Actapublica

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » sob led 16, 2021 16:46

Ještě k tomu co jsem psal výše, každá webová stránka se snímkem matriky obsahuje seznam všech snímků a odkazy na ně. Z toho vyplývá:
Čím více si člověk věří na to, že jeho odkazy jsou prapůvodní, tím víc by měl věřit převodníku
a čím více si člověk věří na to, že jeho odkazy jsou aktuální (což bude časem nejspíš méně a méně pravda), tak by se mohl orientovat dle daného seznamu z webové stránky.

Pokud se převádění bude orientovat podle prvního hlediska, bude to mnohem rychlejší, protože stačí mít k dispozici tabulku, která bude obsahovat staré ID matriky, nové ID matriky a prefix snímku (např. "216000010-000253-003375-000000-009117-000000-00-B04006-"), kde se na konec pouze připojí číslo snímku.

Pokud se převádění bude orientovat podle druhého hlediska, bude třeba ke každé matriční knize mít k dispozici navíc řadu popisující nové číslování (např. 130, 135, 140, 142, 143, 150, 160 atd.).
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » sob led 16, 2021 16:47

Zora píše:Já už bych si ty odkazy vyhledala i ručně, (v odkaze se starým ID by mělo sedět č. stránky - plus minus)
Já bych ještě počkal - jak budu mít k dispozici maximum dat, tak snad někdo šikovný vyrobí funkční převodník - tedy funkčnější, než ten oficiální z MZA.
I tak ale bude potřeba zkontrolovat odkazy, jestli se nepřeházely jinam. Všechno nemáme šanci vychytat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » sob led 16, 2021 16:52

greghouse píše:Čím více si člověk věří na to, že jeho odkazy jsou prapůvodní, tím víc by měl věřit převodníku
ne, převodník nebere ohled na snímky vložené mezi posloupnost ×10 - tedy se mu nedá věřit. Protože už teď (tedy v bodě T0) nejsou řady skenů čistě ×10.
…tak by se mohl orientovat dle daného seznamu z webové stránky.
To je jeden z parametrů, podle kterých se teď dá orientovat. Bohužel ani to nsestačí.

Pokud se převádění bude orientovat podle druhého hlediska, bude třeba ke každé matriční knize mít k dispozici navíc řadu popisující nové číslování (např. 130, 135, 140, 142, 143, 150, 160 atd.).
Právě se pracuje na získání těchto dat :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » sob led 16, 2021 16:53

Odložím své problémy na "pak".

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » sob led 16, 2021 20:11

zburget píše:
greghouse píše:Čím více si člověk věří na to, že jeho odkazy jsou prapůvodní, tím víc by měl věřit převodníku
ne, převodník nebere ohled na snímky vložené mezi posloupnost ×10 - tedy se mu nedá věřit. Protože už teď (tedy v bodě T0) nejsou řady skenů čistě ×10.


Jakto že nebere?

Dal jste jako příklad snímek 14 - http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=14
Převodník říká, že to je odkaz na 140 - https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00140.jp2
Po otevření se jedná o snímek 15. Byť po přečíslování je to tentýž snímek, jaký jste měl na mysli v původním odkazu. Z toho plyne moje logika. Pokud váš odkaz na snímek 14 je myšlen před přečíslováním, tak převodník pro takové odkazy funguje. Problém nastane až si ho sám upravíte na http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=15. Pak Vás to přirozeně pošle jinam.

Každopádně ještě ani oni sami to zjevně nemají zakomponované do systému, protože, když se listuje tou knihou mění to odkazy postaru a pak se už nedostane člověk k odkazu na aktuální snímek
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » sob led 16, 2021 20:37

Příklad, který jsem dal já:
strana 13 starého = 130.jp2 nového, převodník říká 130.jp2
strana 14 starého = 135.jp2 nového, převodník říká 140.jp2
strana 15 starého = 140.jp2 nového, převodník říká 150.jp2
Ten snímek 135.jp2 tam nebyl vložen jako oprava oproti starému. Tuhle matriku mám z dřívějška doma celou, takže můžu přesně porovnávat.
Když jsem se jich ptal, jestli tohle budou nějak korigovat, dostal jsem odpověď, že ne. Jejich převodník tedy opravdu nefunguje a nikdy fungovat nebude.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » sob led 16, 2021 20:40

A jakém bodě se teda rozhodli, že 14 = 135, když to není oprava oproti starému?
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » sob led 16, 2021 20:45

Je to oprava proti původní sadě skenů, kde měli nějakou chybu. A tu chybu někdy během let opravili. Takže ve staré verzi už byla tahle oprava zavedená.

Proto píšu, že jejich převodník bude dělat nesmysly až ve 20% matrik - jestli takhle bude zavedených všech cca 2000 matričních oprav, o kterých se ví.

Já na tohle narazil vyloženě náhodou - takže takováto situace nebude vůbec vzácná.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » sob led 16, 2021 21:31

Takže - kdyby někdo měl zájem - seznam všech skenů ve všech matrikách je v tomto ZIPu. Každá matrika je v samostatném souboru, jméno souboru je ID matriky. V převodní tabulce je u několika matrik napsaná korekce -1 - jedná se o ty matriky, kde zmizel úvodní sken mikrofilmu. Pokud je tam zapsaná korekce jiná, jedná se o neúplně zveřejněné matriky, kde jsem měl u původní verze AP jako počet skenů číslo nejvyššího skenu (počet skenů byl ve skutečnosti menší o ty nezveřejněné = zapsaná korekce). Pro širokou veřejnost nemá smysl, aby to stahovali, význam to má jen pro toho, kdo by chtěl zkust naprogramovat funkční převodník starých odkazů na nové. Já na to bohužel nemám čas :-( Jen jsem postahoval a dal k dispozici podklady, protože na to mám vyrobený nástroj.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod lechat » ned led 17, 2021 18:55

zburget píše:Takže - kdyby někdo měl zájem - seznam všech skenů ve všech matrikách je v tomto ZIPu. Každá matrika je v samostatném souboru, jméno souboru je ID matriky. V převodní tabulce je u několika matrik napsaná korekce -1 - jedná se o ty matriky, kde zmizel úvodní sken mikrofilmu. Pokud je tam zapsaná korekce jiná, jedná se o neúplně zveřejněné matriky, kde jsem měl u původní verze AP jako počet skenů číslo nejvyššího skenu (počet skenů byl ve skutečnosti menší o ty nezveřejněné = zapsaná korekce). Pro širokou veřejnost nemá smysl, aby to stahovali, význam to má jen pro toho, kdo by chtěl zkust naprogramovat funkční převodník starých odkazů na nové. Já na to bohužel nemám čas :-( Jen jsem postahoval a dal k dispozici podklady, protože na to mám vyrobený nástroj.


Super, prozkoumam to a zkusim to nejak vsechno dat dohromady do nejakeho davkoveho prevodniku. Bude to ale par dni trvat. Precijen nekdy taky musim chodit do prace :D

DODATEK: koukam, ze na prevodnik uz bylo zalozeno nove vlakno a uz na tom jisti dobrovolnici vysivaji, takze se nebudu zatim angazovat.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » sob led 30, 2021 17:58

Já doufám, že spuštěním nového systému na matriky přilákalo ke genealogii mnoho dalších lidi a je to hlavní důvod proč se ve špičky jako je sobota večer v matrikách prakticky nedá listovat, než aby to bylo způsobené, že nový systém je z nějakého důvodu mnohonásobně náročnější na hardwarové zdroje a jejich páteřní připojení na Internet.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod luko » ned led 31, 2021 16:34

AP poslední týden (ne)funguje tak, že nemám vůbec chuť ji otevírat.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » stř úno 03, 2021 22:31

Tak mám ne příliš pozitivní zprávy z MZA :-(
Opravy v nové verzi AP ještě zdaleka neproběhly (i když se počítalo, že to bude během ledna). A to z toho důvodu, že IT pracovníci dostali jiné úkoly :-( AP prostě není vůbec priorita. A to mi paní, se kterou komunikuju a která dělá v podstatě veškeré IT technické operace týkající se oprav v AP, napsala, že má v pracovním popisu vyhrazenou pouze 1 (slovy jednu) hodinu týdně - ano, vidíte dobře - 1 hodinu týdně pro práci na AP!!!. Nedělá úplně všechno sama - skenování zajišťuje někdo jiný, jiná archivářka řeší, co se má opravovat, co se má skenovat a tak. Jenže teď je nejvíc potřeba doopravovat seznamy skenů a lidi, kteří by na tom měli dělat, na to nemají vůbec čas. Tohle mi tedy fakt vyrazilo dech :-(
Během příštího (nebo následujícího) týdne by měl být nasazený nějaký další balík oprav - hlavně co se týče částečně zveřejněných matrik. Tam se budou dokonce ještě měnit i ty stávající odkazy (bude se něco přečíslovávat). A pak se chystá balík asi 70 dalších matričních oprav, ale není na to čas.
Tak, jak na MZA nadáváme, tak tihle lidi za to nemůžou. To je tam komplet systémově blbě :-(
Nicméně - prý se tam teď maká na rekonstrukci sítě, tak snad bude výsledkem tohohle snažení aspoň zlepšení výkonu AP ve špičkách. Sic je to poslední dobou fakt nepoužitelné :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » čtv úno 11, 2021 15:15

Dneska byl na AP aplikován balík cca 100 oprav - takže ještě eviduju oproti staré verzi 337 rozdílných matrik. Buď jsou to chyby a nebo jsou to změny ve stré veri, které nebyly hlášené a já jsem si je tak do svého seznamu nezanesl. Ale to zjistíme časem.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » úte bře 02, 2021 20:31

chyby v matrikách

Zase si nepamatuju, kam se to má psát.

14354
Oleksovice

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01730.jp2
zde končí úmrtí a následuje dodatek narozených.
U matriky jsou ale uvedeny jen tři části, narození, oddání, úmrtí a nic, na poslední část N zapomněli.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků