MZA Brno - návštěva badatelny

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

MZA Brno - návštěva badatelny

Příspěvekod Branwen » pon pro 08, 2014 19:18

Hezký večer,

příští týden se chystám vydat do Brna kvůli gruntovnicím - ráda bych pro dědu k Vánocům vypsala historii "rodových chalup". Máte prosím někdo s bádáním v Brně zkušenosti? V archivu jsem ještě nikdy nebyla, zatím jsem ani nevytěžila všechno z matrik, takže se vůbec neorientuju v tom, jak to tam funguje... Zkoušla jsem hledat tady na fóru, ale nic moc relevantního jsem nenašla, kdyžtak mne prosím odkažte. Úplně blízko to do Brna nemám, tak bych tam nerada jela zbytečně.

1) Má vůbec cenu tam takhle před Vánoci jezdit? Nebude tam už od rána plno? (Zarezervovat si místo po internetu předpokládám nejde, že?)
2) Je stanovený nějaký čas, po němž už nelze objednávat knihy? Nebo lze objednávat průběžně celou otvírací dobu?
3) Jak probíhá objednávání knih? Stačí mi vědět, že mě zajímá fond F, velkostatek Telč, a u přepážky mi dají k dispozici seznam konkrétních knih, kde si už najdu urbáře / pozemkové knihy k hledaným obcím? Nebo je potřeba předem napsat dotaz e-mailem na konkrétní inventární čísla? Musím si objednat všechny knihy najednou, nebo lze i postupně během dne?
4) Je fotoaparát v badatelně problém, nebo jej běžně povolují? Je případně možné mít i stativ? (Kdesi jsem četla, že někde stativ nepovolují, netuším proč.)
5) Pokud by měl zrovna někdo knihu zarezervovanou tím způsobem "na 30 dní", ale dotyčný tam zrovna nebyl, půjčí mi ji? Nebo pokud je kniha v rezervaci, je pro ostatní nepřístupná?
6) Něco dalšího, co bych měla vědět / mít s sebou?

Pravděpodobnost je sice mizivá, ale přesto to zkusím - nemáte prosím náhodou někdo nafocené gruntovnice obcí Pavlov (velkostatek Telč, možná Třešť) a Sedlejov (velkostatek Telč)?

Mockrát děkuji i za částečnou odpověď,
Branwen
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: MZA Brno - návštěva badatelny

Příspěvekod Kašpar » pon pro 08, 2014 20:13

Nevím, jak to chodí v Brně. ale naznačím jak to chodí v mě bližším archivu, alespoň zčásti.
1) zda to má cenu ? těžko odpovědět - dle toho, jak hluboko a podrobně chcete bádat atd.
2) v "mém" archivu je výpujční doba v úřední hodiny od 8 do 17 hod., mimo doby oběda ( 11-12.30 hod.). Doba se může v každém archivu lišit.
3) nejdříve vyplníte badatelský list ( nutno mít občanský průkaz). Poté, pak-li to to nemáte zjištěné předem, si vyžádáte inventáře k jednotlivým fondům ( archivy obcí,
fondy farních úřadů apod.). V nich si zjistíte, co vlastně mají ve fondu, co je z toho přístupné, a hlavně si vypíšete, spolu s názvem
jednotlivých archiválií i jejich signatury ( čísla knih či kartonů). Po výpisu signatur vyplníte u pracovníka či pracovnice badatelny archivu
žádanku o zapůjčení archiválií.
4) Obecně je fotoaparát v badatelně tolerován, samozřejmě bez blesku. Stativ - obecně lze, záleží na domluvě s obsluhou badatelny.
5) Pokud by měl někdo rezervovanou na 30 dní, neměli by ji jinému badateli půjčit, ale za obsluhu jednotlivých archivu nemohu ručit. Může se stát, že nepůjčí.
6) Pokud máte z jiného archivu rukavice, jsou vítány, ale - obecně - nejsou vyžadovány. Mimo známého požadavku vídeňského archivu, jenž bez nich nepůjčí ani papír.
Myšleny jsou rukavice jemné, bílé, snad podobné plesovým, ale krátké. Ne každý má suché ruce, a papír je stále jen papír a trpí i potem.
7) Lze mít s sebou notebook. Samozřejmý je klid s ohledem na ostatní badatele. Většinou nelze vyžadovat službu či pomoc při čtení starých textů, či rešerše.
Blíže viz zde -a, http://www.mza.cz/pruvodce-pro-verejnost
b, http://www.mza.cz/badatelsky-rad
c, http://www.mza.cz/fondy-pomucky
Více snad poradí Brňáci a z blízkého okolí.

P.S. Nechci Vás odrazovat, ale zvažte, zda Vám takto strávený čas a úsilí stojí za to.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: MZA Brno - návštěva badatelny

Příspěvekod Branwen » pon pro 08, 2014 20:38

Děkuji!

Moje představa - možná naivní - je, že přijedu, v seznamu archiválií k velkostatku Telč si vyhledám gruntovnice, které mě zajímají (doufám, že se vejdu do limitu pěti knih na den, snad je mají vedené pro nějaká delší období), celé si je jen nafotím a bádat budu až doma. Vím přesně, co hledám, a je mi jasné, že těch nových informací moc nebude; bohužel k těmto datům se jinde než v Brně zatím nedostanu :( Takže ta otázka, zda to má cenu, spíš směřovala na to, jaká je v předvánočních dnech obecně návštěvnost, aby na mě vůbec zbylo místo.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: MZA Brno - návštěva badatelny

Příspěvekod Kašpar » pon pro 08, 2014 20:42

Tak to nedokážu odpovědět,nejsem místní.
Snad odpoví místní nebo poblíž bydlící.
Třeba by pomohl telefonát přímo do MZA.
ed.: ještě mě napadly kroniky, někdy v nich lze nalézt nečekané podrobnosti i o dřívějších majitelích či nájemnicích.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: MZA Brno - návštěva badatelny

Příspěvekod Claricia » pon pro 08, 2014 20:54

Gruntovnice člověk dostane po cca dvouhodinovém čekání, možná by stálo za to do archivu zavolat a domluvit se předem, o které máte zájem. Pokud je to velkostatek Telč, tak tam pozor, mám pocit, že něco je ve fondu C17 (pozemkovky) a něco přímo ve fondu panství Telč (F239). O které vesnice na Telčsku se jedná?

Jo, už jsem si to pořádně přečetla. Pavlov ani Sedlejov nemám, ale oboje by dle lánového rejstříku mělo být panství Telč.

Ještě upozorním: Pozemkové knihy jsou v MZA Brno v samostatném fondu, nejsou ve fondu velkostatku. Jedná se o fond C17, takže je nutné si říct právě o tyhle inventáře. Urbáře (které jsou ve fondu panství, tedy v případě Telče F239) jsou nafocené na mikrofilmech, takže ty donesou do 20 minut.

Jinak mám nafocený urbář panství Telč 1582 a 1650, Sedlejov mám z toho staršího určitě, na Pavlov se musím podívat (edit: Pavlov mám, ale špatně nafocený), mladší nemám roztříděný podle obcí, takže to bude na dýl.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: MZA Brno - návštěva badatelny

Příspěvekod Branwen » úte pro 09, 2014 0:44

Ha, takže zrada. Já jsem si říkala, že to určitě nebude tak jednoduché. Díky za info! Pod "Fondy justiční správy soudů, státních zastupitelství a prokuratur na úrovni zemské a krajů" bych opravdu pozemkové knihy nehledala :roll:
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků