Actapublica

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Actapublica

Příspěvekod zedir » pát led 01, 2021 2:26

Abych ale vždy jen AP nekritizoval, oceňuji, že do pekel konečně zmizel ten proklatý vodoznak, kterému se někdy nebylo možné zcela vyhnout... (Jinak potvrzuji ty prázdné matriky, totéž u těch mých - v Tišnově je 5 z nich vynulovaných).
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Actapublica

Příspěvekod lupusminor » pát led 01, 2021 10:23

Pozoruhodné je, že mi jejich převodník odkazů dokáže vyhledat nový odkaz, ale na tom odkaze je uvedeno, že doposud nebylo naskenováno.
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned led 15, 2017 15:40
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Moravské Málkovice, Svojanov, Doubravník

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát led 01, 2021 15:14

Tak - tabulku mám hotovou.
Těch matrik, které ve staré AP byly a teď (ještě) nejsou, jsou desítky. To mě ale neznepokojuje tak, jak to, že u dalších desítek matrik je teď jiný počet skenů!!!
Asi tam nebyly zaneseny všechny matriční opravy. Teď je otázka, jestli je tam ještě budou zanášet a nebo jestli se to s přechodem na novou verzi vytratilo. To by mě asi mrsklo.

Pro otevření tabulky je potřeba mít nainstalované Open- nebo LibeOffice, otevřít by to měly umět i nejnovější MS Office. Nevím ale, jak se MS Office popasují s podmíněným formátováním, které tam mám.
V tabulce je signatura, staré a nové ID matrky (to je to číslo, které je v URL adrese - odkazu na webu), počet stran ve staré a v nové verzi AP, ve sloupečku s počtem stran v nové verzi jsou (pomocí podmíněného formátování) červeně označena všechna políčka, kde se počet stran liší - jsou tam tedy takto označené i ty matriky, které jsou teď "prázdné".
Pak následuje obec původce a časové rozsahy matrik a indexů.

Tabulku hodlám průběžně aktualizovat, aby bylo vidět, jak na tom s tím přechodem na novou verzi jsme.

Tabulku si můžete stáhnout >ZDE<
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát led 01, 2021 15:17

lupusminor píše:Pozoruhodné je, že mi jejich převodník odkazů dokáže vyhledat nový odkaz, ale na tom odkaze je uvedeno, že doposud nebylo naskenováno.
To budou asi ty chybějící matriky, o kterých tady psalo už víc lidí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » pát led 01, 2021 15:28

Do kdy bude fungovat adobe Flasch, dokud si ho neodinstaluji ?
Co mně hrozí, pokud to neudělám?

Jak vidím, pokud jsou dnes na fóru odkazy na matriky MZA, je to vše odkazované ještě po staru...

Už jsem z těch změn naprostý mimoň. Kde mám třeba hledat novou formu asi HTML 5 pro digiarchiv.Brno, (sčítání) který by měl být také nově předělaný...

Obávám se, že jak jsem nepotřebovala nikdy profigenealoga, tak teď budu potřebovat profivysvětlovače, možná i profivyhledavače či profiporovnavače a jak znám MZA zcela jistě i profiopravovače chyb.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát led 01, 2021 15:28

Koukal jsem na dvě ty matriky s rozdílným pořtem stran. Ve staré verzi byl sken z mikrofilmu, kde je úvodní sken se signaturou. V nové verzi je matrika přeskenovaná!!! V daleko lepší kvalitě, než byl původní sken z mikrofilmu. Paráda!
Proběhnu matriky a budu postupně opravovat počty stran, pokud to bude tenhle případ přeskenované matriky, případně chybějící nepodstatný úvodní sken.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » pát led 01, 2021 15:38

Zora píše:Do kdy bude fungovat adobe Flasch, dokud si ho neodinstaluji ?

Nejspíš do doby, než se Vám aktualizuje prohlížeč. Konec konců, když zabráníte prohlížeči, aby se aktualizoval, můžete na něm provozovat Flash do doby, do které je budou weby samy nabízet.

Zora píše:Co mně hrozí, pokud to neudělám?

Ze strany MZA asi nic.

Ad matriky s jiným počtem snímků: Lze tedy předpokládat, že by se v takovém případě v odkazu změnilo i číslo strany, pokud tam došlo k doplnění, čili při převodu odkazů by to pak nemuselo být tak jednoznačně jednoduché?
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát led 01, 2021 15:41

Zora píše:Do kdy bude fungovat adobe Flasch, dokud si ho neodinstaluji ?
Co mně hrozí, pokud to neudělám?
Flash přestane být podporovaný v prohlížečích - aby prohlížeč mohl zobrazot flashový obsah, potřebuje mít nainstalovaný nějaký zásuvný modul - to je to, co si člověk musí nainstalovat do počítače. Nové verze prohlížečů, které vyjdou teď v lednu už ten zásuvný modul flashe nebudou podporovat - budou ho tiše ignorovat. Takže když si flash neodinstaluješ, nic se nestane, jen to už stejně nebude fungovat. Ale předpokládám, že se flash bude sám hlásit o to, abys ho odinstalovala - mně už se takhle hlásil. Takže po ukončení podpory v prohlížečích se pravděpodobně ozve znovu. Možná i dřív.

Jak vidím, pokud jsou dnes na fóru odkazy na matriky MZA, je to vše odkazované ještě po staru...
A bude asi navždy, pokud ty odkazy, jeden po druhém, někdo ručně nepředělá. Pochybuju, že někdo z nás nebo Taby bude psáít nějakou aplikaci, která bude procházet databázi fóra a opravovat všechny odkazy. I když by to bylo asi více, než potřeba :-(

Už jsem z těch změn naprostý mimoň. Kde mám třeba hledat novou formu asi HTML 5 pro digiarchiv.Brno, (sčítání) který by měl být také nově předělaný...
Sčítací operáty už v html5 jsou - to je právě to, na čem si vyzkoušeli novou aplikaci, kterou teď použili i pro AP. Ale tuším, že ve flashi jsou pořád pobytové přihlášky. To ale není věcí MZA, ale města Brna.

Obávám se, že jak jsem nepotřebovala nikdy profigenealoga, tak teď budu potřebovat profivysvětlovače, možná i profivyhledavače či profiporovnavače a jak znám MZA zcela jistě i profiopravovače chyb.
:-D
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát led 01, 2021 15:46

greghouse píše:
Zora píše:Co mně hrozí, pokud to neudělám?

Ze strany MZA asi nic.
Je ale otázka, jak dlouho pak ještě zůstane běžet stará verze AP, když už nebude oficiálně existovat prohlížeč, který to bude schopný zobrazit. Podle mě to záhy vypnou a smažou - přece jen to zabírá pěkných pár TB místa, které můžou využít pro další digitalizované archiválie.

Ad matriky s jiným počtem snímků: Lze tedy předpokládat, že by se v takovém případě v odkazu změnilo i číslo strany, pokud tam došlo k doplnění, čili při převodu odkazů by to pak nemuselo být tak jednoznačně jednoduché?
Dobrý postřeh! A zásah do černého :-(
Ani jejich převodník nepočítá s tím, že mají matriky jiný počet stran. Takže u matrik, kde chybí onen titulní sken mikrofilmu, ukazuje i jejich převodník o stránku vedle! :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » pát led 01, 2021 15:52

....na fóru odkazy na matriky MZA, je to vše odkazované ještě po staru...
míněno , že kolegové dávají nové dotazy se starými odkazy...


Kde mám třeba hledat novou formu (asi HTML 5) pro digiarchiv.Brno, (sčítání) který by měl být také nově předělaný...

Digiarchiv (města Brna) zveřejňuje sčítací operáty pro město Brno, nezveřejňuje tedy pobytové přihlášky.

Nesouvisí se sčítacími operáty MZA , ty v sobě právě Brno nezahrnují.
Někdo výše psal, že i digiarchiv.Brno se připravuje přejít na HTML5, kde a jak to najdu?

Aplikaci pro zveřejňování pobytových přihlášek pro Brno neznám.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát led 01, 2021 16:07

Aha - já žiju v domění, že to jsou pobytové přihlášky a ony to tedy jsou sčítací operáty - moje blbost. Každopádně tohle by mělo předělat město Brno. S MZA to nesouvisí, dotaz bude potřeba poslat na amb@brno.cz
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » pát led 01, 2021 16:17

zburget píše:Aha - já žiju v domění, že to jsou pobytové přihlášky a ony to tedy jsou sčítací operáty - moje blbost. Každopádně tohle by mělo předělat město Brno. S MZA to nesouvisí, dotaz bude potřeba poslat na amb@brno.cz


Dotaz poslal kolega - viz dřívější příspěvky. - ano předělávají

Jen netuším,. jak se to dá na netu vyhledat - pokud to v nové verzi existuje.

Neodinstalovaný adobe flash.
Nebojím se MZA, stejně jako se třeba nebojím čertů, není důvod.


Ptám se, co mně neodinstalovaný Adobe flash event. udělá za paseku v PC.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát led 01, 2021 17:05

Zora píše:… sčítací operáty … město Brno.

Jen netuším,. jak se to dá na netu vyhledat - pokud to v nové verzi existuje.
Tohle je na křišťálovou kouli. Buď se jim na webu objevi nějaký nový odkaz a nebo tu aplikaci prostě "tiše" vymění a my to v podstatě ani nemusíme poznat. Předpokládám, že ta nová aplikace nebude vypadat úplně stejně, takže minimálně změna vzhledu bude znbamenat novou verzi aplikace.
A nebo to prostě neudělají / nestihnou a ono to "tiše" přestane fungovat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát led 01, 2021 17:52

Prošel jsem nějakou hromádku matrik, kde je ve staré verzi o jeden sken víc, než v nové a u několika matrik tam byl navíc ten jeden úvodní sken. tak jsem v tabulce udělal korekci počtu skenů a napsal to do poznámky. Pak jsem ale už narážel jen na chyby - tedy je rozdíl v počtu skenů a 1. sken je stený. Znamená to, že "někde" chybí nějaký sken.
Prošel jsem moje matriky, ke kterým jsem psal indexy, a našel a do poznámky vypsal chyby. Projdu si ještě všechny matriky, ve kterých mám nějaký záznam a zkontroluju je na chyby taky. Všehcny chyby pak napíšu do tabulky do poznámky.
Poprosím vás všechny, kteří budou mít žaludek to kontolovat, abyste si stáhli tu tabulku, co jsem vyrobil, podívali se, jestli je u vašich matrik stejný počet skenů u saté i u nové verze AP a případně mi napsali, kde je chyba - který sken chybí nebo je duplicitní, případně jinou chybu (třeba i moji), na kterou narazíte a já to všechno zavedu do tabulky. A pak to všechno naráz, jedním vrzem, hodím někomu v MZA na hlavu.
Samozřejmě zatím není třeba hlásit matriky, kde je nově počet skenů 0 - to je zcela jasná chyba a předpokládám, že bude velice brzy napravena.

A pro jistotu ještě odkaz na zmiňovanou tabulku.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pát led 01, 2021 18:10

A ještě pozor! Tam, kde jsem hlásil chyby v matrikách a MZA je opravovalo, tak mají často přehozené skeny (i když jsou tam třeba všechny). :roll: Pokud máte nějaké seznamy hlášených chyb, tak si pro jistotu projděte i ty matriky, kde počty skenů sedí v místech, kde dřív byly chyby.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků