Vojenský archiv

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Ewka » úte čer 23, 2015 22:09

sHImi píše:Zdigitalizovaná kartotéka padlých v 1. světové válce

http://vuapraha.cz/node/69

Pokud jsem zaspal, tak se omlouvám :oops:

Díky moc!
Ewka

Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Příspěvekod Míla » úte čer 23, 2015 23:03

Díky za kartoteku, ale praděda jsem nenašla, asi se vypařil.
Míla

Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Příspěvekod ganik » pon říj 26, 2015 11:02

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat zda jste někdo byli osobně ve vojenském archivu v Praze? Jak to tam chodí a jestli si musím nějak dopředu domluvit co chci prohlížet?

Děkuji Hanka
ganik

Oblast pátrání: Černovice (okres Blansko), Štěpánov nad Svratkou, Bochoř, Troubky, Čechovice, Domaslavice, Bílá Lhota, Veselíčko

Příspěvekod korinka12 » pát úno 05, 2016 19:31

Dobrý den.Cchi se zeptat,jestli je šance najít něco o manželovo dědovi,který padl v druhé světové válce u Stalindradu?Vím jen příjmení,byl to Němec.V rodině manžela o tom nemluví,asi proto,že babička byla mladá a vzala si pak jiného muže a ten si otce manžela osvojil a má nynější příjmení.
korinka12

Oblast pátrání: Stará Huta,Nova Huta,Černá Hora,Bihor(vše Rumunsko),Užhorod,Luta)vše Ukrajina),Sobrance,Bežovce,Koromľa(Východní Slovensko),Teplice,Rtyně,Žatec,Louny,Litoměřice

Příspěvekod Ewka » pát úno 05, 2016 19:53

Doporučuji obrátit se na: https://www.its-arolsen.org/en/inquirie ... index.html

mě s podobným problémem velmi pomohli!
Ewka

Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Příspěvekod korinka12 » pát úno 05, 2016 21:14

děkuji moc,určitě zkusím:-)
korinka12

Oblast pátrání: Stará Huta,Nova Huta,Černá Hora,Bihor(vše Rumunsko),Užhorod,Luta)vše Ukrajina),Sobrance,Bežovce,Koromľa(Východní Slovensko),Teplice,Rtyně,Žatec,Louny,Litoměřice

Příspěvekod petra28 » pát dub 29, 2016 7:19

Oživím téma a přidám svoji trošku do mlýna. Zažádala jsem si mailem začátkem dubna o veškeré dokumenty týkající se mých prastrýců. Jeden se narodil v roce 1882 a druhý 1892. Ředitel archivu mi napsal, že většina dokumentů z těch let byla skartována, ale že mám poslat ještě souhlas s úhradou služeb - to mi už bylo jasné, že něco přijde, že tam něco mají :) Včera přišel doporučený dopis a v něm 25 listů ofocených dokumentů - záznamy z legií, zdravotní záznamy, dokonce i 1 dopis. Za hodinu hledání si naúčtovali 100 Kč + částku 145 Kč za ofocení, celkem tedy za 25 listů 245 Kč.
A teď se zeptám - má cenu žádat si o dokumenty mého pradědy, který se narodil 1892, v legiích nebyl a ani nepadl? Budou tam něco mít nebo je to zbytečná snaha? Kmenový list bude skartovaný, ale mohlo by tam být ještě něco dalšího? Ještě mě napadlo, že bych mohla požádat o dokumenty o mém dědovi, narozeném 1920, který byl chvíli vojákem z povolání. Myslíte, že něco tak "novodobého" mají taky? Pravda, mohla jsem to vzít všechno jedním vrzem a zeptat se na všechny muže zároveň, ale docvaklo mi to bohužel až včera večer.
petra28

Příspěvekod ductrix » pát dub 29, 2016 7:36

Dobrý den, já bych to zkusila, můj praděda je r. 1887 a také se dokumenty našly.
Ty Marcela
ductrix

Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Příspěvekod petra28 » pát dub 29, 2016 7:47

No ono mi to totiž přijde nějaké divné - rok 1882 skartován není, rok 1892 je - a k tomu vojákovi nar. 1892 toho přišlo víc než k tomu staršímu. Tak mi to přijde jako "tyto roky nežádejte, je to skartované" = nepřidělávejte nám práci :)
petra28

Příspěvekod Zora » pát dub 29, 2016 8:17

ale ne, měla jste jen a jen štěstí :-)))
Podívejte se do starších příspěvků, kolika tazatelům odpověděli , že se opravdu doklady nedochovaly z důvodů skartace.
Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod petra28 » pát dub 29, 2016 8:24

Já jsem samozřejmě za to ráda, nejsem nevděčnice :) Jen mě to zarazilo, ale četla jsem to pak ještě všechno jednou a pochopila bych to tak, že v 70. a 80. letech úředníci skartovali jen kmenové listy vojáků. Některé jiné záznamy se možná tedy dochovaly, třeba zdravotní záznamy atd. V dopise, stručně řečeno, píšou, že pokud voják neměl důstojnickou hodnost, tak těch dokumentů moc nebude + ta skartovaná léta k tomu. Ale každý list dobrý, mně osobně ty údaje mnohé objasnily a bylo v nich i to co bych nečekala.
petra28

Příspěvekod Zora » pát dub 29, 2016 8:27

budu to muset taky absolvovat - doteď jsem se tomu vyhýbala....
K té skartaci - to vždycky probíhá tak, že se nějaké krabice zatoulají... a dodatečně pak skartovány nejsou. Ve vídeňském archivu se třeba dochovalo pár policejních příhlášek (období se nepamatuju) jen proto, že byly v době skartace na nějaké výstavě...

Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod petra28 » pát dub 29, 2016 10:51

Dneska jsem si požádala ještě o údaje o 3 vojácích a napsali mi, že kvůli enormnímu zájmu o osobní data vojáků negarantují lhůtu odpovědi 30 dní. Ale počkám si, to jen tak pro ostatní, kdybyste žádala, tak ať víte.
petra28

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát dub 29, 2016 12:14

fakt by se jim vyplatilo to naskenovat- nedělají nic jiného než hledají...
TY Karolina
Karolina Vernerova

Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Příspěvekod petra28 » pát dub 29, 2016 13:13

To by se jim právě nevyplatilo, když si za hodinu hledání berou 100 Kč :) To by pak všichni ti hledači byli bez práce - naskenovali by a mohli by dát výpověď. Když hledá 1 osoba 7 hodin denně, tak to je 700 za den do kasy ministerstva obrany. Krát 21 dní pracovních = 14700 Kč. A teď kolik tam těch hledačů pracuje... To jen tak pro pobavení, jak si ten systém představuju já :)
petra28

PředchozíDalší

Zpět na O archivech