Archiv Opava

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

ZA Opava - digiarchiv

Příspěvekod Lukisson » sob kvě 14, 2016 19:18

Pro ty, kdo třeba ještě nevědí.. Zemský archiv v Opavě zpřístupnil novou webovou aplikaci pro práci s databázemi archivních fondů a sbírek - http://digi.archives.cz/.
Jako bonus byly přidány i třídní výkazy. Je překvapivé zjistit, že prababička, dle vyprávění představována jako studnice moudrosti, měla v páté třídě za 5 z dějepisu a přírodovědy..:-)
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Archiv Opava

Příspěvekod filmovymaniak » sob kvě 28, 2016 14:58

Dobrý den,
k těm třídním výkazům, Díval jsem se na Krnov a hledal textilní školu na náměstí míru 13, na kterou po roce 1947 chodil můj děda,
ale tato škola tam není.
Budou výkazy i z této školy?

Jedinou oblastí, pod opavským archivem, kde bych mohl v třídních výkazech někoho najít je Halenkov, ale ten tam není.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Archiv Opava

Příspěvekod Lupina » sob čer 10, 2017 14:32

8. 6. 2017
Zemský archiv v Opavě zveřejnil v aplikaci Digitální archiv novou databázi: SČÍTACÍ OPERÁTY!
Uživatelský avatar
Lupina
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte úno 25, 2014 13:35
Oblast pátrání: okres Kroměříž: Holešovsko, Bystřice pod Hostýnem, Roštín, + okolí, Přerovsko: Tučín, Čechy

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Míla » ned čer 11, 2017 20:14

Ať dělám-co dělám nějak se tam nemůžu zorientovat.Už nevim, co mam kde zadat abych něco našla. V tom snad umi hledat jen ten, kdo to tak složitě vymyslel. A nebo jsem ja takovy blbec. Jednou mi to najde úplně něco jiného, nebo vůbec nic. Zlate stare vyhledávání.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Dawid » ned čer 11, 2017 23:30

A co potřebujete najít? (Třeba nějaký příklad, u čeho se Vám nedaří...)
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Míla » pon čer 12, 2017 17:45

Jak u třidních výkazů tak i nyní u sčítacích archů. Zadám databazi,archiv, dobu a místo a bud se mi objeví uplně jiná obec nebo 0 stránek. Někdy se mi po otevření nové aplikace nezobrazí ani tabulky s archivya databazi. Asi dělam něco špatně
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Lupina » pon čer 12, 2017 17:56

Já např. u sčítání nechám zaškrtlou jen tuto databázi a dole ve specifickém výběru operátů se nabízí lokality, nic jiného nezadávám.
Uživatelský avatar
Lupina
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte úno 25, 2014 13:35
Oblast pátrání: okres Kroměříž: Holešovsko, Bystřice pod Hostýnem, Roštín, + okolí, Přerovsko: Tučín, Čechy

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Dawid » pon čer 12, 2017 18:42

No, sčítacích archů je zatím v aplikaci jen malá část a třídní výkazy jistě mají jen omezené dochování. Takže pokud hledáte obec nebo dobu, která tam není, máte samozřejmě nula výsledků; nebo pokud hledáte obec, která tam jen má "jmenovce", tak opět přirozeně vyjede jen ten jmenovec.
Nebo tohle není ten problém?

Dále, pokud nevidíte ty tabulky vpravo s databází, archivem atd., zkuste se podívat, jestli vpravo nahoře vůbec jste v záložce "VÝBĚR" (a ne třeba vedlejší "FILTRY" nebo "SOUVISEJÍCÍ".

A konečně, ano, stránky se občas zasekávají nebo načítají jen neúplně (holt pořád jsou v testovacím režimu). Pak asi bohužel nezbývá než obnovit (znova načíst).

Ale jinak za sebe změnu chválím, hlavní chyby Vademeca tady pro mě odpadly.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Míla » pon čer 12, 2017 19:01

Ale co do te lokality píšete? Když tam napišu obec,stejně mi to vyhodi 0 záznamu. Jestli to ještě nemaji všechno zveřejněne tak by to měli napsat.Vím, že z obce kterou potřebuji, je rok 1921 dochován, ale ani to se mi neobjevi. V záložce výběr jsem,,archiv Opava taky, Místo a čas zadam a pořad nic..Kdyby mi alespoň vyjel ten jmenovec, ale ani to ne..Asi to bude tím, že tam všechno není,jak píše David.Chápu,že pro mladé a zkušené počitačové hlavy je to brnkačka, ale my starší samouci si budem zoufat Určitě nebudu sama. M
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Dawid » pon čer 12, 2017 19:37

A víte co? Zkusil jsem následovat Váš postup a zjistil, že normálně máte pravdu... Je to tak, když zadám hledanou lokalitu JEN do řádku "Zvolte místo" v tabulce "URČENÍ ČASU A MÍSTA", tak je vyhledávání bez výsledku. Takže to vypadá, že systém má špatně přiřazeno, kterou položku v záznamech má tímhle řádkem prohledávat...
No, každopádně je snadná pomoc, místo do speciálního řádku v tabulce zadávejte lokalitu do obecného vyhledávacího řádku úplně nahoře. (Nejlépe s tím, že si nejdřív napravo od řádku ťuknete na ozubené kolečko a zaťuknete hodnotu "Celé slovo" - aby Vám to nevyhledávalo i jiné tvary.) Třeba to bude lepší.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Míla » pon čer 12, 2017 20:04

Díky za radu, jen nechápu proč v zadání databáze je zvolené okenko podtrženo zeleně a u archivu červeně. To je asi jeden z důvodu,proč mi to nešlo, nemá to logiku a je to zavádějíci.. Ale díky Vaši radě a mého zkoušeni ,, pokus-omyl" jsem se posunula o kus dál. Bohužel se v lokalitě kterou hledám sčítací archy dochovaly jen z roku 1921,což je mi líto.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Archiv Opava

Příspěvekod crann » pon čer 12, 2017 20:10

Včera jsem si chtěla něco ověřit ve sčítacích operátech, v obci Kojetín. Nechala jsem aktivní všechny archivy a pouze databázi sčítací operáty. Do horního řádku jsem zapsala Kojetín a vyjely mi zajímavé výsledky - nejen obec Kojetín, ale i jednotlivé operáty s příjmením Kojetínský. A tak jsem zkusila zapsat do horního řádku příjmení mého předka a z větších měst mi opravdu vyjely jednotlivé sčítací operáty (jednotlivé listy=byty), kde se příjmení vyskytovalo. Sice to není pro malé obce (snad zatím), ale je to skvělé. Dokonce i příjmení vojáků z kasáren v Hranicích.
crann
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 21, 2013 15:46

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Míla » pon čer 12, 2017 20:20

Tak jsem pro změnu chtela vyhledat matriku a ejhle-musela jsem mit Opavský archiv podtrženy zeleně,jinak jsem nic nenašla, tak už jsem z toho úplně zmatena. Jednou zeleně,jednou červeně-barvoslepa nejsem.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Dawid » pon čer 12, 2017 21:07

Míla píše:Tak jsem pro změnu chtela vyhledat matriku a ejhle-musela jsem mit Opavský archiv podtrženy zeleně,jinak jsem nic nenašla, tak už jsem z toho úplně zmatena. Jednou zeleně,jednou červeně-barvoslepa nejsem.
No zrovna s těmihle barvami mi to připadá jednoduché - zeleně podtrženo "platí", červeně podtrženo "neplatí", a hotovo... Jen se člověk nesmí nechat zmást tím, že některá okénka při zeleném podtržení zároveň celá zhnědnou a některá zůstanou bílá (to je, pravda, nedomyšlené a člověk to nejlíp musí ignorovat).
Nebo je problém někde jinde?

crann píše:Do horního řádku jsem zapsala Kojetín a vyjely mi zajímavé výsledky - nejen obec Kojetín, ale i jednotlivé operáty s příjmením Kojetínský.
To se právě stane, když uživatel nezaklikne to "Celé slovo", jak jsem o tom psal :)
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Míla » úte čer 13, 2017 12:27

Tak jsem to znovu zkusilas těmi barvami. Databaze zeleně podtrženo sčítáni+ zeleně podtrženy archiv,v hornín řádku lokalita= 0 nálezů. Zeleně podtržena databáze + červeně podtržený archív= kladný výsledek. Samozřejmě by byly logické obě ikonky zelené.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků