Archiv Opava

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Archiv Opava

Příspěvekod noir » pát úno 09, 2018 9:17

Re: Archiv Opava

Příspěvek od zedir » pát úno 09, 2018 1:39
Chci se zeptat, jestli je to u opavského archivu normální, že velmi často při (i chvilkovém) překliknutí do jiného panelu a poté při opětovném navrácení do archivu se obraz matriky rozdlaždicuje (či jak to nazvat) a také, že v podstatě každé posunutí obrazu způsobí jeho nové načítání a doostřování (většinou řádově zlomky vteřin nebo několik vteřin, ale poměrně často obraz zůstává zčásti zaostřený a zčásti ne a je pak nutné celou stranu aktualizovat). Jsou to docela drobnosti, pokud se stanou párkrát, ale když už to je po sté a po tisící, je to už velmi iritující. Co se týče prohlížeče, používám Chrome.


Já mám obdobnou zkušenost (nejen v Opavě) pouze z pomalejším načítáním obrazu a následným doostřováním snímku. Nemusím jej ale opětovně načítat jako Vy a při posunutí obrazu rovněž se to po chvilince doostří správně. Tento nedostatek ovšem přičítám svému již zastaralejšímu vybavení v PC.
noir
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.
noir
 
Příspěvky: 331
Registrován: pon čer 23, 2014 14:20
Oblast pátrání: Jižní Čechy, Severní Morava, Praha

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Zora » pát úno 09, 2018 9:27

Já mám negativní zkušenost s pomalejším načítáním obrazu a následným doostřováním snímku trvale. . Nemusím jej ale opětovně načítat a při posunutí obrazu rovněž se to po chvilince doostří správně. Je to pro mě pořádný záběr na oči .... je zcela jedno, jestli pracuji na novém, nebo starém PC, připojení mám rychlé...
Vzhledem k tomu, že používám zvětšení, tedy musím posunovat stránku, je krajně nepříjemné dívat se na rozostřenou spodní část a zaostřenou horní část... a čekat, až se spodní zaostří... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Sagitarius » pát úno 09, 2018 14:27

Zora píše:Já mám negativní zkušenost s pomalejším načítáním obrazu a následným doostřováním snímku trvale. . Nemusím jej ale opětovně načítat a při posunutí obrazu rovněž se to po chvilince doostří správně. Je to pro mě pořádný záběr na oči .... je zcela jedno, jestli pracuji na novém, nebo starém PC, připojení mám rychlé...
Vzhledem k tomu, že používám zvětšení, tedy musím posunovat stránku, je krajně nepříjemné dívat se na rozostřenou spodní část a zaostřenou horní část... a čekat, až se spodní zaostří... Z


Stejně, také mě z toho po chvilce pěkně bolí oči, to je cílený útok na naše zdraví. :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Archiv Opava

Příspěvekod zedir » pát úno 09, 2018 15:42

Děkuju za odezvy, je tedy vidět, že problém asi opravdu nebude na mém přijímači, ale jejich vysílači. Je to opravdu hodně iritující, rozptylující a na oči špatně působící. Nejhorší je, že člověk se tomu posunování opravdu nevyhne a přibližovat a oddalovat musí, nemluvě také o případném pročítání jiných záznamů či stran pro porovnání, dohledání. Také mám nový počítač s rychlým připojením, ale tyto kousky mi opavský web provádí stále.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Zora » pát úno 09, 2018 15:47

Pamatuju si, že si na to stěžovali kolegové už kdysi v mých začátcích, např. Zrnka písku ...

Na oči je to strašně nepříjemné a absolutně se to nedá nijak odstranit, jedině - vyhýbat se Opavě.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Archiv Opava

Příspěvekod zedir » pát úno 09, 2018 16:08

Já naštěstí pod Opavou nikoho nemám, ale někdy se z ní sejde více dotazů ve Čtení. Z archivů si opravdu nemůžu vynachválit Actapublicu, tu už si sice pro nějaké cílené soustavnější hledání neprohlížím online, protože mi tam vadilo leckdy dlouhé načítání, obzvlášť když panovala špička, ale z hlediska hledání toho, co potřebuji, jsem jednoznačně nejspokojenější. Zadám lokalitu, našeptavač mi rovnou říká, jestli je pod MZA, sdělí mi starší německé názvy a přehledně nabídne seznam všech matrik a indexů. Zbytek si stáhnu stahovačem.

Kdybych měl napsat recenzi na ostatní archivy, tak to, co mi provádí Opava (která už tak mi přijde zbytečně složitá), se v menší míře objevuje i u Třeboně a Litoměřic, ebadatelna mi přijde poměrně nepřehledná, ale asi by to byla jen otázka zvyku, Zámrsk to podle mě vůbec nevychytal s tou povinností stáhnout si matriku, protože to opět naprosto zbytečně zesložiťuje obyčejné úkony jako přeposlání odkazu na konkrétní záznam. Buď budu mít stažené všechny matriky, které se mě týkají, nebo jen jednotlivé záznamy a když si budu chtít pročíst z nějakého důvodu jen několik stran, budu muset znovu a znovu stahovat matriku, podle toho, jak si vždy vzpomenu, že tam něco potřebuju. Plzeň bych dal hned na druhé místo za Actapublicu, sice mi někdy také přijde složitá, ale orientuji se tam lépe než např. v Opavě. A na závěr samozřejmě král archivní hlouposti, kterého netřeba blíže rozepisovat, je pražský městský archiv se svými legendárními vodoznaky.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Zora » pon črc 23, 2018 13:51

Zase tápu já nebo opavské vademecum.

asi 50x jsem zadala matrika, obec Sudkov, období 1876 -1877, index oddaných..... a výsledek je žádný. Buď se neobjeví nic, nebo se objeví, ale nejde matrika otevřít, nebo jde vložit do jakéhosi vozíku, ale objednávat si asi nepotřebuji. Už asi 10 minut se teď jakási matrika "otvírá".

Zkusila jsem zadat i hodně široké starší období, pokud třeba novější matriky neexistují, zkusila jsem zadat i jiné obce... nic.

Existuje nějaká inovace, o které nevím a s ní i postup, který musí badatel absolvovat, aby se dostal ke kýžené matrice?

Teď jsem "dostala" informaci, tedy na stránce vyskočila informace, že: image propertiesXML invalid.

Můžu nějak změnit své jednání, chování, místo vulgarit že bych u toho třeba zpívala?

Díky za Vaše postřehy. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Archiv Opava

Příspěvekod ductrix » pon črc 23, 2018 15:04

Tak jsem to také zkusila, Opavu nemám jinak vůbec, mám seznam matrik, ale není tam nikde odkaz na skeny, tak nevím, kde je chyba. Index oddaných inv. č. 10097 rozsah 1872-1926 Postřelmov, Chromeč, Sudkov
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 50568c0263
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: Archiv Opava

Příspěvekod marilla » pon črc 23, 2018 15:21

Včera, kolem 22:30 to začalo blbnout a dnes už to nejde vůbec, asi jim to prostě spadlo nebo tak něco... snad se to brzo rozchodí a zase budou skeny fungovat :roll:
marilla
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv říj 19, 2017 7:55
Bydliště: Českolipsko
Oblast pátrání: Horní Bečva, Prostřední Bečva, Zubří, Holešovsko

Re: Archiv Opava

Příspěvekod marilla » pon črc 23, 2018 15:48

Už tam mají větičku, že archiv nefunguje a na nápravě pracují
marilla
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv říj 19, 2017 7:55
Bydliště: Českolipsko
Oblast pátrání: Horní Bečva, Prostřední Bečva, Zubří, Holešovsko

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Zora » pon črc 23, 2018 16:18

Díky všem, inu vademecum, ano, nefungovalo to už včera a ne že já jsem natvrdlá :-)... to je docela rychlost s tím oznámením...
Takže zůstanu u vulgarit :oops: a zpívat nebudu.
Moc díky :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Archiv Opava

Příspěvekod marilla » pon črc 23, 2018 18:26

Joo, taky mě to štve, ale jsou horší věci na světě 8) oni to dají určitě brzy do kupy
marilla
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv říj 19, 2017 7:55
Bydliště: Českolipsko
Oblast pátrání: Horní Bečva, Prostřední Bečva, Zubří, Holešovsko

Re: Archiv Opava

Příspěvekod herbert24 » ned dub 28, 2019 21:04

Zdravím, po delší době jsem se vrátil k pátrání, ale mám problém s digitalizovaným opavským archivem, 3 večery po sobě to vůbec nefunguje, nejsem schopen ani nic vyhledat, natož prohledat, pořád samé chyby na stránce. Máte to podobně? Používám Chrome jako prohlížeč.
Vita somnium breve!
Uživatelský avatar
herbert24
 
Příspěvky: 157
Registrován: ned led 27, 2013 21:59
Bydliště: Schlesien
Rodokmen online: .

Re: Archiv Opava

Příspěvekod Zora » ned dub 28, 2019 22:19

zadala jsem Krnov, vyhledala z nabídky tuším předposlední matriku, otevřela a bynraný snímek naskočil

http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... an=4#scan4

Šlo ale jen o cílené vyzkoušení, ne dlouhodobé prohlížení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Archiv Opava

Příspěvekod zeter » stř úno 17, 2021 8:49

zdá se, že má Opava výpadek, nefungují linky ani se nejde dostat na titulní stranu; ověřeno na https://downforeveryoneorjustme.com/
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků