Actapublica

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Actapublica

Příspěvekod kolsi » stř pro 19, 2018 9:35

Monika píše:Jsem ráda, že v MZA nemusím hledat.
readr píše:s ohledem na obecnou závaznost nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, GDPR) budou v aplikaci Acta Publica nadále zveřejňovány matriky narozených ve lhůtě 110 let od posledního zápisu v příslušné matriční knize, matriky oddaných ve lhůtě 90 let a matriky zemřelých ve lhůtě 75 let od posledního zápisu.

Zajímavé je srovnání se zákonem o matrikách https://zakonyprolidi.cz/cs/2000-301
§ 25b

(1) Matriční úřad vydá fyzické osobě matriční doklad nebo povolí nahlédnout do matriční knihy a činit výpisy z ní v přítomnosti matrikáře, uplynula-li od provedení dotčeného zápisu v matriční knize lhůta 100 let u knihy narození, 75 let u knihy manželství nebo knihy partnerství a 30 let u knihy úmrtí.

(2) Matriční úřad, úřad s rozšířenou působností nebo krajský úřad povolí nahlédnout do sbírky listin nebo druhopisu matriční knihy vedené do 31. prosince 1958 a činit výpisy z nich v přítomnosti matrikáře, uplynula-li od provedení dotčeného zápisu v matriční knize lhůta 100 let u knihy narození, 75 let u knihy manželství nebo knihy partnerství a 30 let u knihy úmrtí.


readr píše:Zveřejňování digitalizátů matrik není zákonnou povinností archivu.

Myslím, že to je právě hlavní problém.


Ano, zveřejňování digitalizátů opravdu není povinností archivu. V takovém případě jde pouze o aroganci konkrétních lidí, kteří když mají tu moc někomu něco znepříjemnit, tak toho záměrně využívají a ještě se odkazují na neuplatnitelná nařízení.

Já spíš zásadní problém vidím v této větě "Vyhotovení kopie, výpisu či rešerše zápisu o osobě mladší než 110 let je možné pouze pokud žadatel předloží notářsky ověřený souhlas této osoby, popř. prokazatelně doloží (úmrtní list), že daná osoba již zemřela". Už to je logický nesmysl - jak mám asi prokázat, že osoba zemřela, když mi k tomu záznamu odepřou přístup? A jelikož matriční zákon však nařizuje něco jiného, tak jde z jejich strany o cílené porušování zákona.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » stř pro 19, 2018 17:13

matriky se většinou předávají do archivu až po uplynutí nějaké lhůty, u narozeni cca 100 let od posledního zápisu, takže dost informací z toho "ochranného" období by se mělo dát dohledat přímo na matričních úřadech.
Příležitostně se zkusím zeptat na úřadě, jak a kdy knihy odesílají do archivu a zda se třeba nevyužívají i druhopisy pro 20. st.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » stř pro 19, 2018 18:31

Super, díky, asi jsem ten zákon nikdy nedočetla celý do konce :-(

On bude především problém tam ( a to je už i dnes), kde jsou knihy vedeny po delší období,. třeba už od 18. st. a zatím se nedostaly do archivu, ale "prožívají" svou čekací dobu na matričním úřadě.
Jakmile ta lhůta uplyne, tak je sice šoupnou do archivu, (MZA), ale tam zase ještě budou trčet a čekat na zveřejnění a dalších deset let nebudou vlastně vůbec přístupné... (pro nepříbuzné nebo pro příbuzné "bez důkazu původu."

MZA domýšlí všechny i naprosto nepravděpodobné možnosti, ale bohužel tak, aby oni neměli jakýkoliv problém ani v náznaku. Je to totiž nejjednodušší.
Té blbině nikdo moc nerozumí, ale podstatné je to, že když by přišla jakákoliv kontrola a o něčem tvrdila, že je to vedeno nesprávně, tak v jakékoliv firmě (tedy i v MZA) není osoba natolik znalá, aby se mohla pustit do nějaké pře.
(No a pokud by snad existoval znalec, tak nebude řešit problémy vzniklé na půdě MZA, ale nechá si zaplatit u zcela jiných firem.- )

Fakt je ovšem ten, že matriční knihy, předané do oblastních archívů, byly v těchto oblastních archivech ještě nedávno volně přístupné i v případech, kdy to zákon o matrikách neumožňoval - tedy ne digitalizované, ale v badatelně. Dokonce mně nahlédnutí i nabízeli, (matrika 1. pol . 20. st.) - (ptala jsem se mailem na nějaký konkretní inventář k osobě.) Tehdy jsem to ale nevyužila.

Pokud neděláme zcela nový rodokmen nebo profirodokmen někomu, myslím si, že ono "hluché" období se dá vždycky nějak obejít. Domácí doklady, křestní jméno, které se vynoří z minulosti.... , informace o rodu sourozenců....
Třeba matriky online pro Ivančice - N - jsou do roku 1908, sňatky tuším 1919.
Zatím jsem ale vždy našla pokračování do minulosti - psaly se poznámky do knihy N o svatbě, někdy i úmrtí a hlavně, v knize U byly zapsány a volně přístupné informace o zemřelých dětech těch rodičů, jejich přeživší dítě jsem hledala.

Pořád si myslím, že to chce čas a počkat, jak se věci budou vyvíjet. Stále jsem nepochopila, zda budou stahovat matriční knihy, již digitalizované, přístupné, ale nesplňující ony podmínky. Tam by pak mohl nastat problém.... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod kolsi » stř pro 19, 2018 20:04

Tak v těch zákonech toho lze dohledat víc. Když jsem to tak v rychlosti prolétnul, tak to vypadá, že zákon o matrikách se nevztahuje na archivy. Ten platí pouze na matriční úřady. V případě archivů pak půjde o Zákon o archivnictví a spisové službě. A tam se samozřejmě o žádný lhůtách nepíše a už vůbec ne o nějakém notářsky ověřeném souhlasu. Každý má právo nahlížet do archválií. A to dokonce i do archiválií žijících osob, pokud ty nevznesou námitky. Vyrozumění oné osoby je už však úkolem archivu:

§ 37
Do archiválií obsahujících osobní údaje žijící osoby lze nahlížet, nevznesla-li tato osoba písemně námitky. Archiv osobu písemně vyrozumí o podané žádosti o nahlížení do archiválií; ... Nevznese-li osoba námitky ve lhůtě podle věty čtvrté, má se za to, že s nahlížením do archiválií souhlasí.


By mě zajímalo, jak bude archiv postupovat, až jim tam začnou chodit stovky žádostí a oni budou muset všechny osoby písemně vyrozumět :D


Zoro, na Vaši "otázku" "Stále jsem nepochopila, zda budou stahovat matriční knihy, již digitalizované, přístupné, ale nesplňující ony podmínky." asi pak nejlépe pasuje:
§ 37
(11) Ustanovení odstavců 1 až 3 se nevztahují na archiválie ... , které již byly před podáním žádosti o nahlížení do nich veřejně přístupné, ...

= archiválie už jednou veřejná byla, takže máte právě do ní nahlížet, i pokud obsahuje údaje žijících osob.


Nakonec to ale i vypadá, že člověk vůbec nemusí řešit, zda je matrika na úřadě, nebo již v archivu. Viz:
§ 56

(1) Matriční doklad, který má být vydán ze zápisu v matriční knize, uložené ve státním oblastním archivu, vystaví matriční úřad, v jehož správním obvodu k narození, uzavření manželství, nebo úmrtí došlo. Podklady pro jeho vydání zašle matričnímu úřadu příslušný státní oblastní archiv na základě žádosti matričního úřadu, právnické či fyzické osoby.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Actapublica

Příspěvekod kolsi » stř pro 19, 2018 20:16

Monika píše:
kolsi píše:zatímco třeba SOA Praha naopak zhruba v té době bez obtíží zavedlo registraci uživatelů a možnost stahovat po přihlášení celé knihy (ironie: "asi jsou rádi, že jim přitom lidé přetěžují servery").


To je další věc, kterou někdo nedomyslel do konce. Nevím, jak přesně funguje Actapublica, ale Vademecum v SOA Lt/AHMP, je tak žalostně napsaná aplikace, že při prohlížení dochází neustále dokola ke stahování týž stejných snímků. A to nejenom při listování stránkami, ale i při zoomování na jedné stránce. Čili člověk, který si jednou stáhne celou knihu zatíží jejich server mnohonásobně méně než ten, který listuje online a každou stránku musí několikrát zazoomovat.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » stř pro 19, 2018 20:41

Státní archivy navíc spadají stejně jako matriční úřady pod ministerstvo vnitra. Docela si myslím, že se zvednou žádosti na matriční úřady ( možná i něco srovnatelného s obdobím protektorátu a povinností farností vystavovat duplikáty matričních zápisů) V tom momentě budou matrikářky hlasitě protestovat...
(V době protektorátu se musely přijímat ve velkém počtu nové pracovní síly, aby - především ve větších městech zvládali evidovat žádosti, vyhledávat, přepisovat ( bylo třeba umět číst) a vyřizovat korespondenci.
Navíc - podle mě není dlouhodobě možné, aby jednotlivé státní archivy měly každý jiný náhled, výklad a pravidla a bude snaha to sjednotit. (jak, to se neodvažuju ani o tom přemýšlet)
Probírala jsem asi před dvěma roky s velmi příjemnou matrikářkou fenomén restitucí. na matriky se obraceli ve velkém notáři a zastupující advokáti a požadovali výpisy , kterými pak dokládali, komu majetek patřil a hlavně, kdo jsou dnes dědicové. (z původního jednoho majitele se stalo třeba dvacet potenciálních majitelů dnes), podobně to bylo a je s tzv pozemky, u nichž nebyl dohledán dnešní majitel...,

Hlavně, aby se nenašel nějaký 120letý žijící člověk, pak by se ihned lhůta protáhla na 130 let :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod kolsi » čtv pro 20, 2018 8:50

Monika píše:GDPR nerozumí nikdo a přesně, jak píšete, se všichni bojí, že se po nich bude vozit případná kontrola, protože ta si to bude vykládat jinak.


Ono ale pak vypadá trochu zvláštně, když se chrání proti kontrole tím, že se pokouší obcházet jiný zákon. Jak už bylo napsáno, tak GDPR se netýká zemřelých osob a o případě žijících osob mluví přímo Zákon o archivnictví a spisové službě. Takže to spíš vypadá, že se bojí, že to co platilo již před GDPR, bude teď více vymáháno, a tak se pokouší své zákonné povinnosti převést na někoho jiného a zákon obejít stanovením nějakých vymyšlených lhůt.

"Chcete údaje o osobě mladší 110 let? Tak přeložte notářsky ověřený souhlas této osoby." ... ne, v žádném případě... vyrozumět tuto osobu je zákonnou povinností archivu, ne toho, kdo informace žádá. Jenže oni už dopředu přímo počítaj s tím, že takový běžný genealog se s nimi nebude přít a nechá se odbýt. Jenže narazí v případě, že se někdo odbýt nenechá a udá je za porušování svých zákonných povinnosti.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » čtv pro 20, 2018 9:19

Navrhovala bych, aby každý geneaolog dával nově narozeným potomkům "do vínku" místo dupaček či zlatých dukátů soubor záznamů z matrik o předcích.

Pokud tedy nevyjde nějaké nařízení, že se tyto záznamy nesmí uchovávat a bez souhlasů zemřelých předků ani předávat :-)

Pořád si myslím, že je třeba se na problém dívat trochu s nadhledem. Víme, jak funguje státní správa, jak se přehazují horké brambory, jak se řeší jeden problém tím, že vzniknou další problémy, hluchá místa.
Stejně tak se ale jedna instituce se domnívá, že druhá byla zvýhodněná, že té první přibyla práce...

Určitě by měla následovat opatření pro muzea, která velmi často uchovávají - někdy i choulostivější materiály- k osobám, na něž se vztahuje GPRD.


No a k Vámi citovanému ustanovení
"Chcete údaje o osobě mladší 110 let? Tak přeložte notářsky ověřený souhlas této osoby." ... ne, v žádném případě... vyrozumět tuto osobu je zákonnou povinností archivu, ne toho, kdo informace žádá.....
pak odpovědná instituce v zákonné lhůtě sdělí:
- údaje nelze poskytnout, neb přes veškerou snahu se nepodařilo tuto osobu vyrozumět a získat její souhlas. (neb je dávno zemřelá - to už ovšem psát nebudou).

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod kolsi » čtv pro 20, 2018 10:48

No a právě proto je i v zákoně vysloveně řečeno, že pokud osoba do určité lhůty nevznese námitky, má se za to, že s tím souhlasí.
Taky mi tady trochu uniká logika:
- jaká je pravděpodobnost toho, že ve 100+ let staré archiválii bude žijící osoba, která se zveřejněním nesouhlasí a případně zveřejněný údaj napadne?
- a jaká je pravděpodobnost toho, že někdo napadne archiv za to, že obchází svou zákonnou povinnost danou Zákonem o archivnictví ?

Dle mého je první až téměř nepravděpodobné, zatímco druhé má dost vysokou pravděpodobnost.

A myslím, že už tu tento článek někde byl:
Státní oblastní archiv v Praze na rozdíl od Litoměřic žádné listiny nestáhl, ale jeho šéf Daniel Doležal si stěžuje, že GDPR archivářům ztížilo práci.

„Každou potenciálně živou osobu musíme ztotožnit, oslovit ji, že někdo chce studovat její osobní údaje, a vyčkat na její souhlas. Musíme se kvůli zjištění adresy obracet přímo na ministerstvo vnitra písemnou formou. To velmi zdržuje badatele a zatěžuje archiváře byrokratickou rutinou,“ popisuje Doležal.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/gdpr-rodokmen-a ... omaci_jumi

A v tom je právě pointa celého problému. GDPR archivářům žádnou práci neztížilo. To, co p. Doležal popisuje, platilo už dávno před nějakým GDPR.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » čtv pro 20, 2018 11:15

No, moje zkušenost je asi taková
řešeno tlf s matrikářkou
- potřebuju údaj o úmrtí v roce 1900
no, mám ho tady, ale nemohu Vám ho dát
- můžete, osoba je mimo úmrtní lhůtu
já nevím, "oni" nám říkali, ať nic nedáváme, tak se nezlobte.

Tím končí veškerá diskuse, protože já "ženská na telefonu" nepřesvědčím !odborně znalou" matrikářku, že nechci nic nezákonného.
Výsledek? No, slušně jsem požádala o slovní sdělení, slušně mně bylo obratem vyhověno.

Dotazovala jsem se písemně na min. vnitra, proč nemohu ofotografovat zápis, který mně je předložen (Brno, Dominikánské nám), podle zákona o matrikách mohu.
Odpověď? Nepřišla.
Vysvětlení? Pro Městské úřady platí správní řád a pokud je v něm nějak ošetřeno, kdy se smí a kdy se nesmí fotit, vlak přes to nejede.
Tak jsem sedla a obkreslovala zápis, pro mě naštěstí dost čitelný, byť jsem se pro jistotu vybavila lupou.

Něco jiného je přece zákon, nařízení, ale něco zcela jiného je pak samotná praxe. Jeden úředník myslí normálně, zná svou práci, druhý je vystrašený, aby nešlápl vedl a třetí kašle na všechno a nemůže (nechce udělat) nic. V tom posledním případě můžu citovat třeba GPRD z hlavy v originále a přizvat si soudního překladatele, vše je zbytečné.

nezapomenu na "takymatrikářku", kterou jsem více méně donutila - slušně, v úředních hodinách, přerušit asi soukromý hovor se starostou (kafe, noha, přes nohu na stole) a nechat si vyhledat potřebný zápis. Tak otráveně hledala, musela jsem stát mimo , nakonec sdělila, že nic nenašla a zavřela knihu.
Ha, ha, ha... na knize bylo napsáno zcela jiné období a jiné obce, než měla na papíru před sebou (pečlivě jsem to vypsala) Na moje upozornění reagovala slovy, že mně chtěla vyhovět.
No a co, pomůže mně nějak nějaký zákon, budu se půl roku dohadovat, stěžovat, vyřizovat korespondenci? Na úrovni genealoga je to jen o osobním, písemn. styku s matrikářkou, (příp. pracovnicí archivu) Vše další stejně skončí bez konkretního výsledku.

Docela zajímavé bude to, jak se naloží třeba se vzdělávacími pořady, kde jsou zmíněna data osob, které jsou v ochranné lhůtě... či třeba digiknihovna s novinovými články či oznámeními typu naše drahá maminka oslavila 50. narozeniny, všechno nejlepší jí přejí děti --- a následuje výčet potomků, s manžely a vnuky.

Pořád si myslím, že to "nějak" dopadne... Jak jde o práci navíc, u kohokoliv, tak se vždy instituce ozvou a začnou si horký brambor přehazovat..
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod kolsi » čtv pro 20, 2018 12:27

Já mám podobnou zkušenost. Na několika matrikách po mě chtěli doložit příbuzenství i přestože šlo o záznamy před r. 1900. Neměl jsem potřebu se dohadovat, že nic dokládat nemusím a že podle zákona mám na ty záznamy právo. Nic mě to doložení nestálo, tak jsem můj a babiččin rodný list ukázal. A to je právě to, co jsem zmiňoval výše. Ten archiv víceméně předpokládá, že se s nimi nikdo dohadovat nebude, a tak si dovolí postupovat protizákonně (s odkazem na nějakou směrnici). A bude jim to procházet tak dlouho, dokud někdo ty údaje nebude potřebovat pro jiné než genealogické potřeby a začne se s nimi skutečně přít.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » čtv pro 20, 2018 17:44

Zrovna čtu na FB, že včera jedna paní procházela sedm matrik (hledala v nich) a dnes se už na stránky actapublica nedostala. Dokonce neviděla ani stránky, jak je známe, protože ji to zřejmě přesměrovalo na jiný stroj, takže viděla jen úvodní stránku čisté instalace Apache.

Nevím přesně, co paní dělala, zda procházela 7 matrik nebo si je současně stahovala.
Já mám právě teď dnes otevřeno 8 různých matrik - nejsem tedy přihlášená a nikdy nestahuji. A přiznám se, že ani stránky nezavírám, spíš použiju otevřené stránky pro vyhledání dalších matrik.

Snad bych ani neuměla otvírat pouze jednu matriční knihu, zavřít a pak zase další. Při mém způsobu hledání to ani nejde.
Zatím jsem tedy připojena a vidím vše a můžu i listovat. (neukládám si stránky, ale pouze odkaz na stránku)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod kolsi » čtv pro 20, 2018 18:22

To je také jako vtip. Chtějí bojovat proti hromadnému stahování dat a nastaví limit na 1,5 GB/den.
Když vezmu, že jeden sken má kolem 1,5 MB a matrika může mít průměrně kolik... kolem 200 stránek ? (a jsou i takové co mají 1000 stránek) tak stačí abych například jeden den strávil hledáním nějaké osoby a ten limit přetáhnu už po pěti matrikách. A to nemluvím o žádném hromadném stahování, ale o běžném použití.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » čtv pro 20, 2018 20:11

no, prohlížím si střídavě fakt více stránek, listuji v matrice, v indexu, porovnávám se svatbou... mám otevřenou stránku jiné obce pro porovnání příjemní a jeho zápisu - moje piktogramy...to vše mám otevřené, ale nestahuji. Opravdu se mně nic neděje, nejsem ničím omezená. (Pokud by platila nějaká omezení na prohlížení, byla bych asi první odpojená, neb mám chřipku a v týdnu jsem nad matrikami seděla skoro pořád) Z

Ta paní měla možná problém s Flash Player, neměla ho stáhnutý, povolený, nebo tak něco... Pak se samozřejmě zobrazí prázdná stránka. (To se mně děje, pokud se se zcela mimořádně vypnu a znovu zapínám počítač)
Já už se setkala s tolika "zaručenými popisy", co všechno je špatně, ale skoro vždy to nebylo ani mezi klávesnicí a hlavou, ale přímo v hlavě.
Z
cíleně jsem stáhla jednu náhodně vybranou stránku. Nic jsem nezadávala, jen jsem použila možnost "uložit" . Velikost 1,7 MB, rozměr 2900x2349 Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » čtv pro 20, 2018 23:32

tak teď jsem prolistovala asi tři matriky, prohlížela jsem jen jednotlivá příjmení. - od večera asi od 19 hodin, odhadem tak 3x 250 skenů během dne tak 5x tolik. Absolutně nic se mně neděje.. Více méně to tak dělám každý den, co mám chřipku.. Teď mám otevřeno 5 matriční knih.
Nejsem ajťák, ale snad existuje jiná možnost, proč tu paní to přesměrovalo .
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků