Vojenský archiv

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Vojenský archiv

Příspěvekod lukyrauch » pát čer 13, 2014 11:19

Dobrý den, vím, že byl archiv letos zavřený pro veřejnost a že se bude opět otevírat někdy o letních prázdninách... Chtěl bych se zeptat, jak to v něm funguje? Když předložím jméno a třeba datum narození, mohou mi ukázat nějakou "složku" o mém předkovi? Děkuji za rady
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned čer 15, 2014 5:56

Dobré ráno,
pokud se ho podaří najít, tak najdou většinou kmenový list.... Hodně jsme se tady o tom bavili...
Např. zde:
viewtopic.php?f=16&t=8114&p=37954&hilit=vojensk%C3%BD+list#p37954
(najděte si na fóru)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod PomněnkaPrvní » stř črc 16, 2014 20:45

Dnes mi pan ředitel napsal, že se omlouvá, že mají vše sbaleno v krabicích a stěhují se. Mám si žádost (mail) poslat po září 2014. Napsala jsem vše, co o předkovi vím (jméno, příjmení, datum narození, místo narození, datum úmrtí, předpokládaný věk, v němž narukoval, domněnku, že ve válce nebyl zraněn a informaci, že zde nepadl).
Uvidíme, zda budu mít štěstí. Dost lidí různě píše, že jim přišla informace, že kmenový list se nedochoval...
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod hozacwa » pon črc 21, 2014 16:10

nenechte se odradit obdobnými informacemi; je to všechno jako jinde ve státní byrokracii (tím nechci napadat velmi aktivní přístup VHA, který opravdu vychází žadatelům vstříc); také jsem si někde přečetl zaručené informace, které ročníky (podle data narození) vojáků byly skartovány, a nakonec jsem se všemi třemi zájmovými osobami (údajně skartovanými) uspěl - skartovány nebyly, obdržel jsem od VHA kompletní kopii kmenového listu a všechny další součásti spisu na dané osoby. všude čas od času probíhají skartace, někdy i omylem.
pokud je mají, určitě dodají.
H.
hozacwa
 
Příspěvky: 237
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Vojenský archiv - Databáze padlých v 1. sv. válce

Příspěvekod Ewka » pát úno 13, 2015 15:40

Od 10. 2. 2015 jsou zde zveřejněny údaje k vojákům, kteří padli nebo zůstali nezvěstní v letech 1914 až 1915 (údaje za rok 1914 jsou již opravené, údaje za rok 1915 budou opravené do konce roku 2015) . Jedná se o vojáky, pocházející z území bývalého Československa (Češi, Slováci, Němci, Rusíni, Maďaři atd.). Myšlenkou vytvoření databáze padlých se začali pracovníci archivu zabývat již v roce 2009 (viz. Ročenka VHA 2009, s. 242-246, Pracovní cesta do vídeňského Kriegsarchivu…).První část databáze padlých v roce 1914, vznikala v letech 2012-2013. V roce 2014 došlo ke sjednocení i upřesnění některých zapsaných údajů (hlavně místních názvů) a k dokončení databáze za rok 1915. Práce na databázi pokračují.

http://www.vuapraha.cz/fallensoldierdatabase
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Dana Schubertová » sob úno 14, 2015 17:59

Báječné. Mám pradědečka, který padl neznámo kde a byl prohlášen soudem za mrtvého k 31.12.1915 - důvod nezvěstný. Před pár lety mi odpověděli z VHA, že nemohou nic moc najít. A tak jsem zkusila pradědečka vyhledat ve výše uvedeném odkazu. A našla! Datum úmrtí je upřesněn, příslušnost k útvaru je uvedena a i místo úmrtí je uvedeno Rusko. Důvod zůstal: nezvěstný. A ještě jedna perlička: zemřel 8.9.1915 a jeho vnuk, tedy můj otec, se narodil 10.9.1935. Přeji všem hodně úspěchů v hledání.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Kasr » sob úno 14, 2015 18:37

To si vážně myslíte že je skutečně Váš pradědeček, může to být kdokoliv. Pokud chcete něco najít tak hledejte s minimem zadání.
Nejlepší hledání je zadat jen místo narození, to ví každý kdo hledá a pak si může vybrat, pokud má z čeho.
Kasr
 
Příspěvky: 172
Registrován: pon lis 05, 2012 20:49

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod PomněnkaPrvní » sob úno 14, 2015 19:49

Juchů, díky, podle místa narození (bez vyplnění jména) mě to nenapadlo :oops:

U všech totiž místa narození znát nemusím a když jméno má různé podoby, nemohla jsem ho najít.

Takto jsem napsala jenom "Trenčín" a našlo mi to padlé nejen z Trenčína, ale i z okresu Trenčín.

Takže jsem našla svého předka a ještě se dozvěděla, že se narodil v obci Dolnie Zariečie :D
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Dana Schubertová » ned úno 15, 2015 14:50

Kasr píše:To si vážně myslíte že je skutečně Váš pradědeček, může to být kdokoliv. Pokud chcete něco najít tak hledejte s minimem zadání.
Nejlepší hledání je zadat jen místo narození, to ví každý kdo hledá a pak si může vybrat, pokud má z čeho.

Ano, je to můj pradědeček. Do vyhledávače jsem zadala jen jméno a příjmení + jsem si vybrala padlé v 1. sv. válce. Vyběhli, pokud si dobře pamatuji 4 padlí stejného jména i příjmení. Jen ten můj měl datum narození a to se shodovalo s datem narození mého pradědečka a ještě souhlasilo místo narození. Myslím, že míst narození s názvem Zlaté slunce, v republice moc není.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod hanysta » pon bře 02, 2015 19:25

Dobrý večer,
na stránkách VUA Praha doplněny inventáře http://www.vuapraha.cz/node/61 .
Velmi užitečné.
H.
hanysta
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte úno 11, 2014 13:55
Oblast pátrání: Nymbursko, Chrudimsko, Bydžovsko, Pardubicko, Jižní Morava

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod czluny » úte bře 03, 2015 18:08

Ano na tu adresu podatelna-vua@army.cz
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod lukyrauch » úte bře 03, 2015 20:07

Zdravím, já jsem do Vojenského archivu psal žádost před 4 měsíci, už mi tedy dávno přišla- ale posílal jsem ji na adresu podatelna@vuapraha.cz...
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod czluny » úte bře 03, 2015 23:08

Nejde! Nekdy okolo konce roku 2014 menili email! Pozor nutno pouzit tu novou!
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Dagmar8 » stř bře 04, 2015 0:15

Psala jsem na tuhle podatelna-vua@army.cz. přijde to poštou, tak nezapomeňte adresu :D
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Zora » stř bře 04, 2015 9:05

POZOR ! Změna e-mailové adresy
Napsal uživatel admin dne Út, 12/02/2014 - 11:01.
Dne 2.12.2014 od 11:00 dochází ke změně e-mailové adresy na podatelna-vua@army.cz

Omlouváme se za případné komplikace.

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků