Vojenský archiv Praha

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Vojenský archiv Praha

Příspěvekod Argema » sob kvě 24, 2014 8:16

Má někdo zkušenost s Vojenským historickým archivem v Praze? Mapuji kariéru pradědečka, který byl u četnictva.
Argema
 
Příspěvky: 64
Registrován: pát dub 05, 2013 13:05

Re: Vojenský archiv Praha

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob kvě 24, 2014 8:29

Já mám velmi dobré. Byli ochotní a dohledali. Jenže to bylo před tím, než zavřeli kvůli stěhování- a teď někdy budou znovu otvírat.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vojenský archiv Praha

Příspěvekod Věra Mátlová » sob kvě 24, 2014 9:27

Můj děda byl taky četník, už za Rakouska a pak až do oku 1926, jenže bohužel byl ten nešťastný ročník jejichž veškeré vojenské personálie byly ve VHÚ skartovány. Četnický fond (pokud praděda patřil pod Zemské velitelství Čechy) je v NA Chodovec, ohromné kvantum materiálu, je k něm inventář (v té malé místnůstce vlevo) s číslem 642, celkem detailně popsaný, a paní u přepážky je taky dobře orientovaná, takže mi poradila co mám hledat. Jdu tam těžit v úterý už poněkolikáté.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Vojenský archiv Praha

Příspěvekod Argema » sob kvě 24, 2014 9:41

v roce 1939 byl pradědeček - poručík výkonný Jiří Jungvirt veden jako okresní četnický velitel v Benešově. Takže patřil pod Zemské četnické velitelství Praha. Protože se v nejbližší době do Prahy nedostanu, bylo by možné Vás poprosit o pomoc.Předem děkuji.
Argema
 
Příspěvky: 64
Registrován: pát dub 05, 2013 13:05

Re: Vojenský archiv Praha

Příspěvekod Věra Mátlová » sob kvě 24, 2014 12:43

A co přesně sháníte? Ty spisy jsou časově rozděleny do několika balíků, a v rámci těch balíků jsou řazeny abecedně, spíš by bylo důležité vědět ve kterém roce k četnictvu nastoupil.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Vojenský archiv Praha

Příspěvekod Argema » sob kvě 24, 2014 14:27

To je právě to co nevím. Domnívám se, že to mohlo být tak 1918 - 1920. Praděda se narodil 1899
Argema
 
Příspěvky: 64
Registrován: pát dub 05, 2013 13:05

Re: Vojenský archiv Praha

Příspěvekod Kasr » sob kvě 24, 2014 14:59

S četnictvem nemá VHA nic společného, tam nic nenajdete. Napřed si přečtěte něco o historii četnictva, na webu je toho spousta.
Můžete si vybrat: http://jdem.cz/ba74q3
Kasr
 
Příspěvky: 172
Registrován: pon lis 05, 2012 20:49

Re: Vojenský archiv Praha

Příspěvekod Věra Mátlová » sob kvě 24, 2014 18:38

I já jsem hledala ve VHÚ materiály z dědovy "předčetnické" kariéry, protože k četnictvu nastoupil bezprostředně po ukončení povinné vojenské služby v roce 1912 a hledala jsem nějaké souvislosti. Tak bych to neřešila tak kategoricky - třeba to byl i případ hledaného por. Jungwirta. Nevím jak za republiky, ale za Rakouska se z vojenských materiálů do četnických nic nepředávalo, právě proto že armáda s četnictvem - jak píšete - neměla nic společného.
Jinak myslím že o četnictvu jsem toho přečetla hromadu a samozřejmě hledám všechno ve fondu Zemského četnického velitelství (viz výše).
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Vojenský archiv Praha

Příspěvekod Kasr » sob kvě 24, 2014 19:19

Narodil se v roce 1899 tak voják za RU nebyl. V roce 1918 mu byl 19 let tak myslím, že četníkem asi nebyl ihned po skončení války.
Kasr
 
Příspěvky: 172
Registrován: pon lis 05, 2012 20:49

Re: Vojenský archiv Praha

Příspěvekod Věra Mátlová » sob kvě 24, 2014 19:37

Že se narodil 1899 ale víme až ze třetího příspěvku Argemy ... ale zpátky k faktům. Jestiže byl dokonce okresním velitelem, tak bych zkusila i dobový tisk. O mém dědovi který byl obyčejným strážmistrem se jednalo dokonce v poslanecké sněmovně, protože se nachomejtnul k jistému politicky zneužitému banálnímu zásahu. Takže strejdu gůgla a hledat, hledat, hledat ....
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Vojenský archiv Praha

Příspěvekod Kirvin » sob kvě 24, 2014 21:57

Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: Vojenský archiv Praha

Příspěvekod Věra Mátlová » ned kvě 25, 2014 7:22

No vida, co se všechno dá dát dohromady - a díky soudobým IT poskytnout dalším, chtivým informací a znalostí.
Díky moc!!!
(zmińovaný případ mého dědy resp. záznam jednání Poslanecké sněmovny o něm bych někde ve starém kompu možná taky našla, kdyby měl někdo zájem) :)
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Vojenský archiv Praha

Příspěvekod Argema » ned kvě 25, 2014 8:47

Kde působil Váš dedeček jako četník?
Argema
 
Příspěvky: 64
Registrován: pát dub 05, 2013 13:05

Re: Vojenský archiv Praha

Příspěvekod Věra Mátlová » ned kvě 25, 2014 9:41

Před 1SV v Kolodějích u Prahy, pak v Radošovicích (dnes Říčany), kam se po válce vrátil, oženil se tady a už zůstal. Myslím že Říčanský a Radošovický okrsek patřily nějaký čas pod benešovské okresní velitelství. Děda byl ale už v roce 1926 penzionován, tak se s tím Vaším okresním náčelníkem asi minul.
Jinak v těch četnických fondech jsou například k jednotlivým stanicím i kompletní vyšetřovací spisy jim příslušných případů, a nebo taky hlášení z jenotlivých stanic o pozorování průletu vzducholodi Italia v roce 1928.

Martine, má Váš praděda něco společného se sázavskými Kavalíry (do Benešova blízko ....) ?
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Vojenský archiv Praha

Příspěvekod Argema » ned kvě 25, 2014 10:33

Ano.Můj 5krát prastrýc František Kavalír - zakladatel skláren v Sázavě. Že by shoda? Dejte prosím vědět,,posílám e mail : mmm.hosek@seznam.cz Díky
Argema
 
Příspěvky: 64
Registrován: pát dub 05, 2013 13:05


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků