Actapublica

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát zář 03, 2021 6:49

Tak já všechny nadávající budu muset trochu přibrzdit.

Odpověď z MZA přišla dnes už v 7:37: "Dobrý den, zasílané odkazy jsou opraveny."

Jediné, co teď nefunguje je to dezoomify pro ukládání celých snímků.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Mistr Jan » pát zář 03, 2021 6:59

Počítám oprava za 16 hodin? To by šlo :D
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » pát zář 03, 2021 7:01

Já nadávám v prvé řadě kvůli faktu, že MZA nic nesdělí a na dotazy kolem funkčnosti či vylepšení uživatelského prostředí odpovídá neadekvátně.

Mně to funguje s vylepšení od Greghause i od Rasasaka. Mazat rozhodně nic nebudu, pokud to nebude nezbytné, bůhví, co bude zase nefungovat od MZA zítra nebo už odpoledne.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod zedir » pát zář 03, 2021 8:28

Jak píše Zora, kdoví, s čím zase bude problém dnes, večer, zítra... Já osobně už mám těch potíží, nedostatků, (mikro)výpadků, nespolehlivosti... docela dost. To, nad čím bych dříve mávnul rukou a vůbec neřešil, mě v té nekonečné řadě už unavuje. Je fajn, že reagují na e-maily, ale moje kritika komunikace cílí na veřejnost celkově. Něco je třeba vyřešit nebo oznámit a na MZA nebo AP není o tom ani slovo, všechno pozdě nebo minimálně na poslední chvíli (nebo prostě vůbec nic). To, že jsou jejich služby zdánlivě zdarma, opravdu není výmluva pro jejich otřesné (ne)fungování nebo argument k tomu, abychom se tvářili, jaké dobrodiní nám digitalizací činí, když se přitom jedná o tak běžný a základní krok ve vyspělém světě. A zdánlivě zdarma proto, že si je všichni platíme z daní a jako veřejná instituce tu snad jsou pro veřejnost. Pro koho jiného přece uchovávají své fondy. Ať si každý položí otázku, kde by ve své práci byl, kdyby se jí věnoval stejně spolehlivě jako se MZA věnuje správě svých aplikací a správě archivu celkově.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » pát zář 03, 2021 10:44

zburget píše:Jediné, co teď nefunguje je to dezoomify pro ukládání celých snímků.


Ne že bych to používal, ale mně se to zdá funkční.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát zář 03, 2021 11:44

Podle toho, co jsem viděl, tak účelem téhle "úpravy" je opravdu to, aby nešly stahovat snímky z AP a sčítacích operátů. Jenže se asi někdo ukliknul (spíš mu nedocvakly všechny důsledky) a tu nutnost parametru Referer v hlavičce html dotazu vynucovali u všech stránek. Což způsobilo problém s nefunkčními odkazy. Taď to vypadá, že už je ta restrikce omezená "jen" na soubory, které jsou potřeba k zobrazení stránky.
Musel jsem trochu doplnit můj stahovací skript :-)

Jen už asi nikdy nebude fungovat to Rasasakovo tlačítko na stažení snímku.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát zář 03, 2021 11:47

greghouse píše:
zburget píše:Jediné, co teď nefunguje je to dezoomify pro ukládání celých snímků.

Ne že bych to používal, ale mně se to zdá funkční.

Když se klikne na stahovací tlačítko, tak to odkáže na webovou aplikaci dezoomify, ale ta už snímek nedokáže stáhnout.
Mně osobně to nevadí taky - mám na to jiný mechanusmus. Tím dezoomify bych stáhnul jen jediný snímek - když potřebuju matriku, abych mohl psát index, tak by to takhle bylo na půl dne práce. Takže mám skript, který mi stáhne příslušnou matriku rovnou celou :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » pát zář 03, 2021 11:53

Já to zkoušel ještě podruhé v době psaní této odpovědi a funguje to stejně tak dobře jako předtím. Copak by fungovalo samotné zobrazení toho snímku běžným způsobem, kdyby to pro ty tile soubory referer vyžadovalo? Já myslím, že by to (jako to předchozí řešení) zablokovalo použitelnost aplikace. Ale mě to taktéž netrápí, u sebe jsem si to taky upravil. Já mám stahování snímků integrované do mého genealogického softwaru a stahovat to přes tuhle službu by bylo taktéž moc práce.

Každopádně pokud by se ukázalo, že oprava je trvalá, tak nevidím důvod si ten doplněk, co jsem na něj psal návod nechávat zapnutý nebo případně vůbec nainstalovaný v prohlížeči a prostě bych ho vypnul nebo případně rovnou odebral.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát zář 03, 2021 15:22

Tak mě to tedy nefunguje. Kliknu na obláček, dostanu stránku dezoomify a když chci obrázek stáhnout, tak dostanu chybu
Kód: Vybrat vše
Error: Unable to load tile.
Check that your internet connection is working and that you can access this url:
https://www.mza.cz/actapublica/iipsrv/iipsrv.fcgi?Deepzoom=/srv/LUN014/LUN014/216000010/216000010-000253-003375-000000-009352-000000-00-B04045/216000010-000253-003375-000000-009352-000000-00-B04045-00120.jp2_files/12/5_0.jpg


Ony ty tile taky vyžadují referer, který tam web dezoomify nepošle. Já si musel do svého stahovače dopsat do hlavičky referer pro .dzi i pro jednotlivé tile. A teď už mi to zase běží. Ale pssssst - nikdo ani muk, aby v MZA zase nezkoušeli vymyslet nějakou další obstrukci. Jednak tím zaručeně rozbijou zase něco jiného a druhák mi zase jen přidají práci v tom, že budu muset zjišťovat, co dalšího jim musí můj skrip podsunout, aby je oblafnul :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Mistr Jan » sob zář 04, 2021 12:38

Zdravím,

omlouvám se, už se přesně neorientuji v tom, co všechno se již vyřešilo, potažmo nahlásilo, ale mně to pořád zlobí :-(

Jestli dobře chápu, tak se psalo, že přeskakují snímky v režimu celé obrazovky. Mně to přeskakuje ještě stále i teď. I v normálním režimu.
(Ale skutečně jen poté, co stránku načtu/refreshnu, jinak ne.)

A pak mi, nevím proč, nefungují tlačítka první a poslední snímek.

Je to mnou, že jsem si něco stáhl/nestáhl, nebo je to tak ještě pořád i u někoho dalšího? :-(

Možná to lépe demonstruje: https://www.youtube.com/watch?v=s3wKUJNOR60
...asi to skutečně bude lepší, než to zdlouhavě popisovat.

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Actapublica

Příspěvekod zedir » sob zář 04, 2021 14:20

Jak jsem o tom problému psal, mně to také nefungovalo ani v normálním režimu, ale pro tuto chvíli (15:20 SEČ) mi všechno funguje, jak má - normální i celoobrazovkový režim, první i poslední snímek. V tuhle chvíli mám poslední Rasasakovu aktualizaci i stále zapnutý Greghousův postup, nic jiného jsem s ničím pochopitelně nedělal.

Co se týče stahování, to mi funguje také, ale já ho také nepoužívám, protože snímek je málo, já bych potřeboval celé matriky. Buď to, anebo nic. Docela by mě tak zajímalo, jak si MZA a Zámrsk představují tu novou aplikaci - někdo bude pátrat na hranici obou archivů, bude v Zámrsku, klidně si zdarma stáhne celou matriku, posune se o dva kilometry dále pod MZA a bude platit do aleluja za každý snímek? Nějak takhle si to opravdu představují?

MZA zase uměle vytvoří problém, kde není nebo kde ho ostatní archivy nevidí, vytvoří tak problém ze stahování snímků a zcela zakázané ovoce, následně ztrácí čas jeho zbytečným "řešením" a pak si stěžuje, že nemá lidi a čas a kašle na jakékoliv věcné připomínky lidí. Trvalo jenom 12,5 let než tam přidali ten jas a kontrast, ale čas na vymýšlení, jak znemožnit stahování si očividně vždycky udělají rádi. Ostatní archivy věnují čas a energii do digitalizace nematričních zdrojů a do zkvalitňování služeb, MZA je ale stále zamrzlý hluboko v minulosti a v glumovském režimu, kdy jsou pro něj "jeho" matriky jeho milášci, na které se mu nesmí sáhnout.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » sob zář 04, 2021 21:30

Hmmm - tá ten problém s přeskakováním o dvě stránky viděl jen v celoobrazovkovém režimu, v normálním jsem to vyvolat nebyl shopen. Teď to funguje bez problému. Zkusil bych promazat cache, jestli tam náhodou nezůstalo něco šprajcnutého.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Rasasak » ned zář 05, 2021 14:05

Problém s dezoomify opraven, v poslední aktualizaci (právé vypuštěné) je ostranén problém s refererem (jak uvádí zburget výše) ....
Již není potřeba pro stahování upravovat hlavičku :)))) a opět funguje bez FORBIDEN erroru
Uživatelský avatar
Rasasak
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte zář 08, 2020 16:46

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » pon zář 13, 2021 15:13

Už zase nejedou ani matriky, ani sčítání. Tváří se to netečně, pak se objeví chyba (v obou případech)

Nepodařilo se určit seznam obrázků.
Služba vrátila chybu: 7: Failed to connect to so.mza.cz port 443: Connection refused

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod Mistr Jan » pon zář 13, 2021 15:31

Zora píše:Už zase nejedou ani matriky, ani sčítání. Tváří se to netečně, pak se objeví chyba (v obou případech)

Nepodařilo se určit seznam obrázků.
Služba vrátila chybu: 7: Failed to connect to so.mza.cz port 443: Connection refused

Z

Zvláštní, mně to funguje normálně.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků