ZAO-Olomouc

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

ZAO-Olomouc

Příspěvekod Zdenek » úte úno 16, 2010 19:36

Včera mi slečna v badatelně v Olomouckém archivu říkala, že Olomoucké matriky by měly být na netu kompletní zhruba do konce března. Což je jistě dobrá zpráva. Pro mě to ale přináší jisté zklamání, dávám přednost prohlížení originálů matrik a to zveřejněním poslední matriky skončí. V badatelně je bude možné prohlížet jen na počítači, ale zatím tam žádné nejsou.
Je rozumné, že se snažíme zachovat knihy, které nám tu zanechali naši předci, také pro naše potomky. Při neustále se zvyšujícím zájmu lidí o své předky by zákonitě došlo k jejich postupnému zničení.
Pro mě tím, ale vzniká situace, která se neobejde bez finanční investice. Můj internet je tak pomalý, že než se mi načte stránka stihnu i jedno kafe. :D

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Tomsa » úte úno 16, 2010 22:57

Dnes už nestojí "obyčejný" počítač - tzn. se záklaními aplikacemi jako je právě např. internetový prohlížeč - 30-40 tisíc Kč, ale okolo 5 000Kč, zrovna před Vánoci jsem si jeden, a to značkový, pořídil do sbírky.
Kvůli krizi, neb na tom nepůjdou některé extra mediálně našlapané věci.
Ale zatím předčil má očekávání, a to dělám do počítačů.

Myslím, že to už se vyplatí nejen kvůli digit. archivu, ale také informacím z celého internetu. Docela závidím tolik volného času, když vydržíte vůbec čekat než se stránka načte. V dnešní době bych nečekal na načtení déle než pár málo sekund (pokud to ovšem není TV vysílání ve vyšším rozlišení). Ale chápu, že někdo jako třeba i naše babička, může k podobnému šrotu mít vybudovaný za léta "citový" vztah. Ale už se nám ji, když u nás viděla co už vešchno na internetu najde, podařilo přesvědčit, že je ten stroj opravdu již spíše pro sběratele a že by se velmi ochudila, kdyby mu "nedala kopačky"!
Uživatelský avatar
Tomsa
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon črc 31, 2006 17:10
Bydliště: CZ, Nučice

Příspěvekod jtks » čtv úno 18, 2010 18:26

Nemusí to být vždycky jen počítačem.

Mě se všechno načítá pár vteřin (Opava, Třeboň, Mormoni), akorát Brňáci jsou pomalí. Ale stráááášně.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod Zdenek » čtv úno 18, 2010 18:42

No u mě to bude počítačem asi jen částečně, problém vidím spíš v rychlosti připojení.
Listování v knihách se ale žádná rychlost vyrovnat nemůže.

Zdeněk Olomouc.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Zdenek » stř bře 03, 2010 17:40

Tak od 1.3.2010 Vám už v Olomouci nepůjčí originál matriku. Většina by už měla být na netu a pokud není tak se tak v nejbližších dnech stane. Jedině snad, kdyby tam některou zapomněli dát tak by udělali výjimku.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod artepa » stř bře 03, 2010 18:57

Dobrý večer,
tak pro nás, kteří to máme přes půl republiky výborná zpráva ;-)
Ale věřím, že ne tak úplně pro všechny. Není nad to listovat v matrikách a případně na živo porovnávat zápisy apod.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků