Actapublica

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » stř čer 03, 2020 15:04

No, tohle bude určitě chyba. Protože ty siganatury jsou opravdu prázné a asi by v nich něco být mělo.
Protože jinak vím o celkem 338 prázdných signaturách.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » stř čer 03, 2020 15:20

podle datace jsou ty, které budou vidět jen z části, takže si myslím, že museíme počkat, až zviditelní ty kousky. můžu se mýlit. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » čtv čer 04, 2020 15:11

Včera jsem prázdné matriky nahlásil a dnes odpoledne už je všechno v pořádku.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » čtv čer 04, 2020 15:13

udělali by to o chvíli později, ale jsi hrdina. Já už s nimi nekomunikuji, měla jsem pocit, že jsem něco jako externista. Stále nějaký problém, který po upozornění vyřešili... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » čtv čer 04, 2020 16:16

Jo, a to já je klidně budu honit a kamenovat :-)
Makají za peníze i z mých daní, tak je přece nebudu šetřit :-)

Ale i když je tam těch chyb občas jako máku, tak zase všechna čest - je to přes 11 tis. matrik, podle mých záznamů 1¾ milionu skenů a nepřetržitě se na tom pracuje. A to se bavíme jen o matrikách a vůbec ne o dalších archiváliích. A pořád se bavíme jen o digitalizaci a ne o dalších činnostech MZA.
Občas mě štvou, ale buďme rádi za to, co máme. V jiných zemích nemají nic, někde jen FS…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » čtv čer 04, 2020 16:43

Naprosto nesouhlasím, srovnej si třeba Třeboň, Plzeň, nejsou to Zemské archivy, jak má hrdě v názvu Brno. A to nehovořím jen o matrikách, ale i o dalších archiváliích a stejně tak o dalších činnostech, nejen přímo uživatelských. (vypůjčila jsem si Tvoje slova)
Nemáme gruntovnice, v době, kdy jinde jsou už k dispozici fondy velkostatků... někde i školní kroniky....
Nevíme, jak to bude dál s prohlížením - Flash . Vzhledem k tomu, jak je to pro archiv náročná práce, snad už cca půl roku předem vědí, jaké bude řešení. Uživatel se ale nic nedozví... Na takovou informaci nejsou vůbec třeba peníze, jen seriozní přístup.
Nemůže se nic stahovat... Jinde tuto možnost přímo nabízejí...
Naopak MZA nabízí zpoplatněnou službu
A dá se pokračovat - termíny, kdy jsou matriky zpřístupněny - +deset let. Proč, když jinde to není třeba.
Sčítací archy, skenovali to mormoni, ale už před rokem nebo dvěma byl za tuto spolupráci MZA kárán v rámci nějaké prověrky - je to někde v historii fóra dohledatelné, vkládal Jan...

Nejsou sice placeni z mých daní, neb žádné neplatím, ale nebudu za ně řešit jejich chyby nebo snad neschopnost koncepce.
Můžu nadávat na Opavu nebo Litoměřice, ale mají tam tolik přístupných nematričních zdrojů... navíc nematriční zdroje třeba z Prostějovska jsou na Opavě a jsou přístupné online.
A obhajovat, zastávat se, nebo snad chválit.... vůbec netuším, proč bych měla, nebylo by to objektivní.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod zedir » čtv čer 04, 2020 20:33

Dříve jsem na Actu (už opravdu nějaký ten pátek zpátky) nedal dopustit a byl jsem rád, že všichni mí předci spadají pod ni a že se vyhnu stahování ze Zámrsku, v němž mi vždy trvalo nějakou chvíli se zorientovat, že si nemusím dávat pozor na přímé odkazy, že se nemusím rozčilovat s fixními vodoznaky AHMP apod. Čím delší dobu ale MZA provádí různé digitalizace a provozuje Actu, tím více a více jsem přesvědčený, že úmyslně činí vše pro to, aby naštval co nejvíce návštěvníků a badatelů a aby ztěžoval práci s prameny co to jen jde. Stačí se jen podívat na to množství pramenů a jejich nejroztodivnější druhy, které jsou již digitalizovány jinými archivy, zatímco u MZA si o nich můžeme nechat zdát ještě tak dlouho, že se mezitím sami staneme pouhými jmény ve starých pramenech. A není to přitom jen velikostí archivu a objemem bm, které mají k dispozici, je to často i o prioritách, které prameny MZA digitalizuje, kdy upřednostní takové, které využije hrstka badatelů. A to jsem zatím nezmínil hájení "jejich" digitalizovaného majetku, kdy neumožňují stahování, čímž pak dochází k přetěžování už tak většinou příšerných aplikací, ať už to bývalo zasekávání Acty ve špičce nebo naposledy sčítací operáty, na jejichž prohlížení (a nekonečné doostřování) jsem opravdu neměl nervy (objektivně přiznávám, že teď už je to mnohem lepší).

Dnes se ale vůbec bojím na Actě sledovat během dne vícero matrik, natož něco stahovat přes užitečné programy, s nimiž museli přijít uživatelé, protože se mi už vloni stalo, že z ničeho nic bez nějakého varování a po zhlédnutí snad několika desítek snímků - jestli vůbec - mi byla zablokována IP adresa a 3-4 měsíce jsem se nedostal ani na úvodní stránku, i kdybych sebevíce chtěl a v anonymním režimu zase kvůli jejich prohlížeči nefungovalo vyhledávání a následně ani listování matrikami, takže jsem skončil tam, kde už jsem byl. Nejhorší je jejich zásada

"Dále Vás upozorňujeme, že hromadné stahování dat (objem nad 1,5 GB za den), které svědčí o jiném účelu užití, než je soukromé bádání, je nepřípustné. V případě zjištění takového chování badatele mu bude zamezen přístup k serveru pro jeho veřejnou IP adresu a to minimálně na dobu 30 dní od zjištění případu."


kdy je naprosto jasné, že účelem není nic jiného než škodolibá radost z blokování uživatelů a projev jejich arogance moci. Vždyť kolik matrik samo o sobě má k onomu 1 GB a při pátrání i po jediné rodině během jednoho dne člověk běžně "spotřebuje" třeba 10 matrik a indexů, nemluvě o tom, že vás klidně zablokují i díky tomu, že sečtou všechny uživatele jedné IP adresy, o nichž ani nevíte a odnesete si to v duchu "jeden za všechny, všichni za jednoho".

Pak jejich flash, jejich digitální knihovna, v níž neexistují něco jako odkazy na konkrétní snímek (např. lánové rejstříky), otřesná manipulace s obrazem skenu, kdy se přibližuje, oddaluje nebo létá po celé obrazovce sotva lehce na něj kliknete atd. atd. Nějaké uživatelsky přívětivé prostředí si představuji rozhodně jinak, MZA dává neustále najevo, jak jsou pro něj lidé, kteří chtějí v klidu pátrat v jeho fondech, jen obtížný hmyz, což ostatně často dokazují i svými reakcemi, o kterých tu byla napsána již spousta a s ostatními archivy z hlediska vstřícnosti MZA sotva snese nějaké srovnání, což je opravdu smutný výsledek. Těžko říct, s čím má MZA problém.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » čtv čer 04, 2020 20:45

Zedir-
do kamene tesat, naprosto se ztotožňuji.
Dříve velká spokojenost, dokonce rozjetý, ale nedotažený projekt s rakouskými archivy, pak ustrnutí... a teď spíš činnost a jednání namířené vůči obyčejným - pro ně anonymním- laickým badatelům. Z

edit - je nutné připomenout doplněk prohlížeče Microsoft Silverlight, který údajně vyžaduje aplikace pro prohlížení archiválií, např. urbáře. ... Sloužilo více méně ke zmatení uživatelů... Spousta uživatelů si to pracně instalovalo, ale nešlo spustit...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod jakub_m » pát čer 05, 2020 10:45

Zdá se, že v tichosti změnili 110 let u narození na 105 let. Doteď jsem si toho nevšiml.
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » pát čer 05, 2020 11:57

jakub_m píše:Zdá se, že v tichosti změnili 110 let u narození na 105 let. Doteď jsem si toho nevšiml.


jo, informace o tom byla zveřejněna 20. 5. 2020
...budou v aplikaci Acta Publica nadále zveřejňovány matriky narozených ve lhůtě 105 let od posledního zápisu v příslušné matriční knize, matriky oddaných ve lhůtě 85 let a matriky zemřelých ve lhůtě 75 let od posledního zápisu.....

Jenže zatím jsem nepozorovala, že by uvolnili třeba z části nepřístupné matriky.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát čer 05, 2020 13:28

Zora píše:Jenže zatím jsem nepozorovala, že by uvolnili třeba z části nepřístupné matriky.
Aniž bych je chtěl obhajovat, tak těch matrik je asi prostě hodně. To byl ten březnový "maraton" přidávání částečně zeskenovaných matrik, který byl přerušený koronablbnutím. Teď pokračují - ty diskutované poslední zveřejněné matriční přírůstky, které se nepovedly na první dobrou.
Jestli se na AP objeví všechny matriky, které mají ve sbírce, tak je těch nezveřejněných (prázdných) ještě 329. Jen nevím, jak chtějí ohlídat to, že zeskenují roky, které uznají za vhodné a za rok budou přidávat další stránky, které se jim vejdou do limitu.
Teda - doufám, že to mají zeskenované všechno, jen nemají všechny skeny nahrané do systému.

Aby to pak nepřidávali až na upozornění, že jim tam chybí stránky, které už mohly být zveřejněné.

Jko hlavní dva problémy vidím jednak jejich větu: "Zveřejňování digitalizátů matrik není zákonnou povinností archivu." Možná by to už někdo opravdu měl nařídit, že všechny archiválie, u kterých je to možné, mají být digitalizované a veřejně přístupné.
A druhák peníze. Jestli z rozhodnutí její milosti vlády ČR dostávají málo, pak se s tím dělá blbě. S podivem ale opravdu je, že v jinýh archivech jim prostředky snad i stačí na to, aby měli železo, kde nevadí, když si uživatelé skeny stahují.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » pát čer 05, 2020 13:48

no, ivančickou matriku oddaných zveřejnili do r. 1930
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... trana=9092

další období je skryté podle starého vyjádření, zatím se nic nového podle toho dalšího vyjádření neobjevilo.
Asi to chce čas, netuším, jak taková "složitá" operace dlouho trvá. Ale píšou, že na místě zakrytých skenů je monoskop, takže skeny bych řekla, že mají...



Jak hospodaří s penězi, kolik dostávají, na co a jak finance využívají, opravdu není věc uživatele. Já mohu jen konstatovat, že jinde zřejmě hospodaří lépe, racionálněji a především vytvářejí mnohem příjemnější uživatelské prostředí. Je to věc vrcholového managmentu.
A mezi námi, jedním z ukazatelů dobré práce je i spokojenost uživatelů. Archivy jsou tu přece pro nás, obyčejné obyvatele, kteří se chtějí poučit...

Např. Archiv města Brna zveřejnil už dávno sčítací lístky, dokonce pro Brno řazené i podle příjmení, s vyhledavačem podle příjmení i podle adresy a samozřejmě roku..
Je to dělané pomocí nějakých fondů, ale ok, požádat si snad dnes může úplně každý...
http://digiarchiv.brno.cz/home
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát čer 05, 2020 14:08

Tak ono i AP bylo financované nějakými fondy - proto ta "obrovská" spolupráce s Vídní, jak jsem kdysi kdesi četl. Jenže pak se to asi nějak zvrtlo, a dopadlo, jak dopadlo.
Já vím, že otázka rozpočtu není věcí uživatele, ale jestli není kde brát, tak to nevyčarujou. Ale tohle nechci vůbec hodnotit, protože vůbec netušíme, o čem mluvíme. Ani řádově (příjmově, ani výdajově), ani určením prostředků.
Asi by se někde daly najít nějaké výroční zprávy, ale to hledat nehodlám. Třeba bych se akorát nas**l. Nevědomost je tak sladká :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » pát čer 05, 2020 14:14

ovšem je třeba se z pohledu uživatele dívat nezkresleně.
Pro uživatele se prostředí MZA stává horším.

Není zač chválit, ano, sčítání je pozitivní, ale většina archivů ho už dávno má.

Schváleně jsem se dívala na zdigitalizované dokumenty, občas mně to připadá, že byly skenovány pro konkretního badatele k jeho vědecké práci.

Když se podívám v menu na Aktuality, tak kromě oznámení o obdovení provozu (coronavir), tam majíi jen staré věci, že padá omítka a kde se dá parkovat.
Pro mě prostě stále víc mínus.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod readr » pon čer 08, 2020 17:58

Na Acta publica byly 8.6.2020 zveřejněny zápisy narozených z let 1911-1915 a oddaných z let 1931-1935 v následujících matrikách:

6297 Římsko-katolický farní úřad Brtnice, matrika oddaných 1874-1942, odkryty roky 1931-1935
6363 Římsko-katolický farní úřad Dušejov, matrika oddaných 1846-1943, odkryty roky 1931-1935
6430 Římsko-katolický farní úřad Jihlava-sv. Jakub, matrika narozených 1913-1918, zveřejněny roky 1911-1915
6502 Římsko-katolický farní úřad Jihlava-sv. Jakub, matrika oddaných 1901-1943, zveřejněny roky 1931-1935
6796 Římsko-katolický farní úřad Polná, matrika oddaných 1784-1942, zveřejněny roky 1931-1935
6866 Římsko-katolický farní úřad Růžená, matrika oddaných 1908-1944, zveřejněny roky 1931-1935
7054 Římsko-katolický farní úřad Urbanov, matrika narozených 1896-1917, zveřejněny roky 1911-1915
7284 Českobratrská církev evangelická Jihlava, matrika oddaných 1929-1943, zveřejněny roky 1931-1935
7595 Římsko-katolický farní úřad Holešov, matrika oddaných 1914-1943, zveřejněny roky 1931-1935
7709 Římsko-katolický farní úřad Hradisko, matrika narozených 1875-1917, zveřejněny roky 1911-1915
7718 Římsko-katolický farní úřad Hradisko, matrika oddaných 1868-1943, zveřejněny roky 1931-1935
7810 Římsko-katolický farní úřad Litenčice, matrika oddaných 1913-1943, zveřejněny roky 1931-1935
7964 Římsko-katolický farní úřad Kroměříž-Panny Marie, matrika narozených 1907-1916, zveřejněny roky 1911-1915
8138 Římsko-katolický farní úřad Loukov, matrika oddaných 1907-1942, zveřejněny roky 1931-1935
8140 Římsko-katolický farní úřad Loukov, matrika oddaných 1907-1943, zveřejněny roky 1931-1935

R
readr
 
Příspěvky: 192
Registrován: úte lis 15, 2016 19:04
Oblast pátrání: Jižní Morava

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků