Actapublica

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » pát led 15, 2021 14:14

A že je vytváření hromadného převodníku zbytečné, nesouhlasím. Já do doby, než vytvoří další variantu odkazů, nebudu ručně převádět přes jejich převodník odkazy, které potřebuju otevřít. Po pravdě mi není úplně jasné, proč (alespoň dočasně) nepřesměrovávají odkazy ze staré domény na novou. Z toho jak převodník funguje je zřejmé, že se nejedná o složitý převod a doménu stále mají.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » pát led 15, 2021 14:20

Tedy, ne že bych byla odborník, ale mně by stačilo, pokud by na nové aplikaci uvedli jakkoli tu starou doménu. (tedy to číslo, které mám uloženo v odkazu před pořadovým číslem skenu)

číslo skenu znám, jde jen o to, že musím zjistit, kde vlastně jsem ten odkaz původně našla (pokud to nevím z hlavy)

Nějak nemůžu už vůbec najít německé ekvivalenty českých názvů obcí.-
pod podrobnosti o matrice to není,
pod části matrik to není.
Kampak se můžu ještě podívat?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod lechat » pát led 15, 2021 14:34

Zora píše:Nějak nemůžu už vůbec najít německé ekvivalenty českých názvů obcí.-
pod podrobnosti o matrice to není,
pod části matrik to není.
Kampak se můžu ještě podívat?


Ja ty obce vidim normalne pod Podrobnostmi o matrice > sekce Obce a jiné lokality. Napr zde

Ted kdyz na to koukam, tak vidim ze ty alternativni nazvy docela rozsirili, je tam i latina atd. Asi ty nazvy vytezim jeste z toho nove AP. Pred tim jsem je bral ze stare verze.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » pát led 15, 2021 14:37

Pro lechat
pravdu díte, zase jsem se dívala blbě. Sorry,

Jen tedy mně by se to hodilo vidět rovnou, v té staré verzi se to zobrazilo po najetí kurzorem.

Samozřejmě děkuji.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát led 15, 2021 18:23

greghouse píše:A že je vytváření hromadného převodníku zbytečné, nesouhlasím.
Ale já netvrdím, že je to zbytečné - sám to rád využiju. Já jen psal, že je to zbytečná práce teď, když se během 14 dní všechny ty odkazy znovu změní. A až se změní, je otázka, jak bude fungovat jejich převodník (teď vím, že funguje blbě a když jsem se ptal na korekci, bylo mi řečeno, že žádná korekce nebude). A jeslti budeme schopní udělat převodník svůj, lepší nebo vůbec funkční. Toť vše, co jsem teď chtěl říct.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12611
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » sob led 16, 2021 14:47

Tak už tady máme nové odkazy, které se nebudou měnit s matričními opravami!!!
Jdu prozkoumat, jak se to chová…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12611
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » sob led 16, 2021 15:09

No nejzajímavější bude, zda převody na tento typ odkazu budou zohledňovat zpětně ty změny, na které jste přišli, jako ty chybějící strany. Podle toho se pak můžeme orientovat, zda tvořit převodník založený na jejich převodníku a nebo si ten seznam snímků vysát z jedné stránky pro danou knihu a nepřetěžovat tak zbytečně převodník.

Já to bohužel ověřit nemůžu, protože jsem dosud nenarazil na odkaz, který by mířil o stranu mimo nebo do knih, kde v mezičase došlo ke změnám.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » sob led 16, 2021 15:14

Tak… Jak to říct a nebýt moc sprostý…
Ten jejich oficiální převodník je totálně na h***o :-(
Předně - odkazy, které fungovaly v 1. polovině ledna jsou pryč a neexistuje pro ně převodník na odkazy současné. Takže ti, kteří si zaktualizovali svoje staré odkazy ze staré verze AP mají teď akorát hromadu nesmyslů :-(


A teď. co jsem prozkoumal: bude to asi trochu složitější popis, ale programátoři, kteří by mohli chtít zkusit vyrobit převodník jiný, to pochopí.
Stará verze AP používala v URL jakési ID matriky, které se neshodovalo s číslem signatury (ani nemohlo, protože v signaturách jsou občas písmena).
Nová verze AP používá v URL opět jakési ID matriky, které je ale rozdílné od toho starého ID. URL má navíc trochu jiný tvar, ale to je veddlejší.
Stará verze AP číslovala skeny jednoduše tak, že to byla souvislá řada od 1 do nejvyššího čísla skenu. Když tak nějaký (chybějící) sken doplnili nebo nějaký přebývající (ani, o takové jsou) smazali, tak se skeny přečíslovaly a tím se změnily i odkazy. Podobně to fungovalo v nové verzi AP v 1. pol. ledna.
Teď jsou skeny číslovány opět sekvenčně, ale od 10 s krokem 10 (tedy 10, 20, 30, 40,…) Takže - když bude potřeba nějaký chybějící sken přidat, je tam celkem prostor pro to, aby se do řady vsunul. Nedojde tak ke změně odkazů za tohle matriční opravou.
A teď jsme u jádra problému. Už teď nejsou řady čisté od 10 po 10, ale už teď je sem, tam do řady vložen některý sken, který v původní sadě skenů chyběl. Jenže (!) oficiální převodník funguje tak, že převede staro ID na nové ID, někde v databázi vychrastí cestu ke skenům a staré číslo strany prachsprostě vynásobí deseti!!! Takže jakákoli matriční oprava, ke které někde došlo a které se teď ještě budou do nové aplikace AP zanášet, rozbije ten jejich převodník tak, že bude vracet nesmysly. Jeden příklad za všechny:
matrika sig. 9117: https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/5741
strana 13 - sken číslo 130 (to číslo je úplně na konci URL)
strana 14 - sken č. 135
strana 15 - sken č. 140

Zadejte si do převodníku staré odkazy:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=13
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=14
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=15

Přemýšlím, co s tím včil…


Matričních oprav je, podle vyjádření MZA, cca 2000. Takže se dá předpokládat,
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12611
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » sob led 16, 2021 15:17

......Matričních oprav je, podle vyjádření MZA, cca 2000. Takže se dá předpokládat,
???
Doufám, že Tě z toho nekleplo...

S tím si běžný uživatel nemá šanci poradit.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » sob led 16, 2021 15:28

zburget píše:Takže ti, kteří si zaktualizovali svoje staré odkazy ze staré verze AP mají teď akorát hromadu nesmyslů :-(


Tak tragicky bych to neviděl. Zvrátit odkaz do původního tvaru s tabulkou staréID;novéID je celkem snadné, vzhledem k tomu, že to ID je jediná věc, která je na tom odkazu proměnlivá s výjimkou samotného tvaru, který se mění ale stále stejně.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » sob led 16, 2021 15:37

nedá se nějak vyrobit převodníková tabulka jen na staré ID - nové ID?

Já už bych si ty odkazy vyhledala i ručně, (v odkaze se starým ID by mělo sedět č. stránky - plus minus)

Ne všude v uložených odkazech mám uvedenou obec...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » sob led 16, 2021 16:18

Zkoušel jsem nad tím přemýšlet a jádro problému, které je možná nevyřešitelné, je to, že ten systém nebo převodník z odkazu, který mu člověk dodá zkrátka nemůže poznat, jestli ten odkaz je v daný moment na správný snímek, pokud došlo nebo nedošlo k řadě přečíslování v minulosti. Dám příklad.

Mám odkaz na snímek 14 - http://actapublica.eu/matrika/123456/snimek=14
Mezi tím provedou doplnění a vloží tam 1 snímek někam před 14ku, tím pádem mám v ruce odkaz, který říká, že chci snímek 14 (http://actapublica.eu/matrika/123456/snimek=14), ale v novém číslování se již bude jednat o snímek 15
Fajn, já na to teda příjdu, vidím, že ten můj odkaz je zle, aktualizuju jej tedy na snímek 15 (http://actapublica.eu/matrika/123456/snimek=15)
Pak ale provedou další doplnění a vloží další snímek někam na začátek - nyní je číslo mého snímku již 16, ale já mám zapsaný u sebe odkaz na snímek 15 (http://actapublica.eu/matrika/123456/snimek=15)

No a teď máme 3 možné odkazy, které v určitou dobu v minulosti odkazovali na stejný snímek.
Převodník pak nemá šanci poznat, zda vkládám můj původní odkaz a nebo poprvé či podruhé aktualizovaný odkaz, aby mě odkázal na nový odkaz v jeho finální podobě.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » sob led 16, 2021 16:37

Psal jsem větu, pak jsem se vrátil napsat něco jiného a tohle už jsem zazdil :-)

Matričních oprav je, podle vyjádření MZA, cca 2000. Takže se dá předpokládat, že u nezanedbatelné části matrik (možná až 20%) bude převodník MZA dávat nesmyslné výsledky.

tabulku se starými / novými ID (a spoustou) dalších informací jsem vystavil >ZDE< - a snažím se, aby byla aktualizovaná (teď se mi stahují aktuální informace, takže někdy během večera by mohla být opět aktualizovaná. Normálně to trvá cca půlhodinku, ale teď to z MZA leze, jako když **** a maluje
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12611
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » sob led 16, 2021 16:42

Díky, jsem nepozorná, omlouvám se...

Teď sem dával kolega Verkator odkaz na matriku, řádně popsaný, ovšem vedlo to na str. 1.
Nakonec jsem ručně dohledala, že zápis je proveden na snímku 20, a odkaz má jiný formát, na konci - jak píšete, to má číslovku 200 - kolega si to zřejmě dohledal včera a dnes už to je jinak. To je k uzoufání.
Je v tom šílený zmatek, mám několik dohledaných rodokmenů - tedy dohledaných odkazů k rodokmenům, k roku cca 1650, čekala jsem, abych to mohla odevzdat známým a odkazy byly jasně "otevřitelné" :-), myslím, že jsem neměla dělat nic...
No jo,. no...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » sob led 16, 2021 16:44

greghouse píše:Mám odkaz na snímek 14 - http://actapublica.eu/matrika/123456/snimek=14
Mezi tím provedou doplnění a vloží tam 1 snímek někam před 14ku, tím pádem mám v ruce odkaz, který říká, že chci snímek 14 (http://actapublica.eu/matrika/123456/snimek=14), ale v novém číslování se již bude jednat o snímek 15
Koukněte na stávající odkazy. Koukněte na převody těch tří starých odkazů na nové, které jsem sem poslal.
Teď, když se přidá sken, změní se sice číslo stránky, ale nezmění se odkaz. Odkaz totiž neodpovídá číslu strany a ani se z něj nedá spočítat. Tedy - číslo strany se dá spočítat z části html kódu, kde je seznam všech skenů. Právě tvořím jednak aktualizovanou tabulku s ID, sig. a počty stran, současně tvořím soubory, kde ke každé signatuře bude seznam číslování snímků. Pokud by někdo chtěl programovat funkční převodník, dostane to k dispozici. + další data, která mám nějak pohromadě. Jenže vzhledem k počtu matričních knih těch dat nebudu mít zase až tak moc :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12611
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků