

V Zámrsku se předem neobjednává, že by bylo totálně plno jsem ještě nezažil - jen jednou jsem dostal číslo šatní skříňky 23 tuším z 25. V pondělí a ve středu mají otevřeno 8.00-17.00, úterý a čtvrtek 8.00-15.00. Pozor - 12.00-13.00 mají oběd, v badatelně můžete zůstat, ale archiválie se v tuto dobu nepředkládají. Z webových stránek si stáhněte v PDF inv. seznam matrik, aby jste se tam zbytečně nezdržovali jejich vyhledáváním. Pokud pojedete vlakem, vystupuje se na zastávce Dobříkov u Chocně, tam je to pěšky trochu do kopečka kolem hřbitova a pak u prvního domku po levé straně doleva do slepé ulice ( je to teda spíš polňačka ) tak asi 15 minut chůze.
Uživatelský avatar
Petr.1965
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob pro 13, 2008 12:44
Bydliště: Nový Bydžov

Re: Zámrsk

Příspěvekod Cibi » pon led 31, 2011 19:02

Petr.1965 píše:V Zámrsku se předem neobjednává, že by bylo totálně plno jsem ještě nezažil - jen jednou jsem dostal číslo šatní skříňky 23 tuším z 25. V pondělí a ve středu mají otevřeno 8.00-17.00, úterý a čtvrtek 8.00-15.00. Pozor - 12.00-13.00 mají oběd, v badatelně můžete zůstat, ale archiválie se v tuto dobu nepředkládají. Z webových stránek si stáhněte v PDF inv. seznam matrik, aby jste se tam zbytečně nezdržovali jejich vyhledáváním. Pokud pojedete vlakem, vystupuje se na zastávce Dobříkov u Chocně, tam je to pěšky trochu do kopečka kolem hřbitova a pak u prvního domku po levé straně doleva do slepé ulice ( je to teda spíš polňačka ) tak asi 15 minut chůze.


Super, díky ;-) ještě poslední dotaz. V inventáři matriční knihy, kterou bych si rád půjčil je napsáno "lze predkládat od r. 2014". Nemohli by mi ten mikrofilm zapůjčit, kdybych jim předložil můj rodný list (kde je uvedena moje mamka) a rodný list mojí mamky (kde je uvedena moje prababička, která by v té knize měla být)?
Uživatelský avatar
Cibi
 
Příspěvky: 34
Registrován: pon led 03, 2011 14:50
Bydliště: Planá nad Lužnicí

Příspěvekod Zdenek » úte úno 01, 2011 19:58

Mikrofilm Vám určitě nepůjčí a nepomůže Vám, ani rodný list. To funguje jen na matrikách. Bohužel někdo omylem poslal matriku do archívu o něco dřív, a tím Vám ji znepřístupnil. Je na to, ale jeden fígl. Předpokládám, že víte jméno, a přibližný datum matriční události. Zažádejte si o vyhledání právě toho jednoho zápisu a máte vyhráno.Je to sice na hlavu postavené, ale funguje to.
Bohužel na tuto službu se dost dlouho čeká (asi 1-2 měsíce) Já už tak čekám zhruba měsíc a doufám, že se už brzy dočkám.

Ale klidně se zeptejte, třeba Vám to půjčí, ale dost bych se divil. Kdyby jste náhodou uspěl, tak se tím moc nechlubte, mohl byste tím oné ochotné osobě způsobit nepříjemnosti.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Cibi » čtv úno 03, 2011 18:27

Tak jsem dnes byl v Zámrsku a jelikož to bylo poprvé v "kamenném" archivu, tak se musím vyjádřit. (a možná poradit budoucím badatelům)

Před zámečkem je dostatek místa na parkování (bylo asi 12 aut a stále dost místa). Přijde se k bráně, zazvoní se a bzučák otevře dveře. Pak se jde přes celý dvůr zámečku, kde je okénko, kde sídlí "vrátnice" (nevím jak to jinak nazvat). Tam se zapíšete do knihy, ukážete průkaz totožnosti a dostanete klíček od skříňky. Pokud jste tam poprvé, budete mít doprovod ke skříňkám v patře zámečku. Do skříňky si dáte věci a vezmete si sebou co potřebujete (notebook, sešit s poznámkami, fotoaparát, průkaz totožnosti). Pak z šatny přejdete přímo do badatelny. Tam vyplníte badatelský list (případně se podepíšete do badatelského listu, pokud už jste tam byli). Do "žádanky" o archiválie vyplníte signaturu dané matriční knihy (z inventárního seznamu, který je na místě, nebo to můžete mít vypsaný z domova, abyste se nezdržovali s vyhledáváním). Potom si sednete na místo a za pár chvil k Vám přijde obsluha badatelny s vozíkem a archiváliemi. A bádáte, bádáte, bádáte :))

Nějaký postřehy: Vydává se prý jen 6 svazků (nebo kusů matriky, kusů map a podobně). Žádanka o archiválie se podává nejpozději do 13:30. U každého stolu jsou zásuvky, takže notebook na kabel, skenner nebo foťák je v poho. Na stole je i lampička, takže ikdyž je "bílá tma", tak vidíte dobře.

Ps. Sice jsem byl asi nejmladší badatel, ale všichni byli milí. :wink:
Uživatelský avatar
Cibi
 
Příspěvky: 34
Registrován: pon led 03, 2011 14:50
Bydliště: Planá nad Lužnicí

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod terminal » sob črc 07, 2012 8:49

Zdravím všechny... Prosím o radu: V srpnu se chystám do Zámrsku a v jejich badatelském řádu je cit.:
"Na osobu a den je možné zapůjčit ke studiu maximálně šest evidenčních jednotek, tzn. knih, kartonů, map atp"
Znamená to tedy, že pokud budu chtít např.: soupisy poddaných a na každý rok byl popsán jeden sešit (nebo kniha), zapůjčí mi tedy šest let které můžu (a taky nemusím) proštudovat za hodinu a hotovo ?
A ještě jeden dotaz. Zde
http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php?lang=cs&fondx=substring&submit=-+vyhledej+-&fond=Velkostatek+Her%E1lec&archivx=substring&archiv=&mistovzx=substring&mistovz=&puvodcex=substring&puvodce=&tpopisx=substring&tpopis=&od=&do=&tema=&temat=&vse=or
je soupis, co má archiv Zámrsk z velkst.Herálec. Je možno někde zjistit u těch pozemkových knih, kolik jich v archivu mají (tedy s čím bych mohl v archivu počítat)? Děkuji za rady.
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod ozana » sob črc 07, 2012 9:28

terminal píše:... zapůjčí mi tedy šest let které můžu (a taky nemusím) proštudovat za hodinu a hotovo ?

pak něco vrátíte a dostanete další
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků