Actapublica

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » čtv zář 02, 2021 20:10

podařilo se, absolutně nechápu jak :-(

Je to funkční, je to výborné, jen jsem jak debil zmáčkla tlačítko save a čekala, až se objeví START, no jo, no, napsáno, popsáno bylo dobře, jenže .... Už je to v pohodě a frčí to...
Super díky , já nestačím děkovat... a obdivovat...
Jste dobrej. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » čtv zář 02, 2021 20:11

Bezva! Tak snad je to návod následovatelný. Uvidíme jak dlouho bude situace trvat.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod Mistr Jan » čtv zář 02, 2021 20:12

Pro zajímavost zatím nic nestahuju – zajímá mě, jestli s tím v MZA udělají něco sami... :-)
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2939
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » čtv zář 02, 2021 20:13

Myslím, že nikdo ještě neschopnější tady asi není :-), takže funkční naprosto pro všechny.

A já už jsem prohlížela rybářské pruty, že změním hobby... :-)

Moc děkuji a kdyby bylo třeba něco vyhledat, klidně pomůžu...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » čtv zář 02, 2021 20:18

Mistr Jan píše:Pro zajímavost zatím nic nestahuju – zajímá mě, jestli s tím v MZA udělají něco sami... :-)
J.


Tak, pro to, abyste to vyzkoušel není nic snazšího než si otevřít Anonymní okno, kde jsou automaticky všechna (s výjimkou Vámi zvolených) rozšíření vypnuta a tedy se ta chyba bude projevovat dál.

Zora píše:Myslím, že nikdo ještě neschopnější tady asi není :-)


Já bych to hodnotil právě naopak. To, že se Vám to povedlo rychle a v podstatě bez problémů jen ukazuje, že jsme na Vaše limity zdaleka nenarazili :-) A tím pádem je zbytečné se v tomto podceňovat.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » čtv zář 02, 2021 20:20

Vnímám to jako taktnost ke starší dámě , děkuji. :-), jste velmi dobře vychován :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod Mistr Jan » čtv zář 02, 2021 20:22

greghouse píše:Tak, pro to, abyste to vyzkoušel není nic snazšího než si otevřít Anonymní okno, kde jsou automaticky všechna (s výjimkou Vámi zvolených) rozšíření vypnuta a tedy se ta chyba bude projevovat dál.

Samozřejmě, to vím, ale já každopádně momentálně v MZA nepátrám, tedy nijak mě to zrovna neomezuje, takže jen zatím zaujímám pozici pozorovatele :-)

Každopádně obdiv za rychlost a jasný a přesný návod! :)
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2939
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » čtv zář 02, 2021 20:27

Díky :-D Taktéž na MZA teď nepátrám, ale když člověk vidí jaký potenciál dlouhé opravy by tahle záležitost měla a mnoho lidí to jistě dost omezí, tak je fajn mít alespoň nějaké řešení.

Teď již nezbývá, než ho v tomto již tak dlouhém vlákně pořádně zakecat, ať to nikdo nenajde :-D
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zedir » čtv zář 02, 2021 20:31

Já teď nemám rozdělaný žádný důležitý projekt, ale stejně by se mi čekat nechtělo, než (a zda) s tím MZA něco udělá. Procházím v poslední době spoustu matrik na MZA, alespoň dvě tři denně komplet, a zapisuju si kdeco, co mě zaujme a nezdržuji se zapisováním signatur, jednoduše vždy zkopíruji adresní řádek a jdu dál. Za posledních pár týdnů mám asi 30 stran ve Wordu - čistě jen odkazů, tak představa, že by to po dnešku mělo být zbytečné nebo bych to musel ručně všechno znovu vyhledávat, je na zabití (MZA). Až bude někdo nadávat na jakýkoliv jiný archiv, jak je příšerný, budu se do roztrhání těla bít za to, že MZA je ještě příšernější. Takže ještě jednou díky moc... Podobně jako jste psal Rasasakovi, že je smutné, že musí doplňovat to, co by měl zajistit provozovatel, tak tady je to stejné, jen v bledě modrém. Proboha, existují odkazy a i to, aby jednoduše fungovaly, bude v MZA nakonec snad nějaká nadstandardní služba...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Actapublica

Příspěvekod carlos » čtv zář 02, 2021 21:04

Proto vděčím archivu v Zámrsku za to, že se dají stahovat matriky. Mám prostě zapsané číslo, stránku a folio matriky co potřebuji a jen hrábnu do svého archivu a jsem tam, kde chci být. Svého času jsem si stáhl z Litoměřic, Zámrsku, středních a jižních Čech matriky svého zájmu. Sice je to 290 Gb, ale mám to po ruce. Asi tak.
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » čtv zář 02, 2021 21:11

Já bych se pokusil to říct básnicky slovy: "Nejsou jen paloučky, občas se musí do lesa."
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » čtv zář 02, 2021 21:30

Já to na MZA nahlásil, jko chybu. Uvidíme, co z nich vypadne. Se mnou komunikují celkem svižně, takže předpokládám, že během zítřka bychom mohli vědět, na čem jsme.
Jak budu mít z komunikace nějaký výstup, hned to sem dám na vědmí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12586
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod zedir » čtv zář 02, 2021 22:30

carlos píše:Proto vděčím archivu v Zámrsku za to, že se dají stahovat matriky. Mám prostě zapsané číslo, stránku a folio matriky co potřebuji a jen hrábnu do svého archivu a jsem tam, kde chci být. Svého času jsem si stáhl z Litoměřic, Zámrsku, středních a jižních Čech matriky svého zájmu. Sice je to 290 Gb, ale mám to po ruce. Asi tak.


Zámrsk jsem zpočátku moc rád neměl, moc jsem se v něm neorientoval a pak prostě ten fakt, že každou matriku, index.... musíte stáhnout a nemůžete si záznam v rychlosti jen tak prohlédnout někde online. Postupně času jsem se ale s ním sžil a dnes už vyzdvihuji, že vůbec nemají problém se stahováním snímků, naopak je vám přímo "vnutí". Co bych za to dal na MZA. AP sice funguje mnohem lépe než dříve, nemusíme už čekat na dlouhé načítání snímků, ale stejně můj nejefektivnější způsob pátrání je ten, že si matriku prohlížím ve formě stáhnutých snímků - je to prostě pořád nejrychlejší způsob. Vůbec by mi nevadilo si klidně koupit externí disk a stáhnout si třeba 1TB dat, jen těch nejzájmovějších matrik a indexů mám několik stovek. Bylo by to opravdu po ruce a velmi rychle dohledatelné bez ohledu na připojení k internetu, jeho případné výpadky, špičku nebo jako teď nefunkční odkazy nebo jakékoliv překážky, které MZA klade do cesty... Dost se děsím toho nového webu Zámrsku + MZA. Participace Zámrsku se nebojím, ale MZA mě opravdu znepokojuje a straší ve snech. Kam se MZA přimotá, tam sto let tráva neroste. Mám pocit, že letos se na fóru neřeší skoro žádný jiný archiv než pořád MZA a jeho problémy. Stačí se jen podívat na úvodní témata v této sekci...

zburget píše:Jak budu mít z komunikace nějaký výstup, hned to sem dám na vědmí.


To jsem opravdu vážně zvědavý. Předem už čekám jen to nejhorší. Ještě včera, jak jsem MZA chválil, jsem si říkal, jak dlouho bude trvat, než zase "něco" přijde. Čekal jsem, že brzo, ale že to bude takhle brzo...

Ať je důvod jakýkoliv, tak MZA z toho vychází špatně. Je-li to účel, je to jasné, a pokud je to chyba poté, co se vrtali v nějakých nastaveních webu, tak je jednak otázka, kdo a jak to dělá, když jejich IT sekce ustavičně produkuje tolik zmetků, jednak na nějakou neočekávanou chybu je ten výpadek dle mého už dost dlouhý. To si potom v MZA asi hrají a zkouší (nebo vůbec neví), co to udělá a pak se diví a neumí to nějak urychleně opravit. Vždyť vás několik ajťáků tady v pár dnech (nebo minutách - přímo za pochodu v reálném čase) udělá mnohem více práce a přínosu než MZA za celou svou historii. A pak ať je příčina jakákoliv, tak to, že po půl dni nejsou schopní na samotné AP zveřejnit jednu jedinou lakonickou větu, která by sdělovala například jen "omlouváme se badatelům za momentálně nefunkční odkazy v aplikaci AP, na odstranění příčin usilovně pracujeme" nebo pokud by nechtěli působit poníženým dojmem, stačilo by třeba "výpadek funkčnosti odkazů". I kdyby neuvedli, kdy dojde k nápravě, aspoň bychom věděli, že je to chyba a ne úmysl... A i kdyby to byl úmysl, tak to je opravdu takový problém vše jednou větou sdělit a vysvětlit? Takhle nevíme nic (jako vždy). Jak může instituci takového významu vést tak nekompetentní skvadra Patů a Matů, nepochopím. Jak potom probíhá jakákoliv komunikace se státními úřady? To raději nevědět.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » čtv zář 02, 2021 22:55

zedir píše:Vždyť vás několik ajťáků tady v pár dnech (nebo minutách - přímo za pochodu v reálném čase) udělá mnohem více práce a přínosu než MZA za celou svou historii.


Zas tak bych to nepřeháněl.

zedir píše:Jak může instituci takového významu vést tak ...

Berte to pragmaticky. Jednou to mají v rukou oni a my se ve vší slušnosti můžeme snažit jim sdělovat jak to zlepšit pro všechny. Invektivy jsou ve chvíli, kdy mají vůči nám minimální povinnosti, spíš kontraproduktivní.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zedir » čtv zář 02, 2021 23:15

Nepřeháním... vždyť co už různých návrhů na MZA padlo co a jak udělat a léta se s tím neudělalo absolutně nic. Pak sem přijde ajťák a řekne, co kdybych udělal skript, který... A najednou to jde.

Věřte, že invektivy, co bych rád užil na adresu MZA, jsou mnohem jadrnější. To, že my se jim můžeme jen snažit sdělit, co a jak zlepšit, je samozřejmě pravda, ale každý den je znovu a znovu vidět, jak minimální výsledky to má, protože MZA má lidi na naprostém spodku jakéhokoliv žebříčku priorit. A to, že mají vůči nám minimální povinnosti, je pochopitelně také pravda, ale naprosto stejné povinnosti má (nemá) každý jiný archiv a přitom tam to jde neporovnatelně lépe. Jestliže tam to jde a v MZA ne, tak ať se na mě nezlobí, ale pak opravdu mají nějaký problém a z pozice někoho, kdo bohužel musí pátrat v jejich archivu to budu tak také označovat a kohokoliv, kdo se na takhle bídném stavu podílí, za naprosto nekompetentního... Někde jsem to tu nedávno psal, že ten stav, kdy archivy nemusí tohle a onohle a přesto/proto to udělají/neudělají, je ale zaručený test jejich chování k lidem, jak vstřícné nebo jak neochotné jsou. Výsledek testu všech oblastních archivů ať si každý udělá sám.

Předpokládám, že k digitalizaci se rozhodli, protože to jednak umožňovala doba a technika, jednak proto, že rostla poptávka po genealogii a že ostatní archivy se rovněž k digitalizaci rozhodly a že tímto krokem dojde logicky k výraznému ulehčení (fyzickým) archivním badatelnám. Potom bych tedy očekával, že takový archiv udělá vše pro to, aby poskytované výsledky byly co nejkvalitnější. Jenže u MZA... Proč tedy potom vůbec digitalizovat (a zveřejnit), když zároveň na správu AP očividně nemají čas/lidi/peníze/zájem...? To je opravdu cimrmanovské "založili si archiv/AP, ale chodili jim tam lidi". Já jakožto koncový uživatel vnímám chování MZA jako permanentní invektivu a celá jejich operace s názvem "sčítací operáty" pro mě byla poslední kapkou, kterou přetekl můj pohár trpělivosti, kterou jsem měl opravdu dlouho... (a to dokonce i po mém neodůvodněném zablokování na AP).

Dnes nenechám na tandemu MZA-AP nit suchou, ale bývaly doby (a ty trvaly dlouho), kdy jsem byl opravdu spokojený. Zpětně je mi ale jasné proč, a to ze dvou základních důvodů. Za prvé: pod AP mám dosud veškeré nalezené předky, takže dlouho jsem fungoval v nastavení počátečního nadšení, kdy jsem byl šťastný, že vůbec můžu takto snadno z pohodlí domova dohledávat své předky a vytvořil jsem si podvědomě Pavlovův reflex, kdy uvidím AP a dostaví se očekávání něčeho dobrého. Za druhé: chybělo mi srovnání. Kromě sem tam nějakého čtení dotazů jsem nikdy neotevíral ostatní archivy, ale jakmile jsem v nich začal pátrat, více listovat, začal jsem kriticky srovnávat, co mi na AP vadí a co jinde vychytali lépe. Shrnutí tohoto kritického procesu je jednoduché - proč bych se měl spokojit se službami (a jejich rozsahem) poskytovanými MZA, zatímco v ostatních archivech bych jako spádový badatel získal mnohem více? Co na tom, že MZA k tomu nemá zákonnou povinnost. Také nebudu spokojený s tím, že mi někdo zdarma dobrovolně postaví dům, který vypadá, že spadne při prvním vánku. Dávají tím jen najevo, jak lidmi pohrdají v duchu "když to nemusím, nebudu se tím obtěžovat". Hezká tečka za debatami o sčítacích operátech byla ta, když jsem ve Čtení zahlédl někoho, kdo si položil dotaz na přečtení operátu z roku 1921. Samozřejmě to byl jiný archiv - Třeboň (tuším). To snad v MZA neví, že jinde mají operáty z dotyčného roku zveřejněny? Samozřejmě, že ví a je jim jedno, jak hloupě vypadají v síti vlastních lží a bludů, když podle jejich "vysvětlení" k operátům tyto ostatní archivy porušují zákon (respektive GDPR) a přitom vypadají tak klidně a neobávají se jakýchkoliv postihů... Jestliže z vedení, které se takto chová a z jehož každého kroku a z archivu, jenž vede, čiší arogance, výsměch a neprofesionalita, tak co jiného než naprosto nekompetentní jsou. Kdo jiný než oni?
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků