Vojenský archiv

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod zeter » čtv dub 20, 2023 10:07

hm, a tenhle odkaz mi taky funguje, ale jen omezeně, listovat nelze... (a prozměnu se mi teď vůbec nenačtou ty výsledky vyhledávání "novák")... to jsou zase nějaké skvrny na slunci, a nebo spíš jak se v tom vrtali, tak to neoptimalizovali, a některé prohlížeče se na tom zaseknou.
Akutně nepotřebuju nic, poradil jsem si skrz ANNO, ale kdyžtak se ozvu, dík.
zeter
 
Příspěvky: 3297
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Zora » čtv dub 20, 2023 10:10

Mně zas strašně dlouho naskakuje MZA...
Tak třeba to za chvíli bude OK. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod zedir » čtv črc 27, 2023 2:41

Chci zapátrat po vojenských záznamech svých pradědů, ale jedná se o ročníky 1877, 1884, 1894 a 1895, tak bych se tu rád zeptal, jaké máte zkušenosti, zda má u posledních dvou ročníků vůbec smysl na VÚA-VHA psát nějakou žádost, když archiv uvádí, že je to "téměř bezpředmětné" (takto stále zůstává malá šance a ne dantovské "zanechte naděje, kdo vstupujete"). Druhá otázka týkající se tohoto archivu je vůbec to, jak jej vlastně má zájemce zkontaktovat? Nejsem z jejich webu zrovna dvakrát moudrý. Předpokládám, že badatelský řád, list i žádanka se týkají jen osobní návštěvy v badatelně (na výlet do naší matičky stověžaté se opravdu nechystám), takže postačí napsat obyčejný e-mail dle základních pokynů na podatelna-vua@army.cz? Pak dále vůbec nechápu, co má archiv co společného s datovými schránkami, a jak si archiv chce ověřit, zda daný člověk datovku má, nebo nemá, to si bude každou žádost kontrolovat dle živnostenského rejstříku? A proč vůbec? Nemám nejmenší chuť si zprovoznit datovku, kterou mám jen proto, že úřady nejsou schopné si během několika let sdělit informaci, že mám živnost zrušenou (nikoliv jen přerušenou), takže jako by nikdy neexistovala (já vím, jsem nevyléčitelný romantik a snílek, když očekávám rychlejší práci našich úřadů). A navíc čirou náhodou jsem narazil na článek, v němž se píše:
Po potěšující zprávě je třeba si sjednat v archivu schůzku. Není to otázka ze dne na den, ale obvykle v řádu několika týdnů. Podle vytíženosti archivářů a s přihlédnutím ke kapacitám badatelny.

Opět ale předpokládám, že rešerše a zaslání kopií kmenových listů archiv zprostředkovává dále dle ceníku, a v onom článku se zase jedná jen o případ, kdy sami za sebe plánujeme osobní návštěvu, tedy že tato není mandatorní. A poslední dotaz - předpokládám správně, že zde není zapotřebí dokládat žádnou příbuznost (jelikož se jedná o limity nad 100 let). Delší dobu jsem se genealogii moc nevěnoval a ztratil jsem přehled, co kde platí a co se změnilo, jednak očividně kvůli datovkám, dále možná kvůli GDPR, dále např. interní změny v archivu atd., takže nevím, zda někdo byrokratickou džungli prosekal a lépe se v ní dýchá, nebo naopak zhoustla a sotva se jí dá projít a na každém kroku nám nohy svazuje nějaká úřednická liána.

Předem díky za potvrzení, ujasnění či opravu.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod filmovymaniak » čtv črc 27, 2023 11:26

Nedávno jsem poslal dotaz na svého prapradědu narozen 1876, odpověď přišla emailem s PDF- kem, kopie kmenových listů a faktura. Musím končit, jestli máte zájem dám sem i ceník za služby, vyhledal bych tu fakturu.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod zburget » čtv črc 27, 2023 17:06

zedir píše:Delší dobu jsem se genealogii moc nevěnoval a ztratil jsem přehled, co kde platí a co se změnilo, jednak očividně kvůli datovkám, dále možná kvůli GDPR, dále např. interní změny v archivu atd., takže nevím, zda někdo byrokratickou džungli prosekal a lépe se v ní dýchá, nebo naopak zhoustla a sotva se jí dá projít a na každém kroku nám nohy svazuje nějaká úřednická liána.
Pokud jsem nic nepřehlédl, odpovím "vojenským" způsobem: "Po dobu vaší nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo"! :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod zedir » čtv črc 27, 2023 23:44

Děkuji oběma moc za informace a když si dovolím být off-topic, upřímně doufám, že se opravdu nic zvláštního nestalo, aby to nakonec nedopadlo nějak takto...

„Pane veliteli po dobu mé služby se nestalo nic zvláštního, akorát jsme zlomili násadu od lopaty.“

„To nic, a proč jste ji zlomili?“

„Zakopávali jsme služebního psa.“

„Hrome, a co se mu stalo?“

„Přejeli ho hasiči.“

„Bože, co tady dělali hasiči?“

„Hasili muničák.“

„Člověče proč ste mi to neřek hned?!“

„No já vám to řeknu hned a vy se mi tu zastřelíte jako major Veselý“


Když už budu psát na VÚA, zkusím se zeptat i na prapradědu (1847). Třeba to vyjde, třeba ne, ale aspoň budu vědět, jak se věci mají...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Stagha » pát črc 28, 2023 12:58

Dobrý den,
řídila jsem se podle toho: https://www.neznamo.cz/genealogie/jak-z ... -vojacich/
do měsíce Vám odpoví, poprvé a podruhé mi byl kmenový list zaslán bez poplatku. Po třetí už jsem za vyhledání platila a když jsem žádala po čtvrté bylo mi řečeno, že materiály v takovém objemu neposílájí a mám se stavit osobně (chtěla jsem legionářský spis bratra mého pradědečka). Takže příští týden si dělám výlet do Prahy do archivu, ale nějak nejsem moudrá z té jejich žádanky, nevím jestli ke každému spisu mám vypsat žádanku zvlášť nebo to napsat do jedné. Protože když už tam budu, chci toho dohledat co nejvíce, mám cca 8 legionářů v rodokmenu. Co to bude stát netuším, ale bezplatně si to můžu nafotit.
ŠK

zedir píše:Chci zapátrat po vojenských záznamech svých pradědů, ale jedná se o ročníky 1877, 1884, 1894 a 1895, tak bych se tu rád zeptal, jaké máte zkušenosti, zda má u posledních dvou ročníků vůbec smysl na VÚA-VHA psát nějakou žádost, když archiv uvádí, že je to "téměř bezpředmětné" (takto stále zůstává malá šance a ne dantovské "zanechte naděje, kdo vstupujete"). Druhá otázka týkající se tohoto archivu je vůbec to, jak jej vlastně má zájemce zkontaktovat? Nejsem z jejich webu zrovna dvakrát moudrý. Předpokládám, že badatelský řád, list i žádanka se týkají jen osobní návštěvy v badatelně (na výlet do naší matičky stověžaté se opravdu nechystám), takže postačí napsat obyčejný e-mail dle základních pokynů na podatelna-vua@army.cz? Pak dále vůbec nechápu, co má archiv co společného s datovými schránkami, a jak si archiv chce ověřit, zda daný člověk datovku má, nebo nemá, to si bude každou žádost kontrolovat dle živnostenského rejstříku? A proč vůbec? Nemám nejmenší chuť si zprovoznit datovku, kterou mám jen proto, že úřady nejsou schopné si během několika let sdělit informaci, že mám živnost zrušenou (nikoliv jen přerušenou), takže jako by nikdy neexistovala (já vím, jsem nevyléčitelný romantik a snílek, když očekávám rychlejší práci našich úřadů). A navíc čirou náhodou jsem narazil na článek, v němž se píše:
Po potěšující zprávě je třeba si sjednat v archivu schůzku. Není to otázka ze dne na den, ale obvykle v řádu několika týdnů. Podle vytíženosti archivářů a s přihlédnutím ke kapacitám badatelny.

Opět ale předpokládám, že rešerše a zaslání kopií kmenových listů archiv zprostředkovává dále dle ceníku, a v onom článku se zase jedná jen o případ, kdy sami za sebe plánujeme osobní návštěvu, tedy že tato není mandatorní. A poslední dotaz - předpokládám správně, že zde není zapotřebí dokládat žádnou příbuznost (jelikož se jedná o limity nad 100 let). Delší dobu jsem se genealogii moc nevěnoval a ztratil jsem přehled, co kde platí a co se změnilo, jednak očividně kvůli datovkám, dále možná kvůli GDPR, dále např. interní změny v archivu atd., takže nevím, zda někdo byrokratickou džungli prosekal a lépe se v ní dýchá, nebo naopak zhoustla a sotva se jí dá projít a na každém kroku nám nohy svazuje nějaká úřednická liána.

Předem díky za potvrzení, ujasnění či opravu.
Uživatelský avatar
Stagha
 
Příspěvky: 419
Registrován: úte bře 05, 2013 13:37
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Lounsko, Rakovnicko, okolí Olešnice na Moravě, Kolínsko, Berounsko, Příbramsko, okolí Mělníku, Staré Boleslavi, Mladé Boleslavi, Lysé nad Labem

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Stagha » pát črc 28, 2023 13:03

Ptala jsem se na praprapradědečka, ročník 1842, nedohledali ho, odkázali mě na archiv ve Vídni, ale zkuste případně tento odkaz: https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library pár sourozenců mých předků jsem tam našla :)

...
Naposledy upravil Stagha dne pát črc 28, 2023 16:32, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Stagha
 
Příspěvky: 419
Registrován: úte bře 05, 2013 13:37
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Lounsko, Rakovnicko, okolí Olešnice na Moravě, Kolínsko, Berounsko, Příbramsko, okolí Mělníku, Staré Boleslavi, Mladé Boleslavi, Lysé nad Labem

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod zburget » pát črc 28, 2023 13:31

Stagha: Nevkládejte do citací v odpovědích zbytečné a s vaší odpovědí nesouvisející pasáže!!! Takové jednání je považováno za tapetování fóra a na jiných fórech byste za něco takového už bez varování vyfasovala BAN.
Pokud odpovídáte na nějakou konkrétní věc, nechejte v citaci pouze relevantní kousek.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod filmovymaniak » sob črc 29, 2023 11:22

Stagha píše:Ptala jsem se na praprapradědečka, ročník 1842, nedohledali ho, odkázali mě na archiv ve Vídni, ale zkuste případně tento odkaz: https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library pár sourozenců mých předků jsem tam našla :)

...


Našla jste na FS toho pra...dědečka,? Pokud ne , dívala jste se podlé pluků? Máte u něj v matrikách název vojenské jednotky, nebo ne.

Já měl u pra..dědy jen propuštěný voják, nejprv jsem zkusil pěší pluk , pod jehož verbovací obvod spadal a našel ho tam, měl tam i že ho převeleli k jiné jednotce.
našel jsem tedy 2 jeho kmenové listy, nebo raději přesněji jejich 1. strany, ta druhá se většinou na FS nenachází
Nebo tam je poznámka naverbován v obvodu pěšího pluku č. .. pro potřeby pluku jiného.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod zedir » sob črc 29, 2023 15:07

Stagha píše:Dobrý den,
řídila jsem se podle toho: https://www.neznamo.cz/genealogie/jak-z ... -vojacich/
do měsíce Vám odpoví, poprvé a podruhé mi byl kmenový list zaslán bez poplatku.


Děkuji za odkaz, kdysi jsem ho četl (ostatně se jedná o web bývalé členky fóra), ale od té doby jsem na něj úspěšně zapomněl. Děkuji i za tu vlastní zkušenost, že byly kmenové listy zaslány bez poplatku. Míval jsem představu, jak drahé to všechno bude, ale naopak zjišťuji, že je to mnohem levnější, než jsem se odvažoval doufat. Začínám proto i uvažovat nad tím, že bych se optal na příbuzné legionáře. Mezi přímými předky sice žádného nemám, ale řada byla z bočních větví rodiny a z vyprávění pamětníků vím, že se kvůli něčemu rozkmotřily rodiny legionářů a rodiny vojáků bojujících za monarchii, z kmenových listů sice příčinu nevyčtu, ale přiblíží mi to všechny zúčastněné strany... Takže děkuji za rady a odkazy všem.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Stagha » stř srp 02, 2023 13:08

Dobrý den, prapra..dědečka ročník 1842 jsem tam bohužel nenašla, ale našla jsem tam jiné předky. Zatím jsem vždy hledala jen v seznamu podle abecedy.
Dáte sem odkaz na záznamy podle pluků? Zkusím se podívat tam.
Děkuji
Uživatelský avatar
Stagha
 
Příspěvky: 419
Registrován: úte bře 05, 2013 13:37
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Lounsko, Rakovnicko, okolí Olešnice na Moravě, Kolínsko, Berounsko, Příbramsko, okolí Mělníku, Staré Boleslavi, Mladé Boleslavi, Lysé nad Labem

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod filmovymaniak » pát srp 04, 2023 11:08

Dobrý den,
v tom oddíle podle abecedy pro Čechy a Moravu je jen zlomek, drtivá většina je pod pluky či prapory
pro rakouskou armádu je tento odkaz
https://www.familysearch.org/search/cat ... d%3A344634
jednotky vyhledávám a třidím v políčku "author name" vlevo

pro vyhledávání dragounských jednotek jsem zadal "dragon*"

tady je odkaz na 2. dragounský pluk a přehled všeho, co pro něj mají, pro kmenové listy
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Lupina » stř dub 10, 2024 19:03

Dobrý den, nevím jestli to tady někde bylo, ale spousta vojenských matrik je online na https://www.vuapraha.cz/badatelna/fondy - poslední odkaz dole jsou matriky jak staré i posádkové města tak i z doby 1. sv. války které nejsou ještě na Krameriovi. Je to jen uživatelsky ne příliš šťastné - musí se pořád rozklikávat aby se načetly další a jednotlivé matriky jsou naskenované po 50 snímcích, ale jdou stáhnout např. do PDF.
Uživatelský avatar
Lupina
 
Příspěvky: 52
Registrován: úte úno 25, 2014 13:35
Oblast pátrání: okres Kroměříž: Holešovsko, Bystřice pod Hostýnem, Roštín, + okolí, Přerovsko: Tučín, Čechy

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod zatec » čtv dub 11, 2024 14:10

Poslední odkaz dole jde rozkliknout a obsahuje jen tento popis:

Název: Vojenské církevní matriky (sbírka)
NAD: 306
Časový rozsah: 1709 - 1949
Velikost v bm: 60,68
Velikost digitálních archiválií v bytech: 0 B
Pečující instituce: Vojenský historický archiv
Poslední aktualizace: 11.04.2024 11:56:52


Přihlásil jsem se přes bankovní identitu a je to stále stejné. Asi dělám něco špatně.
zatec
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků