Vojenský archiv

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod petra28 » pát dub 29, 2016 7:19

Oživím téma a přidám svoji trošku do mlýna. Zažádala jsem si mailem začátkem dubna o veškeré dokumenty týkající se mých prastrýců. Jeden se narodil v roce 1882 a druhý 1892. Ředitel archivu mi napsal, že většina dokumentů z těch let byla skartována, ale že mám poslat ještě souhlas s úhradou služeb - to mi už bylo jasné, že něco přijde, že tam něco mají :) Včera přišel doporučený dopis a v něm 25 listů ofocených dokumentů - záznamy z legií, zdravotní záznamy, dokonce i 1 dopis. Za hodinu hledání si naúčtovali 100 Kč + částku 145 Kč za ofocení, celkem tedy za 25 listů 245 Kč.
A teď se zeptám - má cenu žádat si o dokumenty mého pradědy, který se narodil 1892, v legiích nebyl a ani nepadl? Budou tam něco mít nebo je to zbytečná snaha? Kmenový list bude skartovaný, ale mohlo by tam být ještě něco dalšího? Ještě mě napadlo, že bych mohla požádat o dokumenty o mém dědovi, narozeném 1920, který byl chvíli vojákem z povolání. Myslíte, že něco tak "novodobého" mají taky? Pravda, mohla jsem to vzít všechno jedním vrzem a zeptat se na všechny muže zároveň, ale docvaklo mi to bohužel až včera večer.
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod ductrix » pát dub 29, 2016 7:36

Dobrý den, já bych to zkusila, můj praděda je r. 1887 a také se dokumenty našly.
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod petra28 » pát dub 29, 2016 7:47

No ono mi to totiž přijde nějaké divné - rok 1882 skartován není, rok 1892 je - a k tomu vojákovi nar. 1892 toho přišlo víc než k tomu staršímu. Tak mi to přijde jako "tyto roky nežádejte, je to skartované" = nepřidělávejte nám práci :)
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Zora » pát dub 29, 2016 8:17

ale ne, měla jste jen a jen štěstí :-)))
Podívejte se do starších příspěvků, kolika tazatelům odpověděli , že se opravdu doklady nedochovaly z důvodů skartace.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod petra28 » pát dub 29, 2016 8:24

Já jsem samozřejmě za to ráda, nejsem nevděčnice :) Jen mě to zarazilo, ale četla jsem to pak ještě všechno jednou a pochopila bych to tak, že v 70. a 80. letech úředníci skartovali jen kmenové listy vojáků. Některé jiné záznamy se možná tedy dochovaly, třeba zdravotní záznamy atd. V dopise, stručně řečeno, píšou, že pokud voják neměl důstojnickou hodnost, tak těch dokumentů moc nebude + ta skartovaná léta k tomu. Ale každý list dobrý, mně osobně ty údaje mnohé objasnily a bylo v nich i to co bych nečekala.
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Zora » pát dub 29, 2016 8:27

budu to muset taky absolvovat - doteď jsem se tomu vyhýbala....
K té skartaci - to vždycky probíhá tak, že se nějaké krabice zatoulají... a dodatečně pak skartovány nejsou. Ve vídeňském archivu se třeba dochovalo pár policejních příhlášek (období se nepamatuju) jen proto, že byly v době skartace na nějaké výstavě...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod petra28 » pát dub 29, 2016 10:51

Dneska jsem si požádala ještě o údaje o 3 vojácích a napsali mi, že kvůli enormnímu zájmu o osobní data vojáků negarantují lhůtu odpovědi 30 dní. Ale počkám si, to jen tak pro ostatní, kdybyste žádala, tak ať víte.
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát dub 29, 2016 12:14

fakt by se jim vyplatilo to naskenovat- nedělají nic jiného než hledají...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod petra28 » pát dub 29, 2016 13:13

To by se jim právě nevyplatilo, když si za hodinu hledání berou 100 Kč :) To by pak všichni ti hledači byli bez práce - naskenovali by a mohli by dát výpověď. Když hledá 1 osoba 7 hodin denně, tak to je 700 za den do kasy ministerstva obrany. Krát 21 dní pracovních = 14700 Kč. A teď kolik tam těch hledačů pracuje... To jen tak pro pobavení, jak si ten systém představuju já :)
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Zora » pát dub 29, 2016 13:23

petra28 píše:To by se jim právě nevyplatilo, když si za hodinu hledání berou 100 Kč :) To by pak všichni ti hledači byli bez práce - naskenovali by a mohli by dát výpověď. Když hledá 1 osoba 7 hodin denně, tak to je 700 za den do kasy ministerstva obrany. Krát 21 dní pracovních = 14700 Kč. A teď kolik tam těch hledačů pracuje... To jen tak pro pobavení, jak si ten systém představuju já :)



Ono to tu hodinu ani nemusí trvat... horší je to se skenováním a za to si čas u skeneru zvlášť neúčtují...

Pro Karolinu - proboha, zadrž :-)))
přednostně by měli ale naskenovat tzv. vojenské matriky... mají oproti písemným slibům v médiích pořádný skluz...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Semik » pát dub 29, 2016 14:35

...naskenovat tzv. vojenské matriky... Ale ty vojenské matriky podle mých informací, pravda již nějakou dobu starých, naskenované jsou. "Jen" nejsou dostupné na internetu.
Semik
 
Příspěvky: 410
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát dub 29, 2016 14:51

Semik: to jsem myslela- však jsme na to někde koukali... ale i kmenové listy by mohli.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod genex » čtv kvě 05, 2016 3:00

Zdravím,
ja by som chcel len dodať jednu menej známu informáciu, ktorá ma prekvapila, že kmeňové listy z rokov 1903-1910 boli skartované až v 90. rokoch!
Okrem dôstojníkov by však mali byť zachovaní aj príslušníci zahraničného odboja.
(Podal som si žiadosť, na ktorú mi odpísali ako zvyčajne, že to do 30 dní nestihnú, tak sa nechám prekvapiť)
genex
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř zář 11, 2013 16:04

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod genex » sob kvě 21, 2016 1:38

Došla mi docela rýchlo poštou odpoveď. Pre príslušníka zahraničného odboja v 2. sv. v. mi poslali záznam z kartotéky a jeho "odvodní (presentační) lístek". Čo sa týka kmeňového listu, tak odpoveď je nasledovná: "Vojenské kmenové listy narozených v letech 1903-1910, byly v 80. a 90. letech minulého století téměř všechny neodborně vyskartovány."
genex
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř zář 11, 2013 16:04

Re: Vojenský archiv

Příspěvekod Boza » pon led 10, 2022 18:54

http://www.vhu.cz/zemreli-v-c-a-k-polni ... udovne-mo/

10. 01. 2022 Když jsme v únoru loňského roku na našem webu představovali první výsledky vzájemné spolupráce VHÚ s Vojenským ústředním archivem – Vojenským historickým archivem (VÚA–VHA) na poli online zpřístupnění úmrtních matrik, prozradili jsme, že zdaleka nekončíme a že dalším souborem, do jehož zpracování jsme se pustili, jsou knihy zemřelých v c. a k. polních nemocnicích. Nyní rádi a s uspokojením oznamujeme, že přes 23 000 jmen obsažených v těchto svazcích už lze fulltextově prohledávat na Digitální studovně MO.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků