Actapublica

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » čtv zář 02, 2021 17:47

Jak jsem již psal. Pokud by to mělo zabránit stahování skenů, tak tento přístup je velmi špatný. Nejen, že těm dostatečně odhodlaným ve stahování nezabrání (byť to asi omezí), tak stovkám, ne-li tisícům badatelům znefunkční uložené odkazy. To je skutečně hloupá výměna.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » čtv zář 02, 2021 17:48

inu, pokud přestanou fungovat již uložené odkazy, tak zřejmě skončím s genealogií.


Už nějak nemám sílu neustále měnit odkazy, vyhledávat již vyhledané a orientovat se ve změnách, které nastanou...
Mám uloženo fakt hodně odkazů, vypracované rodokmeny, které jsou nefunkční z hlediska odkazů - (mám to přepsáno i slovně) ... ale tenhle zmatek, to je unikum.. Fakt, co se dá zmršit, tak oni dvakrát...

Snažila jsem se chápat nedostatek pracovního času, potíže s přechodem na nové zobrazení, vytížení jinými akcemi, snad i prodloužení lhůt (je to jejich vnitřní předpis), ale aby kolabovalo skoro všechno, nebo to bylo uživatelsky velmi nepříjemné, to fakt začínám nedávat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » čtv zář 02, 2021 17:50

Mimochodem - stejná vychytávka s nefunkčními odkazy postihla i sčítací operáty - takže se obávám, že to má být záměr.

No - nahlásil jsem to jako chybu, že nefungují uložené odkazy a uvidíme, co na to MZA.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12604
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » čtv zář 02, 2021 17:53

Zora píše:inu, pokud přestanou fungovat již uložené odkazy, tak zřejmě skončím s genealogií.
Z


To snad nehrozí. Obejít tu neúplnou hlavičku není složité a při úplně nejhorším bychom na to zpracovali návod.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zeter » čtv zář 02, 2021 17:55

Zoro - ano, zedir to napsal jasně, však s ním nijak nepolemizuju; jen jsem vykoušel, jak se chová převodník a odkaz, co z něj vyleze.
zeter
 
Příspěvky: 3309
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » čtv zář 02, 2021 17:58

zeter píše:Zoro - ano, zedir to napsal jasně, však s ním nijak nepolemizuju; jen jsem vykoušel, jak se chová převodník a odkaz, co z něj vyleze.


V pořádku. Problém není v odkazu.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zedir » čtv zář 02, 2021 18:14

Pokud je to účel, tak neexistují slova, kterými bych dokázal výstižně MZA pojmenovat. Když bychom si to shrnuli - nejen, že neumožňují zdarma stahování snímků jako půlka archivů, vymyslí si pak kvótu, kterou si nemůžeme hlídat + ty věčně omílané IP adresy a nakonec by bez varování ještě kvůli stahování postihli naprosto všechny, kteří si přitom třeba v životě nestáhli jediný snímek? Jestli ano, tak co za naprosto arogantní ***** v MZA je? Provést defenestraci bylo už pět let zpátky pozdě.

Čistě teoreticky, pokud je to účel, který má zabránit ve stahování, co kdyby se z doplňku to stahování vynechalo a vytvořila se nějaká verze 2.0, kterou by si nainstaloval někdo, kdo nepotřebuje snímek stahovat, pak by teoreticky protikroky MZA neměly na co cílit a nemělo by jim ani co vadit (i když je známe), tak pak by to teoreticky mělo také fungovat? Dívám se na to jen svým selským pohledem.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » čtv zář 02, 2021 18:31

Já jsem si v životě nic "nestáhla", pouze odkazy a občas PS, zcela výjimečně.

Už ničemu nerozumím... Co jsem já nebo někdo další MZA udělal, proč trtestá ty, kteří se zajímají o historii a a nedělají to výdělečně?
Ani teď jsem to nezkoušela...
Nemůže v tom být zase nějaký projekt, kde se stahuje ve velkém, ... ?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » čtv zář 02, 2021 18:36

Zora píše:Nemůže v tom být zase nějaký projekt, kde se stahuje ve velkém, ... ?Z


Bez vyjádření MZA lze jen spekulovat.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zedir » čtv zář 02, 2021 18:37

greghouse píše:
Bez vyjádření MZA lze jen spekulovat.


A všichni víme, jak úžasně a včasně MZA komunikuje...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » čtv zář 02, 2021 19:43

Pokud se vám vyloženě nechce čekat, až s tím něco v archivu udělají, tak můžu nabídnout pro Chrome doplněk, který jsem zkoušel. To nastavení není sice bůh ví jak intuitivní, ale účel to splní.

simple-modify-headers - https://chrome.google.com/webstore/deta ... ated?hl=en

Umožní provést změnu jen na doméně mza.cz.

Návod:
  1. Nainstalovat rozšíření (odkaz výše) tlačítkem (Add to Chrome / Přidat do Chrome).
  2. Vpravo od adresového řádku je ikona "puzzle" se spuštěnýma Rozšířeníma Chrome, na ni kliknout.
  3. Kliknout na řádek "simple-modify-headers". (pokud je řádek šedivý, stačí obnovit stránku pomocí klávesy F5 a zkusit to znovu).
  4. Kliknout na tlačítko "Configure".
  5. Kolonku za textem "Url Patterns" vyplnit "https://www.mza.cz/*" (bez uvozovek, nezapomenout ale na hvězdičku na konci !! )
  6. Do kolonky pod textem "Header Field Name" vložit text "Referer" (bez uvozovek)
  7. Do kolonky pod textem "Header Field Value" vložit text "https://www.mza.cz/" (bez uvozovek)
  8. Kliknout na tlačítko "Save"
  9. Kliknout nahoře na tlačítko "START".

Jakmile by to opravili, tak ten doplněk prostě odeberte z Chromu
Naposledy upravil greghouse dne čtv zář 02, 2021 20:52, celkově upraveno 3
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » čtv zář 02, 2021 19:49

moc díky, ale jsem zbabělec, zkusím počkat den, dva, pak to zkusím... , já tohle už asi nezvládám...

Mně to přijde ještě horší, než je vzor na krajkové pletení :-( Takže se omlouvám, tohle bych nedala.

Určitě se ale najdou kolegové, kterým to pomůže a společně se mnou ocení Vaši snahu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod zedir » čtv zář 02, 2021 19:52

Paráda! Děkuju moc, kde bychom tady opravdu bez vás ajťáků byli. Bez ohledu na to, zda je to od MZA neschopnost, nebo zákeřnost, nemám vůbec ani trochu důvěry v nějaké elegantní a brzké řešení z jejich strany, takže je skvělé, když se to dá obejít.
Naposledy upravil zedir dne čtv zář 02, 2021 19:53, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » čtv zář 02, 2021 19:53

Zora píše:moc díky, ale jsem zbabělec, zkusím počkat den, dva, pak to zkusím... , já tohle už asi nezvládám...

Mně to přijde ještě horší, než je vzor na krajkové pletení :-( Takže se omlouvám, tohle bych nedala.

Určitě se ale najdou kolegové, kterým to pomůže a společně se mnou ocení Vaši snahu. Z


Vidíte a já se snažil to popsat krok za krokem :'-(
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » čtv zář 02, 2021 20:07

Ok, já to zkusím... když to neudělám dobře, tak pak budu mít děsné blbé dotazy, tak se připravte :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků